Hoya (voskový břečťan): nenáročná kvetoucí réva

Voskový břečťan nebo hoya nenáročné na údržbu a péči

Voskový břečťan nebo hoya nenáročné na údržbu a péči

Hoya (nebo voskový břečťan, i když někdy můžete najít další čtení latinského Hoya – hoya) je ampelous rostlina aktivně používaná pro vertikální zahradničení doma. Je to stálezelená rostlina s popínavými nebo plazivými větvemi. Současně se externě mohou rostliny různých typů velmi výrazně lišit v závislosti na druhu.

Hoya typy

  • hoya masitý (hoya karnosa) – nejnáročnější druh této kvetoucí liany, o kterou se musíme starat, což nutně vyžaduje oporu, dorůstá délky až 6 m. Listy jsou velké, oválné, tvrdé, masité a lesklé, mohou mít žlutý střed, béžový okraj, volitelně – listová deska je poseta bílými tečkami (stříbřité značky). Květenství je zakřivený deštník, který se může skládat z 20 květů, až 1,5 pětilistých, hvězdicovitých, až 1,5 cm v průměru, bledě masité nebo bílé, uvnitř je narůžovělá koruna. Kvetení začíná na jaře a může trvat až do poloviny podzimu, téměř bez přerušení. Aroma květů hoya se večer zesiluje, připomíná med, i když u některých lidí může způsobovat nepohodlí až alergickou reakci. Na fotografii jemné listy a květiny vypadají tak husté a dokonalé, že se zdá, že jsou vyrobeny z vosku, a proto je druhým nejoblíbenějším názvem tohoto druhu hoya – voskový břečťan

Hoya_33

Hoya masná (hoya carnosa)

  • ahoj nádhera (hoya bela, Noya bella) je krátký keř s tenkými, plazivými výhonky, hustě pokrytý vejčitě kopinatými, malými, hustými, mírně vypouklými, pestrobarevnými nebo jednobarevnými zelenými listy. Květina je malá, až 1 cm v průměru, ale zároveň tak dokonalá, že připomíná šperk – miniaturní bílou hvězdu s purpurovou korunkou. Květenství – deštník, skládající se ze 7-9 květů

Hoya krásná (hoya bella, Noya bella)

Hoya krásná (hoya bella, Noya bella)

  • hoya kerry – s malými (až 1 cm v průměru), nepříliš výraznými květy mírně citronového odstínu, láká svými poměrně velkými, až 15 cm v průměru, kožovitými silnými listy, velmi neobvyklého tvaru – vypadají jako srdce, proto se mu říká „hoya in love“ nebo „valentine“. Jedná se o velmi teplý a světlo milující druh, velmi náročný na množství přijímaného světla.

Hoya Kerry

Hoya Kerry

  • hoya majestátní – popínavý keř, s oválnými podlouhlými velkými (15-20 cm dlouhými) kožovitými listy na pubertálních výhoncích. Pěkně vonící květiny se shromažďují v deštníku, 7–10 ks na květenství, uvnitř – tmavě červená, vnější hvězdička – žlutozelená.

Hoya majestátní

Hoya majestátní

  • hoya multiflora – liana s lineárně podlouhlými listy a mnoha žlutými květy shromážděnými v deštníku neobvyklého tvaru – úzké podlouhlé okvětní lístky připomínají šípy. Při dostatečném množství světla může tento druh hoya kvést téměř neustále, přičemž intenzita barvy se mění v závislosti na množství přijímaného světla, čím lepší osvětlení, tím bohatší a jasnější květina s charakteristickou citrusovou vůní.

Hoya multiflora

Hoya multiflora

Květy této odrůdy připomínají šípy.

Květy této odrůdy připomínají šípy.

Podle Feng Shui je hoya považována za velmi rodinnou květinu, je vhodné ji umístit do ložnice – harmonizuje rodinné vztahy, obnovuje vztahy, posiluje emoce a zlepšuje sex.

Hoya: domácí péče

Hoya se z nějakého důvodu nazývá „voskový břečťan“; pro svou nenáročnost a snadnou péči jej lze srovnávat s vnitřním břečťanem. Nebude to dělat žádné problémy, pokud se najednou chystáte na 2-3 týdny na dovolenou – stačí přemístit rostlinu z okna, dobře ji zalévat a na půdu je třeba nalít vrstvu mokré expandované hlíny.

Poté, co se objeví pupeny, se nedoporučuje pohybovat rostlinou, což může způsobit jejich odpadnutí

Poté, co se objeví pupeny, se nedoporučuje pohybovat rostlinou, což může způsobit jejich odpadnutí

Nejtěžší je vytvořit a udržovat požadovaný teplotní režim. Optimální teplota pro vývoj a kvetení hoya je 22-24 ° C. V zimě je velmi důležité vytvořit pro rostlinu spící období snížením teploty o 16-17 ° C, ale snížení teploty pod 15 ° C může květině uškodit. Současně příliš vysoká (více než 20 ° C) teplota během období klidu ovlivní budoucí kvetení – nebude tak hojné. Místnost musí být pravidelně větrána, ale zároveň musí být zabráněno průvanu.

Při správné péči vám hoya poděkuje krásnými voskovými květinami.

Při správné péči vám hoya poděkuje krásnými voskovými květinami.

Rada! Na rozdíl od jiných kvetoucích rostlin se u hoya na starých stopkách vytvářejí nové květy (foto 1), takže po odkvětu není třeba je odřezávat. Dalším rysem je, že čím je rostlina starší, tím je kvetení hojnější a počet stopek roste..

Foto 1. Nové pupeny místo starého stopky.

Foto 1. Nové pupeny místo staré stopky.

Velmi důležitý bod – jakmile začne kvetení, je přísně zakázáno přesunout hoya nebo změnit jeho polohu, rostlina okamžitě upustí všechny květiny.

Díky pěstitelům květin je velmi oblíbený u pěstitelů květin.

Díky pěstitelům květin je velmi oblíbený u pěstitelů květin.

Osvětlení

Voskový břečťan je fotofilní a dokonale se zakoření na okenních parapetech západních a východních oken

Voskový břečťan je fotofilní a dokonale se zakoření na parapetech západních a východních oken

Optimální je umístit hoyu na místo, kde je hodně jasného rozptýleného světla-to jsou okna v jihovýchodním a jihozápadním směru. Při pěstování na jižní straně bude třeba rostlinu zastínit, zejména v poledne – při příliš intenzivním světle listy nejprve zblednou, poté se mohou objevit hnědé skvrny – spálení sluncem. Při výběru místa je třeba mít na paměti, že intenzita a doba kvetení, stejně jako nasycení barvy květin, přímo závisí na množství a kvalitě osvětlení – mělo by být co nejjasnější. Proto někteří domácí pěstitelé obětují jas, krásu a zdraví listů ve prospěch květin..

Délka větví hoya s dobrou péčí dosahuje několika metrů.

Délka větví hoya s dobrou péčí dosahuje několika metrů

Zalévání

Voskový břečťan nepotřebuje časté zalévání, během aktivního vegetačního období, na jaře a v létě, se květina zalévá, protože vrchní vrstva schne. K zavlažování použijte usazenou (nebo roztavenou) vodu o teplotě, která není nižší než pokojová teplota. V zimě, během období výrazného vegetačního klidu, se zalévání provádí velmi zřídka – jednou za dva až tři týdny, je však nutné zabránit úplnému vyschnutí půdy..

Květinářství doporučuje postřik na rostlinu, přičemž do květů nesmí vniknout voda

Květinářství doporučuje postřik na rostlinu, přičemž do květů nesmí vniknout voda

Rada! Každé jaro, po probuzení z klidu, je hoya zcela ponořena do teplé (30-40 ° C) vody na půl hodiny a hliněná hrudka by v ní měla zůstat 2 hodiny – to přispívá k intenzivnímu růstu rostliny a přináší blíže kvetou.

Top dressing

Pro hoya preferovaný výživový vzorec s vysokým obsahem fosforu

Pro hoya preferovaný výživový vzorec s vysokým obsahem fosforu

Jakýkoli druh hoya není na hnojení příliš vybíravý, na jaře a v létě je jeho rostlina hnojena jednou za 2-3 týdny minerálními hnojivy v poloviční koncentraci, nicméně tuto operaci lze provádět 1-2krát za měsíc a v zimě , krmení je zcela zastaveno – hoya nemá ráda, když je v půdě nadbytek stopových prvků.

Převod

Lesk listové desky dodává lianě zvláštní přitažlivost; na první pohled se zdá, že rostlina je ošetřena voskem

Liana je obzvláště atraktivní díky lesku listové desky; na první pohled se zdá, že rostlina je ošetřena voskem.

Mladé rostliny potřebují každoroční transplantaci, dospělí se transplantují podle potřeby v průměru jednou za tři roky. Je důležité si uvědomit, že pokaždé, když musí být hoya vysazena výhradně v novém květináči – použitá pro jiné květiny, ani po pečlivém zpracování, je kategoricky nevhodná. Před výsadbou se nový květináč důkladně omyje běžným mýdlem na prádlo a substrát se sterilizuje.

V dobrých podmínkách květy voskového břečťanu začínají na jaře a končí na podzim.

V dobrých podmínkách květy voskového břečťanu začínají na jaře a končí na podzim.

Pro hoya je nutná neutrální (mírně kyselá) půda, ale vždy s dobrou propustností vzduchu. Můžete použít půdní směs pro orchidej, nebo si ji můžete připravit sami smícháním listové, humusové a hlinito-drnové půdy v poměru 1: 1: 2. Na dno květináče je položena drenážní vrstva (asi 3 cm silná) a samotná květina se opatrně převalí, aby se nepoškodila hliněná hrudka.

Listy Hoya obsahují mírné toxiny, proto je lepší uchovávat rostlinu mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Listy Hoya obsahují mírné toxiny, proto je lepší uchovávat rostlinu mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Reprodukce

Hoya dobře zakoření v každém ročním období, ale přesto je lepší chovat na jaře nebo na podzim. Nejjednodušší a nejdostupnější způsob propagace květiny je řízkování; k tomu se používá řezání, které by mělo mít 1-2 páry listů. Odřízněte stopku u hoya těsně pod uzlem – kořeny se mohou vylíhnout jak na uzlu (ne vždy), tak pod ním, na kousku kmene.

Dospělá rostlina může současně kvést od 20 do 50 květenství, jejichž vůně se do večera stává velmi intenzivní

Dospělá rostlina může současně kvést od 20 do 50 květenství, jejichž vůně se do večera stává velmi intenzivní

Rada! Před zakořeněním je vhodné oříznout řez řízku kořenem.

Řízky jsou zakořeněny ve vodě nebo substrátu (u druhů s rychle lignifikujícím stonkem je nejnázornějším příkladem Keriho hoya) z rašeliny (2 díly) a písku (1 díl), přičemž se udržuje teplota 20 ° C. Pokud stonek začne hnít ve vodě, pak je postižená část odříznuta na zdravou tkáň. Řezy se objevují do konce třetího týdne, poté je lze zasadit do stálého květináče (foto 2).

Foto 2. Řezání připraveno k vylodění

Foto 2. Řezání připraveno k vylodění

Nyní v prodeji najdete zakořeněné listy Hoya Kerry – velké, ve tvaru srdce, vypadají velmi působivě, ale pouze dospělá rostlina se nemůže vyvinout pouze z jednoho listu – k tomu musí mít řez Hoya Kerry alespoň malý kousek stonku.

Dalším efektivním způsobem je šíření hoya větvemi, výhonek je jednoduše přitlačen dolů a mírně odkapán, přičemž se toto místo pravidelně zavlažuje. Po 3-4 týdnech se na tomto místě vylíhnou kořeny a poté bude možné oddělit hotovou novou rostlinu.

Hoya dostala své jméno na počest anglického zahradníka Thomase Hoye

Hoya dostala své jméno na počest anglického zahradníka Thomase Hoye

Hoya nebo voskový břečťan: péče, pěstování a reprodukce doma – podrobnosti a tipy na videu

Thanks! You've already liked this