Králičí klece pro kutily (70 fotografií)

Králičí klece pro kutily (70 fotografií)

Správně vybavená králíkárna je jednou z nejdůležitějších podmínek chovu těchto načechraných hlodavců. Domácí i dekorativní plemena potřebují samostatný prostor – umožňuje vám poskytnout potřebnou péči a chránit domácí zvířata před možnými potížemi. S dostupností materiálů a minimálními dovednostmi při manipulaci s nástroji je výroba klecí pro králíky vlastními rukama poměrně jednoduchá. Užitečná doporučení, příklady fotografií a malý průvodce jejich stavbou najdete na této stránce.

Vlastnosti výroby buněk

Před zahájením prací na vytvoření úkrytu pro králíky stojí za to seznámit se s návyky a fyziologií budoucích obyvatel. Nejpohodlnějším podnebím pro tato zvířata po celý rok je mírné teplo ( + 12 … + 18 ° C), průměrná vlhkost vzduchu (60–75%), bezvětří a průvan. Pokles teploty na -25 ° C, stejně jako teplo nad + 30 ° C, nadměrná suchost nebo vlhkost jsou kritické a mohou vést k chorobám nebo dokonce ke smrti zvířat. Králíkům se nejlépe daří na čerstvém vzduchu a výpary z hnoje (čpavek) a prach, které se obvykle vyskytují v kůlnách, negativně ovlivňují jejich zdraví..

Při stavbě klecí pro domestikované zajíce je velmi důležité zajistit způsob čištění povrchů od kontaminace. Například podlahy v krabicích jsou často odnímatelné, vyrobené z dřevěných lamel nebo pletiva, což umožňuje sběr odpadu v níže umístěné paletě, a samotné rošty lze v případě potřeby snadno umýt a vysušit. Pevné stěny králíkárny chrání domácí zvířata před průvanem, krysami a hmyzem, ale ze strany krmítek vždy stojí za to nechat jemné větrání pro ventilaci. U venkovních a přenosných staveb je nutné se starat o střechu odolnou proti vlhkosti, která se zároveň ze slunce příliš nezahřeje. Dveře klece by se měly těsně zavírat a neměly by zde být žádné mezery, a samotné zámky by měly být upevněny tak, aby je mohli otevřít pouze majitelé..

Králičí klece pro kutily - výrobní vlastnosti Králičí klece pro kutily - výrobní vlastnosti

Typy klecí pro králíky

Podmíněně lze klece pro králíky klasifikovat podle následujících kritérií:

– podle druhu domácích zvířat (pro velká nebo malá plemena, společná nebo jednotlivá, pářící klece, buňky královny, klece pro mladá zvířata);

– způsobem provozu (stacionární a přenosný, venkovní, vnitřní, univerzální);

– podle počtu úrovní;

– podle druhu použitého materiálu (dřevo, dřevotříska / dřevovláknitá deska / překližka, kov, síťovina, plast, kombinované).

Průmyslové klece pro králíkárny se výrazně liší od malovaných „domků“ pro dekorativní mazlíčky. Ty jsou obvykle uloženy v krabicích sestávajících z hluboké plastové palety a sítě. Dveře mohou být plastové nebo plexisklo, uvnitř je místo pro podestýlku, krmítko, někdy další uzavřená přihrádka, aby se zvíře mohlo schovat.

Jedinci chovaní pro ekonomické účely jsou často umístěni ve vícepodlažních strukturách s velkým počtem samostatných ohrad. Takovou klec lze zakoupit buď hotovou, nebo postavit samostatně pomocí dostupných nástrojů..

Králičí klece pro kutily - typy Králičí klece pro kutily - typy Králičí klece pro kutily - typy Králičí klece pro kutily - typy

Fáze stavby králičí klece

Výroba klece pro králíky vlastními rukama od nuly zahrnuje několik postupných kroků. Každý z nich je poměrně významný, vyžaduje promyšlenou a přesnou práci, ale pokud k věci přistupujete s plnou odpovědností, produkt bude sloužit mnoho let.

Měření a kresby

Optimální rozměry jsou vybírány v závislosti na plemeni zvířat, jejich věku a počtu. V průměru je pro ženy s potomky plánována klec o délce asi 170 cm, výšce 60–70 cm a šířce 100 cm. Mladá zvířata z králíka se vysazují ve věku 1,5 měsíce ve skupinách 3–5 ks. Dospělí (starší 3 měsíců) jsou chováni na výkrm v jednotlivých boxech asi 150x60x70 cm Plocha pro jednoho králíka by měla být nejméně 0,3-0,5 m2, výška stěn – od 35 cm.

Králičí klece pro kutily - Měření a kresby Králičí klece pro kutily - Měření a kresby Králičí klece pro kutily - Měření a kresby Králičí klece pro kutily - Měření a kresby Králičí klece pro kutily - Měření a kresby

Výběr materiálů a příslušenství

Hlavními kritérii při výběru materiálů jsou jejich pevnost, odolnost proti mechanickému namáhání a charakteristiky prostředí. Nezapomeňte také, že králíci jsou hlodavci a snadno poškozují tenké dřevo. Obecně se doporučuje, aby všechny desky byly před použitím impregnovány antiseptiky, a ještě lépe – polyuretanovým lakem (tekutý plast). Biologický odpad těchto zvířat je velmi korozivní, proto byste se měli pravidelně starat o pravidelné čištění podlahy..

Je důležité, aby všechny okolní povrchy neodpařovaly škodlivé látky a nebránily přirozené cirkulaci vzduchu. Zdravé mikroklima přispívá ke správnému vývoji domácích zvířat a chrání je před všemi druhy nemocí. Různé spojovací prvky, jako jsou upevňovací prvky, dveřní závěsy, vedení pro podavače a výsuvné žlaby, musí mít vysokou kvalitu a dobrou ochranu proti korozi – to umožní provozovat skříně po co nejdelší dobu.

Králičí klece pro kutily - výběr materiálů a příslušenství Králičí klece pro kutily - výběr materiálů a příslušenství

Konstrukce

Pro výrobu králičích klecí je nejprve vytvořen rám z kovového profilu a / nebo nosníků. Poté jsou k němu připevněny svařované pletivo, mřížky ze dřeva, dřevotřískové desky nebo překližka. Zadní a často i boční stěny jsou pevné, ale mikropóry v materiálu by měly snadno propouštět vzduch a vlhkost.

Jedním z nejdůležitějších momentů je uspořádání podlahy. Nejlépe se osvědčily vyměnitelné konstrukce hřebenů a pastorků, které lze skládat a rozvíjet, vyjímat a snadno prát. Jako podlahu lze použít plastové pražce, desky impregnované polyuretanovým lakem, bambusové lamely, síťovinu. Velikost buněk by měla být taková, aby se tlapky zvířat nezasekly a tyče se pod jejich tíhou neklesly. Kovová síťovina je pohodlná z hlediska čištění, ale u králíků vyvolává dermatitidu, což jim způsobuje bolest při chůzi, proto je stále lepší dát přednost plastu nebo dřevu.

Kryt králíka je zároveň baldachýnem, který chrání domácí zvířata před srážkami a jasným sluncem, a také dalšími dveřmi pro otevírání a zavírání výběhu. Obvykle je upevněn s mírným sklonem, vyrobený z těsně přiléhajícího listu překližky nebo jiného materiálu, který není náchylný k vysychání nebo deformaci. Střecha nemůže být kovová, jinak v teple příliš zahřívá vzduch v buňkách. Na ulici je docela vhodná taková možnost jako měkké dlaždice, břidlice, ondulin.

Králičí klece pro kutily - konstrukce Králičí klece pro kutily - konstrukce Králičí klece pro kutily - konstrukce Králičí klece pro kutily - konstrukce

Instalace a provoz

Doporučuje se instalovat hotové klece pro králíky ve výšce nejméně 0,3–0,5 m od podlahy, s výjimkou přenosných struktur určených pro venčení zvířat po trávě. V ostatních případech bude zvýšená poloha základny chránit domácí zvířata před vlhkostí. Venku jsou skříně nejlépe umístěny ve stinných oblastech, otočené na východ nebo na západ..

V chladném období se musíte postarat o izolaci skříní. K tomuto účelu je vhodné vnější čalounění stěn těsnicemi propustnými pro vzduch (minerální vlna, šicí rohože, dřevovláknité desky, polystyren, stéblo sena / slámy / lnu atd.). Aby články trvaly co nejdéle, měly by být pravidelně čištěny, chráněny před vlhkostí a drobné opravy by měly být prováděny včas..

Králičí klece pro kutily - instalace a provoz Králičí klece pro kutily - instalace a provoz Králičí klece pro kutily - instalace a provoz Králičí klece pro kutily - instalace a provoz

Králičí klece pro kutily – foto

Ve fotogalerii na této stránce je shromážděno velké množství zajímavých nápadů a příkladů stavby klecí pro králíky s vlastními rukama. Kteroukoli z uvedených možností, pokud je to žádoucí, lze opakovat doma, nezávisle vytvářet pohodlnou a trvanlivou voliéru pro načechrané hlodavce. Doporučuje se, aby byl typ konstrukce, materiály a rozměry v každém případě zvolen individuálně, se zaměřením na počet, typ a plemeno zvířat a zvláštnosti jejich údržby v konkrétní farmě.

Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto Králičí klece pro kutily - foto

Published
Categorized as Nápady