Sádrový kůrovec (50 fotografií): typy a vlastnosti

Sádrový kůrovec (50 fotografií): typy a vlastnosti

Kůrovec je považován za jeden z nejpraktičtějších a nejoblíbenějších druhů omítek. Má nepopiratelné výhody, které mu zajistily vedoucí postavení na trhu dokončovacích materiálů pro obklady stěn. Tato omítka se již mnoho let používá hlavně na fasády, ale v poslední době se stále častěji používá i v interiérových řešeních. Návrháři věnují pozornost kůrovci, protože vám umožňují získat jedinečnou texturu, která ozdobí jakýkoli interiér.

Vlastnosti sádrového kůrovce

Hlavním rozdílem od mnoha jiných typů omítek je rozpoznatelná drážkovaná textura. Provádění pro malíře je velmi snadné, a proto je upřednostňováno mnoha řemeslníky. Na základě toho tento typ dokončovacího materiálu šetří čas a peníze, a to vše proto, že k vytvoření krásného dekorativního vzoru stačí distribuovat nanesenou směs po povrchu..

Kromě uvedených výhod stojí za to se zaměřit na následující:

– Kompozice je čistá od škodlivých látek;

– Struktura se nemění při náhlých změnách teploty;

– Nevybledne pod slunečními paprsky a je také ohnivzdorný;

– Vyrovnává se s vlhkostí a plísní;

– Díky specifické struktuře je odolný proti poškození.

Jak vidíte, jedná se o poměrně cenově dostupný a účinný typ dekorace. Vzhledem k popularitě tohoto druhu sádry si můžete vybrat jakékoli cenové rozpětí na základě svých financí. Různé granule a frakce, které jsou součástí různých druhů kůrovce, vytvoří jedinečný vzor.

Sádrový kůrovec - Vlastnosti Sádrový kůrovec - Vlastnosti

Složení omítky

Kůrovec obsahuje docela vážné minerály. Konzistence proto vyžaduje vyšší viskozitu ve srovnání s jinými omítkami. K tomu se do kůrovce přidávají další minerální přísady a polymery. Díky nim omítka dokonale přilne k povrchu. Jedná se o velmi lehký, praktický a odolný materiál. Přes různé variace ve složení od různých výrobců zůstává jedna neměnná složka – granule. Jsou to oni, kdo vytvářejí jedinečný vzor..

Velikosti granulí (nebo, jak se jim také říká, frakcí) se mohou lišit podle typu sádry. V zásadě se malé zlomky používají pro vnitřní výzdobu a velké zlomky pro exteriér. Ale ve skutečnosti to vše závisí na vašich preferencích a nápadech. Směsi s jemnějšími granulemi jsou dražší kvůli složitému filtračnímu procesu.

Kůrovcová omítka - Složení

Omítání kůrovce

Pokud jste narazili na aplikaci obyčejné omítky, nebudete mít s kůrovcem žádné problémy, protože obecná pravidla pro dokončení jsou velmi podobná. Jakmile je směs připravena jednoduchým smícháním prášku a vody, naneste ji na povrch normálním kropením. Poté jemně vyhlaďte omítku přes zeď. Mějte na paměti, že kůrovec velmi rychle schne – je to kvůli jeho vlastnostem a rozsahu. Proto se snažte nanášet povrch v malých částech a okamžitě vyrovnejte, vyhněte se vzniku hrbolků..

Výše popsaná metoda je považována za standardní. Ale, jak víte, kůrovec je známý svými rozmanitými a strukturovanými texturami. To vše je dosaženo pouze různými způsoby nanášení omítky. Pojďme uvést ty hlavní:

– Kruhový – nakreslete imaginární kruh;

– Déšť – pohybujte nástrojem nahoru a dolů a dosáhněte požadovaného vzoru;

– Kříž – jak naznačuje název, špachtlí se musí pohybovat křížem.

Tento seznam není exkluzivní, zkuste experimentovat s různými aplikačními metodami a najděte svou ideální texturu. Můžete tak dát volnost letu své kreativní myšlence. Nezapomeňte však na sekvenci přípravy omítkové směsi a na fáze aplikace. Nejčastější chybou je přidání vody do hotové a vytvrzené směsi. Takový krok zničí materiál a konečný výsledek se bude velmi lišit od toho, co chcete..

Omítání kůrovce Omítání kůrovce Omítání kůrovce Omítání kůrovce Omítání kůrovce

Aplikace

Vzhledem k řadě užitečných vlastností kůrovce se používá ve všech typech povrchových úprav, přestože byl původně umístěn jako fasádní materiál. Tato omítka vám umožňuje výrazně urychlit opravu. Kromě toho v důsledku toho získáte zajímavý a jedinečný povlak, protože sami můžete vytvořit jedinečný vzor a texturu..

Sádrový kůrovec pro fasády

Nejoblíbenější použití kůrovce je proto, že je vybaven vynikající odolností vůči extrémním teplotám. Nedeformují ani neničí povrch. Kvůli nerovnoměrné struktuře mechanické poškození vůbec nezpůsobuje poškození omítky nebo ji minimalizuje.

Úder slunce a větru často způsobují vnější stěny domu. To negativně ovlivňuje trvanlivost a vzhled povlaku. Náhlé změny teploty ničí strukturu obložení stěn. Kůrovcová omítka si dobře poradí s mnoha negativními faktory. Je však třeba si uvědomit, že jakýkoli materiál vyžaduje správný přístup k aplikaci. Prvním krokem bude vyrovnání stěn – tím se zbavíte různých prohlubní a nerovností. Poté zeď ošetřete základním nátěrem, bude chránit konstrukci a umožní kůrovci mnohem lépe ukotvit k povrchu..

Po provedení výše popsaných kroků můžete pokračovat přímo k práci se sádrou. Pečlivě si přečtěte pokyny a poměry a poté prášek zřeďte vodou. Pokud jste si koupili hotovou směs, pak ji porazte stavebním mixérem při nízkých otáčkách a pokračujte v aplikaci. To musí být provedeno úhledně a rovnoměrně..

Tloušťka vrstvy omítky je přímo úměrná rozměrům granulí. Mezivrstva může být o něco větší než průměr samotných frakcí. To poskytne povlaku správný vzor. Po nanesení na povrch omítku hladit, dokud není suchá. Tento povlak je natřen barvou vybraného odstínu, pokud nemá požadovaný tón. Barva také slouží jako dodatečná ochrana před negativními vlivy prostředí a poškozením..

Sádrový kůrovec pro fasády Sádrový kůrovec pro fasády Sádrový kůrovec pro fasády Sádrový kůrovec pro fasády Sádrový kůrovec pro fasády Sádrový kůrovec pro fasády

Sádrový kůrovec v interiéru

Extrémně neobvyklého efektu v interiéru můžete dosáhnout aplikací kůrovcové omítky. Aby vám celý proces dokončení nepřinesl žádné nepříjemnosti a konečný výsledek byl příjemný, musíte dodržovat některá doporučení.

Pokud je na povrchu podlahy již povrchová úprava, musí být co nejvíce chráněna. Stěny musí být také připraveny – odstraňte z povrchu nečistoty nebo zbytky předchozího nátěru.

Vyrovnejte stěny. Tento krok je nezbytný, protože na konci by měla omítka vypadat co nejčistěji. Na povrch naneste základní nátěr a zatímco schne, pokračujte v přípravě směsi. Nalijte vodu do kbelíku a postupně přidávejte prášek. Míchejte, dokud není rovnoměrný, a granule by se neměly usadit na dně..

Před dokončením dokončete pokrytí všech oblastí, kam by se omítka neměla dostat. Čištění je velmi obtížné a některé povrchy se mohou poškodit. Směs rozetřete stěrkou a poté začněte roztírat. Pokuste se to udělat co nejrychleji, aniž byste to nechali zaschnout. Pokud se vám po půl hodině zdá, že je příliš málo brázd, můžete bezpečně použít plovák a dokončit kresbu. Poslední fází bude aplikace barvy nebo požadovaného vzoru..

Sádrový kůrovec v interiéru Sádrový kůrovec v interiéru Sádrový kůrovec v interiéru Sádrový kůrovec v interiéru

Sádrové barvy kůrovec

Na základě zvoleného typu kůrovce sádrového získáte jiný výsledek. Sádrová omítka se nanáší mnohem snadněji, ale je méně atraktivní než její akrylový protějšek. Vzhled bude také záviset na vybraném odstínu. Téměř všechny stavební obchody nabízejí tovární směsi sádry, takže do nich stačí přidat požadovaný barevný pigment. Buďte opatrní s barvivovými pigmenty, protože tón v kbelíku ne vždy odpovídá tónu, který získáte na zdi. Po promíchání trochu směsi pigmentové barvy ji před úplným zakrytím vyzkoušejte na malé části stěny..

Po nanesení omítky je vhodné ji natřít další vrstvou speciální barvy, díky čemuž bude barva živější a sytější. Po dosažení této fáze se můžete vzdát své představivosti a zkusit kombinovat různé odstíny. Všimněte si, že tmavé tóny také dokonale zdůrazňují texturu této omítky a dodávají jí neobvyklý vzhled..

Sádrový kůrovec - Barvy Sádrový kůrovec - Barvy

Sádrový kůrovec – foto

Připravili jsme pro vás nádherné fotografie obkladů stěn pomocí kůrovcové omítky, které vám dají vědět, jestli chcete vidět tento velkolepý a skutečně jedinečný povlak na vašich zdech. Šťastné prohlížení a zajímavé nápady pro výzdobu vašeho domova!

Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto Sádrový kůrovec - foto

Thanks! You've already liked this