Pokojová růže (80 fotografií): druhy, kultivace a péče

Pokojová růže (80 fotografií): druhy, kultivace a péče

Růže nejsou jen výsadou zahrad a skleníků. Jsou také dokonale pěstovány doma. Chovatelé dokonce vyšlechtili speciální odrůdy, které se v bytech cítí pohodlně a perfektně zapadají do interiéru. Pokojové růže doma navíc mohou kvést po celý rok a krásou a vůní nejsou horší než luxusní zahradní růže..

Obecná charakteristika

Pokojové růže jsou širokou kategorií, která zahrnuje mnoho odrůd. Některé se liší pouze barvou a některé nemají téměř nic společného. To vám umožní vybrat si perfektní volbu pro jakýkoli interiér.

Průměrná výška pokojových růží je až půl metru, ale existují i ​​velké druhy. Zajímavou možností jsou plazivé růže, které pokrývají celý prostor, opletou opory a vypadají zajímavě v závěsných květináčích.

Klasická pokojová růže je malý keř s vyřezávanými nebo kopinatými listy a barevnými květy, od bílé a krémové po růžovou, šarlatovou nebo sytě žlutou.

O původu miniaturních růží se diskutuje až dosud. Někteří jim říkají domovina Číny, jiní – jihovýchodní Asie.

Pokojová růže - Obecná charakteristika Pokojová růže - Obecná charakteristika

Typy pokojových růží

Ne všechny odrůdy růží jsou vhodné do domácnosti. Byly roky záměrně vyřazovány, aby se vešly do podmínek bytu. Při výběru nezapomeňte věnovat pozornost nejen velikosti a vzhledu, ale také podmínkám zadržení. Některé odrůdy mají své vlastní specifické vlastnosti. Dodržování všech doporučení pomůže prodloužit kvetení i těch nejrozmarnějších pokojových růží..

Čajová růže

Čajová růže je indická klasika. Byl vyšlechtěn na základě řady bengálských odrůd. Na rozdíl od trpasličích plemen mohou být čajové růže poměrně velké, dokonce i dva metry na výšku, přestože existují i ​​miniaturní druhy, až 20–30 cm. Většina odrůd čajových růží je ideální do domácnosti, protože k tomu byly stvořeny. Jsou krásné, jemné a voňavé, s hustým zeleným listím..

Čajová růže

Čínská růže

Zvláštností čínské růže jsou její malé květy, které hustě téměř téměř pokrývají celý keř. Je ceněn právě pro své dekorativní vlastnosti..

Čínská růže

Bengálská růže

Nízko rostoucí hustá růže s malými a zploštělými špičatými listy je vhodná pro ty, kteří nesnesou drsné vůně. Skoro necítí, ale odstíny mohou být jakékoli. Svého času to byly bengálské růže, které jako první a jedinečné kvetoucí odrůdy zapustily kořeny v Evropě. I když nyní je samozřejmě mnohem větší výběr. Nevyžadují zvláštní údržbu ani prořezávání. Stačí zastřihnout suché a bolestivé větve.

Bengálská růže

Bourbonská růže

Jedná se o krásnou a dekorativní odrůdu s velkými květy, ale když je ponechána, vyžaduje odpočinek na zimu. Intenzivní kvetení trvá od léta do prosince, poté rostlina odhodí listy a do dubna znovu ožije.

Bourbonská růže

Růžový kolibřík

Jedná se o dva poddruhy růží vyšlechtěné jedním podnikem. První odrůda se objevila na konci padesátých let a druhá – o dvacet let později. Keře jsou kompaktní, husté a ne široké. Listy jsou tmavé barvy, husté a lesklé. Středně velké dvojité květy jsou známé svou jemnou vůní. Shromažďují se v květenství několika kusů. Klasické odstíny – žlutá -meruňková.

Růžový kolibřík

Polyanthus růže

Růže Polyanthus jsou pokojové odrůdy, které vznikly křížením rozvětvených zahradních růží. Jsou výsledkem mnohaletého výběru. Keře jsou malé, rozvětvené a husté, v průměru padesát centimetrů. U některých odrůd se květiny shromažďují ve shlucích. Existují polodvojité a dvojité poddruhy. Růže Polyanthus se skvěle cítí nejen na parapetech, ale také na balkonech nebo terasách. Používají se také k ozdobení hranic..

Polyanthus růže

Oprava růže

Populární vnitřní odrůda, která je známá svou nenáročností. Květy střední velikosti, ale všechny druhy barev. Taková růže kvete po celý rok.

Oprava růže

Mix Rose Danica

Malá kompaktní třicet centimetrová růže s květy, které jsou na to dost velké. Průměrný průměr je 3-4 cm a barvy jsou velmi rozmanité. Při výběru místa pro tuto odrůdu je třeba mít na paměti, že Danica potřebuje sluneční světlo a vysokou vlhkost..

Mix Rose Danica

Rose Baby Maškaráda

Zajímavá odrůda téměř bez trnů. Třicetimetrové výhonky jsou silné a slabě rozvětvené. Na pozadí lesklých tmavých listů vypadají chameleonové květiny obzvláště výhodně. Během celého období květu se jejich barva několikrát mění, od citronové po tmavě červenou. Další vlastností je jemná ovocná vůně.

Rose Baby Maškaráda

Péče o pokojovou růžici

Většina odrůd pokojových růží je více než nenáročná. Mají dostatek slunce a vody, ale v horkých letních dnech nezapomínejte na polostín, abyste byli chráněni před přímým slunečním zářením. Obzvláště důležité je, aby se kořenový systém nepřehříval, proto dávejte pozor na světlé květináče a květináče.

Růže roste nejlépe v úrodné půdě, ale to není podstatné. Do směsi přidejte humus, drn, písek, minerální hnojiva. První vrchní obvaz je dva měsíce po nákupu. V zahradních centrech jsou květiny již nasyceny vším, co potřebujete. Při tvorbě pupenů zvyšte množství draslíku a fosforu. Je důležité to nepřehánět hnojivy, jinak keř začne aktivně růst opadavou hmotu, ale nebude kvést.

Růže rozhodně potřebují vzduch. Místnost neustále větrejte a v sezóně si vezměte květiny na balkon nebo ven. Nebojte se otevřít okna, ale vyhněte se průvanu.

Další důležitou nuancí je vlhkost vzduchu. Pokud je příliš suché, listy uschnou a spadnou. V zimě během aktivního provozu radiátorů a používání ohřívačů umístěte poblíž květináčů nádoby s vodou. U odrůd, které přecházejí do hibernace, je vlhkost snížena na minimum. Dost na to, aby byl kořen suchý.

V létě růži zalévejte podle potřeby: až vrchní vrstva země vyschne. Kvůli nadměrné vlhkosti začne kořen hnít. Odkapávací misku pravidelně vyprazdňujte. V teple si zařiďte teplou večerní sprchu z usazené vody. Proceduru je možné opakovat několikrát týdně..

Potřeba prořezávání závisí na konkrétní odrůdě. Některé pokojové růže to vůbec nepotřebují, jiné potřebují odstranit slabé a nevhodně rostoucí větve a další musí být plně vytvořené. Ale v každém případě musíte pravidelně odstraňovat fragmenty poškozené nemocemi nebo parazity..

V období, kdy růže roste a vyvíjí se nejaktivněji, přidávejte do země jednou týdně komplexní minerální hnojivo. V chladném období se interval krmení sníží na 1–2krát za měsíc. Je pohodlnější používat řešení. Pro staré keře je vhodná šetrná listová metoda – postřik.

Pokojová růže - péče Pokojová růže - péče Pokojová růže - péče Pokojová růže - péče

Transplantace a reprodukce

Při výběru pokojových růží, jako všechny ostatní okrasné chovné rostliny, dávejte přednost těm, které byly pěstovány z řízků. Výsev osiva plně nezachovává všechny druhové vlastnosti a roubovaná růže pravděpodobně nepřežije prudkou změnu podmínek.

Transplantujte růži alespoň pár týdnů po zakoupení, aby se mohla přizpůsobit. Nejlepší je pro ni tlustý keramický hrnec. Nezapomeňte na drenáž z expandované hlíny, oblázků nebo úlomků cihel. K přesazování se používá jemná metoda překládky, aby nedošlo k poškození kořenového systému a aby se tak náhle nezměnil typ půdy.

Pokojová růže je transplantována s celou zemitou hrudkou. U mladých květin je interval repotování jednou za rok. Pro 3-4leté – podle potřeby.

Pokojová růže - Transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

I nenáročná pokojová růže je někdy napadena škůdci a chorobami..

Nejčastějším problémem jsou roztoči. Dříve nebo později na něj všichni pěstitelé narazí, připravte se proto předem. Listy pravidelně kontrolujte na parazity a celkový stav. Zásobte se specializovanými insekticidy předem.

Druhým problémem je štít. Je snadno rozpoznatelný tmavými výrůstky na listech a stoncích. Lze je mechanicky odstranit a teprve poté přistoupit k ošetření insekticidy..

Aby se předešlo houbovým chorobám, je nutné pravidelně stříkat rostlinu fungicidy. Příznaky různých projevů jsou podobné: jsou to skvrny, plak, hniloba. Poškozená místa je třeba opatrně odstranit, aby se infekce nerozšířila..

Mějte na paměti, že růže je rozmarná rostlina, pokud jde o sousedství. Téměř nesnáší prostředí a kvete lépe a velkolepěji, pokud veškerá pozornost směřuje pouze na ni..

Pokojová růže - kontrola škůdců a nemocí Pokojová růže - kontrola škůdců a nemocí

Pokojová růže – fotografie

Stále jste se nerozhodli, kam úspěšně umístit pokojovou růži, aby domácí sazenice byly nejen zdravé, ale také krásné? Sestavili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších fotografií. Příjemné prohlížení!

Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie Pokojová růže - fotografie

Thanks! You've already liked this