DIY plot z vlnité lepenky (70+ fotografií)

DIY plot z vlnité lepenky (70+ fotografií)

Plot na místě hraje nejen roli oplocení místa, ale také plní funkci ochrany domu před vnějšími zásahy a také, vkusně navržený, je schopen přidat individuální dotek výzdoby osobnímu pozemku, jeho krajině . Každý majitel chce mít pevný a spolehlivý plot za dostupnou cenu, a tak každým rokem stoupá obliba vlnitých plotů, které všechny tyto požadavky plně splňují. V našem článku vám řekneme, jaké jsou ploty z vlnité lepenky, a také zvážíme možnost postavit si to sami.

Výhody vlnitých plotů

Jednou z hlavních výhod plotů z profilovaných ocelových plechů je jejich odolnost vůči různým přírodním jevům. I ve výrobní fázi materiál prochází pečlivým zpracováním: vlnitý tvar ho činí co nejstabilnějším a další povlaky zajišťují odolnost proti vlhkosti a ultrafialovým paprskům. Díky tomu nepodléhá vlnitá lepenka korozi a blednutí, což zajišťuje dlouhou životnost počítanou na desítky let. Další nespornou výhodou je nízká hmotnost listů, takže se snadno přepravují a instalují samostatně. Kromě toho nejsou náklady na materiál vysoké a každý z nich může na místě postavit plot..

Vlnitá lepenka má příjemné estetické vlastnosti. Je prezentován výrobcem v různých barevných interpretacích a je také snadno namalovatelný. Moderní materiál může mít barvu imitující kámen, cihlu nebo dřevo, což vypadá docela hezky a moderně. Navíc je možné rozlišit „falešný“ pouze na krátkou vzdálenost. Za zmínku také stojí, že vlnitá lepenka je perfektně kombinována s přírodními materiály (kámen, dřevo), z nichž jsou často vyrobeny podpěrné sloupky. Kované prvky dodávají ocelovým plechům zvláštní eleganci a propracovanost. Mnozí věří, že potěšení z kovaného plotu je poměrně drahé, ale není nutné kupovat celkový kovaný plášť pro panely, můžete si koupit samostatné malé prvky, které se stanou levnou dekorací.

Svépomocí ploty z vlnité lepenky-výhody

Druhy plotů z vlnité lepenky

Když uvažujete o instalaci plotu z vlnité lepenky na své místo, musíte se rozhodnout, zda bude pevný, když jsou podpůrné pilíře skryty panely, nebo s otevřenými, případně dekorativními sloupky. Ploty z vlnité lepenky mají různé možnosti instalace, v závislosti na tom jsou klasifikovány do čtyř hlavních skupin:

1. Na podpěrách. Způsob uspořádání plotu na podpůrných pilířích je považován za nejjednodušší z hlediska provedení a v důsledku toho za nejdostupnější. V tomto případě jsou kovové a někdy dřevěné podpěry instalovány svisle v jámách a naplněny tekutým cementem. Poté se vytvoří další struktura.

2. Na hromádkách šroubů. Tento způsob instalace zahrnuje „zašroubování“ hromádek do půdy do dostatečně velké hloubky. Je nejúčinnější v oblastech s terénními rysy, stejně jako v bažinatých půdách. Kovové podpůrné sloupky lze použít více než jednou.

3. Se základem. Uspořádání plotu na základně poskytne další spolehlivost rámu. Odborníci se domnívají, že takový plot bude nejvíce odolný proti větru. Lití betonových podpěr se nejčastěji provádí pomocí výztuže a bednění, ačkoli lze použít i železobetonové bloky. V konečné fázi jsou podpěry se základem potaženy cihlami, kamenem a jinými dokončovacími materiály.

4. Komplexní. Tento typ zahrnuje stavbu plotu se základem, soklem a cihlovými podpěrami. Toto je nejspolehlivější metoda, ale také nejdražší. Zpočátku se vytvoří základ, na který se poté položí suterén, a podpůrné cihlové pilíře mohou mít v konstrukci ocelové trubky, což zajistí jejich pevnost.

Výroba plotu z vlnité lepenky může být provedena dvěma způsoby, když jsou listy položeny vodorovně nebo svisle, což přímo závisí na osobních preferencích majitelů stránek.

Druhy plotů z vlnité lepenky Druhy plotů z vlnité lepenky

Vyrábíme plot z vlnité lepenky vlastními rukama

Jak jsme již řekli, vlnitá lepenka je díky své lehkosti a flexibilitě při zpracování široce používána domácími řemeslníky při stavebních pracích. Kromě toho se používá nejen pro stavbu plotů, ale také při návrhu střechy, fasád, takže je důležité vybrat správný materiál, který má poměrně širokou škálu. Dále se krok za krokem podíváme na to, jak postavit plot z vlnité lepenky a co je k tomu zapotřebí.

Kuchyňský materiál a nástroje

Na začátku musíte nejprve získat potřebný materiál a nástroje. Existuje několik typů profilovaných plechů, které se liší jak tloušťkou, tak výškou zvlnění. Každý druh má své vlastní označení písmen a čísel. Velké písmeno „H“ znamená, že nosný profilovaný plech se vyznačuje nejvyšší pevností a používá se jako střešní materiál, výroba kontejnerů atd. Není vhodné používat takový materiál pro stavbu plotů. Pokud označení začíná písmenem „C“, znamená to, že stěnový vlnitý plech (používaný pro obklady stěn) má průměrnou tloušťku plechu. Právě z této kategorie je materiál vybrán pro stavbu spolehlivého plotu. K dispozici je také profesionální podlaha s označením „NS“, která patří k univerzálním stavebním materiálům. Slouží k vytváření markýz, plotů pro staveniště. Jeho cena je poměrně vysoká, proto se nepoužívá pro stavbu plotů na soukromých územích..

Když se zastavíme u profilovaného plechu na zdi, zbývá rozhodnout o číslech označení, která určují výšku amplitudy zvlnění. Pro vybudování spolehlivé a trvanlivé konstrukce je lepší zvolit materiál z řady C18, C20 nebo C21. Tyto listy mají dostatečné vlastnosti a přijatelné náklady. Počet listů potřebných ke stavbě je poměrně snadné vypočítat: je nutné vydělit délku celého plotu šířkou jednoho plátna.

Kromě vlnité lepenky budete potřebovat také podpůrné pilíře a příčné nosníky, ze kterých bude vytvořena „kostra“. Je žádoucí, aby vzdálenost mezi podpěrami nepřesáhla 2,5–3 m, jinak bude muset být konstrukce vybavena velkým počtem příčníků, aby se zabránilo větru. Pro nosné prvky se nejčastěji používají trubky o průměru 60-100 mm a pro příčníky-čtvercové kulatiny o rozměrech 40x40x2 mm nebo 40x20x2 mm.

Kromě toho je nutné zakoupit cement, písek a štěrk, jakož i kontejner pro formování lití podpůrných pilířů. Jako spojovací prvky budete potřebovat kovové šrouby s gumovými těsněními. Rovněž je třeba předem připravit takové příslušenství jako: úroveň budovy; lopatu nebo vrták k vytvoření otvorů pro podpěry; svařovací stroj, který pomůže vybudovat nejspolehlivější rám plotu; dřevěné kůly a silné lano; šroubovák, nýtovací stroj.

Když práce na stavbě plotu skončí, bude třeba celý kovový rám ošetřit antikorozními prostředky a natřít, takže byste se měli předem postarat o nákup příslušných kompozic..

DIY plot z vlnité lepenky - materiál a nástroje na vaření DIY plot z vlnité lepenky - materiál a nástroje na vaření DIY plot z vlnité lepenky - materiál a nástroje na vaření

Jak provést označení

Nejprve je nutné provést značkování budoucí struktury se zvláštní přesností. Zde se hodí sázky, které jsou taženy po celém obvodu se stejnou vzdáleností. Jsou spojeny dohromady pomocí lana – to je takříkajíc projekt plotu nebo označení.

DIY plot z vlnité lepenky - Jak dělat značení

Instalace podpěr

Dalším krokem je instalace podpěr – k tomuto procesu je třeba přistupovat se zvláštní pečlivostí. Pomocí lopaty nebo vrtačky jsou v místě každého kolíku vykopány otvory. Jejich hloubka se pohybuje od 1 do 1,5 m, podle toho, jak vysoká bude konstrukce (čím vyšší plot, tím hlubší otvor pro oporu). Podpěry jsou instalovány v hotových jámách v jasné svislé poloze a naplněny cementovou maltou. „Kamenný polštář“ by měl být 2/3 výšky otvoru, poté se pokryje střešní materiál a podbíjí se písek. V tomto stavu jsou opory ponechány několik dní až do úplného vytvrzení..

DIY plot z vlnité lepenky - instalace podpěr DIY plot z vlnité lepenky - instalace podpěr

Formování rámu

Nyní je čas nainstalovat příčníky, jejichž počet závisí na výšce konstrukce. S touto prací se dokonale vyrovná jakýkoli svařovací stroj. Když je rám vytvořen, budete muset natřít všechny švy, protokoly a natřít jej.

DIY plot z vlnité lepenky - Tvoření rámu DIY plot z vlnité lepenky - Tvoření rámu

Montáž vlnité lepenky

Je lepší začít upevňovat vlnitou lepenku ze vzdáleného rohu obvodu a pohybovat se dopředu, překrývající se listy. K upevnění se používají samořezné šrouby (4 kusy na jeden běžný metr) a výkonný šroubovák. V tomto případě lze instalaci plotu z vlnité lepenky považovat za dokončenou. Poté následují estetické postupy – všechny škrábance, které vznikly během práce, lze ošetřit aerosolovou barvou a samotná struktura může být vybavena nějakým dekorem.

Plot pro kutily z vlnité lepenky-instalace vlnité lepenky

DIY plotový dekor z vlnité lepenky

Často se stává, že po vybudování spolehlivého plotu z vlnité lepenky v místní oblasti majitel stále zůstává nespokojen s jeho atraktivitou a konec konců je plot svým způsobem vizitkou celého webu. V tomto případě můžete použít nějaké dekorativní triky..

S využitím skutečnosti, že profilovaný plech je perfektně kombinován s jinými materiály, můžete nosné sloupky uspořádat pomocí speciálních plastových panelů napodobujících zdivo různých barev (bílá, červená, červená atd.). Další možností je udělat kudrnaté oříznutí horní části pláten (obvykle se provádí ve formě oblouku).

Kresby mohou výrazně zlepšit vnější estetiku plotu. Nejčastěji zobrazují krajinu, zástupce flóry a fauny. Obrazy vytvořené airbrushingem vypadají nádherně.

Nepochybně vypadá umístění kovaných prvků na pozadí monofonních profilovaných plechů nesrovnatelně. Obzvláště elegantně vypadají ploty, kde jsou kované prvky přítomny nejen v plátenech, ale také jako volánky nad nimi..

Konečně může být jakýkoli plot ozdoben živými rostlinami. Kvetoucí vzorky jsou instalovány na podpůrné sloupky, před konstrukci jsou vysazeny rostliny různých výšek a kudrnaté vzorky jsou zdobeny panely z vlnité lepenky.

DIY plot z vlnité lepenky - dekor DIY plot z vlnité lepenky - dekor DIY plot z vlnité lepenky - dekor

Ploty z vlnité lepenky – foto

Navrhujeme pokračovat v dalším seznámení s odrůdami plotů z vlnité lepenky v naší fotogalerii. Zde jsou různé možnosti oplocení, ze kterých můžete sbírat různé nápady na design. Příjemné prohlížení!

Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto Svépomocí ploty z vlnité lepenky-foto

Published
Categorized as Nápady