Freska na zdi (90 fotografií): nápady na výzdobu

Freska na zdi (90 fotografií): nápady na výzdobu

Fresco je uznáváno jako jedna z nejpopulárnějších malířských technik pro moderní interiéry, přestože má dlouhou historii. Jedná se o vynikající řešení, které dodá místnosti eleganci, kouzlo, originální náladu a pohodu. Technologie malování na čerstvou vápennou půdu byla použita k malování stěn ve starověkém Řecku a Byzanci a dodnes neztrácí na významu. V našem článku budeme hovořit o tom, jak vznikají moderní fresky, které obrazy se stávají nejoblíbenějšími v různých interiérech..

Prováděcí techniky

Na rozdíl od dřívějších dob nabízí dnešní technologie velký výběr nástěnných maleb vytvořených různými způsoby. Kromě ruční práce jsou obrazy aplikovány digitálními tiskárnami a dalším speciálním vybavením. Různé jsou také podklady pro aplikaci. Přirozeně, výběr materiálu a technika provedení přímo ovlivňuje náklady na fresku, takže je docela možné vyzdobit váš domov jak drahým, tak cenově dostupnějším kusem..

Freska na elastické omítce

Malování fresek na zeď přes omítku je předchůdcem všech moderních technologií. Tato technika je známá již od starověku a dodnes neztratila svůj význam. Jeho podstata spočívá v tom, že mokrá omítka je nanesena na povrch stěny, na které je vytvořen vzor. Protože materiál velmi rychle schne, musí být veškeré práce na vytvoření mistrovského díla prováděny rychlým tempem. Obraz je namalován barvami, které jsou absorbovány dostatečně hluboko. Obraz má zároveň stylový matný povrch bez odlesků a může zůstat nedotčený po celá staletí. Tento způsob vytváření fresky výhodně skryje všechny nedokonalosti stěn a vypadá skvěle odkudkoli v místnosti..

Freska na stěně na elastické omítce Freska na stěně na elastické omítce

Freska na plátně

Tato nástěnná freska na plátně je ručně vyrobené dílo, které není vůbec levné. Technologie spočívá v nanesení speciální kompozice na plátno, na kterém je vytvořen obraz s přírodními pigmenty. Skuteční mistři jsou schopni z obrázku vytvořit skutečné dílo, uměle jej zestárnout, což způsobí praskliny a drsnost. Podle velikosti se obrazy prodávají v rolích nebo v nosítkách, připevněných ke zdi lepidlem. Nevýhodou fresky na plátně je snížená odolnost proti vlhkosti, takže ji nebude možné prát. Aby si obraz dlouho uchoval původní svěžest, je často pokryt voskem..

Nástěnná malba na zdi na plátně Nástěnná malba na zdi na plátně

Netkané nástěnné fresky

Takové nástěnné malby lze nazvat nejekonomičtější možností pro velké oblasti. Pokud jde o vnější vlastnosti, nejsou nižší než obrazy vytvořené na plátně, ale jejich cena je mnohem nižší. Velká freska se skládá z jednotlivých pláten, na které jsou obrázky nanášeny speciální tiskárnou. Fragmenty jsou připevněny k povrchu stěny nebo stropu lepidlem určeným pro tento typ tapety, při zachování celistvosti obrazu, protože švy jsou zcela neviditelné.

Netkané nástěnné fresky Netkané nástěnné fresky

Freska na samolepícím plátně

Samolepicí freska se velmi podobá texturovaným tapetám. V tomto případě plní roli vápenné půdy pasta na bázi říčního písku, na kterou je digitálně aplikován obrázek. Hotové plátno je nalepeno na zeď a má bezchybný vzhled, pouze pokud je povrch absolutně plochý. Samolepicí freska je poměrně tenká, takže pokud jsou na povrchu stěny nebo stropu nerovnosti a nerovnosti, určitě prosvítají a obrázek ztratí na atraktivitě. Tato technika je vhodná v moderních interiérech, protože ji nelze uměle stárnout..

Freska na zdi na samolepícím plátně Freska na zdi na samolepícím plátně

Freska na tuhé základně

Fresku lze také provádět na tuhé základně. Podle externích údajů není téměř horší než plátno, ale váží mnohem více. Takové obrazy jsou obvykle prováděny v malém formátu..

Freska na zdi na tuhé základně Freska na zdi na tuhé základně

Craquelure

Fresky vyrobené technikou craquelure jsou ideální pro semi-starožitné interiéry. Díla jsou vyrobena pomocí dekorativní omítky, která zahrnuje mramorové štěpky. Díky této složce se v hotovém obrázku vytvoří imitace malých trhlin, která ve starých interiérech vypadá docela stylově..

Freska na zdi - Craquelure Freska na zdi - Craquelure

Nástěnné styly

Freska je poměrně významným prvkem interiéru, který nejen zdůrazňuje, ale někdy tvoří styl místnosti. Klasický směr v interiéru je tedy úspěšně zdůrazněn freskami na stropě a stěnách, vyrobenými na plátně, krakelurovém podkladu, elastické omítce. Mohou to být reprodukce mistrovských děl světa, zátiší, ladné obrazy květin, zarámované v bílých nebo zlatých rámech..

V moderních interiérech (podkroví, moderní, high-tech) jsou digitální nástěnné malby na stěnách vhodné jako abstrakce, architektonické prvky, městské panoramata, geometrické soubory s barevnými přechody.

Orientální tóny jsou nejlépe zdůrazněny tradičními svěžími ozdobami, které dodávají propracovanost a vkus, stejně jako obrazy scén s flórou a faunou. Provence se svým duchem roztomilé francouzské vesničky doplní plátěné fresky na zdech, zobrazující všechny radovánky venkova – jahodové louky, levandulová pole, bylinky. Obrázky starých ulic budou inspirovat ducha romantismu.

Nástěnná malba na zdi - Styly nástěnných maleb Nástěnná malba na zdi - Styly nástěnných maleb

Pozemky pro fresky na zdi

Téma fresky na zdi hraje důležitou roli v interiérovém designu. Pokud byly zpočátku obrazy obrazy dávných hrdinů, výjevy z Bible, historická panoramata, pak je dnes výběr předmětů mnohem rozmanitější. Mezi nejběžnější patří následující:

Krajiny lze bezpečně nazvat nejoblíbenějšími obrázky, protože obrázky přírody se perfektně hodí do jakéhokoli stylu interiéru. Pro rekreační oblasti jsou zpravidla vybrány obrázky zobrazující pole a nádrže, které přispívají k relaxaci. Fototapetu krajiny můžete předložit jako dárek;

Zátiší jsou dobrou volbou pro kuchyně, obývací pokoje nebo kombinovaná uspořádání. Pro interiéry zdobené prvky luxusu si můžete zakoupit fresku zátiší zobrazující starožitné nádobí, například džbány, mísy, poháry atd .;

Portréty jsou méně časté, ale mohou do interiéru vnést určitý druh inspirace, pokud do jeho pracovny nainstalujete například freskový portrét císaře. Do obývacího pokoje můžete zvolit jednodušší formát, který odráží veselou společnost. Obecně platí, že při získávání takové fresky je třeba věnovat zvláštní pozornost emočnímu stavu osoby zobrazené na portrétu;

Abstrakce jsou typické pro interiéry zařízené v moderních stylech. Tady není žádný děj, hlavní důraz je kladen na barvu, takže je důležité, aby to nevyvolávalo nepříjemné emoce. Je důležité věnovat pozornost skutečnosti, že modré, zelené tóny pomáhají uvolnit emoční stres a červená barva může vyvolat agresi. Freskové abstrakce na zdi často působí jako akcentní prvek;

Ozdoby – jsou schopné dokonale vyzdobit pokoj, aniž by na sebe přitahovaly zbytečnou pozornost. Složité vzory jsou neodmyslitelnou součástí interiérů zdobených v etnických směrech i přísných stylů..

Pozemky pro fresky na zdi Pozemky pro fresky na zdi Pozemky pro fresky na zdi

Nápady pro různé místnosti

Výběr obrazu na fresce závisí na obecném stylu interiéru a vkusu majitele bytu. Přesto, aby se obraz harmonicky začlenil do interiéru, stojí za to poslouchat některá doporučení návrhářů..

Freska v interiéru obývacího pokoje

V místnosti navržené ke sjednocení v úzkém kruhu příbuzných a přátel často najdete na stěnách fresky s obrazy přírody, které jsou vždy dokonale vnímány myslí. Existuje však mnoho dalších možností, jejichž výběr závisí na stylu interiéru. Zde mohou být vhodné obrazy nádherných architektonických budov, městských náměstí a celých panoramat, kompozice předmětů, které zprostředkovávají ducha určité doby, nebo nejneočekávanější abstrakce v moderním duchu..

Freska na zdi v interiéru obývacího pokoje Freska na zdi v interiéru obývacího pokoje

Freska v interiéru ložnice

V ložnici by měla vládnout atmosféra klidu, takže byste neměli zvažovat možnosti s portréty nebo obrázky megacities. Je lepší se rozhodnout pro krajinné fresky na stěnách, klasické předměty z dávné historie.

Freska na zdi v interiéru ložnice Freska na zdi v interiéru ložnice

Freska v interiéru kuchyně

Obrazy městské a příměstské krajiny, složité ozdoby a neobvyklé tematické výtisky jsou ideální pro kuchyňský prostor. Obzvláště vhodné zde bude vypadat zátiší, které probouzí chuť k jídlu. Pokud se jídelní kout nachází podél prázdné zdi, můžete sem umístit fresku zobrazující pohled z okna na okolní přírodu. Tato možnost přispěje k maximální relaxaci..

Freska na zdi v interiéru kuchyně Freska na zdi v interiéru kuchyně

Freska v interiéru dětského pokoje

Freska v dětském pokoji musí být vybrána na základě jeho věku a pohlaví. Malé děti si obrázky pohádkových postav nepochybně zamilují. Dívky si jistě zamilují pohádková království s princeznami a chlapci téma námořního cestování. Teenagery budou více zajímat obrázky městských ulic, megacities nebo abstrakce.

Freska na stěně v interiéru dětského pokoje Freska na stěně v interiéru dětského pokoje

Freska v interiéru chodby

V malé chodbě je lepší umístit fresku na zeď ve světlých barvách. Může to být krásná krajina s perspektivou, která vyvolává příjemné emoce a vizuálně rozšiřuje prostor, obrazy starých ulic a měst.

Freska na zdi v interiéru chodby Freska na zdi v interiéru chodby

Fresky na zdi – foto

V naší fotogalerii jsme shromáždili různé příklady umístění nástěnných maleb v interiérech místností. Doufáme, že vám pomohou s výběrem nejvhodnější možnosti pro výzdobu vašeho domova. Příjemné prohlížení!

Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto Fresky na zdi - foto

Thanks! You've already liked this