5 przyjaznych pszczołom bylin, które wspierają pszczoły i dają ogrodowi więcej kwiatów

Pszczoły wymierają! Niestety jest to absolutnie pewne. Tak bardzo zależy to od ciężko pracujących owadów, na przykład ponad jednej trzeciej naszego pożywienia. Pszczoły zapylają ponad 80% wszystkich roślin w Niemczech. Obejmuje to nie tylko wszystkie drzewa owocowe i jagody, ale także bardzo ważne zioła, krzewy i inne drzewa. Gdyby pszczoły nadal wymierały, byłaby to prawdziwa katastrofa dla całego ekosystemu. Na szczęście każdy z nas może coś z tym zrobić, promować i ratować te pożyteczne małe zwierzątka. Jednym z najprostszych sposobów jest sadzenie przyjaznych pszczołom bylin i kwiatów w ogrodzie lub na balkonie. Dziś przedstawiamy Wam pięć naszych ulubionych. Przyjrzyj się im i poszukaj innych ładnych roślin, które pszczoły mogą wykorzystać jako źródło pożywienia.

Byliny przyjazne pszczołom to przede wszystkim rośliny rodzime

byliny przyjazne pszczołom ditel

Dlaczego pszczoły faktycznie wymierają??

Pszczoły są nie tylko pracowite i pożyteczne, ale także bardzo wrażliwe. Niestety te bardzo ważne owady mają wielu naturalnych wrogów, takich jak roztocze warrozy, które powodują problemy. Prawdziwe przyczyny wyginięcia pszczół są w rzeczywistości spowodowane działalnością człowieka.

Ogromna ilość pestycydów i herbicydów stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym ma tragiczne konsekwencje dla pszczół. Zwłaszcza neonikotynoidy okazują się śmiertelne dla owadów. A jakby tego było mało, obszary monokultur, które nie są lub są jedynie doraźnym źródłem pożywienia dla pszczół, stale się powiększają. Dobitnym tego przykładem jest rzepak. Ta monokultura częściowo nadaje się jako pokarm dla pszczół, ale tylko kwiaty od kwietnia do maja. Później ogromne pola rzepaku są dla pszczół tylko pustym terenem, który również został spryskany dużą ilością pestycydów.

Z drugiej strony pszczoły potrzebują większej różnorodności biologicznej, a nie oprysków

piękne, przyjazne pszczołom byliny w ogrodzie

Pięć przyjaznych pszczołom bylin, które kwitną od marca do października

Jeśli tworzysz ogród przyjazny pszczołom, zdecydowanie powinieneś zauważyć, że ma on piękne kwiaty od wczesnej wiosny do połowy jesieni. Oznacza to, że okresy kwitnienia bylin i kwiatów powinny być rozłożone w czasie, dzięki czemu mogą oferować pszczołom niezbędny nektar od marca do października. Jednocześnie jest to sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ korzystają na tym nie tylko pszczoły. W ten sposób zapewniasz wystarczające zapylenie drzew owocowych i warzyw, a tym samym bogatsze zbiory latem i jesienią. Poniższe pięć bylin przyjaznych pszczołom zostało przez nas wybranych tak, aby kwitły w różnych miesiącach, tak jak wyjaśniono powyżej.

# 1 zimówka (Eranthis hyemalis)

przyjazne pszczołom byliny zimowe eranthis hyemalis

To wspaniały wczesny rozkwit. Roślina ma delikatne, żółte kwiaty już w lutym i nie bez powodu nazywa się Winterling. Ta przyjazna pszczołom roślina pochodzi z południowej Europy i jest bogatym, wczesnym źródłem pożywienia dla pszczół, trzmieli i os ściennych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zimówka w żadnym wypadku nie nadaje się do spożycia, ponieważ roślina jest trująca dla ludzi.

# 2 Esparsette z nasion (Onobrychis viciifolia)

byliny przyjazne pszczołom Onobrychis viciifolia saat esparsette

Na początku maja widać też blask kwiatów Saat-Esparsette. Miękkie różowe kwiaty pozostają do połowy czerwca i dostarczają pszczołom obfitości nektaru i pyłku. Roślina szczególnie nadaje się do bardzo słonecznych ogrodów, nawet jeśli są stosunkowo suche. Jest dość łatwy w pielęgnacji, a jednocześnie poprawia jakość gleby.

#3 złoty balsam (Monarda didyma)

przyjazne pszczołom byliny balsam monarda didyma

Ta piękna bylina jest spokrewniona z innymi przyjaznymi pszczołom bylinami, takimi jak pokrzywa indyjska, melisa, mięta końska czy dzika bergamotka. Jej kwiaty są czerwone lub różowe i pojawiają się od czerwca do września. Złoty balsam jest wytrzymały i lubi miejsca słoneczne do częściowo zacienionych. Mówi się, że gleba jest bogata w próchnicę, ale jako rodzaj może być piaszczysta lub gliniasta. Złoty balsam może być stosowany nawet jako kwiat cięty, a jego liście mogą być również stosowane jako zamiennik tymianku w kuchni.

#4 nawłoć (Solidago virgaurea)

nawłoć Solidago spec. byliny przyjazne pszczołom

Nawłoć zdobi również Twój ogród cudownymi, złotymi akcentami od czerwca do września. Kwiaty w kształcie wiechy przyciągają nie tylko pracowite pszczoły, ale także wiele innych pożytecznych zapylaczy, takich jak trzmiele, osy i motyle. Dla nawłoci im bardziej słonecznie, tym lepiej. Lubi ubogie w składniki odżywcze, piaszczyste gleby i jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Zachowaj ostrożność przy zakupie! Zawsze patrz na odmianę nawłoci. Nigdy nie kupuj tak zwanego kanadyjskiego lub Giant Golden Rod, ponieważ te rośliny są uważane za inwazyjne i mogą wypierać rodzime rośliny.

# 5 dziewczęce oko (coreopsis)

przyjazne pszczołom byliny coreopsis oczy dziewczyny

Ta delikatna piękność kwiatów pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Z naszych ulubieńców kwitnie najdłużej, aż do października. Oczy dziewczynek czują się najlepiej, gdy jest dużo słońca i gleby bogatej w składniki odżywcze. Stosunkowo dobrze tolerują również suszę, ale prawie wcale nie są podmokłe. Idealny czas sadzenia to teraz wiosna, ale możesz również wykorzystać rośliny później latem, aby wypełnić puste przestrzenie w grządce ogrodowej.

Poniżej znajdziesz kilka przyjaznych pszczołom bylin, które jeszcze bardziej wzbogacą Twój ogród i zamienią go w prawdziwy pszczeli raj.

Żurawie bałkańskiebill

żurawie bałkańskie byliny przyjazne pszczołom?

Wieloletnia fuksja

przyjazne pszczołom byliny fuksja

Snapdragony

przyjazne pszczołom byliny lwie paszcze Antirrhinum sp.

Kapelusze przeciwsłoneczne (Echinacea)

przyjazne pszczołom wieloletnie kapelusze przeciwsłoneczne echinacea

Wspaniała Świeca (Gaura)

Przyjazne pszczołom byliny Wandflower wspaniała świeca

Byliny naparstnicy

naparstki Digitalis sp. z o.o. byliny przyjazne pszczołom

Wrzos

byliny przyjazne wrzosowiskom

Łubin

łubin byliny przyjazne pszczołom

Floks tapicerski

poduszkowe floks byliny przyjazne pszczołom

Byliny szałwii

byliny przyjazne pszczołom szałwii

Pajęcze kwiaty

pajęczaki byliny przyjazne pszczołom Cleome sp. z o.o.

Werbena

werbena werbena byliny przyjazne pszczołom rośliny ogrodowe

Wasserdost

Wasserdost byliny przyjazne pszczołom

Prawie wszystkie rodzime zioła to byliny przyjazne pszczołom

ogród ziołowy byliny przyjazne pszczołom lawenda szałwia czosnek

Thanks! You've already liked this