Schody do druhého patra: 70 fotografií a nápadů

Schody do druhého patra: 70 fotografií a nápadů

Dnešní tendence k racionálnímu využívání území, více než kdy jindy, nutí stavět domy nikoli „na šířku“, ale „na výšku“. To platí pro soukromé budovy, ale i obyvatelé bytů se snaží zorganizovat víceúrovňové uspořádání, čímž rozšiřují použitelnou plochu. Pro kombinaci horních a dolních prostor je nutné postavit schodiště do druhého patra, na jehož volbách se budeme podrobněji zabývat.

Odrůdy schodiště podle návrhu

Při navrhování schodiště se v první řadě nebudete muset soustředit na design, ale na oblast místnosti, abyste si vybrali ideální produkt z hlediska designu a velikosti. Existují dva hlavní typy:

Pochodové schody

Běžná varianta žebříků navržených s přihlédnutím k biomechanice pohybu a zajišťujících pohodlný a bezpečný pohyb. Skládají se z pochodů se 3 až 15 kroky. Pokud maximální počet nestačí, je výška rozdělena na dva otvory, mezi nimiž jsou instalovány malé plošiny nebo navíjecí schody. Takovým strukturám se již říká dvoubřezový.

Pochodové schody se liší tvarem a jsou rovné, otočné (ve tvaru L nebo U) nebo zakřivené. Při určování tohoto parametru je nutné spoléhat na plochu místnosti, výšku stropů, umístění druhého patra.

Podle druhu nosné konstrukce se rozlišují dva typy pochodových produktů: na kosoura a bowstrings. V prvním případě jsou schůdky položeny na horní část nosníku a ve druhém jsou na vnitřní straně nosného prvku vytvořeny speciální drážky.

Budete také muset zvolit typ kroků. Díly se stoupačkami vypadají masivněji a perfektně se hodí do klasického interiéru, zatímco ty bez nich jsou díky svému lehkému designu vhodné do moderního domova..

Pochodové schody jsou obecně prezentovány v široké škále a dokonce i pro malé velikosti si můžete vybrat vhodnou kopii nebo ji kombinovat s jinými položkami..

Pochodové schody do druhého patra Pochodové schody do druhého patra

Točitá schodiště

Princip takových struktur je velmi jednoduchý: k instalované tyči jsou připevněny schůdky, které se spirálovitě zvedají. Nezabírají místo navíc a jsou dostatečně kompaktní.

Hlavním důvodem, proč jsou točitá schodiště horší než středová, jsou potíže s pohybem kvůli nedostatku pevné podpory. Nedoporučuje se instalovat takovou kopii v domě, kde žijí děti nebo starší lidé. Následující parametry jsou považovány za optimální: střední šířka schodů by měla být nejméně 20 cm a nejširší část by neměla být větší než 40 cm.

V ostatních případech lze točitá schodiště považovat za vynikající volbu pro moderní i klasický styl. Díky svému spirálovitému tvaru se stávají klíčovým prvkem interiéru a výrobky různých tvarů pomohou diverzifikovat design – od čtvercového po osmihranný.

Točité schodiště do druhého patra Točité schodiště do druhého patra

Schody

Instalace schodiště tohoto typu ve středu místnosti nebude fungovat – je podepřena nosnou zdí, ke které jsou schůdky připevněny šrouby (šrouby). Shromážděné v jednom systému tvoří jeden nosný prvek, který dodává konstrukci lehký, téměř beztížný vzhled, díky čemuž se často používá v moderních interiérech.

Navzdory vizuální křehkosti jsou výrobky schopné odolat 500 až 1 100 kg, v závislosti na materiálu a výrobci. Šrouby navíc umožňují po instalaci upravit výšku schodů..

Oblíbená jsou schodiště se zábradlím, která na sebe přenesou část nákladu. Experimentujte se základnou, tvarem a osvětlením a vytvořte pro svůj domov jedinečnou možnost.

Schody do druhého patra na svornících Schody do druhého patra na svornících

Výběr materiálu pro schody

Žebříky jsou vyrobeny z různých materiálů, které jim dodávají určité estetické a praktické vlastnosti..

Dřevěné schody

Představení schodiště v domě okamžitě vytvoří obraz masivní dřevěné konstrukce s kudrnatými zábradlím a krásnou hlubokou strukturou. Může to být luxusní wenge, dub nebo minimalistické dřevo jednoduchých druhů. Popel, ořech, buk jsou považovány za nejlepší možnosti, ale borovice není dostatečně silná, aby vydržela požadované zatížení. Lakovací vrstva bude chránit před negativními vlivy prostředí, ale bude muset být pravidelně aktualizována.

Takový materiál je vhodný pro jakýkoli design, ale nejvíce organicky vypadá jako pochodové produkty. Pro country nebo americký styl je takové řešení nenahraditelné..

Dřevěné schody do druhého patra Dřevěné schody do druhého patra

Kovové schody

Kovové konstrukce vám budou sloužit půl století a zachovají si svůj původní čistý vzhled. Chcete-li to provést, vyberte vzorky z nerezové oceli, které nepodléhají korozi, protože chromované nebo lakované možnosti mají omezenou životnost-ne více než 6-7 let.

Plastičnost základny vám umožňuje dát schodům a jejich částem jakýkoli tvar. Kov je často kombinován s jinými materiály, jako je dřevo, sklo, beton. Vytváří půvabné kované zábradlí..

Kovové schody do druhého patra Kovové schody do druhého patra

Betonové schody

Na rozdíl od více přírodních materiálů nemá beton lehkost ani propracovanost, ve své čisté podobě je nepravděpodobné, že by se hodil do klasického interiéru, ale naopak dává pocit pevnosti a celistvosti..

Takové struktury jsou docela spolehlivé, vydrží vysoké zatížení a časem se nezhoršují. Bohužel je obtížné je instalovat vlastními silami, ale levnost surovin tuto nevýhodu pokrývá..

Důležitou výhodou betonových schodišť je možnost ozdobit je kamenem, dřevem nebo dokonce obklady. Jedinečná hrubá textura bude neviditelná, ale získáte estetický design za dostupnou cenu.

Betonové schody do druhého patra Betonové schody do druhého patra

Kamenné schody

Mramor má ohromující hlubokou strukturu, ale jako kryt schodiště se rychle opotřebovává, doslova po několika letech. Žula nebo křemenec mají opačné vlastnosti. Mnohem levnější umělé protějšky také skvěle plní svoji roli..

Kamenné schody jsou často kombinovány s kovovými madly a úprava dekoru jim může sedět do mnoha stylů.

Kamenné schody do druhého patra Kamenné schody do druhého patra

Prosklené schody

Pokud přijde na první místo design, který nevyžaduje deset let provozuschopné „služby“, skleněné konstrukce nemají konkurenci. Z tohoto materiálu jsou vyrobeny schůdky, které jsou připevněny ke šroubům nebo použity na točitých schodištích. Harmonicky působí v tandemu s kovem, což zvyšuje efekt lesku a dodává křehkému výrobku spolehlivost.

Skleněné schody mohou být skutečně poškozeny silným nárazem, ale i když chybí, na povrchu se časem objeví znatelné škrábance. Pro větší pevnost je lepší zvolit tvrzené nebo laminované odrůdy. Akrylové sklo je považováno za nejspolehlivější, ale postupem času má tendenci tmavnout..

Prosklené schody do druhého patra Prosklené schody do druhého patra

Styly a design

Schodiště díky svému tvaru často vynikají mezi interiérovým souborem, přičemž zůstávají jeho organickou součástí. K tomu je při vývoji designu nutné zaměřit se na hlavní stylistiku prostor..

Schody v moderním stylu

Moderní estetika miluje stručnost a zdrženlivost, používá praktické materiály a kombinuje je, aby vytvořila propracovanější vzhled. Přednost se dává čistým geometrickým tvarům, liniím, plochým povrchům.

Styl pracuje se zvláštnostmi prostoru, takže typ konstrukce schodiště může být libovolný, hlavní věcí je, že v interiéru vypadá příznivě.

Schody do druhého patra v moderním stylu Schody do druhého patra v moderním stylu

Schody v klasickém stylu

Jak již bylo uvedeno výše, klasika se vyznačuje použitím tří materiálů: dřeva, kovu a dekorativního kamene, mezi nimiž je první jasně v čele. Zpočátku si musíte vybrat pokoje s velkou plochou, protože i schodiště zde má masivní vzhled.

Často se jedná o pochodové výrobky na kosoura nebo bowstrings s uzavřenými stoupačkami, rozdělenými do několika polí a oplocenými silnými zábradlím, ne zřídka – s charakteristickou řezbou.

Schody do druhého patra v klasickém stylu Schody do druhého patra v klasickém stylu

Schody ve stylu podkroví

Betonové schody do druhého patra harmonicky interagují se stylem podkroví a zdůrazňují jeho průmyslový charakter. Vhodně však budou vypadat i další základy..

Žebřík by měl být co nejjednodušší, aby zajistil pohodlný pohyb. Vzhledem k tomu, že interiér podkroví je podle pravidel umístěn na velkých plochách, nemusíte se starat o velikost konstrukce..

Podkrovní schody do druhého patra Podkrovní schody do druhého patra

Minimalistické schody

Je žádoucí, aby schody ve stylu minimalismu na sebe přitahovaly co nejméně pozornosti. V ideálním případě by měly zapadat do celkového objemu místnosti a tvořit s ním jeden funkční celek..

Prostředky expresivity jsou minimalizovány: textura materiálu, hladké linie, přirozené barvy. Vynikající řešení – šlápnutí na šrouby.

Schody do druhého patra ve stylu minimalismu

Schody ve stylu art deco

Elegantní a mnohostranné Art Deco se snaží zdůraznit svůj „status“ ve všech detailech – od základny schodiště až po zábradlí. Ten může opakovat složité, prolínající se vzory inspirované květinovými obrazy..

Pochodové schody budou vypadat monumentálně a ušlechtile, spirálovité vzhledem ke svému točitému tvaru samy o sobě odpovídají stylu Art Deco, ale upevnění šroubů se bude zdát příliš jednoduché.

Art Deco schody do druhého patra Art Deco schody do druhého patra

Kam psát: základní pravidla

Instalace schodiště do druhého patra je příliš individuální proces, který závisí na velikosti, rozložení a výšce stropů ve vašem prostoru..

Nejoblíbenějším místem pro schody zůstává chodba, zejména v prostorných sídlech. Když tedy vstoupíte do domu, okamžitě získáte přístup do všech místností, aniž byste bloudili po chodbách..

Druhým nejoblíbenějším místem pro umístění výtahu je obývací pokoj. To je výhodné pro budovy s průměrnou rozlohou, pokud druhé patro vede do soukromé oblasti, například do ložnice. V hale kombinované s kuchyní lze schodiště využít k zónování.

Schody do druhého patra - Kam umístit Schody do druhého patra - Kam umístit Schody do druhého patra - Kam umístit

Jak zařídit prostor pod schody?

Chcete -li nějak kompenzovat působivé rozměry schodiště, lze jej kombinovat s jiným funkčním předmětem pomocí prázdného prostoru. To platí pro pochodové struktury umístěné vedle zdi. Konstrukce takových produktů je složitější, vyžaduje podrobná měření a pečlivé plánování, ale konečný výsledek vám umožní maximalizovat každý metr čtvereční místnosti..

Prostor v přízemí může sloužit jako rám pro skříně. Řešení je relevantní v hale (skladování oblečení a obuvi) nebo v obývacím pokoji (pro domácí knihovnu a domácí potřeby).

Schodiště může být uspořádáno ve formě stěny v obývacím pokoji, po jehož vyčnívajících částech se můžete pohybovat po podlahách.

Znalci kvalitních nápojů mohou zařídit velkou sbírku vín oplocením skleněnými dveřmi a instalací osvětlení.

Do výsledného výklenku můžete dát malou pohovku, zařídit útulné místo pro odpočinek a soukromí a na boční stěny nainstalovat police.

Prostor pod schodištěm je vhodný pro vytvoření samostatné místnosti – spíže, pracovny nebo minidílny. Každé dítě bude mít z takto odlehlé dětské herny radost..

Použití těchto myšlenek vám umožní podívat se jinak na schody v domě, které se z objemného předmětu promění ve funkční řešení..

Jak zařídit prostor pod schody Jak zařídit prostor pod schody Jak zařídit prostor pod schody

Návrh schodiště do druhého patra – foto

Schodiště je těžké si nevšimnout ani v tom nejprostornějším interiéru, a proto je jeho designu věnována tolik pozornosti. V našem výběru fotografií najdete ještě rozmanitější tvary, možnosti dekorů a rozvržení. Příjemné prohlížení!

Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto Návrh schodiště do druhého patra - foto

Video: Schodiště do druhého patra – nápady na design

Published
Categorized as Nápady