Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) – Jednoduché a rychlé workshopy

Jak ušít potahy na židle

Potahy na židle, které si uděláte sami, dnes stále častěji najdete v interiérech různých stylů. Kombinují v sobě několik funkcí: chrání nový nábytek před špínou a drápy domácích zvířat a ve starém nábytku skrývají nedostatky a oděrky. Poměrně také usnadňují aktualizaci interiéru bez vysokých nákladů, lze je rychle změnit v závislosti na ročním období nebo události..

Kde mohu použít?

Je úžasné, jak jednoduchý potah nábytku může drasticky změnit vzhled celé místnosti, skrýt otravnou barvu nebo vady čalounění, dodat jasný akcent nudnému interiéru. Zvláště oblíbené je používat toto příslušenství na židlích dětský pokoj, na kuchyně nebo v jídelně. Šití potahů je mnohem levnější než výměna čalounění resp nábytek. Bez nich se neobejdete při speciálních událostech, například při zdobení interiérů o prázdninách, svatebních obřadech.

Tyto potahy ozdobí váš interiér

Tyto potahy ozdobí váš interiér

DIY kryty

Dnes v mnoha obchodech najdete potahy na nábytek různých barev a stylů, objednejte si na míru požadovaný model v jakémkoli ateliéru. Mnohem zajímavější je ale vyrobit si je sami, vybrat správnou látku a rozhodnout o stylu budoucího produktu.. Může vám také ušetřit peníze, zvláště pokud zdobíte více kusů nábytku najednou..

Kryty se vyznačují krásou a použitelností a snadností výroby. I nezkušený mistr může takové příslušenství ušít sám..

Schopnost radikálně změnit vzhled celé místnosti

Schopnost radikálně změnit vzhled celé místnosti

Typy modelů

Existují různé druhy potahů. Před vytvořením vzoru se rozhodněte, kterou možnost provedete:

 • pevné (pokrývají celou židli, mohou skrývat nedostatky, ale jsou obtížněji šité, vyžadují více látky než jiné možnosti);
 • oddělené pro opěradlo a sedadlo (vhodné pro dětský pokoj);
 • polokryty (nezakrývejte židli úplně);
 • výhradně na zádech (snadno šité, často používané pro slavnostní výzdobu);
 • pouze sedadlo (chrání čalounění před nečistotami).

Bohužel je prostě nemožné najít potahový vzor, ​​který by se hodil na jakoukoli židli nebo stoličku.. Některá schémata najdete na internetu, ale nejčastěji musíte vytvořit konkrétní vzor pro konkrétní produkt..

Bílá není pro každodenní použití praktická.

Bílá není pro každodenní použití praktická.

Měření a vzor

Aby byl vzor přesný a produkt dobře seděl, musíte nejprve provést měření.

1Provádění měření. V závislosti na modelu potahu musíte změřit výšku šířky sedadla a opěradla a také odhadovanou délku výrobku. Věnujte zvláštní pozornost rozměrům nohou židle, protože u některých modelů se mohou rozpínat směrem dolů. V takovém případě musíte provést několik měření nahoře a poté na spodní části židle. Na našem výkresu jsou vyznačeny nejširší a nejužší části. 2Výkres. Před přenesením provedených měření do vzoru nakreslete výkres papír, označíme všechna tam provedená měření. Nejjednodušší vzor je pro jednodílný potah: zjednodušuje šití, ale vyžaduje trochu více látky, než šití všech kusů jednotlivě. 3Vzor. Poté přejdeme přímo k vzoru v plné velikosti. Lze jej postavit na pauzovací papír, noviny nebo zbytky. tapeta na zeď, po opakování schematického nákresu. 4Kontrola vzoru. Abychom si byli zcela jisti, že se vzor ukázal jako správný, připevníme jej k židli a zafixujeme páskou. Můžeme tedy vidět všechny možné nepřesnosti vzniklé během konstrukce výkresu a opravit je před zahájením šití. 5Finální verze. Poté vytvoříme konečnou verzi vzoru – s přídavky na švy (asi 2 cm na každé straně). Před šitím musíte nejprve provést měření.

Před šitím musíte nejprve provést měření.

Výběr látky

Výběr látky pro šití potahu by měl být založen na vlastnostech interiéru a účelu nábytku. Například výrobek pro kuchyňskou židli by měl mít nejen dekorativní funkci, ale měl by být také praktický a snadno omyvatelný..

Pro kuchyně nebo jídelna, vhodné jsou husté látky, například bavlněné nebo gabardénové – to jsou měkké, příjemné látky, které dobře snáší praní. Látku do kuchyně lze sladit s barvou závěsu nebo ubrusu.

PROTI obývací pokoj kryty z nábytkové textilie budou vypadat výhodně. Pro stylový interiér země nebo boho, bavlněné nebo lněné modely jsou také vhodné, pro klasický styl, musíte vybrat látku uklidňujících barev. K vytváření záhybů, volánků je vhodný krepový satén.

Lycra nebo mikrovlákno je vhodné pro zdobení stoliček pro letní chaty, které se snadno perou a rychle schnou. Nedoporučuje se na takový nábytek používat dlouhé modely, protože se tam velmi rychle zašpiní..

Vyberte si látku na základě specifik interiéru

Vyberte si látku na základě specifik interiéru

Vyřizování dětský pokoj, můžete použít ty nejneobvyklejší nápady. Jako látku na potahy můžete použít bavlnu, rouno, stádo, kožešiny, džíny a také jakékoli zbytky, které najdete doma..

Pro slavnostní výzdobu můžete použít více slavnostní, drahé možnosti, například satén, brokát nebo organzu.. Žakárové peleríny vypadají krásně na banketových židlích.

RadaNeměli byste kupovat velmi drahou látku pro každodenní použití – je vysoce pravděpodobné, že se bude prát častěji než jiné věci a rychle se stane nepoužitelným.

Měkká a pohodlná volba

Měkká a pohodlná volba

Šicí nástroje

K šití potahů potřebujeme následující nástroje a materiály:

 • oblečení;
 • pěnový kaučuk nebo syntetický zimizér;
 • nůžky;
 • lepenka nebo noviny pro vzory;
 • centimetr, pravítko;
 • křída nebo tužka;
 • vlákna;
 • jehly, špendlíky;
 • šicí příslušenství;
 • elastický;
 • různé dekorace.

Do dětského pokoje

Do dětského pokoje

Možnosti, které se snadno používají

Zvažte všechny možnosti, které můžete snadno provést vlastními rukama. Všechny nuance a fázovaná implementace dále.

Ušijeme potah na židli s opěradlem

 • Poté, co jsme změřili výšku zad, nohou a šířku židle, vytvoříme vzor ze tří prvků: obdélníky, které pokrývají boky a záda sedadlem. Nezapomeňte přidat pár centimetrů ke švům..
 • Přeneseme vzor na látku. Protože máme co do činění s obdélníkovými částmi, můžete pro větší přesnost použít pravítko..
 • Pečlivě jsme vystřihli všechny detaily, s přihlédnutím ke sdílenému vláknu.
 • Nejprve sešijeme boční hrany..
 • Poté přejdeme na boční a spodní řez zadní části zad. Měly by být zastrčené a poté sešité.
 • Boční díly přišijeme k sedáku.
 • Zastrčení, sešití částí bočních a předních částí výrobku.
 • Hotové potahy lze ozdobit mašličkou nebo jiným dekorem na opěradle židle.

RadaŠijete poprvé a pochybujete o svých schopnostech? Zkuste nejprve vyrobit testovací kus z levné látky nebo jej alespoň ručně zamést..

Možnost džíny

Možnost džíny

Ušijeme jednoduché sedátko

Nejjednodušší možností, která je vhodná i pro začátečníky, je pravidelné sedadlo na stoličku. Šijte to dostatečně rychle.

Pokyny krok za krokem

 • Z lepenka nebo z jiného materiálu vyrobíme šablonu ve tvaru sedáku taburetu;
 • pomocí výsledného vzoru jsme z látky vystřihli tři části stejného tvaru a velikosti (pro přední, hladkou stranu + syntetický zimovač);
 • umístíme syntetický zimovač mezi dvě části látky, upevníme ho pomocí kolíků;
 • pro přikrývku budoucího sedadla musíte šít v přímých liniích navzájem rovnoběžných;
 • přijmeme předem připravenou předpínací pásku na lemování, přičemž konce ponecháme jako budoucí struny;
 • kravaty opatrně složíme na polovinu, přišijeme na psací stroj;
 • přišijeme na psací stroj šikmou vložku po stranách výrobku.

RadaPokud plánujete ušít několik identických potahů najednou, měli byste je odstřihnout všechny najednou. Tím ušetříte látku..

Snadné DIY

Snadné DIY

Elastický potah na kulatou stoličku

Takové příslušenství lze ušít i z malého kousku látky..

Pokyny krok za krokem

 • Na začátku jako obvykle uděláme vzor. Abyste se neobtěžovali měřicími nástroji a výpočetem průměru, můžete jednoduše připevnit list lepenky nebo novin na povrch stolice a poté řezat podél obrysu.
 • Přeneseme kresbu na nový list papíru a přidáme několik centimetrů podél obrysu.
 • Na základě výsledné šablony jsme vystřihli kousek látky.
 • Na okraj látky dáme gumičku, látku zastrčíme, přišijeme.
 • Náš potah je připraven – nezbývá než jej položit na stoličku.

RadaChcete -li přidat měkkost, můžete do sedačky přišít pěnový kaučuk nebo syntetický zimovač.

Provence styl

Provence styl

Háčkované potahy na židle

Pletený potah může být zajímavou volbou pro zdobení místnosti. Háčkování zabere více času než ušití jednoduchého modelu, ale výsledkem bude speciální a originální věc.. Háčkovaný nábytek bude v zimě vypadat obzvláště útulně, protože vytváří atmosféru pohodlí a tepla.

Nejčastěji háčkované kulaté nebo hranaté modely pro sedací stoličky. Zvažte příklad pletení jednoduchého kulatého krytu:

 • Horní část vyrábíme z řad svěžích sloupců, oddělených krátkými řetězci vzduchových smyček.
 • Skládání provádíme pletením několika řad se sloupci bez přídavků. Budou tedy tvořit sudou stranu (pro větší stabilitu zvýšíme stranu).
 • V poslední řadě pleteme vzduchové smyčky – na konci do nich můžete vložit fixační gumičku nebo krajku pro fixaci výrobku na stoličce.

Zajímavá možnost pro zdobení místnosti

Zajímavá možnost pro zdobení místnosti

Pomocí různých vzorů pletení můžete pletet absolutně jakýkoli model vlastními rukama. Například takzvaný květinový kufřík nebo háčkované vzory z motivů (mohou být také ozdobeny pletenými květinovými aplikacemi).

RadaNestyďte se při výběru jasných, sytých barev. Vícebarevné nitě v pletení mohou přidat originalitu, oživit interiér.

Starý potah na svetr

Pokud pletení není vaší silnou stránkou, ale krása a pohodlí pletených potahů vás pronásleduje, zkuste je vyrobit ze starého svetru. K tomu je vhodná jakákoli věc správné velikosti a barvy, pletená, velká nebo střední pletení..

Okraje svetru musí být pečlivě zpracovány, aby přijatá položka v budoucnu nekvetla..

Polštář dodá pohodlí při sezení

Polštář dodá pohodlí při sezení

Podle velikosti svetru můžete pelerínu přišít pouze na sedadlo nebo na záda, nebo můžete získat například jednodílné příslušenství pomocí několika starých produktů. Zvláště atmosféricky působí velké objemové vzory v jemných barvách postele..

RadaPletené předměty se mohou natahovat, takže je lepší, aby byly o 1-2 cm menší na šířku nebo průměr.

Můžete také šít modely nejen z úpletu, ale také z jiných starých věcí v dobrém stavu. Například z džínů nebo kabátů, které se staly malými. Hlavní věc je, že styl výsledného produktu odpovídá interiéru místnosti..

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

Na dětské židli

Potahy na židle v dětském pokoji nejsou nikde jinde relevantní. Světlé, elegantní látky mohou zdobit interiér školky, zajímat malé neposedy. Kromě toho jsou nepostradatelné při ochraně nábytku před špinavými otisky rukou, rozlitými nápoji nebo stopami dětské kreativity..

Při šití takového příslušenství ve školce můžete dát volný průchod své fantazii: obrázky kreslených postaviček, legrační zvířata, květiny, auta, princezny – vše, z čeho bude mít dítě neuvěřitelnou radost.

Výrobek je ušit podle standardního vzoru, jako u běžné stolice. Všechna měření se provádějí předem. Velmi často jsou u dětského nábytku šité pláště pouze na zadní straně: dva kusy obdélníkového tvaru jsou vyříznuty, šité na třech místech. Na konci můžete použít kresbu nebo ozdobit hadříkem, přišít „uši zajíčka“ nebo například aranžovat v podobě sněhuláka.

V interiéru dětského pokoje

V interiéru dětského pokoje

RadaZevnitř ven, aby potah neklouzl, můžete přišít ozdobné tkaničky, které budou přivázány k nohám taburetu. Můžete také použít knoflíky, stuhy nebo gumu..

Na vysoké židli

Snadno pratelné látkové potahy na vysoké židle jsou nenahraditelné. Mohou výrazně usnadnit život mladým rodičům, protože udržet dětskou židličku v čistotě je téměř nemožné. Kryt navíc poskytne dodatečnou ochranu dítěte před uklouznutím a v důsledku toho podlitinami..

Pokud se rozhodnete šít sami, musíte pečlivě přistupovat k výběru látky: neměla by dráždit dítě. Nejlepší je silná bavlna zevnitř, zvenčí měkčí bavlna nebo cambric a jako malá vrstva syntetický zimovač.

Pro nevěstu a ženicha

Pro nevěstu a ženicha

 • Vzor lze vytvořit odstraněním vzoru ze starého potahu, nebo můžete použít hotový vzor pro standardní vysokou židli..
 • Poté, co jste podle vzoru vystřihli všechny tři části výrobku, dejte je dohromady (špatná strana k sobě), udělejte lýku a poté přišijte psací stroj.
 • Otočíme ho na přední stranu, přeložíme nezašité okraje dovnitř a poté znovu sešijeme. Šijeme v případě potřeby také kapsy, kravaty nebo popruhy.

Na kancelářské židli

Počítačová židle může velmi rychle ztratit svůj vzhled v důsledku odřenin na sedadle. Pomocí potahu můžete aktualizovat opotřebovanou židli, učinit ji pohodlnější, pohodlnější nebo jednoduše oživit kancelář tím, že nenápadnou židli ozdobíte jasným dekorem.

Výrobky na knoflíky

Výrobky s tlačítky

Chcete -li rychle ušít model pro kancelářskou židli, dodržujeme následující pokyny:

 • Na detaily židle (sedadlo a opěradlo) naneseme průhledný pauzovací papír, kolem obrysu nakreslíme tužku.
 • K výsledným vzorům přidejte přídavky na švy (2 cm pro záda, 5 cm pro sedadlo k lemu a vložte gumičku), látku ustřihněte a nastříhejte.
 • Pro záda uřízneme 2 stejné díly, které jsou pak sešity ze tří stran (kromě spodku).
 • Pro sezení si můžete ušít potah se sukní, která zakryje nohy. Nebo s gumičkou, která se pohodlně vejde kolem sedadla. Tento model je vhodný pro kancelářskou židli na kolečkách..

Jednoduchá a stylová volba

Jednoduchá a stylová volba

Patchwork styl

Patchwork (nebo patchwork) může být skvělý nápad, když potřebujete ušít potah židle a mít doma spoustu malých útržků látky. Přitom vůbec nezáleží na tom, jaké jsou barvy a jak podobná kresba je.. Zvláštností tohoto typu vyšívání je, že můžete kombinovat kusy látek, které se liší texturou a barvou..

K výrobě patchworkového příslušenství budete muset připravit bloky – čtverce nebo obdélníky vyřezané z látky stejné velikosti. Jejich velikost a počet bude záviset na velikosti našeho budoucího produktu..

Lze použít dekorativní polštáře

Lze použít dekorativní polštáře

 • Než spojíte všechny detaily dohromady, musíte je rozvinout, abyste mohli sestavit požadovanou kompozici. Vše závisí pouze na naší představivosti, například se můžete pokusit zprostředkovat přechod nebo jen nechat náhodnou kresbu..
 • Poté jsou díly složeny přední stranou dovnitř a sešity dohromady na psacím stroji. Látka je jemně vyžehlená.

Můžete si tedy ušít stylový potah na sedadlo taburetu. Aby byl měkčí a pohodlnější, můžete dovnitř přidat syntetický zimovač.

Patchworkové doplňky budou ladit s interiérem ve venkovském stylu, Provence, boho a také ozdobí dětskou ložnici nebo hernu.

Kryty na nohy

Kryty na nohy židlí jsou zvláště důležité v místnostech s dlážděnými podlahami nebo parketami, které jsou při stěhování nábytku často poškrábané..

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

Snadno se šijí nebo háčkují nebo pletou, nevyžadují mnoho materiálu a vypadají velmi roztomilé.. Takové pletené „ponožky“ nebo dokonce „podkolenky“ na nohy nábytku budou vypadat obzvláště dobře s prolamovanými potahy sedadel a opěradel pletenými ze stejné příze..

Svatební obaly

Při zdobení svatebních židlí závisí výběr barvy a látky obvykle na stylu a tématu oslavy. Látkové potahy vypadají důmyslně, ale často jsou drahé. Můžete si ušetřit peníze, pokud si takové výrobky vyrobíte sami..

RadaAby se snížily náklady na textilie, lze ušít pouze potahy opěradel židlí.

Při zdobení nábytku na svatbu se můžete obejít bez šití: židle jsou jednoduše zabaleny kusy látky a upevněny stuhami. Ozdobte umělým květiny, krajka nebo mašle (můžete ji opravit pomocí horkovzdušné pistole nebo ji jen ušít jehlou).

Dekorace židle pro nevěstu

Dekorace židle pro nevěstu

Pro svatební výzdobu se obvykle volí guipure, hedvábí, satén, organza nebo šifon. Látka může být buď světlé barvy – bílá, béžová, světle růžová, krémová a kontrastní – červená a bílá, bílá a oranžová. Židle by neměly být v centru pozornosti, ale organicky doplňovat celkovou kompozici.

Výzdoba židlí nevěsty a ženicha se může lišit od výzdoby hostů. Mohou být například stylizovány jako svatební šaty novomanželů: bílý frak s černým motýlkem pro ženicha a dlouhé bílé šaty s květinami pro nevěstu..

Obvykle se volí guipure, hedvábí, satén, organza nebo šifon

Obvykle se volí guipure, hedvábí, satén, organza nebo šifon

RadaPokud na potahy židlí přidáte větší počet kravat, velmi často díly k sobě nešijte, protože je kravaty pevně spojí..

Kryty na dovolenou

Tématická párty, výročí svatby, rozlučka se svobodou nebo narozeniny jsou dalším důvodem pro výzdobu interiéru, včetně židlí pro hosty. Slavnostní výzdoba potěší nejen ty nejmenší, ale také překvapí a pobaví dospělé.

Pro narozeniny dětí a prázdniny doma nebo ve školce můžete pomocí dekoru proměnit kus nábytku na prvek hry nebo dokonce na vzdělávací hračku. Například vyrobte kuchyňský potah ve formě sporáku, kde si děti procvičí vaření, nebo ve formě strojů na hraní rolí..

Novoroční nebo vánoční modely mohou být ozdobeny v podobě Ježíška, sněhuláků, jelenů, medvíďat, perníčků a dalších oblíbených postav. Na takovou dovolenou se bude dlouho vzpomínat!

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy Jak ušít potahy na židli vlastníma rukama (135+ fotografií) - Jednoduché a rychlé workshopy

A při zdobení na Halloween se neobejdete bez duchů, dýní, netopýrů a pavučin. I obyčejné pouzdro v jasně oranžové nebo v kombinaci s černou vytvoří úžasnou prázdninovou atmosféru jak pro děti, tak pro jejich rodiče..

Thanks! You've already liked this