Sádrokartonové oblouky (75+ fotografií)

Sádrokartonové oblouky (75+ fotografií)

Uspořádání klenutých otvorů je populární technikou, která vám umožňuje upravit prostor obývacího pokoje, dát mu zvláštní moderní atmosféru, někdy s poznámkami luxusu minulých století. Existuje mnoho materiálů, ze kterých můžete vytvářet klenuté klenby, v interiérech se však nejčastěji používají lehké sádrokartonové konstrukce, které mají mnoho výhod a vytlačují objemné struktury. V našem článku budeme zvažovat různé nápady pro zdobení oblouků v interiéru, způsoby jejich uspořádání a zdobení..

Výhody sádrokartonu

Sádrokarton je dnes oblíbeným materiálem, který vám umožňuje vytvářet struktury v interiéru jakékoli konfigurace. To je dáno poddajností materiálu ke zpracování, jeho snadností a rychlostí instalačních prací. K vybudování nejjednodušší klenuté klenby nepotřebujete speciální dovednosti, stačí navrhnout malou profilovou základnu a opláštit ji listy. Někdy se při konstrukci složitějších tvarů používá oblouková sádrokartonová deska, která je mnohem tenčí než obvykle..

Sortiment materiálu zahrnuje také takzvanou sádrokartonovou desku odolnou proti vlhkosti. S jeho pomocí můžete bezpečně postavit jakoukoli konstrukci, včetně klenutých kleneb, v místnostech, jako je koupelna nebo kuchyň. Nebojí se podmínek vysoké vlhkosti a teplotních změn.

Nespornou výhodou materiálu, který vysvětluje jeho popularitu, jsou jeho nízké náklady v kombinaci s vysokými pevnostními charakteristikami..

Sádrokartonové oblouky - výhody sádrokartonu Sádrokartonové oblouky - výhody sádrokartonu

Nápady na design interiéru pro oblouky

Existuje několik způsobů, jak používat klenuté klenby. Funkční účel oblouků můžete podmíněně rozdělit do několika hlavních skupin..

Oblouky upravující životní prostor

Nejčastěji se používají k výměně vnitřních otvorů, což vám umožní zbavit se dveřních výplní zaplňujících prostor. Dům je tedy plný vzduchu a světla. Důležitou funkcí oblouku je také účast na zónování obytného prostoru. Například s jejich pomocí můžete vybrat dětský koutek v místnosti, kanceláři nebo na lůžku. Ve studiových bytech jsou často uspořádány oblouky, které oddělují pracovní prostor kuchyně. Připojením území balkonu k obytné části lze otvor snadno porazit klenutou klenbou a spodní část zdi, kterou je zakázáno bourat, lze použít k vybavení barového pultu nebo psací stůl.

Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Oblouky, které upravují obytný prostor Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Oblouky, které upravují obytný prostor Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Oblouky, které upravují obytný prostor

Dekorativní sádrokartonové oblouky

Kromě toho, že klenuté klenby mohou hrát roli aktivního prvku interiéru, jsou schopny plnit čistě dekorativní roli a svým designem zdůrazňují konkrétní styl interiéru. Takto vybavují falešné oblouky ve formě nástěnných výklenků, pomocí kterých můžete vybrat akcentní zónu, vybavit zrcadlo, obraz ve vnitřním prostoru, nainstalovat televizi nebo malé police. Čela postele jsou často korunována podobnými strukturami a na dlouhou chodbu se mohou stát nádhernou dekorací, doplňující hlavní interiérový portál.

Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Dekorativní sádrokartonové oblouky Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Dekorativní sádrokartonové oblouky

Multifunkční oblouky

Také oblouky mohou být vybaveny pro ukládání různých domácích potřeb, dekorativních předmětů. Například, jak je znázorněno na fotografii, po celou dobu trvání stavby vybavte police, které opakují tvar oblouku. Ukázalo se, že design je poměrně prostorný – můžete zde uložit spoustu věcí, aniž byste v místnostech zabírali další prostor..

V dlouhé chodbě mohou výklenkové oblouky snadno nahradit šatník, pokud je vybavíte různými policemi. Absence dveří způsobí, že atmosféra bude co nejprostornější a klenuté klenby vytvoří zvláštní stylovou atmosféru, která se promění v dekoraci interiéru.

Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Multifunkční oblouky Nápady na zdobení sádrokartonových oblouků v interiéru - Multifunkční oblouky

Typy sádrokartonových oblouků

Vytvoření oblouku je kreativní proces, který vám umožní experimentovat s jakýmkoli tvarem. Někdy mají takové designy ohromující vzhled, s mnoha křivkami a ozdobnými vložkami. Přesto existují hlavní typy klenutých kleneb, které slouží jako základ pro vytváření různých variací, a to:

1. Roman – oblouk, což je klenba půlkruhového tvaru. Jedná se o nejběžnější typ klenutého stropu, který se také nazývá klasický. Tento design vypadá skvěle v místnostech s vysokými stropy. V nízkých místnostech mu můžete dát nižší, ale širší tvar..

2. Britský – ideální pro místnosti s nízkými stropy, protože klenutá římsa má zkrácený poloměr a zaoblené rohy a hladké tvary vizuálně „zvedají“ výšku stěn.

3. Eliptický – varianta podobná té předchozí, ale rohy zde nemají zaoblení. Závažnost forem umožňuje použití takových struktur v kombinaci s oblouky jiné modifikace..

4. Trapézový – struktura se skládá z přerušovaných čar. Vzhledem k nedostatku zaoblených tvarů vypadá spíše lakonicky. Tento nestandardní design je běžnější v moderních stylech..

5. Čtverec – na první pohled nejjednodušší forma, nazývaná také portál. Ve skutečnosti se jedná o obyčejný vchod, ale dokončovací materiály dávají zvláštní estetiku. Dveře jsou často rozšířené, zdobené dřevěnými vyřezávanými prvky, bočními sloupky. V této podobě vypadá oblouk skvěle v klasickém stylu interiéru. Pokud chcete umístit strukturu do moderního interiéru, můžete na její strany umístit další malé portály a ponechat otvory bez zbytečných dekorací..

6. Thajština – jeden z nestandardních asymetrických typů, ve kterém klenutý ohyb ovlivňuje pouze jednu stranu a druhá zůstává rovná. Tento design je ideální pro moderní styly moderních, hi-tech i orientálních trendů..

7. V orientálním stylu – oblouky mají klenutý tvar, nejkrásněji vypadají ve vysokých místnostech. Orientální interiéry jsou často naplněny nejen vnitřními oblouky – takové formy se používají k organizaci výklenků, okenních otvorů.

Sádrokartonové oblouky - typy Sádrokartonové oblouky - pohledy Sádrokartonové oblouky - pohledy Sádrokartonové oblouky - typy

Zdobení sádrokartonových oblouků

Sádrokartonový oblouk můžete ozdobit různými materiály. Jako povrchová úprava je perfektní polyuretan, ze kterého jsou vytvořeny všechny druhy dekorativních prvků. Pomocí polyuretanových překryvů můžete vytvářet složité ozdoby, sloupky, lišty a sloupy a proměnit otvor v umělecké dílo.

Dalším skvělým materiálem je umělý kámen. Moderní materiál napodobuje přírodní kámen s jedinečnou texturou a tvarem, což vám umožňuje vytvářet jedinečné úctyhodné interiéry. Materiál je poměrně lehký, ale má vysokou pevnost a odolnost vůči jakémukoli nárazu, proto je přípustný pro použití v jakýchkoli prostorách. Umělý kámen má širokou škálu typů, barev a textur, takže si můžete snadno vybrat nejvhodnější volbu pro stylový design.

Tapeta je nejdostupnějším materiálem, který může ozdobit klenutý otvor ne horší než jiné drahé materiály. Široká škála potisků, textur a vzorů může pomoci vytvořit ty nejkreativnější variace povrchových úprav. Tapeta je vybrána tak, aby ladila se stěnami nebo naopak kontrastně zvýraznila klenutou klenbu. Oblouky zdobené korkovou tapetou vypadají originálně. K tomu se často používají samolepicí plátna, která mají velkou paletu odstínů..

Malování je další levnou možností dokončení. Jeho výhodou je, že dekor se nanáší nejjednodušším a nejrychlejším způsobem a barvu lze v případě potřeby vždy změnit, vyzbrojenou novým barevným schématem a štětcem. Kresby dodají klenuté klenbě zvláštní originalitu – hlavní věc je, že odpovídají stylu místnosti. Pokud máte pochybnosti o své umělecké schopnosti, můžete ručně kreslit různé kompozice nebo použít šablony..

Mozaika je materiál, který je voděodolný, světlostálý, nárazuvzdorný, odolný proti opotřebení a v konečném důsledku i estetický. Mozaika je vyrobena z keramiky, skla, přírodního kamene a její jednotlivé prvky mohou mít různé tvary v podobě čtverce, oválu, obdélníku atd. Klidné pastelové barvy a u některých moderních designů si můžete vybrat zrcadlo nebo sklo.

Dekorativní omítka vám umožňuje vytvářet podle svého uvážení vyhlazené a výrazné reliéfy, opakovaně malovat. Je docela snadné jej aplikovat na povrch a nevyžaduje dokonalé předchozí vyrovnání. Pomocí tohoto materiálu můžete vytvářet různé vzory a basreliéfy, které se stanou jedinečnou dekorací interiéru.

Dřevěné a plastové panely se zřídka používají k dokončení klenutých otvorů. Důvodem je především složitost instalace, která vyžaduje dokonalé vyrovnání základny nebo uspořádání přídavného latování. Panely jsou v zásadě tvořeny čtvercovými oblouky nebo tvarem blízkými, bez výrazného zaoblení.

Sádrokartonové oblouky - dekorace Sádrokartonové oblouky - dekorace Sádrokartonové oblouky - dekorace

Sádrokartonové oblouky – fotografie a nápady na design

Na závěr vás zveme k prohlídce naší galerie, kde jsme se pokusili shromáždit mnoho fotografií krásného designu sádrokartonových oblouků v interiéru. Doufáme, že vás tyto příklady inspirují k vytvoření vlastního architektonického díla. Příjemné prohlížení!

Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design Sádrokartonové oblouky - fotografie a nápady na design

Video: Sádrokartonový oblouk udělejte si sami

Thanks! You've already liked this