Roślina taro – ciekawostki i praktyczne wskazówki

taro sadzi duże liście i czerwone kwiaty

Roślina Taro do użytku na zewnątrz i wewnątrz

Roślina taro jest popularnym kwiatem do domu i ogrodu, ale ma trudne i nietypowe cechy naturalne. Jeśli okażesz wystarczająco dużo cierpliwości i troski o tę wiecznie zieloną roślinę, możesz mieć prawdziwe „trofeum” w ogrodzie. Ale oczywiście chcemy Cię uprzedzić, zakład jest naprawdę wymagający!

Tutaj możesz przeczytać nasze wskazówki, jak uprawiać roślinę taro w domu lub ogrodzie.

Taro (Colocasia esculenta)  z pewnością zrobi na Tobie wrażenie w Twoim salonie o każdej porze roku – to piękna, wiecznie zielona roślina o dużych liściach w kształcie serca. Z taro w domu z pewnością możesz stworzyć tam egzotyczną atmosferę. Inne oficjalne nazwy rośliny to taro, colocasia, eddoe, dasheen.

Ale ludzie nazywają go „uchem słonia”, co można wytłumaczyć dużymi liśćmi

roślina taro i palmy

Potrzebujesz więcej miejsca w domu dla taro, ponieważ jego wiecznie zielone, mocne liście mogą osiągnąć wysokość do 2 metrów. Jednak wiele osób woli, aby roślina rosła na zewnątrz.

Taro kwitnie bardzo rzadko, to wydarzenie jest postrzegane jako wielki sukces wśród ogrodników. Kwiaty są jasnozielone i przypominają kwiaty Calli, ale nie powinny mieć przyjemnego zapachu.

Kwiaty są odcinane wkrótce po pojawieniu się, ponieważ kosztują roślinę dużo energii i ją męczą

roślina taro w doniczce

Może to zabrzmieć dziwnie, ale taro powinno mieć nie tylko trzy liście na raz. Przy odpowiedniej pielęgnacji może wspaniale rosnąć i rozwijać do 10 liści. Tutaj obowiązuje zasada: im więcej liści, tym gorszy stan rośliny. Dlatego ogrodnicy natychmiast usuwają najstarszy liść, gdy wychodzi nowy. Więc nie przejmuj się cyfrą 3 na liściach.

Jak uprawiać roślinę taro?

Jak wspomniano powyżej, taro jest wiecznie zieloną, wieloletnią, energiczną rośliną, tworzy kłącza, które rosną zarówno pionowo, jak i poziomo w ziemi. Kłącza są mięsiste i mają średnicę od 3 do 5 cm. Tak, taro naprawdę wymaga dużo konserwacji, ale jeśli nauczyłeś się już wcześniej dbać o roślinę, nie będziesz mieć żadnych problemów w przyszłości.

Taro dobrze komponuje się z innymi roślinami, np. hortensjami

roślina taro do użytku na zewnątrz

Podlewanie

Jednym z najważniejszych wymagań, aby roślina dobrze rosła, jest odpowiednia ilość wody, jaką otrzymuje

roślina taro pochodząca z tropików

Taro wymaga umiarkowanego podlewania. Jeśli przesadzisz, korzenie mogą gnić – jest to właściwie jedna z najczęstszych przyczyn chorób roślin. Taro lubi temperaturę powietrza około 21 stopni C i stałą wilgotność powietrza. Uważaj, nie jest mrozoodporny!

lekki

Wybierz słoneczny kącik w domu dla swojej rośliny taro, będzie dobrze się czuła przy oknie, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Taro pochodzi z regionów tropikalnych, dlatego uwielbia ciepłe i wilgotne środowiska

roślina taro w ogrodzie

Ziemia doniczkowa

Odpowiednia jest tutaj gleba mieszana: torf, piasek, glina. Wymagany jest również dobry drenaż. W szczycie sezonu, od wiosny do jesieni, niezbędne jest nawożenie rośliny. źródło

Przeszczep

Roślinę rozmnaża się przez sadzonki. Podczas przesadzania na pewno będziesz potrzebować większej doniczki, ponieważ roślina wytworzy mocne korzenie.

Najlepszy czas na przesadzanie to koniec wiosny, kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta

Taro sadzi plony

Inne wskazówki do rozważenia

Trzymaj taro z dala od szkodników, takich jak mszyce i roztocza. Jeśli liście żółkną, powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, a wymagająca roślina potrzebuje więcej wody. W zimnych porach taro świetnie rośnie w ogrodzie zimowym, jeśli taki masz, to możesz tam postawić roślinę, gdzie na pewno dobrze przetrwa mroźną zimę.

A tak wyglądają korzenie tej rośliny

korzenie roślin taro

Dlaczego taro „płacze”?

Dzięki taro widzimy małe kropelki wody na liściach i zastanawiamy się, dlaczego roślina „płacze”. Proces ten nazywa się właściwie gutacją – czyli uwalnianiem wody w postaci kropelek cieczy w niektórych roślinach. Woda jest uwalniana, dzięki czemu transport składników odżywczych do liści jest gwarantowany pomimo nasycenia wodą. Tak więc kropelki wody na liściach taro są w zasadzie czymś zupełnie normalnym, ale nadal trzeba uważać, liście taro są trujące i mogą powodować różne reakcje alergiczne. Przyczyną gutacji u taro może być uszkodzenie liści rośliny, co w rzeczywistości jest błędem.

Legenda głosi, że trzy liście taro symbolizują trzy pokolenia kobiet w wielopokoleniowej rodzinie – babci, matki i córki. A ponieważ bardzo lubimy wszystkie trzy, kwiat „płacze”, gdy jedna z tych osób umiera. Aby Twój taro przestał płakać, możesz przez pewien czas zmniejszyć ilość wody podczas nawadniania i obserwować, jak roślina przystosowuje się do nowych warunków.

W tropikach bardzo często można zobaczyć całe pola taro

roślina taro jako roślina uprawna

Mamy nadzieję, że pielęgnacja Twojej rośliny taro sprawi Ci przyjemność!

Thanks! You've already liked this