Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu (80 fotografií)

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu (80 fotografií)

Minimalismus je moderní trend v umění, architektuře, interiérovém designu, designu a módě. Narodila se ve 20. století. Jeho podstatou je dosáhnout přesně stejné maximální funkčnosti s maximální jednoduchostí. Technicky lze minimalismus jen stěží nazvat nezávislým stylem – je to tendence zjednodušovat a zbavovat se zbytečné dekorativnosti. V interiéru to vypadá svěží a elegantní a takový obývací pokoj můžete vybavit v každém bytě nebo domě, a to i za nízkou cenu.

Vlastnosti stylu minimalismu

První předpoklady minimalismu se objevily ve 20. letech 20. století. Společnosti umělců, kteří prosazovali myšlenku racionálního utilitarismu, měly velký vliv na popularizaci tohoto trendu. Věřili, že nové umění by mělo být extrémně jasné, čisté, specifické a energické..

Časem se to projevilo na designu a architektuře. V 60. letech se tento trend konečně ujal, když byla vyšší a střední třída v celé Evropě nakonec přesycena předstíraným luxusem. Vzpomínky na těžké časy si lidé po dlouhou dobu kompenzovali hypertrofovanými ozdobami všedního dne. Souběžně ucpané interiéry triumfovaly v palácích a sídlech po celém světě. Už nebylo možné s nimi překvapit. Navíc byly únavné a vyžadovaly náročnou péči. A nakonec přišla alternativa – minimalismus..

Minimalismus je nyní spíše životním stylem, který je v rozporu se spotřebitelskou kulturou. Jedná se o tradiční ekologické materiály, jednoduché tvary, minimum detailů, využití každého čtverce s výhodou a maximálním komfortem..

V interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu převládají následující funkce:

– Multifunkční moderní nábytek;

– Nedostatek příslušenství a bezvýznamný dekor;

– Jednoduché žárovky bez objemných lustrů, svícnů a stojacích lamp;

– Víceúrovňové rozptýlené osvětlení;

– Použití oddílů a zónování prostoru;

– Jednoduché tvary, přísné linie a jasná geometrie;

– Omezené barvy;

– Spousta přirozeného světla a struktur propouštějících světlo;

– Moderní kompaktní technologie;

– Nedostatek hromadění věcí.

Spolu s hi-tech a loftem je minimalismus jedním z nejrelevantnějších a nejmódnějších stylů. K jeho implementaci ale nestačí vyhodit všechny nepotřebné věci. Vyžaduje profesionální a promyšlený přístup..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Vlastnosti Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Vlastnosti

Barevná řešení

Minimalismus tíhne k přírodním materiálům. Aktivně se používají neošetřené cihly a kámen, různé druhy dřeva. Z modernějších materiálů se používá beton, dekorativní omítka a sklo, méně často plast. Vše závisí na konkrétní pobočce. Skandinávský nebo japonský minimalismus netoleruje umělost vůbec.

Bílý obývací pokoj ve stylu minimalismu

Bílá je klasická barva pro minimalismus. V závislosti na odstínu to mohou být zasněžené namodralé nebo jemné krémové tóny. Je vhodné nechat se vést umístěním obývacího pokoje. Pokud v místnosti není dostatek slunečního světla, je lepší vzít teplé odstíny. Zahřejí a rozveselí. Pokud je místnost příliš slunečná a horká, postačí sterilní sněhově bílé a šedavé tóny. Dodají pocit svěžesti a chladu..

Bílý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Bílý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design

Hnědý obývací pokoj ve stylu minimalismu

Z tmavých barev, s výjimkou šedé a černé, se v minimalismu nejčastěji používá tmavě hnědá. Toto je přirozená barva dřeva. Dřevěný nábytek, dekorativní vložky na stěny, parkety nebo laminátové podlahy – to vše se perfektně hodí do obývacího pokoje. A ve velkých, prostorných a vysokých místnostech můžete dokonce experimentovat s lesklými čokoládovými stropy..

Hnědý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Hnědý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design

Zelený obývací pokoj ve stylu minimalismu

Zelená se aktivně využívá v návaznosti na ekologické trendy. Jeho bohaté bylinné odstíny jsou pro přízvuk a omezená jemná máta nebo oliva jako základ. Touha po šetrnosti k životnímu prostředí a přírodních strukturách okamžitě našla odraz v minimalismu. Přirozeně nelze ignorovat hlavní barvu přírody. Pokojové rostliny v hrubých jednoduchých betonových květináčích vypadají dobře jako dekor v takovém obývacím pokoji..

Zelený obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Zelený obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design

Žlutý obývací pokoj ve stylu minimalismu

Z jasných, slunečných barev je nejoblíbenější žlutá. Obvykle to jsou jeho tlumené možnosti: pastelové, odstíny s odchodem v béžové, pískové a krémové. Jsou teplejší než obvykle bílé, dobře harmonizují s obecnými trendy a oživují. Takový obývací pokoj bude slunečný a útulný i v nejmračnějším a nejchladnějším dni..

Žlutý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Žlutý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design

Povrchové úpravy a materiály

Minimalismus v interiéru obývacího pokoje je tradičně světelným barevným schématem. Bílí a šedí jsou v něm vůdci. K rozdělení prostoru slouží černá. Kontrastu je dosaženo kompetentní kombinací půltónů. Používají se také přírodní barvy a textury: dřevo, kámen, cihla. Japonské tradice hrály důležitou roli při utváření trendů. Odtud západ získal jednoduché tvary a volné místo. Odtamtud přišlo bledé, neutrální barevné schéma. Takový obývací pokoj by neměl vytvářet žádný hluk, protože základem japonské filozofie je klid a rozjímání..

Podlaha

Jako podlahová krytina v minimalismu jsou zvláště dobré samonivelační podlahy, velké lehké dlaždice, přírodní leštěný kámen nebo moderní linoleum. Lehké geometrické vzory jsou přijatelné.

Ještě lépe vypadá v obývacím pokoji přírodní dřevo nebo laminát. Jsou půvabné, teplé a útulné. Dřevitá textura dokonale zapadá do celkového stylu. Obvykle se jedná o lehké nebo zcela vybělené odrůdy..

Koberce a koberce, zejména pevné, jsou vzácné. Někdy malý kobereček ladně zapadne do posezení u pohovek, ale to není pro minimalistický obývací pokoj nutné..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Dokončení podlahy Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Dokončení podlahy

Zdi

Dekorativní omítka se úspěšně používá k dekoraci stěn ve stylu minimalismu. Alternativně můžete jednoduše natřít rovnou betonovou základnu nebo cihlovou zeď. Úmyslná nedbalost dává stylu vlastní jedinečné kouzlo.

Méně často se používají tapety a dekorativní obkladové panely. Měly by být také lehké a jednoduché, bez složitých vzorů. Lehké geometrické ozdoby jsou možné, sotva znatelné na hlavním pozadí. Minimalismus vám místo hraní s barvami a vzory umožňuje hrát si s texturou. Například cihlová nebo sádrová zeď může být zdůrazněna na obecném hladkém pozadí, ale budou natřeny stejnou barvou..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - dekorace na zeď Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - dekorace na zeď

Strop

Strop v minimalismu je napnutý. Může být lesklý nebo matný, v závislosti na velikosti místnosti a preferencích majitelů. Klasické barvy – bílá, stříbrošedá, slonovinová, světle krémové odstíny. Volba závisí na tom, zda je základní rozsah studený nebo teplý..

„Trikem“ napínacích struktur je jejich jednoduchý vzhled a funkčnost. Je snadné udržovat takový strop, nevyžaduje opravu ani výměnu po dlouhou dobu a uvnitř můžete skrýt komunikaci nebo instalovat osvětlení. Toto je nejlepší volba pro bodová světla, která jsou základem pro zónové víceúrovňové osvětlení..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Stropní dekorace Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Stropní dekorace

Nábytek do obývacího pokoje ve stylu minimalismu

Minimalistický skříňový nábytek zahrnuje lakonické ploché fasády, leštěné a lakované dřevo, lesklé povrchy, skleněné police a dveře, kovové kování. Méně často se používá lesklý plast nebo imitace dřeva. Desky a parapety lze ozdobit umělým kamenem.

Zvláště pečlivě budete muset vybírat čalouněný nábytek. Jeho tvary a textury by měly být v souladu s okolním prostorem. Win-win je jasný obdélníkový design. U beztvarých a efektivních prvků hledejte jiné využití.

Populární víceúrovňové návrhy, vestavěné zásuvky a další užitečné drobnosti. Podstavy pohovek a křesel lze například přeměnit na plnohodnotné skříně a dřevěný panel na zeď nebo široké ploché područky lze snadno přeměnit na stůl..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Nábytek Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Nábytek

Osvětlení

Minimalismus je nutně hodně denního světla. Pokud severní strana nebo okna nestačí, je obývací pokoj vyzdoben teplými bílými barvami a jsou vybrány vhodné lampy. Záclony se téměř nepoužívají, aby neblokovaly světlo a nepřehledně prostor. Pokud existují, jsou to kompaktní a funkční žaluzie nebo římské odstíny..

Velké a výrazné odstíny nejsou typické pro minimalismus, ale aktivně se používají reflektory, úhledné geometrické disky a skrytá podsvícení. Používá se boční, římsové, výklenkové osvětlení, halogenové a LED žárovky. Osvětlení nábytku zespodu vytváří iluzi, že se vznáší ve vzduchu.

Zajímavým řešením pro obývací pokoj je jasné neonové osvětlení, které v normálním režimu není vidět. Umožňuje vám kdykoli v místnosti vytvořit sváteční a party atmosféru..

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - osvětlení Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - osvětlení

Dekor a textil

V minimalismu prakticky neexistuje žádný dekor. Všechny povrchy jsou pevné a bezchybné. K oživení interiéru stačí malé akcenty, ale je jich velmi málo. Například malá improvizovaná skalka nebo šikovná ikebana vypadá dobře, připomíná východní původ stylu..

To samé platí pro textil. Čalounění čalouněného nábytku je v celé řadě jednoduché a konzistentní. Obvykle se jedná o jednoduché hladké textury nebo kůži. „Těžké“ textilie, jako samet nebo gobelín, nejsou pro minimalismus typické. Na pohovku můžete hodit několik světlých akcentních polštářů, ale nic víc. Přehozy na postel, pokud existují, jsou extrémně jednoduché a jednobarevné. Tento styl netoleruje zbytečné prachové sáčky.

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Dekor a textil Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Dekor a textil Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu - Dekor a textil

Malý obývací pokoj ve stylu minimalismu

Lehký a lakonický minimalismus je možná nejlepší volbou pro uspořádání malého obývacího pokoje. Celkově pracuje na vizuálním zvětšení a odlehčení prostoru. Jedná se o světlé barvy, hojnost světla a absenci ozdůbek..

Minimalismus je zónování, výklenky, oddíly a složité struktury. To vše vám umožňuje efektivně využívat každý centimetr. Jedná se o skládací stoly, místa na spaní, která jsou zcela skrytá ve skříni, posuvné dveře, kompaktní nábytek a jednoduché povrchové úpravy ve světlých barvách. Zejména transformace nábytku.

Malý minimalistický obývací pokoj se zdá být mnohem větší, prostornější a pohodlnější. Pokud je možné zdi zbourat s jinými místnostmi, můžete je zcela nahradit světlými a prostupnými přepážkami a kombinovat obývací pokoj s kuchyní, balkonem nebo pracovním koutem.

Malý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Malý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Malý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design Malý obývací pokoj ve stylu minimalismu - interiérový design

Design obývacího pokoje ve stylu minimalismu – fotografie

Chcete si vyzdobit svůj obývací pokoj v minimalistickém stylu, ale nevíte, kde začít? Nabízíme vám výběr krásných fotografií, abyste našli nové nápady a inspiraci! Příjemné prohlížení!

Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie Návrh interiéru obývacího pokoje ve stylu minimalismu - fotografie

Video: Obývací pokoj v minimalistickém stylu – nápady interiéru

Thanks! You've already liked this