DIY starý dekor stolu

DIY starý dekor stolu

Mnoho lidí má starý nábytek doma nebo někde na venkově. A nejčastěji se nejedná o drahé starožitnosti z carských dob, ale o nejobyčejnější skříně, komody, stoly a židle. Na první pohled se může zdát, že většina těchto věcí by měla být vyhozena už dávno, ale podívejte se blíže – často se jedná o výrobky z masivního dřeva nebo možná dokonce o kovaný kov, který vydrží déle než jeden rok, pokud budou krásně restaurovány. V tomto článku budeme hovořit o způsobech zdobení stolů – kuchyně, jídelna, káva, práce – různé velikosti a tvaru..

Mnoho z uvedených možností je však stejně vhodné i pro jiné položky interiéru. Možná vás tyto příklady inspirují k tomu, abyste nepopsatelný ošumělý nábytek proměnili ve skutečné umělecké dílo, protože je tak příjemné rozjímat o kráse, kterou jste sami vytvořili!

12 způsobů, jak dát starému stolu nový život

1. Malování

Nejlepší způsob, jak aktualizovat zchátralý stůl, je natřít jej, ale nejprve je třeba připravit povrch. Odstraňovač barvy a laku pomůže vyčistit výrobek od předchozí povrchové úpravy..

Pokud je na kovových nohách nebo hardwaru rez, je třeba jej hojně navlhčit octem, Coca-Colou nebo speciálním prostředkem a po 15–20 minutách setřít tvrdou škrabkou.

Dřevo se brousí brusným papírem, odstraní se prach, poté se impregnuje antiseptikem a nanese se základní nátěr. Všechny třísky, praskliny a nerovnosti se otírají akrylovým tmelem na dřevo.

Pro malování můžete použít alkydový smalt, akrylové nebo epoxidové barvy, laky, aerosolové kompozice pro kov. Budete také potřebovat malířské nástroje – štětec, váleček, houbu, sprej.

Chcete -li dodat stolu velkolepější vzhled, můžete jej namalovat ne úplně, ale pouze jednotlivé části. K tomu budete potřebovat maskovací pásku nebo šablony..

Malování - DIY starý dekor stolu Malování - DIY starý dekor stolu

2. Umělecká malba

Pokud se vám obyčejný povrch zdá příliš nudný, zkuste ozdobit starý stůl vzory. Kresby lze nanášet štětcem a akrylovými barvami – ručně, pomocí šablony nebo podél čar vytvořených pauzovacím papírem.

Stůl s uměleckou malbou dokonale doplní interiér v etnickém nebo rustikálním stylu a obrazy zvířat, pohádkových a kreslených postaviček osloví děti.

Umělecká malba - DIY starý dekor stolu Umělecká malba - DIY starý dekor stolu

3. Decoupage

Pro takový dekor budete potřebovat štětec, papírové ubrousky se vzorem, lepidlo PVA a transparentní lak na nábytek..

Obrázky jsou úhledně odtrženy nebo vystřiženy nůžkami, spodní vrstvy papíru jsou odstraněny, výsledné tenké aplikace jsou umístěny na určené místo a potaženy lepidlem nahoře, snaží se vyhnout záhybům a slzám.

Pokud prvek nelze připojit poprvé, musí být okamžitě setřen houbou navlhčenou teplou vodou a zkuste to znovu s podobným fragmentem..

Sušená decoupage je pokryta průhledným lakem na nábytek v několika vrstvách, jinak bude papírový dekor rychle vymazán.

Decoupage - DIY starý dekor stolu Decoupage - DIY starý dekor stolu

4. Craquelure

Craquelure je praskající lak, pomocí kterého je výrobku záměrně poskytnut vzhled, který napodobuje texturu starých obrazů. Může být jednostupňový (kompozice se nanáší v jedné vrstvě a při sušení praská) a dvoustupňový (používají se dvě směsi – jedna na bázi epoxidových pryskyřic, druhá – na vodní bázi, interagují a má charakteristickou texturu je získán).

Barva žil je dána spodní vrstvou akrylové barvy a také odstínem spárovací hmoty. Nejčastěji se k tomuto účelu používá práškový zlatý pigment nebo pastel..

Dvoustupňový craquelure je obvykle doplněn decoupage nebo ručně malován, aby se dosáhlo efektu starého obrázku. Jednostupňový je vhodnější pro výrobky bez výkresů..

Craquelure - DIY starý dekor stolu

5. Dlaždice

Stává se, že po opravě je malá zásoba keramických obkladů. Lze jej použít k ozdobení starého stolu – stačí obložit dřevěnou základnu dlaždicemi. Technologie pokládky se v tomto případě prakticky neliší od dekorace stěn nebo podlah..

Keramický povrch je ideální pro stůl v kuchyni, na terasu, verandu, altán nebo dokonce venku.

Aby stůl získal atraktivní vzhled, kromě obyčejných dlaždic stojí za to použít vzorované okraje, dekorativní panely (možná i u některých předmětů) nebo stylový patchwork.

Keramické dlaždice - DIY starý dekor stolu

6. Mozaika

Malé fragmentové obrazy zdobí mnoho galerií, chrámů a paláců. Stejně elegantně budou vypadat i v domě, například na povrchu konferenčních stolků..

Mozaikové prvky mohou být keramické (vhodné jsou i rozbité dlaždice), skleněné nebo akrylové.

Z materiálů, které jsou k dispozici, jsou vhodné malé kulaté dřevěné řezy, řezaná CD, barevné oblázky. Stačí vymyslet zajímavý vzor a připevnit dílky ke stolu lepidlem nebo tekutými hřebíky.

Mosaic - DIY starý dekor stolu Mosaic - DIY starý dekor stolu

7. Samolepicí fólie

Nejjednodušší a nejkrásnější možností zdobení starého stolu, který nevyžaduje manipulaci s barvami, je lepení filmu.

Tento cenově dostupný materiál může napodobovat jakýkoli povrch – od vzácných dřevin po mramor, může mít jakýkoli druh vzorů, vzorů a textur..

Samolepicí fólie se prodává v rolích a její použití je snadné a příjemné.

Samolepicí fólie - DIY starý dekor stolu Samolepicí fólie - DIY starý dekor stolu

8. Ozdobná páska

V prodejnách papírnictví a zboží pro kreativitu byl nedávno představen široký výběr dekorativních samolepicích pásek. Ozdobení starého stolu vícebarevnou páskou vám nezabere více než 30-40 minut a v interiéru se objeví nová jasná věc..

Pokud chcete změnit povrchovou úpravu, lze stejně rychle odstranit lepicí proužky a pokud někde zůstane lepidlo, aceton ho bez problémů rozpustí..

Ozdobná páska - DIY starý dekor stolu Ozdobná páska - DIY starý dekor stolu

9. Epoxidová pryskyřice

Epoxid je kapalná látka, která na čerstvém vzduchu rychle tvrdne a mění se v tvrdý průhledný plast.

Takto vyplněné praskliny ve dřevě vypadají velmi neobvykle a pokud do kapalné fáze přidáte luminiscenční prášek, budou ve tmě jasně zářit.

Sušené květiny, listy, skořápky, mince lze také umístit do epoxidové pryskyřice a díky průhlednosti látky získáte efekt ledu nebo jantaru.

Epoxidová pryskyřice - DIY starý dekor stolu

10. Dekor pod sklem

Originální dekorace stolu pro obývací pokoj se ukáže, pokud do něj vytvoříte vybrání a umístíte tam jakýkoli tematický dekor (písek s mušlemi a hvězdicemi, mech nebo miniaturní kaktusy, vánoční koule a větve, malé modely aut, korálky atd.) .) a zavřete horní část průhledným sklem.

Dekor pod sklem - DIY starý dekor stolu Dekor pod sklem - DIY starý dekor stolu

11. Malování přes tyl

Malování stolu tylem by mělo být provedeno přes základní vrstvu pigmentem kontrastní barvy. Předtím musí být krajka pevně připevněna k povrchu, aby se nepohybovala a aby nebyla mezera. Ze stejného důvodu je vhodné použít aerosolovou nebo sprejovou láhev..

Malování přes tyl - DIY starý dekor stolu

12. Potal (zlacení)

Zlaté monogramy jsou nádhernou ozdobou stolu v klasickém stylu. Mohou být vzorkovány třpytivou akrylovou barvou, ale realističtějšího efektu lze dosáhnout překrytím. V podstatě se jedná o nejjemnější fólii napodobující drahé kovy používané pro umělecké účely..

Aby se zlacení nerozpadlo, je nahoře pokryto průhledným lakem..

Potal (zlacení) - DIY starý dekor stolu

DIY dekorace stolu (video)

Malá video mistrovská třída o tom, jak ozdobit starý stůl vlastními rukama a vytvořit na jeho povrchu neobvyklý krajkový tisk.

Thanks! You've already liked this