Rzeczywistość wirtualna do szkoleń firmowych: Przykłady VR już w użyciu

Rzeczywistość wirtualna jest taka najnowsza najnowocześniejsza technologia, który oferuje obiecujący świat zarówno dla wypoczynku, jak i biznesu. Wiele branż zaczęło już wykorzystywać możliwości, jakie daje VR, a dotyczy to zwłaszcza szkoleń w firmie. Firmy z różnych branż zaczęły włączać VR do swoich programów szkoleniowych, a obecnie istnieje wiele przykładów wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do szkolenia personelu.

okulary wirtualnej rzeczywistości

Szkolenie pilota

Jednym z obszarów, w którym wirtualna rzeczywistość już się sprawdziła, jest branża lotnicza. Używają go początkujący piloci Symulatory wirtualnej rzeczywistości, doświadczać różnych scenariuszy podczas lotu bez narażania siebie lub innych pasażerów. Symulatory lotu VR pozwalają uczestnikom szkolenia doświadczać różnych sytuacji, a będąc tańszymi od obecnie stosowanych większych modeli, są idealnym uzupełnieniem istniejących metod szkoleniowych.

Przygotowanie i szkolenie wojska

Przez lata wojsko wykorzystuje wirtualną rzeczywistość jako uzupełnienie metod treningowych. Żołnierze mogą brać udział w symulacjach pola walki, a medycy mogą reagować na sytuacje bojowe w wirtualnym środowisku. Trening wirtualny jest również kluczowym elementem ćwiczeń Boot Camp, ponieważ pomaga żołnierzom poczuć się jak na polu bitwy i zademonstrować swoje praktyczne umiejętności w bezpiecznym środowisku.

W koszarach Schofielda na Hawajach system VSTS (Virtual Squad Training System) jest regularnie wykorzystywany w ramach szkolenia wojskowego. Żołnierze szkolący się otrzymują czujniki ruchu, a także wyświetlacze na głowę i bezprzewodowe urządzenia do sterowania bronią, które dokładnie odzwierciedlają wagę, kształt i rozmiar broni wojskowej. Następnie trafiają do symulatora walki, gdzie uczą się praktycznie, ale bez ryzyka.

szkolenie wojskowe w wirtualnej rzeczywistości

Wzrost produktywności siły roboczej

Firma logistyczna DHL Express starała się poszerzać wiedzę i umiejętności pracowników swojej firmy. We współpracy z firmą Immerse stworzono platformę szkoleniową VR, która umożliwiła sprawne i bezpieczne układanie urządzenia typu unit load (ULD). Dzięki temu pracownicy byli bardziej wydajni i produktywni. Ford wykorzystał również wirtualną rzeczywistość w połączeniu z Gravity Sketch, aby stworzyć repliki pojazdów z naprawdę imponującymi wynikami, które zmienią przepływ pracy ich projektantów.

Proces rekrutacji

Szkolenie w wirtualnej rzeczywistości jest również przydatne do usprawnienia procesów onboardingu i rekrutacji w firmach. Symulatory rozmów kwalifikacyjnych umożliwiają dyrektorom i menedżerom ds. rekrutacji zadawanie kandydatom właściwych pytań i poznawanie różnych umiejętności, na które powinni zwrócić uwagę. Ponadto zastanów się, jakie pytania mogą zostać zadane, i naucz się znaków ostrzegawczych, których należy szukać u potencjalnych pracowników.

technologia wirtualnej rzeczywistości

Problemy z wprowadzeniem metod szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości

Chociaż niektóre firmy przyjęły już pomysł wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do usprawnienia działalności biznesowej swoich organizacji i szkolenia pracowników na najwyższym poziomie, inne nadal nie zgadzają się z tą koncepcją.

Istnieje kilka barier, które powstrzymują niektóre firmy przed przyjęciem najnowszych technologii. Wreszcie, co nie mniej ważne, jest to koszt zakupu zestawów słuchawkowych, chociaż możliwość wypożyczenia zestawów słuchawkowych staje się rzeczywistością, dzięki czemu proces jest bardziej przystępny. Nawet starszym pokoleniom pracowników coraz trudniej radzić sobie z najnowszymi technologiami i stwierdzają, że VR idzie o krok za daleko w szkoleniu.

szkolenie pilotażowe wirtualnej rzeczywistości

Jednak w miarę jak coraz więcej firm zaczyna wprowadzać wirtualną rzeczywistość do swoich programów szkoleniowych i odnotowuje doskonałe wyniki, prawdopodobne jest, że szkolenie VR wkrótce będzie postrzegane jako standardowa praktyka obok tradycyjnych metod, a w niektórych przypadkach nawet je zastąpi..

W miarę jak coraz więcej millenialsów dołącza do siły roboczej, staje się oczywiste, że firmy muszą dostosować się do zachowań młodych ludzi i ich różnych stylów pracy oraz preferowanych metod szkoleniowych. Dzięki ich znajomości technologii VR prawdopodobnie będzie kluczowym elementem w utrzymaniu młodych pracowników na pokładzie.

Wiele firm wykorzystało już wirtualną rzeczywistość jako narzędzie szkoleniowe dla firm. Oferuje wszystko, od procedur medycznych po zastosowania wojskowe Wirtualna Rzeczywistość to bezpieczne i realistyczne środowisko szkoleniowe, w którym pracownicy mogą bez ryzyka przetestować swoje umiejętności.

szkolenie medyczne w wirtualnej rzeczywistości

Nawet przy początkowych kosztach konfiguracji, menedżerowie zaczynają zdawać sobie sprawę, że szkolenia VR mogą zapewnić lepszy stosunek jakości do ceny w dłuższej perspektywie i że przy doskonałym zwrocie z inwestycji w zakresie bezpieczeństwa, szkoleń, lojalności i zaangażowania.

Wraz z nowymi osiągnięciami w branży rzeczywistości wirtualnej i możliwościami, jakie oferuje VR, szkolenia VR staną się oczywistością, a firmy na całym świecie postrzegają je jako preferowany wybór, jeśli chodzi o naukę.

     innowacja w wirtualnej rzeczywistości

Thanks! You've already liked this