Uczyń balkon wyjątkowym miejscem z pnączami!

Od początku wiosny opublikowaliśmy kilka artykułów na temat projektowania ogrodów. Ale wielu naszych wiernych czytelników z pewnością mieszka w mieście i ma tylko balkon. Jak więc zaprojektować go na lato, aby osiągnąć więcej relaksu i bliskości z naturą? Byłoby to możliwe na przykład przy użyciu odpowiednich roślin pnących. Najpierw proponujemy kilka strategii dekorowania nimi. Następnie zwracamy szczególną uwagę na cztery pasujące do siebie rośliny pnące.

Bluszcz sprawia, że ​​fasada wygląda nieco nostalgicznie, ale poza tym jest klasykiem wśród roślin pnących

Posadź balkon - balkon przy oknie

Rośliny pnące dla lepszego powietrza

Rośliny pełzające są naturalny filtr powietrza na balkon. Szczególnie w mieście, gdzie mamy duży problem z kurzem i brudem, jest to oczywiście mocny argument za ich stosowaniem. Z drugiej strony wiele osób jest zagrożonych alergiami. Wynika to głównie z biegunów odmian kwitnących.

Jeśli masz ten problem zdrowotny, unikaj kwitnących pnączy.

Pomoc do wspinaczki jest korzystna na wiele sposobów

Sadzenie balkonu - pomysły na zielone rośliny

Prywatność i ochrona przed słońcem

Rośliny pnące są odpowiednie dla prywatności i ochrony przed słońcem. Aby to zrobić, musisz jednak stworzyć kilka warunków, aby osiągnąć pożądane rezultaty końcowe. Istnieją różne struktury siatki, na których rośliny mogą zdobyć przyczółek. Materiał nie ma większego znaczenia i jest raczej decyzją estetyczną.Ustaw pomoc do wspinaczki tak, aby była chroniona z prawej strony, czyli przed słońcem. W tym przypadku należy również wybrać odmiany pełne słońca. W takich warunkach zacienione lub częściowo zacienione szybko wysychają.

Wiele roślin pnących dobrze komponuje się z zieloną fasadą

Sadzenie balkonu - nowoczesny projekt elewacji

Rośliny pełzające jako dekoracja elewacji

Rośliny pnące służą również jako dekoracje balkonów, a tym samym również jako dekoracje elewacji. Szczególnie jeśli chodzi o stronę ulicy, aspekt estetyczny jest szczególnie ważny w doborze. Różne rośliny pnące mogą tworzyć różne liście. Jedne wydają się bardziej nowoczesne, inne budzą skojarzenia z tradycyjną zabudową historyczną. Zastanów się dokładnie, jakie wrażenie faktycznie chcesz stworzyć i odpowiednio dobierz swoje rośliny.

To szczególnie popularna roślina – czarnooka Susan

Sadzenie balkonu - czarnooka Susanne

Pachnące rośliny pnące

Jeśli nie masz alergii, możesz zdecydować się na rośliny pnące o przyjemnym aromacie. Jeśli tak, upewnij się, że jest to wygodne dla wszystkich domowników, a być może także dla sąsiadów. Wtedy ta decyzja jest wyraźnie pozytywna. Jednak pachnące rośliny pnące z dużym prawdopodobieństwem przyciągną również owady …

Rośliny pnące mogą również wypełnić atmosferę pięknym zapachem

Sadzenie balkonu - świetne pomysły na projekt balkonu

Owady i ptaki

Rośliny pnące zamienią Twój balkon w mały, naturalny ogród. Ma to swoje osobliwości, takie jak przyciąganie owadów i ptaków. Przygotuj się na to i zastanów się, czy nie możesz nawet rozszerzyć swojego siedliska za pomocą sztucznych środków. Istnieje również wiele sposobów ochrony przed tym siebie i swojego domu.

Wiele pnączy nadaje się zarówno na balkon, jak i do ogrodu

Sadzenie pomysłów na dom balkonowy projekt elewacji

Jak wykorzystać rośliny pnące na balkonie??

Najpraktyczniej byłoby używać pnączy w doniczkach o wystarczającej objętości. Im lepiej mogą rozwijać się korzenie, tym wyższe będą rośliny. Rośliny pnące oczywiście potrzebują pionowych powierzchni. Taką funkcję mogłyby oczywiście pełnić ściany balkonów. Jednak w przypadku niektórych rodzajów roślin pnących może to wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji. Dlatego zaleca się zainstalowanie siatki siatkowej lub innego rodzaju pomocy do wspinania. Jest to bardzo praktyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną i ochronę prywatności. Dzięki dodatkowej pionowej powierzchni można dokładnie określić, z której strony osłonięte jest słońce.

Powojnik jest idealny na pergole, ale także na wiele balkonów

Pomysły na sadzenie fioletowych roślin

Rośliny pnące na balkon

Czarnooka Susan

Główną zaletą tej pnącej rośliny jest jasny wygląd kwiatów w uniwersalnym żółto-pomarańczowym kolorze. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno na nowoczesnych, jak i tradycyjnych elewacjach. Niestety ten gatunek nie jest łatwy w pielęgnacji, ponieważ musi być bardzo dobrze osłonięty od wiatru. Z tego powodu i dlatego, że uwielbia tylko miejsca częściowo zacienione, rzadko nadaje się jako ochrona prywatności i słońca. Roślina ta jest jednoroczna, co w zależności od sytuacji można postrzegać jako wadę lub zaletę. Jeśli nie chcesz się o nie martwić zimą, to będzie ci to odpowiadać. Jeśli jednak nie chcesz sadzić każdej wiosny nowych roślin, jest to raczej nieodpowiednie.

Sadzenie balkonu świetne pomysły na rośliny

Powojnik

Powojnik znany jest również jako powojnik. Idealnie sprawdzi się jako ochrona przeciwsłoneczna, gdy tylko jej dolna część znajdzie się w cieniu. Górna część może mieć dużo słońca. Jest to roślina wieloletnia. Pielęgnacja polega na dobrym podlewaniu i wentylacji.

Rośliny pnące oczyszczają powietrze

posadź bardzo mały balkon

Posadź ścianę czarnookim balkonem Susanne

bluszcz

Bluszcz jest prawdopodobnie najbardziej oczywistym i popularnym wyborem do projektowania balkonów. Widać to w wielu zabytkowych, starych budynkach. Automatycznie budzi takie skojarzenia i dlatego należy go unikać w nowoczesnych budynkach. Natomiast jego nostalgiczny urok jest absolutnie mile widziany w budynkach historycznych. Ponownie nie nadaje się jako ochrona przed słońcem, ponieważ lubi miejsca częściowo lub w pełni zacienione. Z drugiej strony bluszcz idealnie nadaje się do ochrony prywatności. Ta roślina nie jest dobrym wyborem na elewacje. Po zakotwiczeniu w nim można go usunąć tylko przez cały rok. Dlatego lepiej montować kraty.

Rośliny pnące nadają się również do nowoczesnych projektów elewacji

Wysoka konstrukcja ściany - posadź balkon

Nasza specjalna wskazówka: winorośl dzwonowa

Krzew pnący rośnie bardzo szybko i ma wspaniałe kwiaty w zachwycającym kształcie kielichów. Liście rosną bardzo blisko siebie, co zapewnia wspaniałą ochronę prywatności. Winorośl, znana również jako wiatry dzwonowe, może rosnąć wszędzie, w miejscach od słonecznego do zacienionych. Roślina doskonale nadaje się również do ochrony przed słońcem. Podczas konserwacji należałoby zwracać uwagę na regularne i obfite podlewanie.

Oto nasze wskazówki i rekomendacje. Więcej informacji o odpowiednich rodzajach roślin pnących na balkon znajdziesz w poniższym filmie.

Wewnętrzny dziedziniec można bardzo dobrze urozmaicić pnączami

Zaprojektuj wewnętrzny dziedziniec - świetna dekoracja - posadź balkon

Dzwonkowa winorośl to bardzo piękna i zarazem uniwersalna roślina pnąca 

piękne pomysły na sadzenie balkonu

Świetna dekoracja do dekoracji balkonu

Thanks! You've already liked this