Zimolez (75 fotografií): druhy a péče

Zimolez (75 fotografií): druhy a péče

Zimolez je okrasný zahradní keř ze stejnojmenné rodiny. V závislosti na konkrétní odrůdě a druhu může být vzpřímený, plíživý a kudrnatý, a proto je obzvláště populární při vývoji krajinného designu. Velké a světlé květiny různých odstínů zdobí altány, uličky a dekorativní kompozice. Vášniví znalci vědí, že existují i ​​jedlé odrůdy. Bobule takového zimolezu jsou stejně užitečné jako jiné známější a proces pěstování je co nejjednodušší a nejjasnější..

Obecná charakteristika

Zimolez (lonicera) vděčí za své jméno německému lékaři a botanikovi Adamovi Lonitzerovi. Dekorativní odrůdy s jasnými květy a lesklými plody bobulí se používají v zahradách při zdobení pozemků a přilehlých území. Kvetou od pozdního jara do poloviny léta. Některé odrůdy se nacházejí ve volné přírodě a některé jsou speciálně zavedeny chovateli a zahradníky..

Zimolez - obecná charakteristika Zimolez - obecná charakteristika

Druhy zimolezu

O druzích a odrůdách zimolezu můžeme dlouho mluvit. Existuje více než dvě stě druhů a všechny se liší vzhledem, životním stylem a stanovištěm. Většina z nich roste na severní polokouli, zejména ve východní Asii a Himálaji. V našich zeměpisných šířkách je rozšířeno několik desítek odrůd a asi deset z nich je jedlých.

Jedlý zimolez

Toto je samostatná kategorie, která ještě není tak populární jako ostatní bobulové keře. I když pěstovat ho dokonce od nuly není vůbec obtížné. Zimolez se nebojí mrazu, má dostatek minimální péče a na chudé půdě se cítí skvěle. Zároveň skvěle ozdobí zahradu velkými a voňavými květinami. Výška keře dosahuje 1,5 m. Největší a nejchutnější plody jsou v severních odrůdách – sibiřský a altajský, ale existují i ​​přibližnější možnosti.

Ve srovnání s jinými bobulovými keři rodí zimolez dříve plody, které chutnají jako borůvky. Využívají se nejen v potravinách, ale také ve farmacii a medicíně. Kromě toho se věří, že vůně zimolezu uvolňuje stres a úzkost. Dává účinek jakési fyto- a aromaterapie.

Nesmíme ale zapomenout, že bobule nejedlých odrůd jsou nejen nevhodné k jídlu, ale mohou být i jedovaté. Lidé takovému zimolezu říkali vlčí bobule..

Jedlý zimolez

Zimolez

Nejznámější okrasnou odrůdou je zimolez. Tak se původně plánovala nazývat celá rodina. Zimolez byl přivezen z jižní Evropy a Kavkazu. Jedná se o velké lezecké keře, které se s náležitou péčí a silnou podporou natáhnou až na 6 m.

Zimolez je medonosná odrůda s vonnými žlutofialovými květy. V některých regionech Krymu se nacházejí načervenalé nebo bílé, ale na konci cyklu také žloutnou. Plody zimolezu jsou červené. Hlavní období květu je červen..

Mezi výhody odrůdy patří rychlý růst, délka života až 50 let, kompatibilita s jinými rostlinami. Zimolez je často osázen popínavými růžemi. K úspěšnému růstu jí stačí vlhká úrodná půda..

Zimolez - Zimolez

Kudrnatý zimolez

V jejich přirozeném prostředí jsou popínavé odrůdy běžné v Evropě, Asii a severní Africe. Jsou ceněny pro své vynikající dekorativní vlastnosti a intenzivní kvetení. Průměrná výška – až 5 m. Květy jsou voňavé, tmavě červené se žlutým srdcem.

Existuje několik poddruhů zimolezu: zlatá aurea, purpurový belgický a pozdní serotin. Ten druhý milují zejména zahradníci po dlouhou dobu kvetení – téměř celé léto..

Kudrnatý zimolez

Tatarský zimolez

Zimolez divoký tatarský roste v přísně definovaných oblastech: v Kazachstánu, na Sibiři, na Altaji. Ale je úspěšně chován zahradníky v mnoha poddruzích. Výška keře je až 3 m. Začne kvést na konci jara a barvy se pohybují od bílé po tmavě růžovou a tmavě červenou. Existuje několik odrůd: Alba, Grandiflora, Siberica, Punica, Lutya, Latifolia a další. Všechny jsou nenáročné a mrazuvzdorné. Liší se hlavně odstíny a dekorativními vlastnostmi..

Tatarský zimolez

Zimolez alpský

Jedná se o malý okrasný keř vysoký až 1 m. Vypadá perfektně při zdobení altánů a hranic, v živých plotech. Žluté květy s načervenalým odstínem jsou téměř bez zápachu. Odrůda trpaslíků je ale odolnější vůči parazitům a škůdcům než ostatní, takže je mezi zahradníky velmi oblíbená..

Zimolez alpský

Americký zimolez

Chovatelé vyvinuli neobvyklý hybrid, který kombinuje zimolez s toskánským. Je to zajímavá kudrnatá odrůda s fialovými květy. Ale netoleruje mráz, a proto vyžaduje úkryt na zimu..

Americký zimolez

Zlatý zimolez

Zvláštností této odrůdy je hustá, objemná koruna vysoká až 4 m. Její květy jsou vynikající medonosnou rostlinou s charakteristickou vůní. Stín je zlatý. Po odkvětu je keř ozdoben lesklými dekorativními červenými bobulemi..

Zlatý zimolez

Albertův zimolez

Další malý a půvabný keř až 1,5 m. Je miniaturní, s tenkými výhonky a voňavými fialovými květy. Tato odrůda se nebojí nejen mrazu, ale ani sucha. Malé listy je obtížné poškodit. Lze ji bezpečně zasadit k ozdobení alpských skluzavek a kamenných zahrad.

Albertův zimolez

Péče o zimolez

Nejtěžším krokem v péči o zimolez je výběr místa výsadby. Většina odrůd potřebuje zároveň slunce, vláhu a absenci silného větru. Na suchých a vzácných půdách jsou keře často vysazeny ve stínu ploty.

Kořenový systém keřů je poměrně povrchní, takže nemusíte neustále uvolňovat půdu, abyste nepoškodili oddenek. Ale krmení a mulčování jsou vynikající. První přísady se zavádějí během kvetení. Druhý vrchní obvaz založený na vermikompostu – během objevování plodů. Třetí je po sklizni. Obvykle se k tomu používají bylinná hnojiva s popelem. Blíže k zimě zakryjte keře znovu kompostem, aby byly chráněny před mrazem..

Keře je třeba pravidelně stříhat. To platí zejména pro jedlé odrůdy, protože pouze nové výhonky přinášejí ovoce. Medovici doporučujeme omlazovat každých 3–5 let. Chcete -li to provést, odřízněte všechny staré a křehké výhonky a ponechte některé z nejzdravějších, nejmladších a nejsilnějších. Nejstarší keře lze radikálně omladit: rozřízněte je k zemi. Při pravidelném ošetřování zimolez rychle roste.

Kromě omlazení musíte pravidelně odstraňovat staré a zlomené větve, nesprávně rostoucí a poškozené výhonky, všechny další problémové oblasti. Často jsou to ty, které vedou k projevům chorob a hub..

Péče o zimolez Péče o zimolez Péče o zimolez Péče o zimolez

Transplantace a reprodukce

Zimolez se vysazuje v květnu nebo v září. Rozmnožuje se sazenicemi. Nejprve připravte výsadbovou jamku hlubokou asi 45 cm. Je důležité dodržovat vzdálenost mezi keři – v průměru asi 2 m, ale to závisí na konkrétní odrůdě a její velikosti.

Naplňte jámu kompostem, popelem a superfosfáty. Uvnitř vytvořte hromádku. Opatrně na něj položte sazenici a roztáhněte její kořeny podél okrajů mohyly. Naplňte díru zeminou a kompostem, zalijte vodou, naplňte až do konce, trochu podbíjejte a znovu zalévejte.

Nebojte se to s vlhkostí přehnat. Se zimolezem to není snadný úkol. Po výsadbě je důležité zabránit vysychání. Sazenice je proto nutné mulčovat trávou, slámou nebo jiným vhodným materiálem. Zvláštní pozornost by měla být věnována vlhkosti v létě po jarní výsadbě..

Při výběru a výsadbě je lepší střídat odrůdy – květiny se tak lépe opylí a první plody se objeví po 2-3 letech, méně často – po 4 letech.

Zimolez - transplantace a reprodukce Zimolez - transplantace a reprodukce Zimolez - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Různé odrůdy zimolezu se většinou potýkají se stejnými problémy.

Pokud listy začnou postupně schnout, jde s největší pravděpodobností o houbovou infekci ramulariasis, tuberculariasis nebo cercospora. Nejprve se objeví žluté nebo hnědé skvrny, které se postupně stávají stále více. Z tohoto důvodu listy chřadnou a celá rostlina slábne. Všechny zasažené fragmenty musí být odstraněny a spáleny.

Dalším běžným houbovým problémem je padlí. Lze s ním bojovat ošetřením keřů přípravky obsahujícími síru..

Některé druhy hlístic šíří skvrnitý nebo mozaikový virus. Je téměř nemožné se s nimi vypořádat, takže budete muset pečlivě zničit poškozené keře a pečlivě vybrat výsadbový materiál.

Nejčastějšími škůdci jsou červotoč listový, zimolez, mšice, můra angrešt, šupinatý hmyz. Musí se s nimi zacházet mechanicky a pravidelným používáním speciálních insekticidů. Chemické látky se podávají ve formě kapkové závlahy, ale nelze je použít, pokud jde o jedlé odrůdy.

Zimolez - kontrola škůdců a nemocí Zimolez - kontrola škůdců a nemocí

Zimolez – foto

Aby vaše sazenice byly vždy krásné, světlé a neobvyklé, podívejte se na náš výběr fotografií. Shromáždili jsme nejzajímavější příklady a kombinace se zimolezem. Příjemné prohlížení!

Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto Zimolez - foto

Thanks! You've already liked this