Sukulenty na zewnątrz – wytrzymałe i egzotyczne

Jeśli już czytasz ten artykuł, to znaczy – jesteś fanem sukulentów lub chcesz dowiedzieć się nieco więcej o charakterystycznym pięknie tych wyjątkowych roślin. My w redakcji czekamy na Ciebie z nami. Dobrze trafiłeś, bo w serii ciekawych artykułów relacjonujemy różne sukulenty i ich właściwości, udzielamy przydatnych wskazówek pielęgnacyjnych i pomagamy uprawiać te rośliny w domu lub na zewnątrz w ogrodzie. Na naszej stronie znajdziesz kreatywne pomysły na dekoracje z sukulentami oraz wskazówki, jak z powodzeniem stworzyć terrarium we własnych czterech ścianach lub ogród skalny na zewnątrz. Możesz również dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat sukulentów do wnętrz. Dziś przyjrzymy się bliżej innej grupie tych roślin – a mianowicie sukulentom outdoorowym.

 Sukulenty na zewnątrz zdobią ogród i nadają mu egzotycznego charakteru

soczyste gatunki do kreatywnych pomysłów na wystrój ogrodu

Na zewnątrz zaleca się sadzenie wieloletnich gatunków tych doskonałych osobników, które przeżyły. Wśród wielu gatunków soczystych są takie, które są zdecydowanie odporne. Podobnie jak wszyscy inni, te sukulenty są również łatwe w pielęgnacji. Rośliny pierwotnie pochodzą z obszarów podzwrotnikowych, gdzie jest znacznie cieplej niż tutaj i wykształciły dobre organy magazynujące.

Mają mięsiste liście i grube łodygi, na których doskonale oddają wodę i z łatwością przetrwają długie okresy suszy. Sukulenty lubią słoneczne miejsca na zewnątrz, gdzie gleba jest dobrze osuszona. Gdybyś chciał posadzić te egzotyczne rośliny bezpośrednio w ogrodzie i uformować tam grona sukulentów, wprowadziłbyś silny egzotyczny akcent do swojej przestrzeni na zewnątrz. Nie wymagając dużej uwagi ani wysiłku, sukulenty na zewnątrz dopracują wygląd Twojego ogrodu i sprawią, że cały teren na zewnątrz będzie wyglądał jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Nasza wskazówka: Zachowaj ostrożność podczas podlewania, ponieważ egzotyczne rośliny o grubych liściach nie znoszą zbyt dużej wilgoci.

 Typowi „południowcy” najeżdżają niemieckie ogrody

Soczyste gatunki agawy i kamyków na zewnątrz

Sukulenty rosną na zewnątrz w niemieckich ogrodach

Hardy sukulenty to klasyka w każdym śródziemnomorskim ogrodzie. Tutaj u nas ci typowi „południowcy” wśród roślin ogrodowych z łatwością przetrwają śnieżną zimę. W mroźne zimowe miesiące nie trzeba nawet usuwać grubej warstwy śniegu, ponieważ służy ona jako warstwa ochronna dla sukulentów. Ale deszcz i wilgoć nie są dobre dla roślin. Wybierz dla nich osłoniętą, możliwie południową lokalizację na zboczu wzgórza, a stworzysz w ten sposób najlepsze warunki do ich dalszego rozwoju.

 Wskazówki pielęgnacyjne dla wszystkich gatunków sukulentów są podobne

sukulenty w ogrodowej ścieżce ogrodowej wykonanej z kamieni

 Jeśli dobrze je znasz, możesz nie mieć problemów z pielęgnacją tych egzotycznych roślin

soczyste echeverie nadają ogrodowi stylowy wygląd

Nasze 5 ulubionych wśród wytrzymałych sukulentów na zewnątrz

Aby uzupełnić obraz, chcemy pokrótce przedstawić poniżej popularne sukulenty na zewnątrz. Nie chodzi tu tylko o słynną rozchodnika i atrakcyjnego rojnika. Wybraliśmy inne odmiany i chcemy od razu zwrócić na nie uwagę.

Echeveria

Są to wiecznie zielone sukulenty, które pierwotnie pochodziły z Meksyku. Te grubolistne rośliny zawdzięczają swoją nazwę meksykańskiemu rysownikowi i ilustratorowi Atanasio Echeverria y Godoy. Rośliny tworzą dobrze uformowane rozety liściowe o liściach grubo miąższowych, często bez łodygi. Jej kwiaty przyciągają wzrok, najczęściej w kolorze różowym, czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Obecnie istnieją gatunki Echeveria, które są odporne i przystosowały się do mroźnej zimy w Europie.

Echeveria to egzotyczne rośliny o grubych liściach, które przeciwstawiają się zimnie

hodowla soczystych echeveria w ogrodzie n

Rozchodnik

Na całym świecie znanych jest około 420 gatunków rozchodników, które nazywamy te grubolistne również rozchodnikami lub rozchodnikami. Są to wytrzymałe soczyste rośliny, które każdego lata zdobią liczne niemieckie ogrody.

Gatunki rozchodnika są niezbędne w ogrodach niemieckich

Połącz soczyste rozchodniki w ogrodzie z kamieniami

agawa

Agawy to efektowne soczyste rośliny, które dobrze rosną w domu w doniczkach i na zewnątrz w doniczkach lub bezpośrednio w glebie ogrodowej. Pierwotnie pochodzą z pustynnych obszarów Ameryki. Na całym świecie znanych jest ponad 200 gatunków. Wszystkie wyróżniają się głównie grubymi, mięsistymi, w kształcie miecza, zielonymi liśćmi. Ale są gatunki agawy, których liście są niebiesko-zielone i mają białe paski. To przebarwienie wzmacnia efekt dekoracyjny tych sukulentów. Rośliny gromadzą wystarczającą ilość wody w liściach i łatwo i bez problemów przetrwają każdą porę suchą. Rosną tu niektóre odporne gatunki. Na zewnątrz w ogrodzie muszą być sadzone na dobrze przepuszczalnym i ubogim w składniki odżywcze podłożu. Aby te egzotyczne gatunki dobrze zimowały u nas, potrzebują jednak dobrze osłoniętych zimowisk lub muszą być chronione na zewnątrz przed mroźną zimową pogodą w Europie Północnej.

Zielone liście agawy w kształcie miecza są natychmiast zauważalne

soczysta agawa w ogrodzie w donicach udekoruj schody

Opuncja (opuncja)

Na koniec pokażemy Ci dwa kaktusy, które sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał jeszcze bardziej egzotycznie. Opuncja znana jest również pod nazwą opuncja. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie przyzwyczaiła się do różnych wahań temperatury. W Europie kaktus najlepiej zadomowił się w południowych rejonach Morza Śródziemnego, ale można go również spotkać tutaj. Istnieją gatunki, które są odporne i mogą wytrzymać mroźne zimowe mrozy na naszych terenach, ale w zasadzie ten rodzaj kaktusów musiałby hibernować w osłoniętym miejscu. Opuncja od początku wiosny zdobi ogrody, gdzie dobrze rozwija się w temperaturach powyżej 10 stopni C. Opuncja może osiągnąć ogromną wysokość 5 m i z pewnością przyciągnie wzrok na zewnątrz. Ale strzeż się! Ma piękne, ale niebezpieczne ciernie! Jej kwiaty są urzekająco piękne i delikatne, najczęściej w kolorze żółtym, różowym i pomarańczowym.

 Opuncja – zdecydowanie przyciągający wzrok w ogrodzie

Soczyste gatunki na zewnątrz Opuncja

Kaktus kulkowy

Kolejnym soczystym z cierniami jest kaktus kulisty, popularnie zwany siedziskiem teściowej lub teściowej. Kulisty kaktus lubi jasne, nasłonecznione miejsce w ogrodzie, dobre jest do tego bezpośrednie światło słoneczne. Dopiero zimą egzotyka potrzebuje chłodnego miejsca, w którym temperatura wynosi około 10 stopni. Na początku mroźnej zimy zaczyna się okres odpoczynku, więc trzeba przestać podlewać i nawozić. Ponadto uważa się, że kaktus kulisty jest łatwy w pielęgnacji i doskonale nadaje się nawet dla początkujących w ogrodnictwie.

Spraw, aby Twój ogród był jak najbardziej interesujący i różnorodny

uprawa sukulentów na zewnątrz

Spraw, aby Twój ogród był jak najbardziej interesujący i różnorodny dzięki wytrzymałym sukulentom

sukulenty w ogrodzie opuncja kaktus w doniczce

 Sukulenty outdoor są zazwyczaj roślinami wyrazistymi i wytrzymałymi

sukulenty w ogrodzie echeverien

Ich liście o grubym miąższu są w większości zielone, ale mogą też mieć inny kolor

sukulenty w ogrodzie przynoszą dawkę egzotyki

 Sukulenty na zewnątrz można sadzić pojedynczo lub w grupach

soczyste gatunki, które można uprawiać w ogrodzie

W obu przypadkach są zawsze bardzo zauważalne

sukulenty na zewnątrz agawa

 Solidny, wytrzymały, a jednocześnie przyciągający wzrok!

Soczyste gatunki na zewnątrz upiększają wejście

 Odkryj nieograniczony świat sukulentów!

soczyste kamienie i stylowe donice na rośliny upiększają ogród

pomysły na soczyste gatunki z roślinami do użytku na zewnątrz

soczyste gatunki rabaty i żwirowe ścieżki

Udekoruj sukulenty kamieniami na zewnątrz

Rozłóż sukulenty do ogrodu skalnego na świeżym powietrzu i udekoruj sukulentami

Thanks! You've already liked this