Bazylia – popularne zioło i zioło

Czy możesz sobie wyobrazić swój sos pomidorowy bez charakterystycznego zapachu bazylii? Prawie nie powiedzielibyśmy! Ponieważ aromatyczna przyprawa kuchenna jest również częścią pesto, makaronów i pizzy i nadaje tym potrawom niepowtarzalnego smaku. Tak, bazylia jest popularnym ziołem szeroko stosowanym w niemieckiej sztuce kulinarnej. Można go jednak znaleźć w prawie wszystkich krajach na całym świecie. Dziś jest tak popularny, że znany jest jako kulinarna atrakcja. Ale oprócz tego, że jest szeroko stosowana w kuchni, jest również cenną rośliną leczniczą. Zapewne wypiłeś już gorącą herbatę bazyliową z przeziębieniem lub dolegliwościami żołądkowymi i od razu poczułeś ulgę, prawda? Dzięki leczniczym substancjom witalnym bazylia okazała się bardzo pożyteczną rośliną leczniczą, a jej spektrum działania jest dość szerokie. W tym artykule dowiesz się, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym zielu i jego zastosowaniu w kuchni i sztuce leczniczej.

Te świeże liście to popularne zioło kulinarne wielu Niemców.

Świeże liście bazylii

  • Skąd pochodzi bazylia?

Mała zielona roślina to jedno z najbardziej znanych i najpopularniejszych ziół na świecie. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i Azji. Roślinę po raz pierwszy uprawiano w Indiach, gdzie jej liście do dziś uważane są za święte. Znany jest na Morzu Śródziemnym od 3500 lat.

W starożytności doceniano leczniczą moc bazylii, ale w średniowieczu roślina była jednocześnie chwalona i odrzucana. Na przykład byli ludzie, którzy odkryli ich zastosowanie w użądleniach skorpionów i chwalili szybkie gojenie. Inni jednak twierdzili, że silny zapach bazylii ma tendencję do przyciągania skorpionów i szerzenia nienawiści wśród przyjaciół. Lecz zioło lecznicze z biegiem czasu ugruntowało swoją pozycję dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na ciało i duszę i jest dziś bardzo (nawet ponad wieki temu!) cenione i stosowane jako aromatyczne zioło kulinarne.

Przez wiele stuleci zioło było czasem odmawiane, czasem chwalone.

Świeże liście bazylii w kuchni

  • Jakie są typowe cechy bazylii??

Bazylia, obok szałwii i rozmarynu, jest jednym z najbardziej typowych ziół w rejonie Morza Śródziemnego. Naukowcy znają ponad 60 gatunków, w tym najpopularniejszą bazylię ocimum, znaną również jako zioło królewskie. Popularna jest również bazylia grecka (Ocimum minimum) i bazylia indyjska (Ocimum sanctum). Są to typowe rośliny zielne o wysokości od 20 do 60 cm. Jej liście są zielone, jajowate, lekko wysklepione ku górze. Zwykle mają szerokość od 4 do 6 cali. Zapach ziela, który pochodzi z olejków eterycznych zawartych w liściach rośliny, jest bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny. Ziele jest tu jednoroczne i kwitnie od czerwca do września. Jeśli chcesz zamrozić lub wysuszyć liście bazylii, musisz je zebrać przed fazą kwitnienia. To najlepszy sposób na zachowanie aromatu i smaku. Jednak w związku z tym zaleca się zamrażanie liści bazylii, a nie suszenie.

 Liście bazylii są zielone, jajowate, lekko wygięte ku górze.

Zielone liście bazylii

Nasza dodatkowa wskazówka: Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na uszkodzone arkusze papieru. Żółte plamy mogą być spowodowane przez wirusy roślinne lub grzyby!

Zielona przyprawa może być uprawiana w domu w doniczce lub uprawiana na zewnątrz w grządce ogrodowej.

Dbanie o bazylię w domu w doniczce

  • Kilka wskazówek, jak dbać o popularne zioło kulinarne

Jeśli uprawiasz znane kulinarne zioło w doniczce lub masz je w grządce na zewnątrz w ogrodzie, nadal musisz wiedzieć coś o jego pielęgnacji. Jest źródłem światła i lubi miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte. Preferuje również gleby bogate w składniki odżywcze i dobrze przepuszczalne. W miesiącach letnich zioła i zioła należy obficie polać. Ale strzeż się! Zaleganie wody może prowadzić do zgnilizny korzeni! Oznacza to, że podlewaj ostrożnie i nigdy nie pozwól glebie wyschnąć!

Kulinarna atrakcja, którą w kuchni koniecznie trzeba mieć pod ręką.

Zielone liście bazylii

  • Używanie bazylii w kuchni

Dziś aromatyczne zioło jest często używane w kuchni. Doceniasz nie tylko jego wyrazisty zapach, ale także lekko słodki i lekko pieprzny smak. Świetnie komponuje się z różnymi specjałami kuchni włoskiej, ale także z daniami rybnymi, makaronami i sałatkami. Bazylia doskonale komponuje się z daniami zawierającymi czosnek, paprykę, pomidory i oliwę z oliwek. Dziś trudno sobie wyobrazić sałatkę z mozzarelli i pomidorów bez bazylii. Nie sposób też wyobrazić sobie Pesto alla Genovese bez niego. Tajska bazylia jest zawsze nieodłączną częścią azjatyckich potraw. W kuchni używa się głównie świeżych liści bazylii, które dobrze zachowują swój aromat i smak.

 Pesto z dużą ilością bazylii to prawdziwy przysmak!

Pesto z dużą ilością bazylii

  • Bazylia w medycynie

Wspomnieliśmy o tym na początku tego artykułu, to zielone zioło jest cenną rośliną leczniczą. Jest uznana medycznie, a jej regularne spożywanie może być bardzo pomocne dla zdrowia każdego człowieka. Zdrowe spektrum działania bazylii jest wieloaspektowe. Opiera się to na witalnych substancjach zawartych w jej zielonych liściach. Aby wymienić tylko kilka – super pierwiastki, minerały i witaminy, na przykład mangan, miedź i witamina C. Na liście zdrowych składników znajduje się również beta-karoten, wapń, żelazo i witamina K. Herbatka bazyliowa polecana jest na stres, depresję i nastrój huśtawki. Również na wzdęcia, rozstrój żołądka i utratę apetytu. Masaże olejkiem bazyliowym mogą leczyć migreny, zawroty głowy i bezsenność. Jest również dobry na bóle menstruacyjne i objawy menopauzy oraz może łagodzić bóle stawów. Olejek eteryczny pozyskiwany z liści bazylii ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwnowotworowe. W zasadzie można go przyjmować wewnętrznie lub nakładać na skórę.

 Olejek bazyliowy jest alternatywnym lekarstwem.

Olejek eteryczny z liści bazylii, alternatywny środek zaradczy

Dodatkowa wskazówka: Stosowanie silnie skoncentrowanych preparatów bazyliowych nie jest zalecane u małych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią;.

Medycyna prosto z natury!

Liście bazylii kwiaty medycyna z natury

Olejek bazyliowy jest również alternatywnym lekarstwem na wielooporne bakterie i stany zapalne. Może być stosowany tam, gdzie antybiotyki nie są już skuteczne. Stosowany wewnętrznie olejek eteryczny ma silne działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne. Jego działanie relaksujące i łagodzące ból jest niezrównane.

Czy znasz inny naturalny środek, który jest tak szeroko stosowany w medycynie??

 Świeże liście, w których kryje się dużo uzdrawiającej mocy.

Świeża bazylia pozostawia leczniczą moc natury

 Olejek bazyliowy można stosować wewnętrznie lub nakładać na skórę.

Olejek bazyliowy

 Lemoniada bazyliowo-imbirowa to absolutny trend w lecie.

Lemoniada bazyliowo-imbirowa modny napój latem

 W kuchni dobrze jest mieć zawsze pod ręką świeże liście bazylii….

Miej pod ręką świeże liście bazylii w kuchni

 …i wiedząc dokładnie, jak z nich korzystać podczas gotowania.

Wiedz dokładnie, jak wykorzystać liście bazylii w gotowaniu

 W tych zielonych liściach zawartych jest wiele ważnych substancji.

Zielone liście bazylii zawierają wiele ważnych substancji

Thanks! You've already liked this