Jak niebezpieczna jest barszcz i jak można się przed nią uchronić

W tym kraju rośnie też zły człowiek – barszcz. Jest to inwazyjna, trująca roślina, która kwitnie już latem i ma ogromny potencjał szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Należy odróżnić tak zwany barszcz olbrzymi od jego raczej nieszkodliwego krewnego, barszczu łąkowego. Ponieważ z drugim nie ma takiego niebezpieczeństwa, chodzi nawet o roślinę leczniczą. Poniżej dowiesz się, jakie są najważniejsze cechy wyróżniające, jak chronić się przed groźnym barszczem olbrzymim oraz co należy zrobić w przypadku kontaktu ze skórą.

Barszcz olbrzymi może psuć, szczególnie latem

gigantyczna roślina barszczu niebezpieczna

Rozpoznaj olbrzymi barszcz

Nie bez powodu roślina tak się nazywa. Jest naprawdę ogromny i ma postrzępione liście przypominające niedźwiedzie łapy. Barszcz olbrzymi (Heracleum mantegazzianum) pochodzi z Kaukazu. W XIX wieku została sprowadzona do Francji jako roślina ozdobna.

Śmiertelny błąd, bo barszcz olbrzymi to silnie trująca, toksyczna roślina, która rozprzestrzenia się bardzo szybko i inwazyjnie. Niestety obecnie jest wiele obszarów w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, gdzie zakład zadomowił się.

Wyróżnij inwazyjną trującą roślinę z Bliskiego Wschodu

gigantyczne trujące wskazówki barszczu

Gigant może dorastać do 4 metrów wysokości. Trująca roślina ma ogromne baldachy kwiatowe w kolorze białym, które mogą mieć do 50 cm szerokości. Kwitną w czerwcu i lipcu i przypominają parasole. Później tworzą one ogromną liczbę nasion, które są odpowiedzialne za szybkie rozprzestrzenianie się barszczu. Łodyga rośliny jest bardzo charakterystyczna. Jest bardzo gęsty, owłosiony, pokryty czerwonawymi żyłkami i plamami. Jest to właściwie jeden z najważniejszych wyróżników nieszkodliwej barszczu łąkowego, obok wysokości i wielkości wszystkich części rośliny barszczu olbrzymiego.

Czerwonawa łodyga jest jedną z najważniejszych cech wyróżniających

łodyga barszczu

Dlaczego ta inwazyjna roślina jest tak trująca?

Krzew Herkulesa, jak inaczej nazywa się barszcz olbrzymi, ma trujący sok we wszystkich swoich częściach. Zawiera Furokumaryna i jest niezwykle fototoksyczny. Oznacza to, że w kontakcie z naszą skórą staje się bardzo wrażliwa na światło i szybko rozwija się nie tylko zaczerwienienie i obrzęk, ale również duże pęcherze i poważne oparzenia. W ciężkich przypadkach może to być nawet drugi lub trzeci stopień. Reakcje alergiczne mogą również powodować duszność i niebezpieczne problemy z krążeniem. Jak widać, jest to dość toksyczna i szkodliwa propozycja.

W skrajnych przypadkach należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia

Rozpoznaj trujący barszcz

A co z barszczem łąkowym??

W przeciwieństwie do swojego większego krewnego, Heracleum sphondylium jest raczej nieszkodliwy i od wieków uważany jest za roślinę leczniczą. Jest znacznie niższy, ma mniejsze baldachy kwiatowe i zieloną łodygę bez czerwonawych przebarwień. Zawiera również furokumaryny, ale w bardzo małej ilości. W przypadku kontaktu ze skórą zwykle nie występuje podrażnienie ani obrzęk. Roślina zawiera również dużo magnezu i wapnia oraz witaminę C. Alternatywni lekarze polecają ją jako lekarstwo na przeziębienia, kaszel i nadciśnienie. Jednak również tutaj zaleca się ostrożność. Zaufaj tylko dobrym specjalistom z doświadczeniem w tej dziedzinie i nie przygotuj samodzielnie herbat ani innych środków z barszczu łąkowego.

Istnieje stosunkowo duże ryzyko pomyłki z barszczem olbrzymim 

barszcz heracleum roślina trująca

Co możesz zrobić, jeśli wejdziesz w kontakt z barszczem olbrzymim??

Najlepiej jest natychmiast zachować dystans i najlepiej zgłosić lokalizację populacji roślin władzom lokalnym. W niektórych gminach w Niemczech istnieją nawet specjalne punkty meldunkowe dla barszczu olbrzymiego. I chociaż obowiązek zgłaszania nie jest uregulowany przez prawo, powinieneś okazać solidarność z innymi ludźmi i ze swoimi pupilami i coś z tym zrobić.

W parkach i ogrodach publicznych problem często rozwiązuje się na poziomie lokalnym

olbrzymi barszcz ostrożność trujący

W przypadku bardzo dużych upraw specjaliści mogą również stosować specjalne herbicydy

Walcz z barszczem

A jeśli niestety doszło już do kontaktu skóry z trującą rośliną, należy działać szybko. Najlepiej udać się do lekarza przy pierwszym zaczerwienieniu lub obrzęku, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Jeśli nie jest to możliwe natychmiast, dokładnie umyj dotknięte obszary wodą i łagodnym mydłem. Okłady z letnią wodą mogą przynieść dalszą ulgę. Bardzo ważne: w żadnym wypadku unikaj słońca, w przeciwnym razie powstaną nieprzyjemne i bolesne pęcherze.

Barszcz jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, zwierząt domowych i alergików

barszcz rozpoznaje niebezpieczeństwo

Jak możesz usunąć olbrzymi barszcz z własnego ogrodu??

Jeśli ten nieproszony gość dotarł do Ciebie w ogrodzie, powinieneś postępować w następujący sposób:

  • Noś grubą odzież ochronną, buty, rękawice, czapkę i okulary ochronne;
  • wybierz pochmurny dzień, aby usunąć roślinę lub, jeszcze lepiej, działaj wieczorem;
  • Na szyszki nałożyć plastikowe torby, odciąć je i wyrzucić do domowych śmieci;
  • nie wyrzucaj żadnych części roślin do kompostu lub odpadów organicznych;
  • Pokrój i wyrzuć łodygi w ten sam sposób;
  • kopać i usuwać korzenie co najmniej 10-20 cm pod powierzchnią ziemi;
  • następnie dokładnie umyj i wyczyść wszystkie używane przybory;
  • Prać odzież ochronną w pralce.

Bądź więc bardzo ostrożny, jeśli podejrzewasz, że widziałeś olbrzymiego barszczu. Jeśli to możliwe, zachowaj dystans i niezwłocznie zgłoś to odpowiednim władzom. Dbaj o zdrowie i chroń swoich bliskich i siebie!

Roślina ozdobna o wysokim ryzyku zatrucia 

letnie ryzyko barszczu

Psy również mogą doznać poważnych oparzeń

jak trujące są barszczowce

Niektóre okazy osiągają wysokość prawie 4-5 metrów 

olbrzymi barszcz niebezpieczny

roślina barszczu trująca

liście barszczu

rozpoznać łąki lub barszcz olbrzymi

Thanks! You've already liked this