8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet!

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie 8 marca. Zostało nawet ogłoszone oficjalnym świętem w 26 krajach, w tym w Nepalu, Serbii, Gruzji i Laosie. 8 marca jest również świętem państwowym w Niemczech od 2019 roku, ale tylko w Berlinie. W pozostałych 15 krajach związkowych nie. Nawiasem mówiąc, ten wyjątkowy dzień trwa już ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się od ruchu protestu kobiet, które domagały się równości w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn dzisiaj się nie skończyła, trwa. Na przykład Międzynarodowy Dzień Kobiet w tym roku przebiega pod hasłem „Więcej związków, więcej równości – więcej niż kiedykolwiek”. Chociaż Międzynarodowy Dzień Kobiet jest zwykle obchodzony z wieloma różnymi promocjami, wydarzeniami i rajdami, w 2021 r. będzie inaczej. Ze względu na koronawirusa takie działania nie są obecnie możliwe, dlatego w sieci można znaleźć wiele. Możesz również uzyskać najnowsze informacje od Parlamentu Europejskiego na żywo  śledzić.

 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet!

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca jest oficjalnym świętem państwowym w Berlinie

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca to popularne święto równości kobiet i mężczyzn

Krótki przegląd historii Międzynarodowego Dnia Kobiet

To, co dzisiaj uważamy za oczywiste, jeśli chodzi o prawa kobiet, zostało osiągnięte przez międzynarodowy ruch kobiecy przez wiele lat. Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje korzenie w ruchu robotniczym na przełomie XIX i XX wieku. Międzynarodowy Dzień Kobiet został zainicjowany w USA w 1908 roku, gdzie poszukuje się również genezy Międzynarodowego Dnia Kobiet. Podczas swoich protestów Amerykanki domagały się równości, wyższych płac i lepszych warunków pracy. Prowadzą również kampanię przeciwko wszelkim formom dyskryminacji. W następnych latach ruch ten rozprzestrzenił się w całej Europie. Na przykład 8 marca 1911 r. wiele kobiet w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii wyszło na ulice i domagało się swoich praw. W 1912 kobiety dołączyły do ​​innych krajów, takich jak Francja, Szwecja, Holandia i Rosja. W tym czasie chodziło o wybory kobiet i ich udział we władzy politycznej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma długą historię.

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca ruch protestacyjny o długiej historii przeciwko dyskryminacji na rzecz równych praw mężczyzn

Początek był oczywiście trudny. Jednak Międzynarodowy Dzień Kobiet ma stałą datę od 1921 r. i obchodzony jest co roku 8 marca. W 1975 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła ten dzień „Dniem Narodów Zjednoczonych na rzecz Praw Kobiet i Pokoju na Świecie”. Więcej ciekawostek o Międzynarodowym Dniu Kobiet możesz przeczytać tutaj.

Równość kobiet i mężczyzn była i jest nadal przedmiotem zainteresowania ruchu kobiecego.

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca Równość kobiet i mężczyzn jest dziś w centrum uwagi, tak jak to było w przeszłości

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca, długa walka o równość kobiet i mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Kobiet: O co walczyły kobiety w przeszłości??

W latach 1914-1918 miały miejsce kampanie kobiet, głównie domagające się prawa wyborczego kobiet. W 1919 r. kobiety mogły oficjalnie wziąć udział w wyborach w Niemczech obok mężczyzn. W tym czasie były też protesty przeciwko wojnie i przemocy. To był najważniejszy temat protestów kobiet 8 marca, także w okresie powojennym. Potem aktualne stały się inne tematy, takie jak ochrona macierzyństwa, równa płaca za równą pracę. Kobiety wzywały również do skrócenia czasu pracy bez cięcia płac. W latach 60. i 70. walka doprowadziła do uzyskania prawa kobiet do legalnej aborcji. Kontynuowano także ich walkę z dyskryminacją. Chociaż przedmiot zainteresowania kobiet zmieniał się na przestrzeni lat, walka zawsze dotyczyła politycznej, społecznej i ekonomicznej równości kobiet i mężczyzn. To nadało sens każdemu ruchowi protestu kobiet 8 marca.

 Jest to oficjalne święto w 26 krajach na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca, różne działania kobiet w 26 krajach oficjalne święto

O co dzisiaj walczymy w Międzynarodowym Dniu Kobiet??

Dziś na szczeblu międzynarodowym nacisk kładzie się na eliminację ucisku i przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Przemoc domowa wobec kobiet nadal stanowi poważny problem w wielu krajach i warto codziennie walczyć o jej rozwiązanie. Ponadto na całym świecie wciąż dochodzi do systematycznych naruszeń praw człowieka, takich jak przymusowe małżeństwa i handel kobietami. Dlatego walka z przemocą skierowana jest przeciwko kobietom. Ściśle z tym związany jest ruch kobiet na rzecz lepszej edukacji dziewcząt w niektórych krajach na całym świecie. Jeśli młode kobiety mają lepsze możliwości edukacyjne, mogą również bardziej świadomie i bardziej rygorystycznie walczyć o swoją równość w społeczeństwie.

Młode kobiety chcą być szczęśliwe i odnosić sukcesy!

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca młoda kobieta w parku leży na trawie w słońcu i jest szczęśliwa

Ale to nie wyczerpuje problemów, z jakimi borykają się dziś kobiety. Obecnie nawet w najbardziej rozwiniętych krajach wciąż istnieją zawody zdominowane przez kobiety. W tych przypadkach kobiety otrzymują zwykle niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Ponadto mają mniej możliwości rozwoju zawodowego niż mężczyźni, wciąż nie otrzymują należnego wynagrodzenia i mają niższą emeryturę niż mężczyźni.

Co masz na myśli? Czy te problemy mogą pozostać nierozwiązane??

 Wszystkim kobietom serdecznie gratulujemy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet!

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca młode kobiety z bukietami kwiatów w ręku świętują 8 marca

Thanks! You've already liked this