Návrh šatny (více než 50 fotografií)

Návrh šatny (více než 50 fotografií)

Problém ukládání osobních věcí zaujímá důležité místo v organizaci obytného prostoru. K tomuto účelu se tradičně používají šatní skříně, ale uspořádání šatny může být mnohem pohodlnějším řešením. A není vůbec nutné vyčlenit velkou místnost na oblečení – každý roh o rozloze 2 m2 bude stačit. Racionální design šatny zajistí efektivní využití každé volné plochy, což vám umožní zapomenout na objemné skříně, komody a mezipatra.

Šatna v ložnici

V domech a bytech, kde původně nebyla poskytována samostatná šatna, je nejjednodušší ji uspořádat v ložnici a oddělit ji posuvnými dveřmi nebo jakoukoli jinou stěnou. Roli bariéry může hrát i vysoká (až ke stropu) skříň nebo stojan s průchodem.

Velmi moderně bude vypadat příčka z tmavého matného skla s pískovanými vzory. Výhodou této možnosti je šetrnost materiálu k životnímu prostředí, jeho schopnost přenášet sluneční světlo a minimální tloušťka.

Uspořádání šatny v ložnici nestandardního tvaru vyváží geometrii místnosti. Nadměrné délky stěn, výklenky nebo výčnělky lze snadno skrýt za obrazovku s využitím všech architektonických prvků s plným nasazením.

Šatna v ložnici - návrh interiéru Šatna v ložnici - návrh interiéru

Šatna ve skříni

Dokonce i ve velmi malých bytech, kde nemůže být řeč o speciální místnosti na oblečení, alespoň 1-2 m2. lze odložit pro spíž. Tento prostor je často ignorován, ale pokud je to žádoucí, může být snadno přeměněn na pohodlnou šatnu..

Stojí za to doplnit obvyklý výklenek 1 x 1 m mezipatrem, úzkými bočními policemi, spodními zásuvkami a kovovými tyčemi a stane se vynikající alternativou k drahé skříni, kterou by stejně nebylo kam dát.

Mini šatna se vstupem na chodbu se doporučuje pro venkovní a sezónní oblečení, zimní obuv, tašky – to pomůže uvolnit prostor v obývacích pokojích. Toto řešení je také vhodnější z hlediska hygienických pravidel..

Přítomnost spíže na větší ploše otevírá široké možnosti plánování, ale vyžaduje promyšlený přístup k umístění úložných systémů. Je také velmi důležité postarat se o dostatečné větrání místnosti, ochranu věcí před vlhkostí, hmyzem, zvířaty a cizími pachy..

Šatna - design interiéru

Rozložení šatny

V závislosti na oblasti, umístění dveřních a okenních otvorů, počtu věcí a vlastních preferencích majitelů lze uspořádání šatny provést různými způsoby. Každá z uvedených možností se vyznačuje určitými funkcemi, díky nimž je vhodná pro konkrétní typ místnosti..

Lineární rozvržení

Připomíná známý šatník, jen s tím rozdílem, že dveře buď úplně chybí, nebo místo nich je přepážka od podlahy ke stropu a uvnitř je volný prostor pro pohyb po policích. Toto uspořádání šatny je ideální pro instalaci v obdélníkové místnosti podél prázdné stěny nebo kolem dveří..

Design šatny - lineární rozvržení

Paralelní rozložení

Optimální řešení pro podlouhlé pokoje typu chodby s oknem nebo velkým zrcadlem naproti dveřím. V tomto případě jsou police a věšáky umístěny na protilehlých stěnách, takže všechny věci zůstávají v dohledu, je snadné se k nim dostat a prostornost takové šatny lze jen závidět.

Přítomnost okenního otvoru řeší problém větrání a denního světla, takže jde o paralelní uspořádání, které lze doporučit při počátečním navrhování šatny ve výkresu bytu nebo domu.

Design šatny - paralelní rozvržení Design šatny - paralelní rozvržení

Rozložení ve tvaru U

Je to jedna z nejpohodlnějších možností pro uspořádání velkých šaten. Abyste mohli pohodlně používat boční stěny, musí mít střední část délku alespoň 1,5 m.

V takové místnosti je místo pro žehlicí prkno, židli (a někdy dokonce i malou pohovku) a zrcadlo, díky čemuž je místnost pohodlná..

Návrh šatny - rozložení ve tvaru U Návrh šatny - rozložení ve tvaru U

Rozložení rohu

Umožňuje efektivně využívat prostor v místnostech s omezenou plochou – ložnice, chodby, školky, podkroví. Umístění úložných systémů pod úhlem 90 ° umožňuje uložit dvojnásobné množství věcí ve srovnání s konvenční lineární skříní.

Šatnu můžete oddělit pomocí posuvných posuvných dveří – standardních i rádiusových (půlkruhových). Pro vysoké místnosti jsou vhodné sádrokartonové nebo překližkové příčky s dveřmi, závěsy a zástěny jsou jiné.

Design šatny - rozložení rohu Návrh šatny - rozložení rohu

Uspořádání úložných systémů

Před vybavením šatny nábytkem musí být připravena s přihlédnutím ke všem požadavkům. Nejprve to musí být úplně suché, dobře větrané místo. Je nežádoucí ukládat oblečení přes zeď s koupelnou, kuchyní nebo ve vnějším rohu budovy, zvláště pokud zvlhne a špatně osvětlí slunce. Pokud není okno, ventilační otvor s ventilátorem pomůže zorganizovat správné mikroklima, které se v určených intervalech automaticky zapne..

Druhým důležitým kritériem je izolace od cizích pachů. Chcete -li dát věcem příjemnou vůni, můžete na ně položit podložky nebo sáčky suchých bylin: levandule, máta, lipové květy. Esenciální oleje z rostlin také ochrání oblečení před výskytem můr a jiného hmyzu, a aby byly vaše oblíbené šatní skříně chráněny před pronikáním domácích zvířat, měli byste pevně zavřít spodní police a dveře.

Pokud jde o samotné úložné systémy, můžete si buď koupit hotové struktury, nebo koupit komponenty a provést instalaci sami. Výběr skříní v obchodech s nábytkem je poměrně široký: od luxusních šatníků z lakovaného masivního dřeva až po výrobky z dřevotřísky a hladké překližky. Utilitární účel místnosti nestanovuje vysoká kritéria pro estetiku polic a věšáků, ale kvalitě kování, pohyblivých prvků a spojovacích prvků by měla být věnována maximální pozornost..

Design šatny - úložné systémy

Aby bylo zajištěno pohodlné uspořádání věcí, je nutné promyslet požadovaný počet a velikost určitých přihrádek. Například v dámském šatníku by se do výšky věšáků měly hodit šaty po podlahu, což je nejméně 1,6-1,8 m. Stejná výška se doporučuje pro svrchní oděvy. Pro bundy, košile bude stačit 1,2 m. Optimální velikost polic je 30-35 cm. Hloubka skříněk se vypočítá na základě šířky ramen a může se pohybovat od 50 do 70 cm.

Horní část šatny je často vyhrazena sezónním předmětům, kufrům, polštářům a dekám. Nad úrovní očí můžete uspořádat police pro klobouky, tašky, deštníky, rukavice. Střední části zabírají věšáky a police, pod nimi jsou komody se zásuvkami na prádlo, úplně dole jsou sítě a boxy s botami. Ten je pohodlně uložen v nakloněné formě pod úhlem 45-60 ° a také v strukturách poloměru otáčení.

Správné osvětlení skříně pomůže usnadnit hledání správné věci. Pro přirozenou reprodukci barev je vhodné zvolit neutrální nebo teplé bílé spektrum lamp. Kromě jasného stropního světla neruší ani bodové LED diody, které lze namontovat do polic. Místo obyčejných lamp v šatně budou vhodná malá bodová světla, jejichž směr lze podle vašeho uvážení změnit..

Design šatny - úložné systémy Design šatny - úložné systémy

Užitečné doplňky

Kromě úložných systémů v podobě regálů, zásuvek a věšáků v šatně se neobejdete ani bez dalších pomocných předmětů. Co přesně je potřeba k pohodlnému a rychlému sestavení obrazu pro práci, chůzi nebo ven?

Žehlící prkno – ve složeném stavu si toho nikdo nevšimne, zvláště pokud tuto užitečnou věc schováte do úzkého výklenku mezi sekcemi šatníku. Kromě toho musíte nainstalovat zásuvku a najít místo pro žehličku, přičemž přísně dodržujte pravidla požární bezpečnosti.

Skládací žebřík potřeba získat to správné z horních „pater“. A pokud se s touto funkcí v malé šatně dokáže vypořádat obyčejná židle nebo stolička, bude pro vysoké místnosti nepostradatelné lehké kovové schodiště.

Organizátoři u šperků vám sponky do vlasů, kravaty, opasky a zbytek šperků umožní udržet malé detaily na očích a budou vždy po ruce, aby dodaly hotovou sestavu poslední chuť.

Zrcadlo po celé délce – nedílnou vlastností plnohodnotné šatny. Může být instalován do volného výklenku, vyroben jako zrcadlové dveře nebo připevněn k příčce zevnitř..

Boční světelné zdroje by měly být umístěny ve vzdálenosti 8–10 cm na obou stranách zrcadla, mírně pod úrovní očí, a další světlo by mělo být umístěno přímo nad zrcadlem. Tvář a postava osoby tak budou osvětleny bez vytváření stínů, které narušují vzhled..

Design šatny - užitečné doplňky

Dekorace šatny

Přestože je šatna obvykle skryta před zvědavými pohledy, ani ta se neobejde bez minimální výzdoby. Vzhledem k účelu této skladovací místnosti lze použít nejjednodušší materiály. Hlavní věc je, že nehromadí prach a vlhkost a také nebrání volnému oběhu vzduchu..

Podlaha

Podlaha v šatně může být úplně stejná jako v obývacím pokoji, ložnici nebo školce. Vhodné dřevěné desky (včetně nenatřených), parkety, laminát, korek. Stojí za to vzdát se koberců a koberečků – mohou se v nich ucpat malá vlákna z vlněných oděvů, kožešinové límce, kousky nití a jen prach.

Design šatny - povrchová úprava podlahy Design šatny - povrchová úprava podlahy

Zdi

Jediným požadavkem na stěny v šatně je, aby se nerozpadly, jinak může písek s cementem nebo vápnem obarvit věci. Bude stačit běžná barva, levná dekorativní omítka, papírové tapety. Záběry této místnosti jsou obvykle malé, proto je vhodné zvolit světlou barvu – bílou, nažloutlou nebo béžovou.

Design šatny - dekorace na zeď

Strop

Strop v designu šatny nehraje velkou roli, takže může být ponechán bez povrchové úpravy (zvláště pokud je zbytek designu vyroben ve stylu podkroví). V klasických verzích bude vhodný rovnoměrný světlý povrch – malba, tapeta, závěsné panely, natažené plátno atd..

Návrh šatny - stropní úprava

Návrh šatny – fotografie

Pokud vás zajímá design šatny, doporučujeme podívat se na ještě zajímavější možnosti na fotografiích shromážděných v naší galerii. Inovativní úložná řešení vám umožní využít každý centimetr prostoru s maximální efektivitou a pohodlím.

Věnujte pozornost rozložení, výzdobě, vlastnostem návrhů nábytku – to vše bude užitečné při výběru designu a vybavení šatny. Některé z uvedených příkladů návrhu lze provést ručně. Příjemné prohlížení!

Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie Návrh šatny - fotografie

Video: Šatna pro kutily

Thanks! You've already liked this