Najważniejsze wskazówki ogrodnicze w styczniu – dobre planowanie to połowa sukcesu!

Nasz ogród daje nam nie tylko przyjemne godziny na świeżym powietrzu, ale także mnóstwo okazji do ćwiczeń. Dotyczy to również zimnej pory roku. Tak, dokładnie! Już w styczniu możesz zająć się ogrodnictwem i jednocześnie przygotować się do kolejnego sezonu ogrodniczego. Dziś dajemy Ci ważne wskazówki ogrodnicze i mnóstwo sugestii dla nich. Powiedz „nie” zimowemu zmęczeniu i częściej chodź do ogrodu. Już możecie się doczekać wiosny, która na pewno niedługo nadejdzie.

Nawet przy śniegu i lodzie ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji

porady ogrodnicze zimą

Ogród do-DOS w styczniu

Regularnie sprawdzaj swój ogród i chroń wrażliwe krzewy i byliny przed zimnem i mrozem. Najlepiej sprawdza się to w przypadku ściółki, wełny lub gałęzi świerkowych. Należy też uważać na świeżo posadzone drzewa i ostrożnie przytupać stopami lekko spulchnioną ziemię.

Popularną trawę pampasową można łatwo związać w kępkę, aby chronić ją przed wilgocią. Bambus i wszystkie rośliny zimozielone z dużą ilością liści muszą być odpowiednio podlewane nawet zimą. Wypatruj ich, a jeśli ich liście są trochę zwinięte, najwyższy czas to zrobić.

Mocne łodygi bambusa całkiem dobrze znoszą zimno i mróz

Dbanie o bambus prawidłowo wskazówki ogrodnicze styczeń

Jeśli chodzi o porady ogrodnicze w styczniu, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o przycięciu drzewek owocowych w lutym i powoli to również planować. Zastanów się dokładnie, które drzewa należy ściąć i czy masz wszystkie potrzebne do tego narzędzia. Ogólna zasada brzmi: sprawdzaj wszystkie przybory ogrodowe, gdy są gotowe do użycia. Jeśli są w porządku, wspaniale. Jeśli nie, napraw je lub zdobądź te, których będziesz potrzebować teraz na następny sezon ogrodniczy.

Koniecznie odwiedź teraz swoją szopę ogrodową

przygotowanie przyborów ogrodowych naprawa porad ogrodniczych styczeń

Nie zapomnij od czasu do czasu sprawdzać trawnika, kiedy jest naturalnie wolny od śniegu. W ten sposób zapobiegasz powstawaniu pleśni na trawniku, usuwając w odpowiednim czasie małe gałęzie i zgniłe liście. Można również pokryć pnie młodych drzew drucianą siatką, aby były dobrze chronione przed głodnymi gryzoniami.

Z drugiej strony możesz już teraz wspierać małe, głodne ptaki jedzeniem. Zbuduj dla niego domki dla ptaków lub powieś kulki sikorki na krzakach i drzewach. Z jednej strony możesz cieszyć się ich zabawnym towarzystwem w ogrodzie, a z drugiej strony twoi pierzaści przyjaciele znacznie łatwiej przetrwają zimę.

Spraw, aby Twój ogród był przyjazny dla ptaków zimą

ogród ptaków wskazówki ogrodnicze w styczniu

W niektórych ogrodach można nawet zobaczyć w styczniu kolorowe akcenty, takie jak kwiaty Świąteczne róże, zwany także ciemiernikiem lub różami śnieżnymi, a nawet niektórymi rogatymi fiołkami. Zimowy jaśmin i oczar wirginijski dają nam również dodatkową porcję czystej radości życia i zimowej świeżości. Jeśli to Ci za mało, zimą możesz ożywić własne cztery ściany wspaniałymi bromeliadami, orchideami, gwiazdami rycerskimi, anturium lub cyklamenami pokojowymi.

Oczar wirginijski (oczar wirginijski) zachwyca nas w zimnych porach roku

wskazówki ogrodnicze styczeń hamamelis oczar wirginijski

Jest tam do siewu

Obecnie można sadzić bardziej wytrzymałe gatunki roślin, takie jak na przykład buk i wawrzyn czereśniowy. Możesz także preferować drzewo awokado i ananas. Jest to również czas siewu wielu innych roślin i warzyw. Niektóre można zasiać na zewnątrz, takie jak topinambur i roszponka. Inne mogą na jakiś czas pozostać w środku, takie jak pomidory, papryka, rzeżucha ogrodowa, szczypiorek i rukola.

Zadbaj o wiosenne zbiory świeżej sałaty

porady ogrodnicze styczeń przygotuj warzywa

I już możesz to zbierać

Styczeń wciąż przynosi nam mnóstwo świeżych witamin z ogrodu. Topinampur, seler, pasternak, salsefia, brukselka i pory do zbioru. Te solidne zimowe warzywa to idealna okazja do wzbogacenia menu w zdrowy i przyjazny dla środowiska sposób.

Po prostu ciesz się każdą porą roku i dbaj o swój ogród w najlepszy możliwy sposób, nawet zimą, dzięki odpowiednim wskazówkom ogrodniczym!

Preferuj produkty sezonowe z własnego ogrodu

styczniowe porady ogrodnicze zimowe warzywa

sałata jarmuż warzywa zimowe

W łagodniejszych temperaturach wkrótce zakwitną drobne przebiśniegi

przebiśnieg porady ogrodnicze styczeń

Jeśli będziesz ostrożny, każdego dnia doświadczysz prawdziwej zimowej bajki

ogród zimowy styczniowe wskazówki ogrodnicze

porady ogrodnicze dla styczniowych roślin zimowych     porady ogrodnicze styczeń pielęgnacja śniegu dla roślin zimowych

porady ogrodnicze styczeń nakarm ptaki

Thanks! You've already liked this