Sztuczne drzewo BioUrban może oczyszczać powietrze w miastach

Drzewa to najstarszy i najbardziej naturalny sposób oczyszczania powietrza. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – ich rozwój zajmuje dużo czasu i miejsca. Meksykański startup o nazwie BiomiTech znalazł wyjście. Firma opracowała sztuczne drzewo BioUrban, które może pochłaniać taką samą ilość zanieczyszczeń powietrza jak 368 żywych drzew. Odpowiada to temu, ile 2890 osób oddycha w ciągu dnia.

BioUrban to wysokie na prawie 4,2 metra, ciężkie metalowe drzewo o masie 1 tony. Wykorzystuje mikroalgi, które wysysają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza i zwracają czysty tlen. Od rozpoczęcia projektu w 2016 roku firma zainstalowała drzewo w swoim rodzinnym mieście Puebla w Meksyku, kolejne w Kolumbii i trzecie w Panamie. Ma dodatkowe kontrakty na dwa kolejne drzewa w Turcji i możliwość „posadzenia” większej liczby drzew w Mexico City i Monterrey.

Drzewo BioUrban może oczyścić tyle powietrza, co jeden hektar lasu

Sztuczne drzewo BioUrban może oczyszczać powietrze w miastach drzewo dla miast

„Ten system oddycha zanieczyszczonym powietrzem dzięki technologii i wykorzystuje biologię do przeprowadzania naturalnego procesu fotosyntezy jak drzewo” – mówi Jaime Ferrer, partner założyciel BiomiTech, firmy odpowiedzialnej za wynalezienie BioUrban..

Meksykanie mają dużą wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza.

Meksyk, rozległy obszar metropolitalny liczący ponad 20 milionów ludzi, regularnie zatrzymuje się z powodu alarmów dotyczących zanieczyszczenia powietrza z powodu emisji z ponad pięciu milionów samochodów, zanieczyszczających przemysłów, a nawet w pobliżu czynny wulkan Popocatepetl spowodowany.

Pierwsze drzewo znajduje się w Puebla w Meksyku od 2016 roku

Sztuczne drzewo BioUrban doskonale oczyszcza powietrze w miastach tuż przy ulicy

BioUrban nie ma na celu konkurowania z naturalnymi drzewami

BioUrban to fascynujący pomysł. Jednak celem Biomitech nie jest konkurowanie z naturalnymi drzewami. Raczej pomaga miastom osiągnąć czystsze powietrze w sytuacjach, w których po prostu nie jest możliwe posadzenie tak ogromnej liczby drzew, jaka byłaby wymagana do zrobienia tego w sposób naturalny.

Ambitny cel. W końcu, według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku umiera około 7 milionów ludzi Konsekwencje zanieczyszczenia powietrza. To ponad pięć razy więcej niż prawie 1,25 miliona śmiertelnych ofiar wypadków drogowych każdego roku. Minusem projektu jest to, że każde drzewo kosztuje około 50 000 dolarów. To cena, która wypycha niektóre części świata, w których ta technologia jest bardzo potrzebna.

BioUrban to nie jedyny tego typu projekt.Niemiecka firma Rozwiązania Zielonego Miasta opracowało CityTree, duży, pionowo zainstalowany plac z kultur mchów, który wykorzystuje fotosyntezę do oczyszczania otaczającego powietrza. CityTree posiada również specjalne czujniki, które mogą zbierać dane środowiskowe i klimatyczne oraz przesyłać informacje cyfrowe i wizualne za pomocą technologii takich jak Wi-Fi i NFC.

Coraz więcej deweloperów stara się tworzyć technologie przyjazne środowisku

Sztuczne drzewo BioUrban może oczyszczać powietrze w miastach, korona glonów

Sztuczne drzewo BioUrban może oczyszczać powietrze w miastach na szczycie drzewa

BioUrban i CityTree doskonale sprawdzają się w dużych miastach, w których nie ma miejsca na prawdziwe drzewa

Sztuczne drzewo BioUrban może oczyszczać powietrze w miastach pierwsza i druga wersja wewnątrz i na zewnątrz

Thanks! You've already liked this