Czego naprawdę potrzebujesz do terrarium w domu?

Terraria stały się absolutnym trendem w aranżacji wnętrz w ostatnich latach i oczekuje się, że trend ten będzie kontynuowany. Łatwo zrozumieć, dlaczego rośliny do terrariów stają się coraz bardziej popularne i poszukiwane we wnętrzach. Zanim pokażemy ich zalety, wyjaśnijmy raz jeszcze: Zasadniczo terrarium to mała szklarnia. Są to szklane pojemniki wypełnione kwiatami i stanowią wspaniały dodatek do wnętrza każdego domu, niezależnie od tego, czy światła jest dużo, czy mało. I jeszcze coś szczególnie ważnego: rośliny do terrarium są dość łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem, że otrzymają odpowiednią ilość światła i wilgoci. Zanim więc wybierzesz naczynie i napełnisz je roślinami do terrarium, powinieneś zdecydować się na odpowiednie rodzaje roślin do swojego terrarium. Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 proste kroki, które pomogą Ci zaprojektować piękne i nieco przyciągające wzrok terrarium z odpowiednimi roślinami.

Możesz ustawić różne rośliny w terrarium i umieścić je w centrum uwagi.

Umieść szklanki z różnymi roślinami w centrum uwagi w domu w terrarium

 Terrarium w ozdobnym szklanym pojemniku szybko zamienia się w przyciągający wzrok w pokoju.

Terrarium niezwykły szklany pojemnik świetnie przyciąga wzrok w pokoju

  • Krok 1: Określ i wybierz lokalizację i rośliny do terrarium

Każdy, kto chce wprowadzić zieloną nutę do własnego domu o każdej porze roku, od razu pomyśli o terrarium. Przede wszystkim w związku z tym pojawia się pytanie, gdzie można umieścić terrarium. Lokalizacja jest szczególnie ważna dla dobrego wzrostu roślin terrariowych i ogólnie dla ich prawidłowego rozwoju w domu. Ekspozycja roślin na światło ostatecznie zależy od wybranej lokalizacji. Rodzaj systemu jest zwykle określany przez oświetlenie. Oznacza to, że możesz wybrać otwarty lub zamknięty pojemnik na rośliny do terrarium, w zależności od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Ponadto pojemniki szklane mogą mieć bardzo różne, czasem nawet nietypowe kształty – od okrągłych, przez wielokątne, po klasyczne kubiczne.

 Wielokątny szklany pojemnik pełen roślin terrariowych elegancko zdobi parapet.

Terrarium wielokątny szklany pojemnik zielone rośliny sukulenty na parapecie

Otwarte terraria zapewniają wystarczający przepływ powietrza i dlatego lepiej nadają się do suchych roślin, np. B. Sukulenty, zamknięte pojemniki są znacznie bardziej wilgotne. W takim przypadku pomyśl więcej o paprociach i mchu, będą tam wspaniale się rozwijać. Ponadto nie możesz zapominać, że Twoje rośliny powinny mieć wspólne siedlisko w terrarium. W każdym razie warunki muszą być jednakowe dla wszystkich roślin. Aby było to możliwe, powinny potrzebować podobnego poziomu światła i wilgoci. Nadal musisz wziąć to pod uwagę przy wyborze roślin do terrarium.

 Wybierz rośliny, które mają takie same zapotrzebowanie na światło i wodę.

Rośliny terrariowe mają takie same zapotrzebowanie na światło i wodę

Tylko pod tym warunkiem terrarium odniesie sukces.

Rośliny do terrariów o tym samym zapotrzebowaniu na światło i wodę

  • Najlepsze rośliny do terrarium w domu w zależności od warunków oświetleniowych:

Zgodnie z tym szczególnie ważnym kryterium dzielimy rośliny na grupy i podgrupy w zależności od ich powinowactwa do światła naturalnego.

  1. Jeśli do domu zalewa się dużo jasnego światła, wybierz otwarte terrarium z sukulentami. Możesz wybrać do tego jeden lub więcej rodzajów roślin. Do tego nadają się na przykład następujące kwiaty: drzewko pieniędzy, rojnik i płonąca käthchen.
  2. Jeśli do pomieszczeń wpada światło o średniej sile, możesz wybrać otwarte lub zamknięte terrarium. Na przykład do otwartych terrariów ze średnio silnym światłem polecane są następujące rośliny: papryka karłowata, paproć (różne gatunki), paproć mechowata i gatunki draceny o małych uprawach.

 Dobrze dobrane rośliny do terrarium dobrze dostosowują się do warunków wodnych i świetlnych.

Rośliny dobrze dobrane w terrarium dobrze przystosowują się do warunków wodnych i świetlnych

Ale jeśli zamknięte terrarium lepiej wkomponuje się w Twoje wnętrze, a w pomieszczeniu jest też średnio mocne światło, to do Twojego domu nadają się następujące rośliny: szczaw leśny, nisko rosnące palmy, szparagi piórkowe i bob..

  1. Niewystarczająca ilość naturalnego światła w pomieszczeniu

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu z małymi oknami lub bez okien, czy pracujesz w biurze z oświetleniem neonowym, możesz urządzić zamknięte terrarium z mchem i utrzymać je przy życiu przez długi czas. Istnieją rodzaje mchów, które dobrze dostosowują się do tych warunków lub takie, które nie potrzebują naturalnego światła.

Stary i już bezużyteczny dzbanek do kawy można łatwo przekształcić w terrarium.

Krok 2: Wybierz odpowiedni pojemnik dla roślin w terrarium

 

Po omówieniu lokalizacji i najlepszych roślin do terrarium przyszła kolej na pojemniki. Zależy to generalnie od potrzeb wodnych roślin, które wybrałeś do swojego terrarium. Różne rodzaje roślin inaczej radzą sobie z wilgocią, niektóre w ogóle jej nie lubią. Dlatego obowiązuje tu następująca zasada: Rośliny do terrarium, które mają mało wilgoci, mogą dobrze się rozwijać w otwartym pojemniku. I odwrotnie – rośliny, które mogą przechowywać wystarczającą ilość wilgoci w swoich łodygach i liściach, rosną w zamkniętym pojemniku.

Mało kto by się bez tak pięknej dekoracji parapetu

Terrarium piękna dekoracja parapetu z zielonymi roślinami

Ale poza tym jest wiele roślin, które dobrze przystosowują się do nowych warunków życia, ale także te, które są zbyt zepsute, nie mogą się przystosować i po prostu umierają.

 Koniecznie wybierz odpowiednie, a przede wszystkim łatwe w pielęgnacji rośliny do swojego terrarium w domu!

Wybierz łatwe w pielęgnacji rośliny do swojego terrarium w domu

Dotyczy to również roślin powietrznych. Ponieważ mają różne potrzeby, można je trzymać w terrarium otwartym lub zamkniętym. Po prostu musisz kontrolować zwykłą wilgotność w pomieszczeniu i możesz cieszyć się roślinami powietrznymi przez długi czas.

Samodzielne zaprojektowanie terrarium dla roślin wcale nie jest trudne!

Samodzielne zaprojektowanie terrarium dla roślin nie jest trudnym zadaniem

  1. Krok: Zaprojektuj własne terrarium roślinne!

Niezależnie od szklanego pojemnika warto zacząć od warstwy żwiru lub kamieni, które następnie zalegną pod ziemią. W ten sposób pozwalasz na odpowiedni drenaż i wentylację roślin, ponieważ terraria nie mają otworów ani drenaży jak inne donice.

 Żwir i drobne kamienie stanowią przepuszczalną dla wody podstawę dla roślin terrariowych.

Żwir do terrarium drobne kamienie przepuszczalna podstawa dla roślin

Ostrożność! Bez systemu warstw lądujesz na bagnach, gdzie rośliny gniją wcześnie lub późno i całkowicie umierają.

System warstw terrarium, w przeciwnym razie rośliny będą gnić

Unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do pleśni i gnicia korzeni, a także otwieraj zamknięte terraria, aby wilgoć mogła z nich co jakiś czas uciekać. Wyjątkiem są tu terraria z mchem.

I upewnij się, że masz odpowiednią glebę do swojego terrarium. Oznacza to glebę kaktusową na sukulenty, glebę torfową na mchy i profesjonalną ziemię doniczkową na inne rośliny.

Możesz ozdobić swoje terrarium małymi kamieniami i muszlami.

Udekoruj terrarium małymi kamieniami i muszlami

  1. Krok: Nałóż ostatnie poprawki na terrarium

Możesz także dodać elementy dekoracyjne do terrarium i stworzyć ciekawe aranżacje. Tylko upewnij się, że nie dusisz nimi roślin. Dlatego lepiej postępować zgodnie z zasadą minimalizmu: mniej znaczy więcej!

Nasz zespół redakcyjny ma nadzieję, że spodoba Ci się projektowanie własnego terrarium!

 Małe figurki zdobią terrarium

Dodaj małe figurki do terrarium jako biżuterię

… a nawet sprawić, żeby wyglądało śmiesznie!

Dodaj małe figurki do terrarium

Ta mała komnata skarbów jest we właściwym miejscu w terrarium!

Terrarium mała komora skarbów jako biżuteria

Stara żarówka może służyć jako zamknięte terrarium.

Terrarium zamknięte w żarówce

 Wykorzystaj swoją kreatywność i stwórz coś wyjątkowego!

Terrarium tworzy bardzo stylową biżuterię we wnętrzu

Terrarium, które zdobi Twój dom.

Terrarium projektuje bardzo stylową biżuterię w pomysłach na wnętrze

Thanks! You've already liked this