Piekące oczy: możliwe przyczyny i przydatne wskazówki

Krótkotrwałe uczucie pieczenia, które odczuwasz w oczach, jest zwykle spowodowane lekkim podrażnieniem, które zniknie, gdy zmyjesz je z łez. Jeśli jednak pieczenie trwa dłużej niż kilka godzin, może to wskazywać na poważny problem, taki jak: B. suchość oczu, zapalenie powiek lub reakcja alergiczna. Jedynym sposobem na zdiagnozowanie i leczenie pieczenia oczu jest wizyta u okulisty. Mamy jednak dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek przed wizytą u okulisty.

Dlaczego masz płonące oczy?

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące zdrowia oczu

Dlaczego moje oczy płoną??

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące zapalenia spojówek

Jakie choroby oczu powodują pieczenie oczu?

Suche oczy

Suchość jest zwykle główną przyczyną pieczenia oczu. Zdrowe łzy składają się z równowagi oleju, śluzu i wody. Jeśli te składniki nie będą obecne w odpowiedniej ilości i proporcji, oczy staną się suche i podrażnione, co może prowadzić do pieczenia.

Wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to wysoce zaraźliwa infekcja wirusowa lub bakteryjna, która może dotyczyć jednego lub obu oczu i jest przenoszona przez kaszel lub kichanie. Objawy to łzawienie, pieczenie lub swędzenie oczu.

Najpierw ustal przyczynę pieczenia w twoich oczach

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki

Zapalenie powiek

Zapalenie powiek to zapalenie powiek, które powoduje ból, zaczerwienienie powiek i strupki u nasady rzęs. Objawy obejmują pieczenie lub kłucie w oczach, swędzenie i swędzenie powiek.

Jakie czynniki środowiskowe powodują pieczenie oczu?

Niektóre elementy mogą również powodować pieczenie w oczach, takie jak: B. alergeny, chemikalia, perfumy lub drobne cząsteczki w oczach.

Alergie

Alergeny w powietrzu lub w Twoim domu, takie jak Sierść zwierząt lub pleśń mogą powodować swędzenie, łzawienie i pieczenie oczu.

Co robić, gdy twoje oczy płoną? 

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące czynników środowiskowych

Chemikalia

Niektóre chemikalia znajdujące się w domowych środkach czyszczących mogą powodować pieczenie w oczach. Lotne związki znajdujące się w aerozolach i środkach dezynfekujących są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także podrażniają oczy.

Zapachy

Niektóre osoby wrażliwe na zapachy perfum, wody kolońskiej, szamponu lub kremu do skóry mogą odczuwać podrażnienie oczu, które prowadzi do pieczenia.

 Zobacz swojego okulisty!

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące suchych oczu

Ciała obce w oku

Jeśli cząsteczki utkną w oczach, nie tylko boli, ale może również powodować pieczenie w oczach.

Jak mogę leczyć lub łagodzić piekące oczy??

Jeśli poczujesz pieczenie w oczach, jak najszybciej porozmawiaj ze swoim okulistą.

Jednak jako pierwszy krok leczenia możesz spróbować zastosować chłodne kompresy na oczy, aby złagodzić uczucie pieczenia. Jeśli na powiekach utworzyła się zaskorupiała wydzielina, użyj ciepłego kompresu, aby ją zmiękczyć i usunąć z oka.

Ciepłe i zimne okłady pomagają, gdy oczy są zmęczone

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące kompresów

Jeśli pieczenie jest spowodowane infekcją bakteryjną, ważne jest, aby niepotrzebnie nie dotykać oczu. Upewnij się, że palce są czyste przed dotknięciem okolicy oczu. Piekące oczy można również złagodzić, stosując sztuczne łzy – ale nie używaj innych rodzajów kropli do oczu, ponieważ może to powodować większe podrażnienie. Jeśli zauważysz, że twój wzrok się pogarsza lub widzisz gęstą zielonkawą wydzielinę, natychmiast porozmawiaj z lekarzem. Wrażliwość na światło lub ból oka również powinna być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Sztuczne łzy to dobry pomysł na suche oczy

Piekące oczy mają możliwe przyczyny i przydatne wskazówki dotyczące sztucznych łez

Thanks! You've already liked this