Zábradlí pro schody: 90 fotografií a nápadů

Zábradlí pro schody: 90 fotografií a nápadů

V soukromém domě je schodiště jedním z nejdůležitějších objektů stavby, kterému je věnována značná pozornost. Kromě své velikosti a tvaru hraje důležitou roli design funkčních a krásných zábradlí, které se stanou nejen spolehlivou ochranou, ale také vynikajícím dekorativním prvkem interiéru, který doplňuje myšlenku stylu. Aby bylo schodiště se zábradlím v souladu s celým prostředím, musíte zvolit správný materiál a znát základní požadavky na styl, ve kterém je obydlí vyrobeno. Přesně o tom budeme hovořit v tomto článku a v závěrečné části doporučujeme navštívit fotogalerii s nejlepšími obrázky-příklady hotových interiérů.

Hlavní charakteristiky

Zábradlí jsou schodišťové kolejnice. Mají dva hlavní úkoly: ochranu před pády při pohybu po schodech a také funkci podpory, o kterou se můžete opřít lokty při lezení, což je důležité zejména pro starší lidi. Pojem zábradlí je velmi často zaměňován s madly, ale ve skutečnosti jsou zábradlí pouze prvkem madel, které také zahrnují:

– Balustry – hlavní sloupky, ke kterým je připevněno zábradlí. Tomuto prvku jsou často přiřazeny nejen funkce hlavní podpory, ale také dekorativní;

– Výplně – materiály, které vyplňují mezery mezi sloupky. V moderních minimalistických interiérech velmi často jednoduše chybí, protože ve většině případů slouží jako dekorace. Musíte však pochopit, že zástupný symbol poskytuje vyšší úroveň bezpečnosti, zvláště pokud jsou v domě malé děti..

Zábradlí může být nezávislým prvkem, který je připevněn přímo ke zdi (například pokud je schodiště z obou stran oploceno zdmi). V tomto případě funguje jako zábradlí. Existují právní normy, podle kterých musí být výška zábradlí alespoň 90 cm, aby byla konstrukce bezpečná. Plot lze nainstalovat na jednu stranu žebříku nebo jej rámovat na obou stranách. Je třeba vzít v úvahu šířku schodů – pokud překročí 1,25 m, zábradlí je instalováno na obou stranách.

Při výběru designu schodiště pro dům musíte vzít v úvahu vzdálenost mezi podpěrami – měla by být taková, aby dítě nemohlo strkat hlavu, protože takové případy se často odehrávaly na schodištích sovětských budov.

Schodišťové zábradlí - klíčové vlastnosti Schodišťové zábradlí - klíčové vlastnosti

Materiály pro výrobu

Pro výrobu zábradlí se používají různé materiály, jejichž výběr určí jak pevnost konstrukce, tak její dekorativní efekt a samozřejmě také cenu. Zábradlí může být vnitřní, umístěné uvnitř budovy, nebo vnější, zdobící pouliční stavby. U posledně jmenovaných jsou upřednostňovány odolnější materiály (kov, beton). Podívejme se blíže na druhy materiálů a jejich vlastnosti..

Dřevěné zábradlí

Zábradlí ze dřeva je klasika, která nikdy nevyjde z módy. Přírodní dřevo může být reprezentováno celou strukturou, nebo je z ní vyrobeno pouze zábradlí a podpěry zůstávají kovové. Hlavní přednosti materiálu jsou jeho environmentální vlastnosti, pevnost a trvanlivost při správné péči. Stojí za zmínku, že strom podléhá vlivu vnějších faktorů, jako jsou vlhkost a teplotní změny, proto by dřevěné struktury měly podléhat pravidelnému zpracování – impregnace antiseptickými sloučeninami, lakování nebo barva.

Zvláštní výhodou dřeva je jeho vysoká estetika, absence opakování materiálových vzorů, jejichž individualita je vlastní samotné přírodě. Flexibilita zpracování vám umožňuje vytvářet různé dekorativní prvky: vyřezávané detaily pro klasický interiér nebo velkolepé známky stárnutí pro styly Provence a Shabby Chic.

Jedním ze způsobů, jak navrhnout dřevěné schodiště, které si zaslouží zvláštní pozornost, je použití různých druhů dřeva, které spolu kontrastují v barevných schématech. Tato možnost může být poměrně drahá, takže designu mohou být pomocí speciálních barev poskytnuty různé odstíny a výsledek nebude o nic méně velkolepý..

Dřevěné zábradlí schodiště Dřevěné zábradlí schodiště

Kovové zábradlí

Kovové konstrukce zábradlí jsou vyrobeny z nerezové oceli, hliníku nebo kovaných dílů. Často se stávají skutečnou ozdobou schodišť na ulici v soukromých domech a harmonicky zapadají do obecného pojetí budov. Existují následující typy kovových zábradlí:

1. Svařované – takové struktury mají zpravidla nízké náklady, určité dovednosti a vhodný nástroj, mohou být vyrobeny nezávisle doma;

2. Prefabrikáty – vyrobené z hotových bloků navzájem spojených;

3. Cast – drahé potěšení, které vyžaduje hodně úsilí k instalaci;

4. Kované – mají nejvyšší estetický výkon. Mohou mít jak jednoduché, tak poměrně složité vzory, které adekvátně vyzdobí jakýkoli interiér a vnesou do něj lehkost a šik. Hlavní výhoda spočívá v neobvyklých a atraktivních provedeních. Pokud si objednáte ručně vyrobené kované předměty, můžete získat zcela exkluzivní zábradlí, jejich cena však bude poměrně velká..

Pokud mluvíme o nedostatcích kovu, stojí za zmínku jeho náchylnost k vlhkosti – struktury umístěné na ulici mohou korodovat, takže je nutné je včas ošetřit ochrannými sloučeninami. Pokud jde o dekoraci, používají se zde různé možnosti zpracování, jako je malování, matování, leštění atd. Výrobky z hliníku a nerezové oceli mohou být chromované, poniklované nebo pozlacené, v závislosti na nápadu na design. Kovové zábradlí má vysokou pevnost a odolnost.

Kovové zábradlí schodiště Kovové zábradlí schodiště

Plastová madla

Plast se perfektně hodí do moderních interiérů. Tento materiál má dobrou plasticitu, takže se nejčastěji používá k vytváření složitých a neobvyklých zábradlí. PVC není tak silné jako například kov, ale díky své univerzálnosti jej lze barvit nebo napodobovat jiné materiály (cenné dřeviny). Materiál nepodléhá rozkladu a korozi. Kromě všeho výše uvedeného je plast oblíbený díky nízkým nákladům, což umožňuje levně získat originální zábradlí na jakékoli schodiště.

Plastové zábradlí schodiště Plastové zábradlí schodiště

Skleněné zábradlí

Pro moderní stylové interiéry jsou typické skleněné zástěny pro schody. Jsou lehké a vzdušné, ale zároveň mají vysokou pevnost. Zábradlí je vyrobeno z triplexu – vrstveného tvrzeného skla, které má následující výhody: vysoká pevnost; odolnost vůči teplotním extrémům a podmínkám vysoké vlhkosti; nesporná šetrnost k životnímu prostředí; široké možnosti dekorace, což vám umožňuje vybrat si barevné obrazovky nebo doplněné kresbami vyrobenými různými technikami.

Další výhodou skleněných zábradlí je jejich bezpečnost. I když se stane, že se sklo nějak rozbije, nelze se porezat o jeho úlomky, které mají ochranný film. Skleněné zábradlí díky své průhlednosti volně propouští světlo, aniž by zakrývalo schod a část prostoru schodiště, takže celý interiér je otevřený očím. Zábradlí, skládající se pouze ze skleněných panelů bez zábradlí, vypadá obzvláště luxusně a moderně, ale instalace takových obrazovek bude muset obětovat bezpečnost a pohodlí.

Skleněné zábradlí schodiště Skleněné zábradlí schodiště

Kombinace

Při výrobě zábradlí se velmi často používají kombinace materiálů, díky nimž je možné vytvářet originální návrhy, zvyšovat jejich úroveň bezpečnosti a spolehlivosti. Ideální aliancí je kov použitý ve sloupcích a dřevo jako zábradlí. Někdy se k tomuto duu připojí sklo a vyplní prostor mezi podpěrami. Poté schodiště získá elegantnější a úctyhodnější vzhled. V takových strukturách lze také použít plast, a to jak ve formě obrazovek, tak ve formě zábradlí..

Schodišťové zábradlí - kombinace materiálů Schodišťové zábradlí - kombinace materiálů Schodišťové zábradlí - kombinace materiálů

Design zábradlí schodiště

Schodiště v soukromém domě je nejen funkčním kusem nábytku, který vám umožňuje pohyb po podlahách, ale také významným dekorativním prvkem. Při výběru typu konstrukce a materiálů, ze kterých bude vyrobena, je třeba vzít v úvahu, že konečný výsledek musí odpovídat stylu interiéru a design zábradlí v tom hraje důležitou roli..

Klasický

Pro vnitřní výzdobu domu v klasickém stylu by bylo vynikajícím řešením schodiště s kovaným zábradlím zakončeným zábradlím z přírodního dřeva. Skvěle vypadají také masivní dřevěné konstrukce s dekorativními prvky, které zdůrazňují bohatost dekorace..

Design zábradlí schodiště - klasický Design zábradlí schodiště - klasický

Moderní

Secesní schodiště se vyznačuje lakonickými formami s přítomností geometrických čar. Můžeme říci, že je to forma, která působí jako hlavní dekorace. Zábradlí je nejčastěji vyrobeno z kovu, i když přítomnost drahého dřeva není vyloučena. Úhledné kované vzory vypadají krásně, chaoticky se prolínají v nenáročném ornamentu. Skleněné zástěny madla jsou také stylem vlastní. Vytváří prostor lehký a volný, s důrazem na moderní design..

Design zábradlí schodiště - moderní Design zábradlí schodiště - moderní

Podkroví

Tento styl je diktován vnitřní výzdobou opuštěných továren a továren, takže schodiště musí odpovídat konceptu. Nejčastěji jsou do návrhu zapojeny dřevěné a kovové prvky, které zdůrazňují jeho sílu a masivnost. Dekor téměř úplně chybí a hrubý kov (železo, ocel, litina) vypadá skvěle jako zábradlí. Konstrukce potažené černou barvou fungují dobře. Původní myšlenkou interiéru podkroví je použití kovové rámové konstrukce se schůdky, která slouží současně jako jejich rám.

Design zábradlí schodiště - Loft Design zábradlí schodiště - Loft

High tech

Špičková schodišťová zábradlí mohou být vyrobena z materiálů, jako je sklo, plast, kov s práškovým nástřikem nebo leštěná ocel. Charakteristikou návrhů zábradlí je záměrné zobrazení spojovacích prvků a nosných prvků. Vzhledem k tomu, že koncept stylu předpokládá přítomnost různých ultramoderních „zvonků a píšťal“, bude původní verze světelných zábradlí, které jsou namontovány přímo na zeď.

Design zábradlí schodiště - High -tech Design zábradlí schodiště - High -tech

Provence

Ve venkovských oblastech je situace zcela odlišná. Provence se vyznačuje interiéry blízkými povaze a životu francouzské vesnice, takže zde vládne milost, lehkost a pohodlí. Strom v designu zaujímá vedoucí pozici, zejména lehké druhy (bříza, lípa). Samotná dřevěná konstrukce by měla vypadat zdravě, důkladně. Styl a kované zábradlí jsou plně zdůrazněny a umělá patina vytvoří jedinečný efekt starověku..

Design zábradlí schodiště - Provence Design zábradlí schodiště - Provence

Zábradlí schodiště – nápady na fotografie

Na závěr doporučujeme navštívit fotogalerii, která představuje řadu možností designu zábradlí schodiště. Zde se můžete ujistit, že se tato funkční část schodiště může stát skutečnou domácí dekorací. Příjemné prohlížení!

Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie Zábradlí schodiště - nápady na fotografie

Thanks! You've already liked this