Szkło Murano – wyrafinowana elegancja od czasów starożytnych

piec ze szkła murano tradycyjna sztuka

Gdzie tkwi sekret szkła Murano??

Delikatne i wrażliwe, ale nieporównywalnie eleganckie i pełne wdzięku – szkło Murano. W dzisiejszych czasach, w czasach błyskawicznej produkcji i niepowstrzymanej konsumpcji, wykorzystanie tego materiału jest jeszcze bardziej konieczne niż w przeszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i czyste środowisko.

Nie jest już tajemnicą, że władca świata – plastik – powoduje znaczne szkody dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Szczególnie jeśli chodzi o pojemniki na nasze jedzenie, dzięki Bogu istnieją inne alternatywy. Jednym z najzdrowszych jest szkło.

Dziś koncentrujemy się na jednym z najlepszych i najdroższych rodzajów szkła pochodzącego z czasów starożytnych – szkle z Murano. Został nazwany na cześć wyspiarskiego miasta Murano, które rozciąga się na siedem małych wysp i jest bardzo blisko Wenecji.

Nostalgiczna panorama Murano

szkło murano małe wyspy miasto wenecja

W 1291 roku na Murano wezwano wszystkich szklarzy z Wenecji, gdyż władze obawiały się wielkich pożarów. Miasteczko powoli stawało się więc bardzo sławne i ożywione. Początkowo produkowano tam głównie koraliki szklane i lustra. Później na Murano powstały piękne żyrandole, które stały się popularne i popularne w całej Europie. Przez stulecia szklarze z Murano utrzymywali monopol na produkcję szkła. Mimo niebezpieczeństwa kary śmierci część szklarzy wyemigrowała pod koniec XVI wieku, dzięki czemu tajemnica produkcji szkła stała się znana także w innych krajach europejskich. Republika Wenecka straciła monopol na szkło, a wraz z nią spadły również dochody.

Umiejętne wykonanie i dbałość o szczegóły

szkło murano weneckie tradycja

Mimo to starożytne techniki i metody wytwarzania szkła są dobrze zachowane, a dzisiejsi szklarze działają tak samo, jak setki lat temu. Główne rodzaje szkła Murano to szkło przejrzyste optycznie, szkło szkliwione (smalto), szkło ze złotymi nitkami (awenturyn), szkło wielobarwne (millefiori), szkło mleczne (lattimo) oraz szkło imitujące kamienie szlachetne.

Obróbka szkła wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania

Produkcja wazonów ze szkła murano

 Szkło Murano składa się w 70% z piasku kwarcowego i 30% z innych substancji zwanych topnikami i stabilizatorami. Topnik zapewnia możliwość kształtowania szkła w niższej temperaturze, a stabilizatory zapewniają, że szkło nie rozpuszcza się w wodzie. W zasadzie szkło Murano jest przezroczyste. Piękne kolory uzyskuje się poprzez dodanie minerałów, tlenków i różnych chemikaliów.

Często mówi się, że piękno szkła Murano kryje się w magii Murano

Ozdobna dekoracja ścienna ze szkła murano

Jeśli kiedykolwiek wybierzesz się na Murano, nie przegap wizyty w Muzeum Szkła. Znajduje się w Palazzo Giustinian i mieści bogatą kolekcję wielu artefaktów z historii szklarstwa.

Na Murano znajdziesz jedne z najbardziej znanych marek, jeśli chodzi o szkło – firmy takie jak Venini, Ferro Murano, Barovier & Toso, Simone Cenedese i Seguso. Wszystkie mają specjalny znak rozpoznawczy szkła Murano, który ma na celu zachowanie autentyczności tego szkła.

Więc kiedy zobaczysz autentyczny znak szkła Murano na towarze, którego szukasz, możesz być również pewien, że trzymasz w swoich rękach kawałek wielowiekowej historii i tradycji.

Odkryj swój wyjątkowy kawałek i daj się zaskoczyć!

Starożytne metody – ponadczasowe piękno

piec ze szkła murano tradycyjna sztuka

Szklana masa jest ukształtowana w piękne kawałki z dużą miłością

Sztuka szkła murano z długą tradycją

Nawet najdrobniejsze szczegóły są świetne

tradycyjne rękodzieło ze szkła murano

Kruchy festiwal kolorów

dzieła sztuki ze szkła murano wazony tradycyjna wenecja

Twoja wyobraźnia i kreatywność nie mają granic

ręcznie robiony wazon ze szkła murano

Takie antyki można zobaczyć w Muzeum Szkła w Murano

muzeum szkła murano sztuka ze szkła antycznego

Światowej sławy żyrandole ze szkła Murano

tradycyjny żyrandol ze szkła murano wenecja

I ich obecna interpretacja

nowoczesny żyrandol ze szkła murano vetrilamp

Pomysłowa kreacja wykonana z drobnego szkła

sztuka wenecka ze szkła murano

Na Murano . powstaje wiele biżuterii

Naszyjniki ze szkła murano wenecka biżuteria

Anais Mela – nowoczesny pomysł na oświetlenie od Voltoliny

nowoczesne oświetlenie ze szkła murano anais mela voltolina

Thanks! You've already liked this