Tkanina na čalounění (85 fotografií): typy, funkce

Tkanina na čalounění (85 fotografií): typy, funkce

Stává se, že si nábytek zachoval silnou strukturu a je připraven vám sloužit ještě mnoho let, ale jeho vzhled vyžaduje úpravy. V takovém případě nespěchejte, abyste se produktu zbavili – stačí změnit čalounění. Jak si ho vybrat, co hledat a dokonce i to, jak to udělat sami – čtěte dále..

Vlastnosti výběru čalounění nábytku

Čalounění pohovky na slunci shořelo, látka na křesle byla roztřepená, děti obkreslily nábytek a zanechaly na něm světlá místa od mastného pečiva a plastelíny. Je čas změnit použitý materiál a zavolat mistry. Firma, která poskytuje takové služby, je pravděpodobně schopná nabídnout standardní klidné vzorky. Pokud však opravdu chcete něco krásného a neobvyklého, musíte jít do obchodu s látkami..

V místě prodeje je důležité pečlivě prostudovat složení a přesně vybrat požadované záběry. Pokud si ale nejste jisti, jaká barva a struktura látky je pro váš interiér vhodná, poraďte se v ateliéru textilního designu. Nebojte se, že produkty jsou extrémně drahé, salon bude schopen poskytnout výběr materiálů pro jakýkoli rozpočet. Zároveň se zde neztratíte v látkách na kabát nebo šaty – pouze bytový textil.

A než půjdeme na látku, rozdělme si trochu teoretickou část. Budete -li se řídit hlavními charakteristikami materiálů, usnadníte si výběr a podrobně projednáte problém s konzultantem.

Nejprve věnujte pozornost ukazatelům odolnosti proti opotřebení, nejlepší je vybrat textilie s prahem oděru více než 20 000 cyklů. Dále věnujte pozornost tomu, zda byl materiál ošetřen impregnací bez kontaminace (např. Teflon nebo Scotchgard). Takové výrobky zabrání vzniku skvrn od stejné kávy, méně do nich pronikne voda, olej, prach. Zeptejte se, jak přesně byla impregnace provedena – nástřikem nebo zcela ponořena do produktu. Na tom bude záviset další způsob čištění tkaniny (domácí nebo chemické čištění)..

Ať si vyberete jakoukoli látku, zmenší se. Často se pohybuje od 2 do 5%. Pokud jsou ve složení přítomna přírodní vlákna, pak bude větší. Proč je důležité vzít v úvahu tento ukazatel? Je to důležité pro výpočet stopáže, procento se přičte k plánované velikosti.

Látka na čalounění - Vlastnosti výběru čalounění Látka na čalounění - Vlastnosti výběru čalounění

Druhy textilií pro čalounění

Vlastnosti a vlastnosti látky určí nejen vzhled vašeho nábytku, ale také jeho životnost, trvanlivost a schopnost čistit. Na základě toho by měl být výběr brán vážně a s plnou odpovědností a předvídat možné potíže, které mohou způsobit děti, domácí zvířata, nápoje, jídlo nebo povětrnostní podmínky (v případě zahradního nábytku). Zvažte některé typy nábytkových textilií.

Bavlna na čalounění

Bavlna je přírodní tkanina, je netoxická a bezpečná pro zdraví lidí a zvířat. Proto je bavlněné čalounění ideální pro nábytek ve školce. Tento materiál „dýchá“ a může absorbovat kapalinu, ale nevydrží tak dlouho – asi 6–8 let.

Přesto nespěchejte, abyste se tohoto materiálu vzdali, protože speciální impregnace jsou docela schopné jej chránit, což zabraňuje rychlému opotřebení, ztrátě stínu a absorpci prachu..

Potahové látky - bavlna Potahové látky - bavlna

Tapiserie na čalounění

Tapiserie se vyznačuje hustou strukturou a zvláštním křížovým tkaním, přičemž vytváří vzorovanou kompozici. Tkaní vytváří krásná obrazová plátna se zajímavou hrou odstínů. Jedná se o silnou a pevnou tkaninu, která však působí těžkým dojmem. Materiál je vyroben z bavlny, vlny a syntetiky a následně ošetřen ochrannými prostředky, které prodlužují životnost.

Obecně je to dobrá volba pro čalounění, ale vzhledem ke specifické struktuře a ornamentu je docela obtížné jej vtěsnat do interiéru, takže než učiníte konečné rozhodnutí, měli byste tento okamžik pečlivě zvážit..

Druhy tkanin pro čalounění - Tapiserie Druhy tkanin pro čalounění - Tapiserie

Žakár na čalounění

Jacquard, stejně jako gobelín, má hustou strukturu, specifickou metodu tkaní a krásné prolamované vzory. Materiál vypadá luxusně a dokonale zdůrazňuje nádherný klasický styl, ale nebude vhodný pro ostatní, pouze pokud není eklektický, ale opět s tóny klasiky. Existují však také variace žakárové látky, s nebo bez nekonvenčních vzorů, například žinylky.

Žakárové čalounění klidně odkazuje na pokles teploty, dokonale si zachovává svůj původní odstín, neroztahuje se a zůstává v provozu mnoho let. V obchodě můžete vidět látku Scotchgard – to je stejný žakár, ale impregnovaný ochranou před olejovými látkami, vlhkostí a prachem. Taková tkanina je docela drahá.

Pro péči používejte neutrální čisticí prostředky a nesušte na přímém slunci..

Druhy tkanin pro čalounění - Jacquard Druhy tkanin pro čalounění - Jacquard

Semiš na čalounění

Semišový textil vypadá velmi jemně a příjemně, to samé lze říci o hmatových vjemech z něj. Nábytek s takovým čalouněním v uklidňujících barvách bude vyhovovat většině stylů. Semiš se zpravidla používá k výrobě pohovek a postelí; nepředstavuje nebezpečí pro lidské zdraví. Tkanina se přitom neliší v demokratických cenách, i když je levnější než přírodní kůže..

Druhy tkanin pro čalounění - semiš Druhy tkanin pro čalounění - semiš

Hejno na čalounění

Tato dokončovací tkanina je v našich otevřených prostorech neuvěřitelně populární. A to není nehoda. Hejno je silné, trvanlivé, odolné vůči vyblednutí, vlhkosti, šetrné k životnímu prostředí a navíc dobře snáší čištění. Pokud tedy máte doma pobíhající aktivní děti nebo žijí zástupci zvířecího světa, je vám tento materiál doporučen..

Nevýhodou tkanin je tvorba statické elektřiny, která může při výsadbě způsobovat „praskání“. Také se časem hromada hromadí, což je čas od času potřeba dát do pořádku..

Druhy tkanin pro čalounění - Flock Druhy tkanin pro čalounění - Flock

Čalounění nábytku odolné proti zvířatům

Pokud vybíráte nábytek do kanceláře nebo kanceláře, nebo jej nemáte a neplánujete mít kočku nebo kočku, pak vás pravděpodobně nebude zajímat, jak bude látka reagovat na kočičí drápy. S větší pravděpodobností se dozvíte o požární odolnosti, ochraně proti skvrnám a vlhkosti a dalších užitečných vlastnostech..

Ale pro mnoho rodin zůstává otázka ochrany před domácím vandalismem aktuální. Takovým majitelům doporučujeme, aby zůstali na tkaninách s hustým tkaním, teflonovým povlakem, hejnem s nylonovou hromadou, umělým semišem. Potřebujete hladký povrch s vysokou hustotou. Takové materiály nebudou podléhat vzniku puchýřů a zádrhelů. Dobrou možností je vybrat čalounění s jasným vzorem, kde poškození nebude nápadné..

Potahová látka odolná vůči domácím mazlíčkům

Čalounění zahradního nábytku

Vezměte prosím na vědomí, že tkanina pro venkovní nábytek musí být impregnována speciálními prostředky. Takové textilie zabrání absorpci prachu, nečistot, mastnoty a vody. Kromě toho materiál nevybledne na přímém slunci, nedeformuje se, nehnije a nehrozí se v důsledku extrémních teplot.

Impregnace tedy zachrání čalounění na ulici před všemi možnými potížemi s nábytkem v podobě povětrnostních podmínek nebo hlučných shromáždění..

Potahová látka zahradního nábytku Potahová látka zahradního nábytku

Trendy potahové textilie

Neexistují správná univerzální řešení pro výběr tkanin. Samozřejmě, klidné monochromatické materiály budou pravděpodobně snazší zapadnout téměř do každého interiéru. Ale opět některé odstíny vycházejí z módy a některé získávají na popularitě. V menší míře to platí pro béžové, šedé tóny..

Ornament má také velký význam. Někteří dekoratéři trvají na tom, že velký vzor je relevantní, jiní dávají přednost malému. Zde musí být rozhodnutí pro každý případ čistě individuální. Nestojí tedy za to vycházet pouze z trendů, textil by měl být v souladu se zbytkem designu..

Jasná módní barva a potisk navíc mohou být nudné a čalounění vybíráme na více než jednu sezónu. Ale pokud jste si jisti, že se budete cítit pohodlně obklopeni určitou barvou, skvělé, kupte si!

Pokud vytváříte eklektický moderní interiér, má smysl držet se jemné módy. Pohovka v sofistikovaném tradičním stylu zde může snadno koexistovat s jasným, moderním křeslem..

Potahová látka - trendové textilie Potahová látka - trendové textilie Potahová látka - trendové textilie Potahová látka - trendové textilie

Jak změnit čalounění nábytku vlastními rukama

Nejprve musíte rozebrat nábytek a odstranit staré čalounění. Vyzbrojte se šroubováky různých velikostí a produkt rozeberte, počínaje područkami. Je lepší vypracovat plán pro analýzu dílů nebo opravit postup na fotografii, videu, aby vás později při montáži nedošlo k záměně.

Dále pomocí šroubováku zvedněte sponky z čalounění a vyjměte je pomocí kleští. Pozor – látku příliš nepoškozujte, poslouží nám jako předloha.

Vystřihněte nové textilie a ponechte pár centimetrů pro montáž. Připravte základnu – položte podšívku ve formě netkané textilie, vatelínu nebo polstrovaného polyesteru na pružinový blok nebo pěnovou gumu. To usnadní potahování a zajistí delší životnost čalounění..

Požádejte někoho, kdo vám pomůže roztáhnout materiál stejně dobře na každou stranu. Vysoce kvalitní tahání umožní produktu vypadat úhledně a nedeformovat se. Čalounění můžete upevnit hřebíky nebo sešívačkou na nábytek. Sbírejte nábytek.

Jak změnit čalounění nábytku vlastními rukama Jak změnit čalounění nábytku vlastními rukama Jak změnit čalounění nábytku vlastními rukama Jak změnit čalounění nábytku vlastními rukama

Potahová látka – foto

V tomto výběru fotografií jsme se pokusili shromáždit nejzajímavější a nej harmoničtější příklady čalounění nábytku. Doufáme, že se vám bude líbit a najdete řešení pro svůj vlastní nábytek. Příjemné prohlížení!

Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto Potahová látka - foto

Thanks! You've already liked this