Kalanchoe (50 fotografií): domácí péče

Kalanchoe (50 fotografií): domácí péče

Mnozí znají Kalanchoe od dětství a někdo dokonce aplikoval jeho listy během nachlazení – kvůli nedostatku drog nebo zvýšené důvěře v tradiční medicínu. Každopádně ne nadarmo si milenky nádhernou rostlinu zamilovaly a ani dnes neztrácí na oblibě. Náš článek je pro ty, kteří uvažují o pěstování Kalanchoe, ale nevědí o pravidlech péče.

Vlastnosti Kalanchoe

Kalanchoe je šťavnatá rostlina pocházející z tropických zeměpisných šířek, zvyklá na vlhké podnebí.

Vzhledem k tomu, že Kalanchoe akumuluje vodu ve stoncích a listech, vypadají tyto části poměrně masivně. Rostlinu lze odlišit malými pupeny umístěnými na okrajích listů, kterým se také říká vzduchové děti. Jakmile jsou v zemi, snadno naklíčí, díky čemuž si i „nováček v květinářství“ může doma udělat takového „zeleného přítele“..

Léčivé vlastnosti Kalanchoe jsou známy již dlouhou dobu, díky čemuž dostalo jméno „strom života“, stejně jako tlustá žena, které se obvykle říká „strom peněz“.

Květiny dekorativních druhů jsou poměrně velké a nabízejí různé možnosti: červenou, růžovou, bílou, fialovou atd. Kalanchoe se může stát skutečnou ozdobou domova, protože některé z jeho odrůd dosahují výšky až několika metrů.

Vlastnosti Kalanchoe Vlastnosti Kalanchoe Vlastnosti Kalanchoe Vlastnosti Kalanchoe

Druhy Kalanchoe

Celkem je v přírodě více než 200 druhů, ale jen asi deset zakoření doma. V tomto případě jsou Kalanchoe dekorativní nebo léčivé. Ale o všem v pořádku.

Kalanchoe Blossfeld

Rostlina dorůstá až 30 cm, má hladké, protáhlé listy a malé červené květy. Kvetení trvá celé jaro. V tuto chvíli musí být uložen na slunci, ale po skončení období se schovat na odlehlém místě a pravidelně odřezávat pupeny.

Kalanchoe Blossfeld Kalanchoe Blossfeld

Kalanchoe Benta

Jedná se o velký keř, jehož výška může dosáhnout až jednoho metru. Na rozdíl od předchozího druhu jeho listy dorůstají délky až 40 cm a střídají se v šesti párech. Kvetení začíná v polovině jara, kdy je Kalanchoe pokryta malými květenstvími s prodlouženými okvětními lístky..

Kalanchoe Benta

Bryophyllum Degremona

Na stonku rostliny jsou velké, rovnoměrné listy, které se směrem ke středu mírně kroutí. Jejich barva plynule přechází ze šedozeleného vršku do světle zeleného dna, které zdobí fialové tečky. Maximální výška, do které takový Kalanchoe dorůstá, je 50 cm. Mezi zubatými okraji se postupem času objevují plodové pupeny..

Bryophyllum Degremona Bryophyllum Degremona

Kalanchoe zpeřený

Patří k bylinným rostlinám a nevypadá tak působivě. Cirrusové listy nakonec mění barvu směrem k červenému odstínu, na okrajích vytvářejí zuby, ve kterých vznikají pupeny.

Je považován nejen za nejodolnější druh, ale je také užitečný pro zdraví – šťávu z peří Kalanchoe najdete v lékárně.

Kalanchoe zpeřený Kalanchoe zpeřený

Kalanchoe Mangina

Majitelům, kteří si nemohou dovolit pěstovat velké rostliny, se doporučuje věnovat pozornost této květině, která se vyznačuje miniaturní velikostí – pouhých 15 cm. Další výhodou Kalanchoe Mangin je neobvyklý vzhled květenství, připomínají zvony.

Kalanchoe Mangina Kalanchoe Mangina

Kalanchoe pitván (laločnatý)

Lidé mu také říkají „jelení rohy“, a to díky charakteristickému tvaru listů, které mají po okrajích hluboké zářezy. Rostou na něm trubkovité drobné žluté květy. Lobulární Kalanchoe vypadá velmi působivě, rychle roste a může dosáhnout výšky více než jednoho metru, a proto vyžaduje neustálou péči.

Kalanchoe pitván (laločnatý) Kalanchoe pitván (laločnatý)

Kalanchoe ohnivý

Pro svou krásu si mnoho lidí zamilovalo tento druh, jehož květy, jasně ohnivé, dorůstají až tří milimetrů. Výška dospělé rostliny se pohybuje od 30 do 40 cm. Krásné úhledné oválné listy jsou na bázi tenčí. Ohnivý Kalanchoe, na rozdíl od jiných druhů, je náladovější, vyžaduje podmínky se středně chladnou teplotou.

Kalanchoe ohnivý

Panicled-květovaný Kalanchoe

Vzácná rostlina, která se často nenachází ani ve sbírkách květinářství. Vytrvalá, bylinná, dosahující asi 60 cm výšky. S věkem široké, dlouhé listy získávají kolem okrajů červenou barvu, což činí květinu exotičtější. V polovině jara se objevují květenství ve tvaru laty. Nejoblíbenější odrůdou, kterou lze pěstovat doma, je Chelsea.

Panicled-květovaný Kalanchoe Panicled-květovaný Kalanchoe

Kalanchoe bekharskoe

Malá polopracovní rostlina, která se přirozeně vyskytuje na Madagaskaru. Při pravidelné domácí péči dorůstá až 45 cm.

Časem se objeví trojúhelníkové světle zelené listy s vlnitými okraji. Behar Kalanchoe bohužel kvete poměrně zřídka a vyžaduje k tomu zvláštní péči..

Kalanchoe bekharskoe Kalanchoe bekharskoe

Léčivé vlastnosti

Samostatně bych chtěl říci o léčivých vlastnostech Kalanchoe. I když nejste zastáncem tradiční medicíny, nebude nadbytečné se seznámit s blahodárnými účinky rostliny rostoucí u vás doma..

Za léčivé jsou považovány dva druhy – Bryophyllum Degremona a pernaté Kalanchoe. Všechny odrůdy však ve větší či menší míře působí pozitivně..

Rostlina je navíc schopna vyčistit vzduch od škodlivých mikrobů, a tím jej dezinfikovat. A někteří květinářství tvrdí, že šíří pozitivní energii, která může zlepšit náladu..

Listy mají také léčivou sílu, jejíž šťáva se dobře vyrovnává s nachlazením, hojí rány. To vše díky bohatému složení, které obsahuje biologicky aktivní látky: organické kyseliny, polysacharidy, vitamíny, minerální soli a další užitečné prvky.

Ale i když nemusíte na sobě vyzkoušet potěšení tradiční medicíny a zlepšit atmosféru v domě, Kalanchoe si s dekorativními funkcemi poradí stejně dobře.

Léčivé vlastnosti Kalanchoe

Jak zasadit Kalanchoe?

„Získat“ takového zeleného mazlíčka nebude těžké, ať už se jedná o výhonek nebo pěstovanou rostlinu. Kalanchoe se množí vegetativně a semeny.

V každém případě musíte nejprve připravit půdu. K tomu budete potřebovat přísady v následujícím poměru: čtyři díly listnaté půdy, dva díly trávníku, jeden díl kompostu a jeden díl písku. Pro budoucí květinu je třeba do květináče přidat drenáž..

Při nákupu hotové půdy vyberte produkt pro sukulenty, který nezadržuje vodu.

Zvažte tři možné způsoby přistání:

První je výsadba řízků. Chcete -li to provést, musíte odříznout malou stopku z dospělé květiny a dát ji do vody, dokud se neobjeví kořeny. Když dosáhnou 1-1,5 cm, výhonek se zasadí do půdy. Takové „dítě“ Kalanchoe vyžaduje častější zalévání než dospělí.

Druhým je výsadba samostatného listu, který je umístěn v mokrém písku, pokrytý průhlednou nádobou. Než se objeví první kořeny, není možné navlhčit písek – pouze horní část rostliny. Když trochu zakoření, transplantace se provádí do připravené půdy..

Třetím způsobem je zasadit semena. Po čekání na jaro vtlačíme semena Kalanchoe do země, přikryjeme pytlíkem a dáme na slunné místo. Poté, co se objeví dva listy, jsou zasazeny do malých květináčů, a když se objeví 4 výhonky, stonky se znovu oříznou – nyní jsou připraveny k plnému růstu. Při správné péči takto vysazené Kalanchoe vykvetou nejrychleji..

Jak zasadit Kalanchoe Jak zasadit Kalanchoe Jak zasadit Kalanchoe Jak zasadit Kalanchoe

Péče o Kalanchoe doma

Dobrá zpráva pro zaneprázdněné nebo zapomnětlivé lidi – Kalanchoe je velmi nenáročný, odolný vůči chorobám a škůdcům. Výběrem vhodného místa a dodržováním jednoduchých pravidel péče si získáte spolehlivého „zeleného přítele“ na více než jeden rok..

Osvětlení

Ideálním místem pro Kalanchoe je západní nebo východní okno, kam dopadá rozptýlené sluneční světlo. Při silném světle bude rostlina růst o něco hůře, ale nezmizí. Jeho vzhled postrádá sluneční energii: stonky jsou natažené a oslabené a listy ztmavnou.

Péče o Kalanchoe doma - Osvětlení Péče o Kalanchoe doma - Osvětlení

Teplota

A tady Kalanchoe ukazuje vybíravost. Optimální teplota se pohybuje od 10 do 25 stupňů, ale v teplejším období je lepší zvýšit frekvenci zálivky.

Péče o Kalanchoe doma - teplota

Zalévání

Kalanchoe hromadí vodu ve stoncích a listech, takže může přežít dlouhou nepřítomnost vody. Co nelze říci o přebytečné vlhkosti – kořeny rostliny začnou hnít, objeví se houby nebo hniloba.

V zimě by frekvence zavlažování neměla být větší než jednou za 10-14 dní. V létě lze toto číslo zvýšit. Množství však není hlavní podmínkou. Je důležité správně nasytit Kalanchoe vodou. K tomu je hrnec zcela naplněn kapalinou a když je absorbován do půdy, zbytek je vyčerpán. Ukazuje se tedy, že udržuje rovnováhu.

Péče o Kalanchoe doma - Zalévání

Prořezávání

Majitelé dekorativních druhů Kalanchoe to budou muset řešit zblízka, protože kvetení jim bere spoustu energie. Je řezána co nejníže, stejně jako shnilé části. Není třeba se starat o krásu rostliny – roste velmi rychle..

Péče o Kalanchoe doma - prořezávání Péče o Kalanchoe doma - prořezávání

Top dressing

Jednou za měsíc musí být rostlina „krmena“ komplexními hnojivy, která jsou vhodná pro sukulenty. Jinak nekvete. To se týká letního období, ale v zimě je lepší to nedělat. Nadbytek hnojiva navíc negativně ovlivní Kalanchoe, proto vždy měřte menší podíl.

Péče o Kalanchoe doma - Top dressing

Převod

Asi jednou za rok je třeba rostlinu poslat do nového „domu“, který je o několik centimetrů větší, protože roste velmi rychle. Dospělý květ může být posypán zemí, pouze pokud kořeny nepřesahují hranice nádoby.

Péče o Kalanchoe doma - transplantace Péče o Kalanchoe doma - transplantace

Video: Kalanchoe – vše o odchodu

Published
Categorized as Nápady