Dekorativní kámen v interiéru (100 fotografií)

Dekorativní kámen v interiéru (100 fotografií)

Jako nejtrvanlivější a nejspolehlivější materiál byl na stavbu používán kámen, pravděpodobně již od dob prvních lidí na Zemi. Jsou z něj rozloženy egyptské pyramidy, Velká čínská zeď, megalitické stavby mayské civilizace, starověké chrámy a středověké pevnosti..

Ještě před sto lety si kamenné domy mohli dovolit jen bohatí majitelé – zbytek se spokojil s hlínou a dřevěnými chatrčemi. I nyní, navzdory obrovské rozmanitosti stavebních materiálů, je použití přírodního pískovce, žuly, mramoru v interiéru znakem elitářství..

Napodobeniny přírodního kamene však nevypadají o nic hůře, přestože jsou cenově dostupnější, snáze se zpracovávají a někdy mají lepší odolnost vůči změnám vlhkosti, teploty a mechanického namáhání. Další podrobnosti o tomto typu povrchové úpravy a způsobu jejího použití budou popsány v tomto článku..

Co je to dekorativní kámen?

Umělý kámen má vnější podobnost s přírodním, ale není těžen z útrob, ale je vyráběn ručně nebo průmyslově. Metody jsou si navzájem podobné – roztok se nalije do formy (silikon, plast, kov), suší se, někdy se provádí tepelné zpracování (vypalování), potahování různými impregnacemi nebo glazurou.

V závislosti na složení surovin může být produktem beton, keramika, sádra, akryl, polyester. Existuje také takzvaný tekutý kámen ve formě nevytvrzené směsi, stejně jako pružný – druh kamenné dýhy v rolích nebo listech.

Pro venkovní práce se používají mrazuvzdorné desky s minimální pórovitostí a hrubším vzhledem. V interiéru jsou použity lehké, tenké prvky. Jejich šetrnost k životnímu prostředí do značné míry závisí na pojivu a plnivech..

Cement, písek, sádra a hlína tedy nejsou horší než přírodní kámen, volně procházející vzduch a vlhkost, ale akrylové pryskyřice jsou bezpečné pouze při nízkých teplotách – nedoporučuje se je umísťovat do blízkosti krbu, trouby a jiných topných zařízení. Pokud již při + 30 ° C syntetická deska, vana nebo umyvadlo vyzařuje nepříjemný zápach, je lepší jejich nákup odmítnout, protože to je často známkou nekvalitních přísad, které jsou toxické pro zdraví..

Dekorativní kámen v interiéru bytu - foto Dekorativní kámen v interiéru bytu - foto

Funkce aplikace

V té či oné podobě lze dekorativní kámen vidět kdekoli: používá se k dekoraci domů, bytů, kanceláří, kaváren, nádraží a administrativních budov. V suchých místnostech je častěji reliéfní umělý pískovec, skořápka, dlažební kostka, břidlice a ve vlhkých a přeplněných místnostech hladká „leštěná“ žula, mramor, glazované cihlové dlaždice.

V prvním případě kámen dodá interiéru útulný a teplý vzhled, ve druhém připomíná zaoblené oblázky a točené balvany mořský břeh. Z praktického hlediska to také dává smysl, protože lesklý povrch se mnohem snáze myje a matná drsnost pod vlivem vody a páry se stává nevzhlednou..

Dekorativní kámen v interiéru - foto

Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje

Energie kamene, dokonce i dekorativního, přináší do domu pocit určité stability, klidu a míru. Možná je to na podvědomé úrovni spojeno se spolehlivými zdmi pevnosti chránící před nepřáteli nebo stálostí domova.

Tento materiál je nepostradatelný pro obložení aktivního krbu, protože nejlépe přenáší teplo plamene do okolního prostoru. V bytech, kde není možné uspořádat takové romantické topení, jsou často instalovány elektrické napodobeniny nebo jednoduše výklenky se svíčkami. V tomto případě lze samotný portál i zeď vyložit kamenem – zcela nebo částečně..

Někdy pomocí kamene jednoduše umístí vnitřní akcenty, například s ním zarámují rohy, oblouky, římsy, sloupy. Spolu s tak ušlechtilým doplňkem stojí za to použít měkké, přirozené odstíny, textury dřeva a kůže, přírodní tkaniny a kožešiny, měkké nažloutlé bílé světlo. Zelené rostliny vypadají neuvěřitelně krásně na pozadí kamene, zejména popínavých..

Tyto části z imitace pískovce a hrubé žuly jsou ideální pro obývací pokoj nebo chatu ve venkovském stylu. Sádra a lehký mramor pomohou reprodukovat klasickou atmosféru, ale v podkroví a minimalismu budou nejvhodnější cihlové kamenné dlaždice.

Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje - fotografie

Dekorativní kámen v interiéru kuchyně

Kuchyně je přesně tím místem, kde kamenný obklad vypadá co nejpřirozeněji. Zaprvé to připomíná skutečná ohniště a kamna, ve kterých je již dlouho zvykem vařit jídlo a péct chleba. Za druhé, je to nejoptimálnější možnost povrchové úpravy..

Desky z umělého kamene si suverénně získaly univerzální lásku díky dokonale hladkému povrchu, na kterém nejsou žádné stopy po nožích a teplých pokrmech. Navíc jsou velmi estetické – jedinečný vzor leštěného kamene vytváří dojem luxusu. Polymerové dřezy, parapety, barové pulty mají také stejné výhody..

Obecně platí, že při výběru dekorativního kamene do kuchyně je vhodné zaměřit se na výrobky s vysokou hustotou, potažené glazurou nebo lakem, protože porézní výrobky (například betonový písek) mohou akumulovat vlhkost, nečistoty a pachy. Dlaždice, které budou použity k obložení zástěry, musí být bez skvrn, snadno se čistí a při zahřívání se nesmí roztavit..

Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto Dekorativní kámen v interiéru kuchyně - foto

Dekorativní kámen v interiéru ložnice

V kombinaci s jinými přírodními úpravami může kamenická práce ve vaší ložnici vytvořit uvolněný venkovský dům nebo prostorné podkrovní prostředí. Pokud zvolíte přírodní barvy a reliéfní textury, bude dobře zapadat do středomořského, rustikálního a etnického interiéru. Jako doplněk jsou vhodné trámy na stropě, hrubý dřevěný nábytek, lněný textil a načechrané koberce na podlaze..

Je lepší odmítnout lesklé imitace kamene v ložnici – vypadají trochu chladně a mohou způsobit rušivé pocity. Je vhodné zvýraznit části stěn kamenným obkladem, aby se místnost nezměnila v ponurou kryptu..

Obzvláště působivě budou vypadat lampy stylizované jako starožitné kovové lucerny, pochodně nebo petrolejové lampy..

Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie Dekorativní kámen v interiéru ložnice - fotografie

Dekorativní kámen v interiéru školky

Umělý kámen může být skutečným přínosem pro některé designové nápady pro výzdobu dětského pokoje. S ním se obyčejné zdi snadno promění ve věž pohádkového hradu, tajemnou jeskyni, solnou kobku nebo podmořské království.

Zajímavého efektu lze dosáhnout odhalením krajinných fototapet s kamenem – místnost se rozšíří a získá perspektivu. Také ve výzdobě školky můžete použít imitaci oblázků: vytvářet krásné mozaiky a panely, rámy pro obrazy nebo zrcadla, malovat ve formě brouků a šneků.

Dekorativní kámen v interiéru dětského pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru dětského pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru dětského pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru dětského pokoje - fotografie Dekorativní kámen v interiéru dětského pokoje - fotografie

Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby

Vstupní hala, zdobená dekorativním kamenem, trochu připomíná útulné uličky starověkých evropských měst. Vynikající chuť majitelů domu je v něm okamžitě cítit..

Zdivo může zdobit stěny zcela nebo v jednotlivých fragmentech, ale v každém případě to bude elegantní design. Kovaná zrcadla, pouliční lampy a lavice, stejně jako velké hodiny s římskými číslicemi, podobně jako na radnicích, pomohou zdůraznit krásu kamenné výzdoby na chodbě..

Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto Dekorativní kámen v interiéru chodby a chodby - foto

Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie

Zdobení stěn dekoračním kamenem se nejlépe hodí pro izolovaný balkon nebo lodžii a dodá interiéru bohatý vzhled. V těchto malých oblastech můžete zařídit útulné místo pro pití čaje, čtení knih, uspořádání pracovního koutku nebo mini skleníku..

Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie - foto Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie - foto Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie - foto Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie - foto Dekorativní kámen v interiéru balkonu a lodžie - foto

Dekorativní kámen v interiéru koupelny

Vzhledem k vysoké vlhkosti je v koupelně lepší používat pouze ty druhy dekorativního kamene, které nemají porézní strukturu, a proto neabsorbují páru..

Glazované kamenné obklady, porcelánová kamenina, akrylové a polyesterové výrobky (litý kámen) jsou ideální do koupelny. Mimochodem, tyto se používají nejen jako materiál pro obložení podlah nebo stěn – vany a umyvadla jsou vyrobeny ze stejných polymerních pryskyřic..

Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto Dekorativní kámen v interiéru koupelny - foto

Fotogalerie – ještě více nápadů

Na níže uvedeném výběru fotografií uvidíte, jak ještě můžete použít dekorativní kámen v interiéru. Galerie obrázků obsahuje nejzajímavější designová řešení pro dokončování schodů, výklenků a oblouků.

Zdobení schodiště ozdobným kamenem - foto Zdobení výklenku ozdobným kamenem - foto Zdobení zrcadla na chodbě ozdobným kamenem - foto Zdobení schodiště ozdobným kamenem - foto Zdobení schodiště ozdobným kamenem - foto Dekorativní kámen v interiéru bytu - foto Zdobení vnitřního oblouku dekorativním kamenem - foto Zdobení chodby a chodby ozdobným kamenem - foto Zdobení oblouku ozdobným kamenem - foto

Published
Categorized as Nápady