DIY tandoor: 60 fotografií a nápadů

DIY tandoor: 60 fotografií a nápadů

V poslední době na soukromých pozemcích často najdete orientální trouby s exotickým názvem – tandoor. Jsou skvělé pro venkovní vaření a určitě zapůsobí na vaše hosty. Co je obzvlášť pěkné – takové zařízení lze provést ručně. Jak? Pojďme se na tento problém podívat blíže.!

Jak tandoor funguje

Abychom pochopili, jak tandoor funguje, popíšeme proces jeho provozu na příkladu hliněné verze. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších variant orientálních kamen, které se v naší oblasti nacházejí..

Vzduch cirkuluje díky dmychadlu – speciálnímu otvoru ve spodní části, který podporuje spalování. Právě v uzbecké odrůdě je hliněná mísa vyložena žáruvzdornými cihlami. Hlavním tajemstvím je vyplnění dutin mezi cihlou a stěnami hliněné mísy pomocí písku nebo soli – to vám umožní udržovat teplotu co nejdéle..

Jako palivo se používá uhlí nebo dřevo. Jsou umístěny na dno kotle skrz horní část a poté zapáleny. Pokrmy se připravují pomocí roštu nebo špejlí.

Tandoor je vyroben pouze z materiálů s vysokou schopností zadržovat teplo. Po zahřátí může teplota v závislosti na zvoleném palivu dosáhnout 250-400 stupňů Celsia. Díky správným materiálům dokáže tato trouba udržet teplotu po dobu 5-7 hodin.

Tandoor - princip práce

DIY cihlový tandoor

V této části se podíváme na to, jak postavit tandoor pomocí cihel. Jedná se o velmi jednoduchou možnost, která nevyžaduje nekonvenční materiály a dovednosti..

Příprava

Jakýkoli typ stavebních prací začíná pečlivou přípravou, protože to je klíčem k úspěšnému výsledku. Pokud máte zkušenosti s pokládkou cihel, pak pro vás bude celý proces docela jednoduchý. Jedná se o poměrně jednoduchou konstrukci, ale pokud je to se zdivem poprvé, měli byste si pečlivě přečíst konstrukční algoritmus a připravit všechny potřebné materiály.

Nejprve musíte vypočítat požadované množství materiálu nebo použít hotová schémata, která jsou doprovázena odhady. Připravili jsme pro vás standardní instrukce a seznam požadovaných materiálů. Nejprve tedy potřebujete:

1. Asi 100–150 kg směsi písku a štěrku;

2. Síť pro vyztužení – asi 2 m2 M;

3. 7 kg cementu (použijte kvalitnější);

4. 60–70 kusů šamotových cihel;

5. Ohnivzdorná směs pro pokládku krbů nebo kamen-10-15 kg;

6. Pokud se chystáte malovat tandoor, zakupte si protipožární barvu.

Když jsou všechny potřebné materiály již připraveny, ujistěte se, že máte potřebnou sadu nástrojů. S největší pravděpodobností lze většinu položek z předloženého seznamu najít ve vaší chatě nebo požádat od sousedů, ale i když si budete muset něco koupit, nezničí vás to. Chcete -li postavit cihlový tandoor vlastními rukama, potřebujete následující nástroje:

– Pravidlo omítky (nejlépe podél délky základny);

– vědro nebo jiný kontejner na míchání betonu;

– nůž na tmel;

– štětec a nádoba na barvy;

– Brusič, stejně jako kamenné kruhy.

Jak vidíte, seznam není příliš dlouhý ani exotický. Příprava všech přípravků pro vás nebude příliš obtížná..

DIY brick tandoor - příprava

Nadace

Pro dlouhou životnost potřebuje tandoor velmi pevný základ. Je to on, kdo dá stabilní pozici celé budově. Navzdory skutečnosti, že se nejedná o příliš těžkou strukturu, hodně závisí na půdě. Pokud například obsahuje hodně jílu, pak je třeba základnu zpevnit..

Pokud je zemní kryt ve vaší oblasti těžký, použijte tyče. V případě lehčí půdy, například písčité, je nutné nejprve vyplnit betonovou desku, na které bude umístěna samotná pec.

Na základě našeho schématu a připravených materiálů bude plocha celého tandooru 100×100 cm. Pro zachování struktury s takovou plochou bude stačit betonový polštář o tloušťce nejméně 10 cm.

Správný a dobrý beton vypadá jako hustá šedá zakysaná smetana. Chcete -li jej připravit, musíte dodržet následující proporce: 3 porce písku, 1 část štěrku s frakcí nejvýše 1 cm, 1 část cementu. Pokud se budete těchto doporučení držet, získáte skvělou směs..

Pokuste se správně vypočítat požadované množství betonové směsi, k tomu se můžete pohybovat podle velikosti jámy pro lití desky. Vybudujte dřevěné bednění pro rovný základ. Zakryjte dno díry vrstvou písku asi 5 cm, poté ji zalijte vodou. Písek slouží jako tlumící polštář, což má pozitivní vliv na trvanlivost budovy. Dodržujte všechna doporučení a získáte pro svůj základ rovnou a správnou betonovou desku. Nezapomeňte použít úroveň tak, aby základna vaší struktury byla co nejrovnější..

Soupravy betonu nejdříve tři dny po nalití. Správné rozhodnutí je nechat jej vařit asi týden a teprve poté pokračovat ve stavbě tandoor. Pokud je během pokládání základů horké a suché počasí, nezapomeňte pravidelně ošetřovat beton vodou, aby nevyschl a nepraskal.

DIY brick tandoor - nadace

Základna tandoor

Žáruvzdorná (šamotová) cihla je volbou, kterou je třeba upřednostnit, neabsorbuje kapalinu a odolává také velmi vysokým teplotám. Hustota tohoto materiálu zase umožňuje, aby se nezhroutil pod tíhou celé struktury..

Další výhodou výběru této cihly je její odolnost vůči náhlým změnám teploty. Proto byste jej měli použít k vybudování tandoor na ulici. Tento druh se vyrovnává s mrazem a je také docela bezpečné ho v zimě rozsvítit a používat k zamýšlenému účelu bez obav z celistvosti budovy..

Položte základnu do kruhu a nejprve pod ni položte střešní krytinu. Rozložte cihly, pak je označte a řezejte bruskou, dokud nebudou v požadovaném tvaru. Pro pokládku cihel používejte pouze maltu zpomalující hoření.

DIY cihla tandoor - základna

Pravidlo pro zdivo

Při dodržování pravidla pro zahájení pokládky zdí musíte vzít v úvahu řadu funkcí. Správným řešením by bylo, aby se základna rovnala výšce celého tandoor, a poměr základny k hornímu krku je 1 ku 3. Pokud vyrábíte kamna na základě našich doporučení pro velikost, pak pravidlo, použijte tyč dřeva o výšce nejméně 1 m, protože délka základny pravidla bude 30 cm.

K výrobě vzorů používejte zpravidla překližku. Ideální je lakovaná nebo lakovaná překližka.

DIY cihla tandoor - pravidlo pro zdivo

Tandoorové stěny

V našem příkladu jsou cihly skládány svisle, takže budete potřebovat docela dost malty. Nainstalujte vnitřní okraje tandoor co nejtěsněji, aby byly stěny co nejtěsnější. Nezapomeňte důkladně propracovat všechny švy maltou, nemusíte šetřit na síle.

K vyztužení celé konstrukce použijte ocelový drát nebo vyztuženou síťovinu. Pokud používáte drát, zpevněte každý řádek. V případě vyztuženého pletiva si vystačíte s jediným jeho otočením v kruhu..

Když dokončíte základní strukturu, můžete přejít k omítce. To se musí provést pomocí stejné směsi v troubě. Snažte se, aby tloušťka nebyla menší než 10 mm.

Počkejte, až je omítka zcela suchá, pro bezpečné sušení můžete strukturu zabalit filmem.

Vysušenou strukturu lze přelakovat. Můžete použít ohnivzdornou akrylovou barvu nebo bílou barvu. K ozdobení tandooru můžete také použít dekorativní omítku a teprve poté malovat.

DIY cihlový tandoor - stěny

DIY hliněný tandoor

Dále popíšeme pokyny krok za krokem pro stavbu tandooru pomocí hlíny. Jedná se o složitější a časově náročnější způsob výroby pece. Než přistoupíte k jeho konstrukci, zkuste si problematiku prostudovat a přemýšlet o tom, zda nepotřebujete kopii z hlíny. Stojí za zmínku, že hlavní a možná jediný rozdíl od cihlové verze je schopnost péct koláče na hliněných zdech..

Klasické rozměry hliněného tandooru jsou: výška od 1 do 1,5 m, průměr – asi 1 m, vrchol – 50 cm. K vytvoření hliněné misky použijte směs kaolinové hlíny a velbloudí nebo ovčí vlny. Když jsou všechny materiály připraveny, pusťte se do práce.

Jílová směs

Vlnu ustřihněte o 1–1,5 cm a promíchejte s hlínou. Musíte ho hníst na konzistenci husté šedé zakysané smetany. Aby byla hlína silná a trvanlivá, nechte ji na tmavém místě asi týden. Po celou dobu držení odstraňte z povrchu hlíny přebytečnou vlhkost, ale zároveň musí zůstat vlhká. Jinak při provozu tandoor praskne.

DIY hliněný tandoor - směs jílu

Mezery

K vytvoření tandooru je třeba připravit pláty jílové směsi o tloušťce asi 5–10 cm, v tradiční výrobě se z nich dále tvaruje mísa pece, ale tato metoda vyžaduje dovednosti a značné dovednosti. Pokud nejste připraveni riskovat a dělat vše tradičně, barel vám může pomoci..

Při používání je třeba uvolnit obruče a nalít vodu. Nechte týden působit, aby nabobtnal. To mu dodá potřebný tvar pro výrobu tandooru. Vodu slijte, sud úplně osušte a stěny zevnitř ošetřete máslem. Když se trochu vsákne, můžete přejít k používání formy. Doporučujeme připravit formu a jílovou směs současně..

DIY hliněný tandoor - mezery

Výroba tandoor z hlíny

V této fázi je již možné začít formovat tandoor ve formě nebo vařit klobásy o průměru nejvýše 5–7 cm a délce až 1 m ze směsi jílu a již tvořit pec od nich. To nehraje velkou roli, hlavní věcí je pochopit, jak je to pro vás pohodlnější.

Pevně ​​položte jíl po stranách hlavně, poté naneste vrstvu a spojte švy rukama nebo hladítkem. Shromážděte všechny stěny kamen, ale nezakrývejte dno. Zúžení horní části by mělo dosáhnout ½ celého průměru hlavně.

Když jste úplně vytvořili tvar trouby, uhlaďte hlínu po celém vnitřku. Mělo by to být co nejhladší. Nyní nechte troubu zaschnout.

Jakmile hlína zaschne, bude klidně zaostávat za zdmi sudu. Sundejte obruče, rozeberte hlaveň a vyjměte tandoor.

Výroba tandoor z hlíny vlastními rukama Výroba tandoor z hlíny vlastními rukama

Instalace

Umístěte troubu na připravené místo z hlíny, betonu nebo žáruvzdorných cihel. Musí mít otvor pro cirkulaci vzduchu, takzvaný „foukač“. Připojte troubu a základnu ke stejné hlíně a nechte zaschnout.

Již v této podobě je váš osobní tandoor připraven k použití, ale pokud chcete, aby udržel teplotu co nejdéle, měli byste jej přikrýt cihlou a vzniklou mezeru vyplnit pískem nebo hlínou. Tento design bude schopen udržovat teplotu po dobu 5-7 hodin..

DIY hliněný tandoor - instalace DIY hliněný tandoor - instalace DIY hliněný tandoor - instalace DIY hliněný tandoor - instalace

Tandoor – fotografie

Tandoor jsou kamna s dlouhou historií, což se odráží na jeho vzhledu. Máte jedinečnou příležitost vytvořit si jej sami, a proto byste se pravděpodobně chtěli seznámit s rozmanitostí designu a inspirovat se tradičními nebo moderními variacemi tandoor. Připravili jsme pro vás krásné fotografie, které vám s tím pomohou. Příjemné prohlížení!

Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie Tandoor to udělejte sami - fotografie

Video: Jak vyrobit tandoor vlastními rukama

Published
Categorized as Nápady