Art Deco ložnice: 80 krásných nápadů

Art Deco ložnice: 80 krásných nápadů

Interiéry Art Deco jsou vždy jedny z nejneobvyklejších a nejoriginálnějších. Kombinují tendence a rysy moderny a neoklasicismu. Byly také ovlivněny takovými směry, jako je futurismus, kubismus a konstruktivismus. Rozmarná směsice luxusu a elegance s etnickými motivy se perfektně hodí do výzdoby ložnice. V důsledku všeobecné touhy po jednoduchosti, hi-tech a minimalismu je to zcela exotické. Přestože bude muset být pokoj pečlivě zpracován, stane se skutečným klenotem domu nebo bytu..

Vlastnosti stylu art deco

Art Deco jako styl je ztělesněním nápaditosti a šik. Začalo se formovat na počátku 20. století ve Francii a svého rozkvětu dosáhlo ve 30. letech. Jako definici převzali název stejnojmenné mezinárodní výstavy dekorativního umění a řemesel, která se konala v roce 1925 ve Francii. Termín nakonec zapustil kořeny až v roce 1966, kdy byla slavná pařížská výstava oživena.

Formování hlavních trendů bylo na jedné straně ovlivněno secesí a Bauhausem a na druhé straně starodávnými tradicemi Východu, Afriky, Egypta a dokonce i Ameriky. Elegance se snoubí s koketností a složitými formami – se zjednodušením. Art Deco je elegantní a monumentální zároveň.

V interiéru ložnice ve stylu art deco lze rozlišit následující hlavní rysy:

1) Přísná geometrie a symetrie. Aktivně se používají jasné čáry a cikcaky, stupňovité tvary a zakřivené křivky. Neexistují žádné elegantní romantické a přírodní ozdoby, ale existuje mnoho předmětů ve formě lichoběžníku, šestiúhelníků a osmiúhelníků.

2) Lesklé povrchy. Přírodní materiály jsou leštěny do vysokého lesku. Dřevo – lakované, kámen – pečlivě leštěné. Aktivně se používá kov, sklo, zrcadla a další reflexní povrchy. To vytváří rozmarnou hru prostoru a světla..

3) Luxusní materiály. Ložnice ve stylu art deco je přirozená a drahá. Aktivně se používá dřevo, kámen, kůže a téměř nikdy jejich napodobeniny. Používá se sklo a keramika. Nepoužívají se ani jednoduché hrubé textilie jako chintz nebo len. Ale luxusní látky jako samet, hedvábí, dokonce i přírodní kožešina jsou vítány. Barvy – hluboké a drahé, barvy – originální a exkluzivní.

4) Etnické motivy. Art Deco se vyznačuje exotickými materiály a texturami: kůže plazů, perleť, orientální šperky. Zvláště ve velké úctě k egyptským motivům.

Tento styl miluje konturování a rámování, což jen zdůrazňuje bizarní zakřivení. Je to jak zkreslení, tak jasnost geometrických tvarů. Pruhy, střídání barev v duchu kláves klavíru, rozbité sluneční paprsky odrážející se od zrcadlených ploch – to vše je art deco.

Art Deco Design ložnice - Vlastnosti Art Deco Design ložnice - Vlastnosti

Barevná řešení

Hlavní barevné schéma ve stylu art deco je černobílé. To je nejlepší volba pro ložnici: ne příliš světlá, ne příliš honosná, ne příliš rušivá. V jeho okolí můžete relaxovat a odpočívat. Pro akcenty se používají drahé bohaté odstíny: zlaté, smaragdové, víno, malachit, safír, čokoláda a krémové tóny. Méně běžně používané jsou stříbro a kov. Obecně neexistují žádná přísná omezení barev. Hlavní věc je, že jsou složité a hluboké, vypadají draho..

Bílá ložnice ve stylu art deco

Čistě bílá barva a její odstíny jsou dobrým základem pro aktivní dekor. Jedná se o neutrální pozadí nejčastěji používané pro stěny a stropy. Umožňuje vám pohrát si s množstvím dekorací, složitého nábytku a zakřivených linií. Bílá zároveň prostor vizuálně rozšiřuje a naplňuje světlem. To je zvláště důležité pro detailní interiéry ložnic ve stylu art deco. Nejoblíbenějšími odstíny jsou elegantní krémové, pudrové, pečené mléko, vanilkový krém a slonovina.

Art Deco bílá ložnice - interiérový design Art Deco bílá ložnice - interiérový design

Art Deco hnědá ložnice

Je nemožné si nevšimnout hojnosti nejrůznějších variací hnědé ve stylu art deco. Pohybují se od světlé břízy po strohý kaštan nebo exotický mahagon. To přímo souvisí s tím, že art deco tíhne k přírodním materiálům. Parketové podlahy, dřevěný nábytek, rámy a dekorace se bez problémů vejdou do ložnice.

Art Deco hnědá ložnice - interiérový design Art Deco hnědá ložnice - interiérový design

Zlatá ložnice ve stylu Art Deco

Ušlechtilé zlato je další hlavní barvou Art Deco. Místo toho se někdy používá mosaz, měď, stříbro a bronz, ale zlato stále zaujímá čestnou první roli. Nepoužívá se jako hlavní barva, ale v dekoru se nachází téměř všude..

Zlatá ložnice Art Deco - interiérový design

Dvoubarevná ložnice ve stylu Art Deco

Kontrastní dua jsou sázkou na jistotu při vytváření návrhů ložnic. Takové kombinace jako černé a bílé, krémové víno, čokoládové mléko, modrošedé vypadají luxusně. Někdy je pro detaily použita barva třetího přízvuku. Například zlato. Nedoporučuje se používat více než tři odstíny, aby interiér ve stylu art deco nevypadal příliš neohrabaně..

Dvoubarevná ložnice Art Deco - interiérový design Dvoubarevná ložnice Art Deco - interiérový design

Světlá ložnice ve stylu art deco

Jasné, jednoduché barvy se v art deco nepoužívají. Příliš to zlevňují. To ale neznamená, že nemůžete s barvami vůbec experimentovat. Musí to být jen složité a vícesložkové odstíny. Ne ohnivě červená, ale víno nebo marsala, ne trávově zelená nebo azurově modrá, ale smaragd a safír. Z čistých barev se ve Art Deco používá bílá a černá.

Jinak je prostor pro experimentování neomezený. Nejčastěji se jedná o tmavé odstíny: lilek nebo hroznové víno, barva noční oblohy, tmavě tyrkysová, hluboká oliva nebo hořčice a další..

Světlá ložnice ve stylu Art Deco - interiérový design

Povrchové úpravy a materiály

Zpočátku byly ve stylu art deco použity drahé vzácné materiály: slonovina, bronz, skutečné minerály a krystaly, exotické stromy, hadí kůže. Základní tvary jsou složité polygonální geometrické vzory, kruhy a ovály. Aktivně byly použity rostlinné motivy, výpůjčky z klasicismu a etnické ornamenty. Postupně se objevilo několik směrů: expresivní exotický, zdrženlivý klasický a modernistický.

Podlaha

Podlahy v místnostech Art Deco jsou vyloženy přírodními materiály. Pro útulnou ložnici jsou lepší teplé dřevěné parkety lemované cikcaky nebo jinými geometrickými vzory. U postele můžete dát luxusní koberec se silnou hromadou, kůží nebo kožešinou. Nebo můžete hrát na kontrastech a vytvořit samonivelační podlahy jako neutrální, bezvadně hladké pozadí pro nábytek..

Design ložnice ve stylu Art Deco - povrchová úprava podlahy Design ložnice ve stylu Art Deco - povrchová úprava podlahy

Zdi

Stěny ve stylu Art Deco jsou skutečným uměleckým dílem. Může to být tapeta s fantastickými ozdobami nebo ručně malované. Ale jsou obvykle s přízvukem, takže se nepoužívají v pevném poli. Ale to je dobrý rám pro nábytek. Oblíbené jsou také všechny druhy polygonálních oválných výklenků. Můžete do nich dát vázy, květináče nebo jiné dekorativní předměty. Někdy se používají obrázky, ale zde je důležité, abychom to s dekoracemi nepřeháněli..

Art Deco Design ložnice - dekorace na zeď Art Deco Design ložnice - dekorace na zeď

Strop

Stropy ve stylu Art Deco jsou stejně sofistikované jako samotný styl. Pokud to výška dovolí, dobře vypadají víceúrovňové struktury se složitým osvětlením a štukovou výzdobou..

Art Deco Design ložnice - stropní úprava Art Deco Design ložnice - stropní úprava

Art Deco nábytek do ložnice

Hlavním atributem ložnice je postel. Jedná se o širokou, obrovskou postel s vysokými, měkkými zády, obdélníkového nebo oválného tvaru. Čelo postele je čalouněno sametem nebo kůží. Postel stojí na vysokých nohách. Často se používají kované rámy se zlacenými nebo bronzovými prvky..

Vysoké masivní skříně se používají méně často. Obvykle se jedná o stylové komody a noční stolky. Povrchy – hladké a lesklé, lakované. Jako dekorace – malba a elegantní kování. Nábytek nemusí být kompletní. Můžete kombinovat různé prvky se stejnou texturou. Klasika ve stylu art deco – elegantní toaletní stolek s velkým zrcadlem a křeslem neobvyklého tvaru. Důležitá nuance: pokud jsou stěny tmavé, nábytek je světlý a naopak.

Art Deco Design ložnice - Nábytek Art Deco Design ložnice - Nábytek Art Deco Design ložnice - Nábytek

Osvětlení

Zvláštní roli hraje osvětlení ve stylu Art Deco. V ideálním případě se jedná o obrovská okna v plné výšce. Ale v moderních bytech jsou vzácné, takže musíte hledat alternativu.

Taková ložnice bude mít spoustu efektních lamp různých tvarů. Jedná se o zaoblené koule, přísné lichoběžníky a složité stupňovité struktury. Svítidla a stojací lampy se aktivně používají. Povolený je i klasický obrovský křišťálový lustr s kovanými nebo vykládanými prvky. Používá se ocel, měď a sklo. Výklenky, zrcadla, obrazy a rekreační oblast jsou zvýrazněny samostatně. Tak je vytvořen pásmový a víceúrovňový osvětlovací systém..

Art Deco Design ložnice - osvětlení

Dekor a textil

Výzdoba ve stylu art deco není minimalistická. Jedná se o krystal, kovy, mnoho příslušenství. Aktivně se používají masivní nástěnné dekorace: luxusní vějíře, zlaté šperky, amfory, efektní starožitné stínítka s třásněmi. Ale množství takových detailů je vhodné pouze pro prostorné ložnice..

Hlavní textilie pro ložnici jsou hedvábí, samet, satén. Těžké přehozy a závěsy, dekorativní polštáře, vícevrstvé závěsy, luxusní hedvábné prádlo zdůrazňují náročnou náročnost. Mohutné závěsy dobře doplňuje zlacená římsa a zlaté střapce. Na křesla, pufy a židle se používají těžké potahy.

Důležitou součástí dekoru Art Deco jsou zrcadla. Současně zvětšují prostor a vytvářejí efekt multiplicity. Ozdoby, detaily a složitosti designových radostí se v nich odrážejí a vypadají ještě luxusněji. V ložnici věnujte pozornost vysokým zrcadlům od podlahy ke stropu v masivních rámech, zrcadlovým dvířkům skříněk a toaletním stolkům..

Art Deco Design ložnice - dekor a textil

Malá ložnice ve stylu Art Deco

Art Deco je dekorativní styl. Takové směry vždy vyžadují prostor. Ale s vysokou úrovní dovedností ji dokonce můžete vejít do malé ložnice..

Aby se interiér malé místnosti nezdál přetížený, hlavní sázka by měla být na světlých a reflexních plochách. Kompetentní organizace osvětlení, skla, zrcadel a lesku jsou hlavními nástroji, které vám umožňují vizuálně zvětšit prostor, naplnit jej světlem a vzduchem.

Pro malou ložnici je nejlepší vyhnout se množství tmavých barev. Na základně – bílá, béžová a krémová. Černá se používá pouze pro malé kontrastní prvky a jasné syté odstíny se používají pro akcentní skvrny a výzdobu. Experimenty s geometrií vám umožní porazit každý centimetr prostoru. Masivním objemným šperkům je nejlepší se vyhnout. Textury by měly být také vybírány jednoduché, ale drahé. Například ne samet, ale hedvábí. Ne masivní těžká žula, ale lehké dřevo. Pak malá ložnice ve stylu art deco zazáří novými barvami..

Art Deco malá ložnice - interiérový design Art Deco malá ložnice - interiérový design

Art deco design ložnice – fotografie

Přinášíme vám výběr fotografií ložnic Art Deco pro nové nápady a inspiraci. Prozkoumejte, porovnejte a vyberte možnost, která se vám líbí. Příjemné prohlížení!

Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie Art deco design interiéru ložnice - fotografie

Video: Ložnice ve stylu Art Deco – nápady na interiér