Dómské domy (80 fotografií): projekty a nápady

Dómské domy (80 fotografií): projekty a nápady

Kopulovité domy získaly na popularitě v postsovětském prostoru ne tak dávno, přestože západní země tuto stavební technologii používají již desítky let. Sférické domy jsou velmi originální a ergonomické, proto jsou vhodné jak pro dočasné, tak pro trvalé bydliště. Takový dům se může stát skutečnou pýchou majitele a také mu vytvořit nejpohodlnější životní podmínky. V tomto článku budeme zvažovat vlastnosti kopulovitých struktur a také některé možnosti racionálního rozvržení..

Vlastnosti klenutých domů

Technologie stavby klenutých (sférických) domů je západním zemím dlouho známá a v postsovětském prostoru se již rychle rozvíjí. Taková obydlí se sférickými střechami byla známá již před mnoha staletími. První budovy byly tedy v Byzanci a byly postaveny z kamene. Moderní obytné budovy navrhl americký architekt Richard Fuller v polovině minulého století a rychle si získaly na popularitě. Severní národy, které věnovaly pozornost schopnosti struktur odolávat silnému větru a seismickým kataklyzmatům, začaly stavět své domovy za velmi nízkých teplot.

Sférické domy dnes najdeme na všech kontinentech, bez ohledu na klimatické podmínky. Jejich hlavním rysem je struktura kopule, pro kterou se používá jedna z několika technologií: struktura geodetické sféry, konstrukce rámu nebo stacionární bednění. Současně mohou být samotné domy zcela kulaté nebo mohou mít první podlahovou sukni, na které je vytvořena klenutá střecha. Jasné výhody sférických domů jsou následující vlastnosti:

– Ziskovost – náklady na stavební materiály jsou mnohem nižší (přibližně 1/5) než při stavbě podobné oblasti konvenčních staveb. Práce zároveň probíhá v krátkém čase se zapojením malého počtu pracovníků, což také šetří náklady na pracovní sílu;

– Proces montáže jednoduché rámové struktury nevyžaduje speciální dovednosti a techniky, práci lze provádět samostatně;

– Pohodlí – kulový design přispívá k dobrému větrání vzduchu, a pokud je malý, výrazně se zvyšuje zvuková izolace;

– Všestrannost – vzhled budovy odpovídá jakékoli koncepci krajinného designu;

– Trvanlivost – sférické budovy jsou stabilnější než standardní: nebojí se ani těch nejsilnějších přírodních katastrof. Stojí za zmínku, že kulová střecha snese více než půl tuny sněhu;

– Atraktivita – sférický design samozřejmě nenechá nikoho lhostejným. Takové domy ohromují jak vnější výzdobou, tak vnitřní výzdobou;

– Energetická účinnost je důležitou vlastností, díky níž je dům co nejpraktičtější. Konstrukce efektivně udržuje teplo, což snižuje potřebu energie pro přídavné vytápění.

Existují také nedostatky v designu, i když v malém počtu, a je také třeba s nimi počítat. Nejvíce globálním problémem ve stavebnictví je instalace nákladných oken. To platí také pro nábytek, který je zpravidla vyráběn na zakázku, aby jeho zaoblené tvary harmonicky zapadaly do interiéru. Všimněte si také, že sférická budova bude zabírat větší plochu místa než obdélníková..

Kopulovité domy - Vlastnosti Kopulovité domy - Vlastnosti

Z jakých materiálů jsou postaveny klenuté domy?

Klenutý dům můžete postavit z jakéhokoli stavebního materiálu. Nejlepší možností jsou dřevěné konstrukce, které stály u počátků architektury. Nyní je k dispozici velký výběr materiálů, dokonce i pro nás nejneobvyklejších. Například kupolovitý dům z expandovaného polystyrenu a polystyrenové pěny, který lze postavit za krátkou dobu, se může stát docela odolným. V konečné fázi je dům oblečen do dokončovacích materiálů, jako je tmel a barva. Aby však mohl dům sloužit k celoročnímu bydlení, budou nutné další manipulace..

Beton naproti pěně může být také surovinou pro stavbu kopulí. V tomto případě se dům staví trochu jiným způsobem a bude vyžadovat velké finanční náklady se zapojením speciálního vybavení. Jeho charakteristickými rysy však budou spolehlivost a trvanlivost, stejně jako schopnost snadno snášet drsné klimatické podmínky. Konstrukce je postavena z betonových okvětních lístků a u velkých staveb se na stavbě používá metoda lití bednění. Takové monolitické struktury se často používají jako hangáry, velké sportovní komplexy atd..

Vedoucí postavení mezi materiály zaujímají rámové konstrukce z kovu nebo dřeva, „kostra“ je opláštěna překližkou nebo speciálními OSB deskami. Tato metoda poskytuje snadnou konstrukci a pevnost..

Kopulovité domy - Stavební materiály Kopulovité domy - Stavební materiály Kopulovité domy - Stavební materiály Kopulovité domy - Stavební materiály

Projekty kopulovitého domu

Důležitým bodem při konstrukci klenuté struktury je kompetentní vypracování jejího rozložení, aby byla nejen krásná, ale také racionální a pohodlná. Častým problémem je návrh chodby, pro kterou je obtížné vybrat místo v kulaté místnosti a otevírání dveří přinese v zimě proud studeného vzduchu..

Racionálním východiskem je často přidání malého zádveří, které je v našem klimatu prostě nezbytné; relevantní je také rozšíření terasy, ze které bude vstup organizován. Pokud je takový design nepřijatelný, je možné uspořádat chodbu uvnitř budovy, bude však nutné postarat se o design „opony“ před pronikáním chladu, například vložením konvektoru do povrch podlahy.

Kopulovité domy mohou být jednopodlažní a dvoupatrové. Poslední jmenované se navíc nacházejí mnohem častěji a jsou vhodnější pro trvalé bydliště rodiny, protože umožňují vybavit více prostor včetně ložnic. První patro je zpravidla určeno pro společné místnosti a druhé pro jednotlivce.

Dome house – Project 1

Toto rozložení je ideální pro plnohodnotnou rodinu. V prvním a druhém patře jsou dvě ložnice. První úroveň zaujímá také kotelna, koupelna a prostorná kuchyň s jídelním koutem, odkud do horní úrovně vede schodiště. Ve druhém patře je balkon s krásným panoramatickým výhledem do zeleně. V tomto případě zůstává jídelní kout průchozí, otevřený pro prohlížení z druhého patra..

Dome house - Project 1 Dome house - Project 1

Kupole – projekt 2

Zde dochází k rozdělení prostoru příčkami podle typu standardních pokojů. Rovná předsíň prvního patra, vedoucí hluboko do kruhové struktury, jako by rozřezala místnost na oddělené oddíly a opřela se o prostorný obývací pokoj. Druhé patro je vyplněno dvěma ložnicemi a malou předsíní se schodištěm. Určitá ztráta užitečného prostoru, který by mohl být umístěn nad obývacím pokojem, se může zdát jako velká nevýhoda, ale stojí za to zvážit, že takto celkový interiér vypadá mnohem lehčí a umožňuje cítit všechny radosti života v klenutém domě.

Kupole - projekt 2 Kupole - projekt 2

Dome house – Project 3

Tento projekt dvoupatrového klenutého sídla zajišťuje přítomnost předsíně, která účinně omezí proudění studeného vzduchu z ulice i z garáže. Rozšíření garáže je naprostým plusem, protože bydlení ve venkovském domě vás jednoduše zavazuje mít auto, a pokud je místnost připojena k domu, snadno se do ní dostanete i za nejtěžšího počasí. Druhé patro nad garáží zaujímá balkonová konstrukce. Přítomnost tří ložnic a dvou koupelen umožňuje plnohodnotné rodině svobodné ubytování.

Dome house - Project 3

Dome house – Project 4

Jednopatrový kupolovitý dům má také své výhody. Takové struktury jsou ideální pro rodiny s dětmi nebo starší lidi, pro které je obtížné vylézt do druhého patra. Kromě toho, po přidělení dostatečné plochy místa, zde mohou být umístěny všechny potřebné místnosti. Prostor není vůbec nutné dělit na samostatné místnosti, oddělující od stěny pouze koupelnu. V takovém případě získáte studiový dům, kde se bude cítit pohodlně mládenec nebo mladý manželský pár. Níže uvedená fotografie ukazuje několik možností rozvržení jednopatrového klenutého domu i studia.

Dome house - Project 4 Dome house - Project 4 Dome house - Project 4 Dome house - Project 4 Dome house - Project 4

Zasklení a opláštění

Klenutý tvar domu poskytuje ohromné ​​možnosti využít velkou plochu pro zasklení, což budově dodá lehký vzdušný vzhled. V tomto případě je důležité vybrat správné skleněné jednotky, jejichž design je vyroben ze speciálního skla s tepelně stínící vrstvou. V tomto případě mohou být okna standardní obdélníková nebo trojúhelníková. Balíčky pěti a šestihranných okenních systémů s dvojitým zasklením vypadají velmi neobvykle a originálně..

Pokud jde o opláštění domu, nejčastěji se pro tyto účely používají omítky, přírodní a dekorativní kámen, cihla, plast, kovové panely a další moderní materiály..

Kopulovité domy - zasklení a obklady Kopulovité domy - zasklení a obklady

Interiér kopulovitého domu: tipy a nápady

Jak jsme již řekli, majitelé kulatých čtverců domů stojí před vážným problémem organizace interiéru. Přestože je dnešní trh zaplaven obrovskou nabídkou nábytku, není snadné ho pro takový prostor najít. Je lepší to udělat na zakázku, aby se vnitřní prvky mohly harmonicky vejít podél stěn, aniž by zaplnily prostor. Nábytek, který sleduje křivky stěn v obývacím pokoji nebo pracovně, dodá interiéru neobvyklý doprovod.

Častým prvkem vybavení je krb, který je vhodné umístit do středu místnosti. Je tedy možné ušetřit přicházející teplo, které bude rovnoměrně rozloženo po celé ploše. Kolem krbu, podél stěn, můžete umístit měkké pohovky, lavice, které se stanou dalšími místy na spaní. Tím vytvoříte útulný teplý obývací pokoj. Podél jedné ze stěn můžete vybavit kuchyňský pracovní prostor.

Okna klenutých domů jsou často umístěna dostatečně vysoko, takže byste měli upřednostnit instalaci systémů automatického otevírání. Pozoruhodná je také vnitřní výzdoba stěn ohyby. Nelze instalovat například velkoformátové keramické obklady v koupelně nebo v kuchyni – lze je snadno nahradit mozaikami. Pokud jsou stěny zdobeny šindelem, je oblast předem rozdělena na malé části a ohraničeny je prkny. Nejjednodušší možností by bylo omítnutí nebo malování stěn..

Interiér kopulovitého domu - tipy a nápady Interiér kopulovitého domu - tipy a nápady

Kopulovité domy – fotografie a projekty

Na závěr doporučujeme navštívit naši galerii. Zde uvidíte spoustu fotografií zobrazujících různé možnosti pro projekty klenutých domů, jejich vnitřní výzdobu a exteriéry. Příjemné prohlížení!

Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty Kopulovité domy - fotografie a projekty

Published
Categorized as Nápady