Usuń plamy z wosku – z tymi inteligentnymi poradami domowymi na pewno Ci się uda!

Blask świec nadaje każdemu wnętrzu odrobinę romantyzmu lub, w zależności od okazji, relaksującej kontemplacji. Jednak w ogóle nie używaj wosku do świec na obrusach, dywanach, odzieży lub meblach. Ale wręcz przeciwnie. Nieestetyczne plamy z wosku są dość irytujące i mogą wprawić w dobry nastrój. Ale tak naprawdę nie musi być, ponieważ dzięki naszym sprytnym wskazówkom dotyczącym gospodarstwa domowego poniżej, możesz od teraz usunąć uporczywe plamy z wosku, bez względu na to, skąd pochodzą. Aby to zrobić, potrzebujesz prostych domowych środków i urządzeń, które prawdopodobnie masz już w domu. Więc następnym razem, gdy świeca się przewróci lub po prostu z niej skończy się wosk, zachowaj spokój i zastosuj następujące procedury.

Każdy może usunąć plamy z wosku, a to bardzo proste

porady dotyczące usuwania plam woskowych ze świec

Usuń plamy woskowe z tekstyliów

Zanim zaczniemy od szczegółowych wskazówek, chcielibyśmy wcześniej podkreślić coś ważnego. Mianowicie przy usuwaniu wosku ze świecy na początku zawsze liczy się cierpliwość. Prawidłowo zrozumiany! Należy uzbroić się w cierpliwość, aż wosk całkowicie stwardnieje. Nigdy nie zaczynaj usuwać ciepłego, płynnego wosku.

Ponieważ to tylko pogarsza problem. Ciepła masa wniknie głębiej we włókna i pory odpowiedniego materiału lub rozprzestrzeni się na większym obszarze. Dlatego najlepiej jest najpierw zamrozić odzież i tekstylia w zamrażarce. Ekstremalne zimno sprawia, że ​​wosk ze świecy jest porowaty i kruchy. Po wyjęciu możesz go łatwo usunąć palcami z tekstyliów.

Utwardzony wosk można również zeskrobać nożem do masła

wskazówki do usuwania plam z wosku

Jeśli pozostały resztki wosku, możesz wejść trochę głębiej. Potrzebne będą: żelazko, bibuła lub papier kuchenny, stara szmata i spirytus lub benzyna lakowa. Najpierw umieść bibułę pod i nad plamą woskową i ustaw żelazko na średnim ustawieniu bez pary. Idź szybko z nim przez ukryte miejsce. Ciepło ponownie upłynnia wosk i jest pochłaniane przez bibułę lub papier kuchenny. Więc co jakiś czas pociągnij papier trochę dalej, aby na wosku zawsze była czysta powierzchnia. Jeśli chcesz oszczędzić żelazko, możesz nawet położyć starą szmatę na górnej kartce papieru.

Zamiast żelazka możesz też użyć suszarki do włosów

usunąć plamy woskowe z tekstyliów za pomocą żelazka

Kiedy zauważysz, że wosk przestał się skraplać, możesz przestać prasować. Jeśli nadal widać część wosku, należy również docisnąć obszar benzyną lub alkoholem i wyprać ubranie lub obrus w pralce w 60 stopniach.

Zwróć uwagę na indywidualne metki pielęgnacyjne dla twoich ubrań

usuń plamy woskowe z ubrań wypierz pranie

Jeśli chcesz usunąć wszelkie plamy woskowe z dywanu, możesz postępować podobnie w zależności od włókien dywanu i zastosować technikę żelaza. W przypadku bardziej wrażliwych tekstyliów wskazane jest użycie suszarki do włosów lub praca wyłącznie metodą chłodzenia. Włożenie całego dywanu do zamrażarki byłoby raczej niemożliwe. Dlatego radzimy, aby na plamy z wosku umieścić woreczki z lodem lub kostki lodu w plastikowej torbie. Następnie wystarczy zeskrobać utwardzony wosk, a następnie popracować nad obszarem eterem naftowym.

Dodatkowa wskazówka: Trochę trudniej jest usunąć plamy z kolorowego wosku i prawdopodobnie będziesz potrzebować dodatkowego odplamiacza lub profesjonalnego czyszczenia tekstyliów.

Tutaj również wymagana jest cierpliwość i pewny instynkt

usunąć plamy woskowe z dywanów

Żelazko i bibuła – potężny duet przeciw plamom z wosku

usunąć plamy z wosku grubym papierem

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda z plamami wosku na zamszu i delikatniejszą tapicerką. Po ostygnięciu wosku należy bardzo ostrożnie usunąć ręcznie twardą masę z powierzchni, a następnie upłynnić resztki suszarką do włosów. W większości przypadków wosk wniknie głębiej, a najlepsze rezultaty uzyskasz z czymś, co nazywa się pudrem chłonnym. Możesz użyć kredy lub proszku magnezowego jako środka domowego. Po prostu posyp nim rozgrzany wosk, aby go związać. Pozostałości można następnie odkurzyć odkurzaczem i spryskać odpowiednim sprayem pielęgnacyjnym.

Usuń plamy woskowe z drewna

Zasadniczo robi się całkiem podobnie z drewnianymi powierzchniami. Różnica polega na tym, że używa się plastikowej karty lub plastikowego skrobaka, aby zeskrobać wosk z drewna po jego stwardnieniu. Zrób to tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie było zadrapań. Jeśli nadal pozostają resztki, możesz je ostrożnie upłynnić suszarką do włosów i zetrzeć papierem kuchennym. Następnie zaleca się nałożenie odrobiny oliwy z oliwek na wrażliwe miejsca i wytarcie miękką ściereczką. Oliwa z oliwek nie niszczy drewna, właściwie o nie dba.

W przypadku drewna niepoddanego obróbce będziesz potrzebować również sporej ilości proszku absorpcyjnego

usuń plamy woskowe z drewnianego stołu

Usuń plamy woskowe ze świeczników

Na koniec sztuczka szybkiego czyszczenia świeczników. Wszyscy to wiemy: po romansie lub szalonej imprezie resztki wosku przyklejają się do metalowej powierzchni świecznika. Z drugiej strony zamrażanie jest bardzo skuteczne. Po prostu włóż świeczniki do zamrażarki i pozostaw je tam na 2-3 godziny. Zdziwisz się, jak łatwo i szybko usuniesz z niej wosk ze świecy. Możesz nawet zdjąć go palcami i to też jest zabawne.

Mamy nadzieję, że teraz znacznie mniej przejmujesz się plamami z wosku i że możesz całkowicie się zrelaksować i skoncentrować na imprezie!

Życzymy wyjątkowych chwil i niezapomnianych przeżyć z bliskimi!      

usuwanie plam woskowych porady i wskazówki

Thanks! You've already liked this