Abstraktní expresionismus (70+ fotografií): nápady pro moderní interiér a originální doplňky

Interiér v duchu abstraktního expresionismu

Interiér v duchu abstraktního expresionismu

Předměty umění byly vždy měřítkem určování vkusu, inteligence a pohody jejich majitele. Obrazy v interiéru se již dlouho staly nezbytným doplňkem nejen v domech sběratelů, ale i mezi obyčejnými lidmi. Kdy se umění stalo módním a moderním? Zásluha tohoto jevu je částečně považována za mimořádný směr zvaný abstraktní impresionismus..

Jasný kontrast vypadá dobře

Jasný kontrast vypadá dobře

Co je expresionismus?

  • Hnutí abstraktního expresionismu se rozšířilo v malbě první poloviny dvacátého století. Američtí umělci pracující v New Yorku dosáhli v polovině minulého století uznání nového směru a v 50. letech se stal dominantním trendem západního umění. Nejslavnějšími umělci – zástupci tohoto hnutí jsou Jackson Pollock, Willem de Kooning a Mark Rothko.

Velkolepé dílo Marka Rothka

Velkolepé dílo Marka Rothka

Jackson Pollock je jedním z nejvýznamnějších představitelů abstraktního impresionismu díky vynálezu nové techniky. V klasickém malířství spočívala práce v nanášení barev na plátno pomocí štětců a samotné plátno bylo nataženo přes nosítka. Proces psaní probíhal na stojanu a umělci stovky let nezměnili zavedené tradice..

Zajímavý fakt! Pollock nastříkal barvu a nalil smalt z plechovky přímo na podlahu, kde se nacházelo obrovské plátno. Jeho díla neměla spiknutí a jeho obrazy nebyly obrazné, což nezkušené diváky často šokovalo..

Nepřekonatelný Jackson Pollock

Dílo expresionisty Jacksona Pollocka

Naproti tomu technika Willema de Kooning kombinovala silnou ikonickou figurativnost s čistou abstraktností. Jeho styl byl pozoruhodný svou energií a nějakou uměleckou agresivitou, vyjadřoval celou esenci expresionismu. Ostatně základ opozice vůči klasické malbě není v přenosu spolehlivosti, ale v bezprostřednosti výrazu.

Willem de Kooning

Willem de Kooning „Žena-krajina“

Skutečnost! Do popředí se dostává vnitřní svět umělce, kde je zprostředkováno vnímání toho, co viděl, a nikoli krajina samotná. Energie obrazů, jasná emocionální barva byla považována za hlavní znak příslušnosti k expresionismu.

čtrnáct

Vlastnosti stylu

Každý zástupce tohoto trendu měl samozřejmě své vlastní charakteristiky jak v technice výkonu, tak v názorech. Díla různých umělců, spojená do jednoho stylu, se proto mohou navzájem tolik lišit. Existuje však řada faktorů, které umožňují přiřadit je tomuto směru..

Zajímavá abstraktnost v moderním designu

Zajímavá abstraktnost v moderním designu

Charakteristickými rysy abstraktního expresionismu jsou:

  1. Abstraktnost jako prostředek sdělování myšlenky nebo zápletky. Autor se nesnaží přesně sdělit, co vidí, ale svobodně zobrazuje své pocity a náladu z toho, co viděl.
  2. Využití variability fyzikálních vlastností barev pro zdůraznění vyobrazeného zážitku. Intuitivní používání různých materiálů vyjadřovalo tvůrčí sílu nevědomí ve formě mentální improvizace.
  3. Vyhýbání se strukturované kompozici. Místo jasných hranic a rozložení všech detailů na plátně je v tomto směru použito nediferencované pole..
  4. Velikost plátna se vždy vyznačovala vynikajícím měřítkem, které symbolizovalo prostornost a neomezené rámce..

Odpočívadlo pro milovníky červené

Odpočívadlo pro milovníky červené

Na poznámku! Pro lepší pochopení tohoto směru a umělcova záměru je nutné vzít v úvahu prostředí a dobu, ve které jeho představitelé žili. Velká hospodářská krize dala vzniknout novému směru v umění, který se vyznačuje romantickou náladou, monumentální škálou a výrazem osobní svobody prostřednictvím zaměření na nevědomí.

15

Vliv na interiérový design

Abstraktní expresionistické hnutí se neomezuje pouze na malíře, této myšlenky se chopili také fotografové, sochaři a architekti. Jako většina inovativních trendů nebyl tento trend ve společnosti okamžitě přijat. I po desítkách let je neobvyklý styl a technika pro mnohé matoucí a dílo se zdá být nešikovným mazancem obyčejného dítěte. Přesto abstraktní expresionismus postupně pokrývá stále více oblastí činnosti a aktivně se využívá při tvorbě interiérů..

Kouzelné pracoviště

Kouzelné pracoviště

Zájem designérů o tuto oblast je zcela oprávněný: moderní technické možnosti jsou perfektně kombinovány s mimořádným a živým expresionismem. Módní trendy v interiérovém designu dokonale souzní s volným prostorem, jasnými barvami a nečekanými efekty tohoto uměleckého hnutí..

Neobvyklý nábytek dokonale zdůrazňuje styl

Neobvyklý nábytek dokonale zdůrazňuje styl

Na poznámku! Klasická pravidla pro vytváření kompozice při vytváření interiéru jsou nahrazena záměrným zkreslením prostoru, což mu dodává určitou vyostřenou domýšlivost a dokonce grotesku.

Útulný mimořádný obývací pokoj

Útulný mimořádný obývací pokoj

Vytvoření interiéru s poznámkami abstraktního expresionismu je vytvoření jasné a veselé atmosféry. Pomocí možností barev, tvarů a volnějšího myšlení můžete vytvořit stylový moderní interiér, který se bude lišit od obvyklých standardů a bude dávat živější emoce z pobytu v domě..

15

Základní techniky pro vytváření stylu

Chcete -li vytvořit módní interiér v duchu abstraktního expresionismu, není třeba malovat stěny ve stylu slavných umělců, stačí je ozdobit reprodukcemi, které vytvářejí požadovanou náladu. Pro výzdobu stěn je lepší použít světlo, ale veselé odstíny, romantické ozdoby v růžových nebo světle zelených tónech jsou vítány.

Ložnice v jemných barvách

Ložnice v jemných barvách

K dosažení potřebného kontrastu jsou ke stropu vhodné matné sněhově bílé barvy. Osvětlení může být buď vestavěné, které je bližší moderním trendům, nebo klasické v podobě křišťálového lustru. Hlavní věcí je zachovat myšlenku expresionismu: maximální prostor a originalita při výběru forem. Při výběru dekorativních prvků byste se měli zaměřit na eklektický směr a spoléhat se na svůj vkus.

Eklektický design s nádechem expresionismu

Eklektický design s nádechem expresionismu

čtrnáct

Nábytek pro takové prostory může být odlišný, je povoleno kombinovat jak přírodní materiály, tak moderní umělé.

Rada! Doporučuje se vybrat záclony jednoduché, ale okouzlující. Místo mnoha detailů a ozdob je preferována jednoduchost a jasné barvy..

Thanks! You've already liked this