Jak przygotować meble ogrodowe na lato!

Wraz z początkiem nowego sezonu ogrodniczego należy nie tylko przygotować trawniki i rabaty, posadzić kwiaty i oczyścić oczko wodne, ale także przygotować meble ogrodowe na lato. I choć nowoczesne meble ogrodowe są dość trwałe i odporne na wiatr i warunki pogodowe, to odpowiednia pielęgnacja zawsze się opłaca. W zależności od faktury i powierzchni meble ogrodowe wymagają innego czyszczenia i innych zabiegów pielęgnacyjnych. W kilku następnych linijkach podpowiemy, co jest ważne i na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o drewno, metal i plastik.

Odpowiednio pielęgnuj meble ogrodowe i przygotuj je na lato

Przygotuj meble ogrodowe na lato

Drewniane meble ogrodowe

Niezależnie od tego, czy jest to ławka, stół jadalny, krzesła, czy cały zestaw do siedzenia w ogrodzie, drewniane meble ogrodowe powinny być co roku dobrze przygotowane na nadchodzący sezon i regularnie olejowane. Zasadniczo meble ogrodowe są zawsze wykonane z gatunków drewna, które są dość odporne na warunki atmosferyczne i odporne na wilgoć, ciepło i bezpośrednie promieniowanie UV.

Najczęstsze z nich to teak, eukaliptus, cedr i robinia akacjowa. Zaleca się czyszczenie mebli ogrodowych ługiem z naturalnego mydła już wiosną po wyjęciu mebli ogrodowych. Użyj bawełnianej szmatki, miękkiej szczoteczki lub gąbki. Z drugiej strony ściereczki z mikrofibry nie są odpowiednie.

Nie przesadzaj z myciem drewnianych mebli ogrodowych!

czyszczenie mebli ogrodowych przygotowanie mebli drewnianych na lato

Jeśli drewniane meble są zbyt brudne, możesz użyć węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Natomiast drugi nakładaj z odległości co najmniej 50 cm. Po całkowitym wypłukaniu i oczyszczeniu należy delikatnie osuszyć drewnianą powierzchnię miękką szmatką. Z biegiem czasu drewniane meble ogrodowe pokryją się również srebrno-szarą patyną, która w większości przypadków wygląda raczej nieatrakcyjnie. Aby się tego pozbyć, możesz przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym (ziarnistość 100 do 120). Pył drzewny można następnie optymalnie usunąć za pomocą odkurzacza i wilgotnej szmatki.

Następnie drewniane meble są olejowane. Olejki pielęgnacyjne są z zasady bezbarwne lub pigmentowane (barwione). Jednak przezroczyste oleje nie zapewniają ochrony przed promieniami UV w porównaniu z kolorowymi. Po wybraniu odpowiedniego oleju nanieś go na czystą, suchą powierzchnię drewna za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki lub pędzla. Najlepiej pozostawić meble na kilka godzin do wyschnięcia w zacienionym miejscu, a następnie wypolerować drewno, aby ochrona była jeszcze lepsza.

Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji!

Olejowanie i pielęgnacja mebli ogrodowych przygotowujemy do lata

Meble ogrodowe z metalu

Czyszczenie i pielęgnacja metalowych mebli ogrodowych jest o wiele prostsza, ponieważ są one również znacznie bardziej wytrzymałe i często mają dość trwałą powłokę. Metalowe meble ogrodowe wykonane są z aluminium, stali oraz żeliwa i kutego żelaza. Z reguły większość z nich posiada tzw. malowanie proszkowe i jest to bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Brud trudno do nich przylegać. Przed nowym sezonem zewnętrznym sprawdź, czy powłoka metalowych mebli ogrodowych jest nienaruszona. W każdym razie pęknięcia i uszkodzenia należy uzupełnić farbą naprawczą, aby piękne elementy nie rdzewiały. Natomiast obszary zardzewiałe należy przeszlifować i zagruntować.

Do czyszczenia metalowych mebli ogrodowych, zwłaszcza wykonanych z aluminium, nie używaj zbyt grubych szczotek i materiałów ściernych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zarysowania powłoki, rdzy i dalszego zanieczyszczenia.

Dodatkowa wskazówka: Wosk samochodowy całkiem dobrze radzi sobie z metalowymi meblami. Po oczyszczeniu nałóż go na metalową powierzchnię miękką szmatką. Zawiasy można również posmarować sprayem silikonowym, aby były jeszcze bardziej wytrzymałe.

Meble ogrodowe wykonane z odlewu aluminiowego są ostatnio bardzo modne

Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych z odlewu aluminiowego

Plastikowe meble ogrodowe

Ten materiał jest jednym z najtańszych i najłatwiejszych w pielęgnacji. Dlatego często jest preferowany przy zakupie mebli ogrodowych. W zestawie wytrzymały polirattan. Plastik na ogół dość dobrze toleruje deszcz i wilgoć, ale bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mrozu ma zły wpływ na materiał. Jeśli meble będą zbyt długo pozostawione na słońcu, z czasem wyblakną lub zżółkną. Z drugiej strony zbyt niskie temperatury mogą powodować pęknięcia materiału, co z kolei prowadzi do większego zanieczyszczenia i kruchości.

Ogólnie zaleca się regularne czyszczenie mebli z tworzyw sztucznych. Najlepiej czyścić je letnią wodą i delikatnym płynem do mycia naczyń. Przy mocno zabrudzonych meblach na ratunek przychodzi wąż ogrodowy i myjka wysokociśnieniowa. Oprócz specjalnych środków czyszczących do tworzyw sztucznych od wyspecjalizowanych sprzedawców, możesz również pomóc sobie sprawdzonymi domowymi środkami zaradczymi. Najpopularniejsze z nich to pasta do zębów, ocet i cytryna oraz proszek do prania. Możesz dodać ocet lub cytrynę bezpośrednio do wody do mycia. Pastę do zębów i proszek do prania nakłada się na zabrudzoną powierzchnię ściereczką z mikrofibry i spłukuje po krótkim czasie ekspozycji. Sodę oczyszczoną można również stosować w ten sam sposób do białych plastikowych mebli ogrodowych.

Dodatkowa wskazówka: Wreszcie optymalnie byłoby zaimpregnować meble lakierem samochodowym do wnętrz. Sprawia to, że woda łatwiej spływa, a cząsteczki brudu nie przylegają do niej łatwo.

Polirattan to jeden z popularnych tworzyw sztucznych do mebli ogrodowych

Przygotuj meble ogrodowe z rattanu na lato

Bez względu na to, z jakich materiałów wykonane są Twoje meble ogrodowe, wszystko to zasługuje na odpowiednią pielęgnację. Po jesiennym sezonie ogrodniczym meble lepiej przechowywać w piwnicy, w altanie ogrodowej lub na strychu. Traktuj je z miłością i ciesz się latem w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie.

Zadbaj o odpowiednią impregnację mebli ogrodowych!

Impregnacja mebli ogrodowych Prawidłowa pielęgnacja mebli drewnianych

Podziękują ci za to

Przygotuj meble ogrodowe do pomysłów na letnie ogrody

Przygotuj meble ogrodowe na letnią drewnianą huśtawkę ogrodową

Przygotuj drewniane meble ogrodowe na lato

Przygotuj meble ogrodowe na lato Meble z polirattanu

Pigmentowane oleje pielęgnacyjne chronią drewno przed promieniowaniem UV

Przygotuj meble ogrodowe na lato Meble z drewna olejowanego

Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych wykonanych z drewna teakowego

Właściwa pielęgnacja i malowanie mebli ogrodowych wykonanych z drewna

Olejowanie mebli ogrodowych na przygotowanie do lata

   Dla jeszcze bardziej profesjonalnej obróbki drewna możesz użyć specjalnych urządzeń do szarzenia

przygotowanie drewnianych mebli ogrodowych na letnie napiwki

meble drewniane przygotowanie mebli ogrodowych na lato

Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych z litego drewna rattanowego

A lato może nadejść!

Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna tekowego

Thanks! You've already liked this