Woda brzozowa: Kiedy i jak zbiera się naturalny eliksir i dlaczego jest tak ceniony?

Woda brzozowa, znana również jako sok brzozowy, pochodzi z drzew z rodzaju Betula, które znane są po prostu jako brzozy.

Chociaż woda brzozowa dopiero niedawno zyskała popularność w Niemczech, od wieków jest spożywana w Europie Północnej i Chinach ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne. Jest również stosowany w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry.

Poniżej znajdziesz więcej ciekawych informacji o wodzie brzozowej, w tym o jej głównych właściwościach zdrowotnych.

Wodę brzozową można czerpać z pnia brzozy

Brzoza szyszki wodne brzozy wiosna późna zima efekt soku brzozowego

Brzozy na wiosnę

Brzoza efekt wody brzoza wiosna sok brzozowy korzyści zdrowotne

Brzoza szyszki wodne kwiaty brzozy wiosna efekt soku brzozy

Co to jest woda brzozowa?

Woda brzozowa to sok z brzóz zebranych wczesną wiosną. Zimą brzozy przechowują składniki odżywcze, które są później uwalniane do ich soku. Podobnie jak w przypadku stukania klonów, można również stukać brzozy.

Woda brzozowa jest klarowną, bezbarwną cieczą o lekko słodkim smaku. Po 2-3 dniach zaczyna fermentować, a następnie nabiera kwaśnego smaku. Jest przetwarzany samodzielnie lub na inne produkty, takie jak syrop, piwo, wino i miód pitny.

Dziś butelkowany sok brzozowy jest dostępny w Internecie i sklepach. Należy pamiętać, że komercyjne produkty brzozowe często zawierają dodatek cukru i aromatów.

Sok brzozowy ma wyraźny kolor i lekko słodki smak

Brzozowe szyszki wodne wiosna brzozowy efekt soku brzozowego lasu

Komercyjnie wytwarzana woda brzozowa może również zawierać dodatek cukru i aromatów

Efekt napoju brzozowego Szklanka soku brzozowego jest zdrowa

Ubijane są dwa główne rodzaje brzóz – brzoza brodawkowata i brzoza słodka północnoamerykańska. Sok brzozowy można zbierać tylko raz w roku – wiosną, kiedy liście brzozy jeszcze się nie pojawiły. Ponieważ smak soku zmienia się w miarę późniejszego ostukania drzew, zbiory trwają tylko miesiąc. Zaletą soku brzozowego jest to, że pozostawia on brzozy nienaruszone, dzięki czemu mogą rosnąć przez resztę roku.

Zdrowy, modny napój znajduje się w pniu brzozy 

Woda brzozowa pić pień brzozy efekt soku brzozowego

I tak sok brzozowy jest spłukiwany na wiosnę

Brzoza szyszki wodne brzozy wiosna efekt soku brzozowego

Procesy zachodzące w pozostałych porach roku nadają sokowi brzozowemu właściwości zdrowotne. Latem drzewa pobierają składniki odżywcze ze słońca i gleby, aby jesienią przygotować się do hibernacji. W tym czasie przechowują w korzeniach wszystkie składniki odżywcze w postaci soku. Brzozy zachowują ten sok nawet w mroźną zimę. Potem znowu przychodzi wiosna i czas czerpać brzozową wodę.

Sok brzozowy jest wzbogacony o szereg aminokwasów, minerałów, enzymów, białek, antyoksydantów i witamin.

Podobnie jak woda kokosowa, woda brzozowa ma właściwości detoksykujące. Jest świetnym dodatkiem do koktajli, a dzięki zawartości elektrolitów sprawdza się również jako krem ​​nawilżający potreningowy.

Woda brzozowa jest bogata w witaminy i przeciwutleniacze

Woda brzozowa pić szkło bezbarwne o neutralnym smaku efekt soku brzozowego

Zdrowie z natury

Woda brzozowa pić zdrowy brzozowy las efekt soku brzozowego

Wymieniamy 7 korzyści zdrowotnych wody brzozowej:

1. Zmniejsza ilość ubytków w jamie ustnej

Spożywanie wody brzozowej może być dobre dla zdrowia jamy ustnej. Wynika to z faktu, że ksylitol jest zawarty w wodzie brzozowej. Ksylitol może zapobiegać próchnicy w jamie ustnej, ponieważ niektóre rodzaje bakterii nie mogą wykorzystywać ksylitolu jako źródła pożywienia. Jest to naturalnie występujący alkohol cukrowy pozyskiwany z brzóz i ich soku. Wykazano, że ksylitol zmniejsza ryzyko próchnicy zębów i jest szeroko stosowanym substytutem cukru.

Woda brzozowa zawiera ksylitol, który jest ważny dla zdrowia zębów

Woda z kranu brzozowego przynosi korzyści zdrowotne Efekt soku brzozowego

2. Eliminuje cellulit

Sok brzozowy ma właściwości moczopędne, które pomagają usuwać z organizmu szkodliwe toksyny, kwas moczowy i nadmiar wody. Dlatego uważa się również, że woda brzozowa może widocznie zredukować skórkę pomarańczową.

4. Obniża poziom cholesterolu

Saponina to związek występujący w soku brzozowym, który, jak wykazano, ma właściwości obniżające poziom cholesterolu.

Brzozy oferują lekarstwo na wysoki poziom cholesterolu 

Brzoza efekt wody brzoza wiosna sok z brzozy zdrowy

5. Promuje zdrowie wątroby

Sok brzozowy może również działać jako wysoce skuteczny środek detoksykujący. To wychwytuje toksyczne produkty odpadowe i jest w stanie je zneutralizować. Sok brzozowy usuwa toksyny, które może przetwarzać tylko wątroba, takie jak alkohol, tłuszcze nasycone, pestycydy itp..

Sok brzozowy pomaga wątrobie w skutecznej detoksykacji organizmu

Efekty napoju z wody brzozowej korzyści zdrowotne soku z brzozy

6. Promuje zdrowie nerek

Regularne picie wody brzozowej może przynieść korzyści nerkom, oczyszczając i filtrując odpady z dróg moczowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, eliminuje odpady, z którymi może sobie poradzić tylko wątroba, takie jak nadmiar soli, kwasu moczowego, fosforanów, niektórych leków, mocznika i amoniaku. Pomaga to w głębokiej detoksykacji organizmu, a nawet może prowadzić do utraty wagi.

Sok brzozowy jest podobny w smaku i wyglądzie do wody kokosowej 

Woda brzozowa dozuje modny napój zdrowy

7. Odmładza skórę

Woda brzozowa może łagodzić problemy skórne, takie jak egzema i trądzik. Nie tylko może odmłodzić skórę, ale także chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, w tym przed promieniami ultrafioletowymi i zanieczyszczeniami.

Wykorzystaj zdrowotne właściwości soku brzozowego i bądź zdrowy!

Brzoza szyszki wodne brzozy las wiosna efekt soku brzozowego

Chociaż nie wszystkie korzyści zdrowotne wody brzozowej są naukowo udowodnione, jest to niewątpliwie zdrowy eliksir natury, a regularne picie soku brzozowego (oczywiście z umiarem) może być dobre dla ciała i umysłu.

Liczne aminokwasy i białka zawarte w wodzie brzozowej sprawiają, że włosy wyglądają zdrowiej i szybciej rosną

Woda brzozowa z kranu Woda brzozowa pić efekt soku brzozowego

Thanks! You've already liked this