Vlastnosti národní páry a vše, co potřebujete vědět o ruské, finské a japonské lázni

Možnost zaobleného protokolu

Možnost zaobleného protokolu

Lázeňský dům je místem pro vodní procedury, které se nachází odděleně od ostatních budov a zahrnuje prostor pro koupání a parní lázně. Lázně byly známy i ve starověkém Římě, odkud přišly do Turecka a rozšířily se po celém světě. Dnes se rozlišuje několik nejoblíbenějších typů, které se liší strukturou a místem původu..

Podívejme se podrobněji na jejich design, vlastnosti a výhody. Tyto typy koupelí mají mnoho podobností. Hlavním místem v každém z nich je parní místnost. Právě jeho design a vybavení určuje typ.

Rekreační areál s letní kuchyní a bazénem

Rekreační areál s letní kuchyní a bazénem

Parní místnost s připojenou dřevěnou hromádkou

Parní místnost s připojenou dřevěnou hromádkou

ruština

V ruské lázni průměrná teplota zpravidla dosahuje 45-70 ° C. V tomto ohledu pára kondenzuje a usazuje se na těle, díky čemuž je očištěna od různých typů kontaminantů. Horký vlhký vzduch prohřívá celé tělo a tělo jako celek.

Důležité! Návštěvou takových zařízení můžete vyčistit plíce a dýchací cesty..

Ruská parní místnost v černém

Ruská parní místnost v černém

Design se skládá ze tří hlavních částí:

  • šatna – může být studeného typu a je určena k svlékání a oblékání, umisťování šatů. Teplá šatna je určena pro trávení volného času a společenský život. V prvním případě je vybaven pouze věšáky, policemi a skříněmi, ve druhém může být instalován přídavný stůl, židle, pohovky, skříně pro ukládání nádobí určeného k pití čaje. V některých případech jsou nainstalovány televizory a další zařízení;
  • parní místnost – zde probíhá hlavní proces parní úpravy těla. Jedná se o konstrukčně nejsložitější a bezpodmínečně musí existovat pec, která ohřívá kameny, které jsou následně zalévány kapalinou a tvoří páru. Pro pohodlné ubytování návštěvníků jsou nutně instalována lehátka, nebo, jak se jim říká jiným způsobem, police;
  • umývárna – určená ke koupání s použitím chemikálií osobní hygieny, proto existují lavičky pro umístění plechovek a kbelíků, ale v moderních podmínkách jsou takové místnosti vybaveny vanou nebo sprchou. Také by měly existovat skříně a police pro umístění nádob s mýdlem, gely, šamponem a jinými prostředky..

Výpočet požadované plochy

Výpočet požadované plochy

čtrnáct

Rada! Při tvorbě je důležité věnovat dostatečnou pozornost surovinám. Na stavbu lze použít cihlu, kvádr, ale tradičně je to dřevo. Se správným výběrem materiálu bude vaše budova šetrná k životnímu prostředí a bezpečná.

Finština

Finská sauna se vyznačuje extrémně suchým vzduchem. Je to užitečné pro lidi, pro které je vlhkost kontraindikována..

Informace! Navzdory skutečnosti, že ohřev vnitřního prostředí může dosáhnout 70–110 ° C, není třeba toho zneužívat, protože byl navržen pro mírné zahřátí těla..

Malá finská sauna

Malá finská sauna

Velmi stylově vypadá nástěnná dekorace s dřevěnými řezy

Zdobení stěn dřevěnými pily vypadá velmi stylově

Sauna se vyznačuje malými rozměry. Skládá se pouze ze dvou místností. Hlavní věcí je samozřejmě parní místnost. Jeho rozměry jsou 2-3 x 2 metry. Je v něm umístěna trouba. Parní místnost může být s kameny nebo bez nich, může to být žehlička na dřevo nebo elektrický ohřívač, který je dnes v moderních saunách oblíbený..

Důležitou roli hrají lehátka, na kterých jsou ubytováni návštěvníci. Konstrukce jsou uspořádány ve dvou úrovních:

  1. 70 cm od podlahy;
  2. 1 m od podlahy.

Finská parní místnost v podkroví

Finská parní místnost v podkroví

Exteriér salonu ve stylu podkroví

Exteriér salonu ve stylu podkroví

Důležité! Uvnitř parní místnosti je nutně ozdobena deskami nebo šindelem, nemůže být ošetřena žádnými barvivy.

Saunování nezahrnuje vodní procedury. Ale šatna může být stále vybavena sprchou, která po návštěvě parní místnosti odplaví pot. Při stavbě lze použít různé materiály, ale k tomu se nejlépe hodí dřevo..

japonský

Ofuro na terase bytu

Ofuro na terase bytu

Tento lázeňský dům může překvapit každého svou originalitou a neobvyklým vzhledem. Jiným způsobem se mu také říká ofuro – vyhřívaný sud naplněný horkou vodou (lze přirovnat k horké lázni).

Důležité! Vzhledem k tomu, že kapalina v ní nemá nízkou teplotu (40-60 ° C), dochází k pocení a voda zase z pórů vyplavuje pot, špínu a mastnotu. Tato technika se používá nejen jako hygienický prostředek, ale také jako profylaxe určitých nemocí..

čtrnáct

Je docela obtížné to udělat sami; k tomu potřebujete speciální dovednosti. Skládá se ze stěn a podlah ofuro, které nesmí propouštět kapaliny. Uvnitř je speciální sedadlo. Ke vstupu je instalováno vnější a vnitřní schodiště. Hlavním prvkem je trouba, která se nachází v jedné z částí ofura a je oddělena od obecné oblasti speciální přepážkou.

Kresba japonské lázně

Kresba japonské lázně

DIY stavba ofura

DIY stavba ofura

Pro výrobu je vybráno dřevo různých druhů dřeva. Nejoblíbenější jsou jehličnany. Kamna jsou vyrobena ze žáruvzdorné nerezové oceli.

Hammam

Interiér Hammamu v moderním stylu

Interiér Hammamu v moderním stylu

Informace! Hammam je turecká struktura, ve které teplo dosahuje asi 40-45 ° C a téměř absolutní vlhkost. Provádějí se zde relaxační procedury – masáže, masky a další. Jeho klima vám tam umožní strávit dobrý odpočinek..

Hammam se vyznačuje velkou rozlohou a přítomností mnoha parních lázní. Samozřejmě, stejně jako jeho protějšky, obsahuje šatnu, která slouží jako šatna. Teplota vzduchu je zde 28-30 ° С. Dále je zde hala pro různé procedury. Indikátory v něm jsou 40-50 ° С. Hammam je vybaven policemi. Dalším z rozdílů je použití mramoru, právě z něj se vyrábějí lehátka. Tato hala má zpravidla kulatý tvar..

Barevná mozaika v designu turecké parní místnosti s bazénem

Barevná mozaika v designu turecké parní místnosti s bazénem

Tyrkysová barva s neonovým osvětlením vypadá velmi působivě

Tyrkysový hammam s poutavým neonovým osvětlením

Za hlavním sálem je parní místnost. Jeho ohřev se provádí pomocí trubek, které jsou umístěny pod lehátky a za zdmi. Pokud jde o přítomnost páry, dříve k tomu byly instalovány varné kotle, ale dnes se k tomu používá speciální elektrické zařízení – parní generátory.

Rada! Pokud se do vody pro ně přidají bylinky nebo éterické oleje, můžete provést nejen očistné sezení, ale také provést určitý druh inhalace.

DIY hammam

DIY hammam

Důležité! Součástí procedurální místnosti, která je dnes rozlišována jako samostatná oblast, je umývárna. Může obsahovat vanu, sprchu a dokonce i koupelnu..

Útulný interiér turecké lázně

Útulný interiér turecké lázně

Zlacení interiérové ​​dekorace

Zlacení interiérové ​​dekorace

Při sestavování projektu vlastní stavby hammamu můžete vyloučit nebo přidat něco jiného. V hammamu hraje důležitou roli vytvoření vnitřní atmosféry. Mramor je nejvhodnější pro dekoraci. Do různých částí vany můžete také umístit orientální doplňky..

Upozorňujeme, že hammam nelze instalovat jako volně stojící konstrukci. Technologie dnes umožňují vybavit jakoukoli část domu a dokonce i bytu..

Vany s bazénem

Malý betonový bazén

Malý betonový bazén

Výše uvedené příklady jsou klasické možnosti. Lze je ale doplnit ještě o jeden prvek. Po parní lázni je velmi důležité koupat se ve vodě. A k tomu můžete využít nejen umyvadla, koupelny a sprchy. Pokud je to možné, jeden z pokojů může být vybaven bazénem. Samozřejmě to vyžaduje významné území. Bazén může být betonový, gumový, polypropylenový nebo plastový a má skládací, přenosnou nebo stacionární konstrukci. Lze umístit nad nebo zapustit do podlahy.

Finská sauna s bazénem a relaxační zónou

Finská sauna s bazénem a relaxační zónou

Bazén může být vybaven relaxační místností. Tam můžete umístit stoly, nádobí a úložný prostor, TV, lednici a mnoho dalšího. To umožňuje zmenšit velikost šatny..

Závěr

Pára s malou terasou

Pára s malou terasou

Vany, které k nám přišly ze starověkého Říma, prošly celým světem a ve většině zemí prošly transformací, díky které byly ještě útulnější a pohodlnější. Kterýkoli z nich můžete postavit sami. Při jeho návrhu ale předem myslete na velikost a funkčnost místností. Někdy jsou postaveny bez základu. Ale aby vám design sloužil déle, neodmítejte tento prvek..

Rada! Z materiálů pro stavbu je nejlepší použít dřevo, ale pokud to není možné, můžete použít cihlu, blok a další. Neošetřené dřevo je také nejlepší pro dekoraci interiéru, ale lze pokládat dlaždice. V případě turecké klasické verze – mramor.

Sauna postavená ve venkovském stylu

Sauna ve venkovském stylu

Parní lázeň na dřevo je nejběžnější možností.

Parní lázeň na dřevo je nejběžnější možností.

Nebude nadbytečné poznamenat, že ačkoli je většina budov tohoto typu vybavena sedlovými střechami, strop v nich obvykle není příliš vysoký, pouze hammam má klenutou klenbu..

Rada! Také stojí za to postarat se o vysoce kvalitní uspořádání elektrické sítě. Protože většina místností má vysokou vlhkost, je nutné použít uzavřené lampy a v případě použití elektrických spotřebičů pro páru uzavřené zásuvky.

Zvláštní pozornost by měla být věnována instalaci elektrického vedení.

Zvláštní pozornost by měla být věnována instalaci elektrického vedení.

Nezapomeňte zajistit přítomnost kanalizace pod praním a také jámy, kde bude odpad odtékat..

Thanks! You've already liked this