Wisteria (75 fotografií): typy a péče

Wisteria (75 fotografií): typy a péče

Bohatě kvetoucí liana wisteria (další název je vistárie) se v krajinném designu používá hlavně k vytváření svislých dekorů. Svěží vodopád z lila, narůžovělých nebo bílých štětců může ozdobit jakýkoli roh. Wisteria je ideální pro zdobení oblouků, altánů, uliček; ploty, přístavby a fasády starých budov jsou často maskovány. Během kvetení tato réva připomíná luxusní záclonu, která vytváří útulný stín a chrání před příliš jasným sluncem. Přes veškerou svou nádheru je vistárie nenáročná rostlina a starat se o ni budou moci i začínající pěstitelé květin..

obecné charakteristiky

V řečtině slovo glykos znamená „sladký“ – to je vůně, kterou vyzařuje kvetoucí vistárie. Vzhledem a voňavou vůní jeho trsy připomínají akácii, což není překvapující, protože obě tyto rostliny patří do čeledi bobovitých..

Wisteria, která je trvalou lianou, může dosáhnout délky až 20 m a její svazky – až 80 cm. Četné kartáče visící pod vlastní hmotností téměř úplně pokrývají větve a někdy za nimi nejsou vidět ani listy. Po uschnutí květů se místo nich vytvoří lusky se semeny, ale v podmínkách mrazivých zim je samovýsev téměř nemožný..

Období květu vistárie je květen a začátek června, opětovné kvetení je možné v srpnu. Jednotlivé trsy mohou zůstat na větvích po celou sezónu. Liana roste extrémně rychle, proto potřebuje silné opory a včasné prořezávání. V průběhu let stonek vistárie ztuhne, po kterém je schopen udržet váhu bez dalších struktur.

Vistárie - obecná charakteristika Vistárie - obecná charakteristika

Druhy vistárie

Čínská vistárie – jedna z nejpopulárnějších odrůd v severních zeměpisných šířkách. Vyznačuje se velkými, až 30 cm dlouhými, lehkými šeříkovými trsy, které za příznivých podmínek bohatě kvetou na dvacetimetrové révě. Průměr trvalých větví může dosáhnout 15 cm. Výhodou druhu je odolnost dospělé rostliny vůči krátkému poklesu teploty na -20 ° C, což umožňuje pěstování vistárie čínské v mírném kontinentálním podnebí. S pomocí pravidelného prořezávání výhonků můžete místo tkací révy získat standardní strom, který bude na zahradě nebo v parku vypadat velmi působivě..

Čínská vistárie Čínská vistárie

Japonská vistárie (hojně kvetoucí) má ve srovnání s Číňany kratší výhonky. Jeho maximální výška je 10 m. Bohatě kvetoucí liana má přitom větší listy (až 40 cm) a trsy květů (50 cm). Ke kvetení druhu dochází pomaleji, květy kvetou postupně, od základu. Bohaté kvetení nebo, jak se také nazývá vícekvětá vistárie, není v mrazuvzdornosti horší než čínské a její dekorativní vlastnosti jsou hodnoceny výše.

Japonská vistárie hojně kvetoucí Japonská vistárie hojně kvetoucí

Wisteria Blue Moon byl chovatelem chován relativně nedávno, ale již dokázal překvapit zahrádkáře rekordní schopností odolávat teplotám pod -37 ° C. Hlavním rysem této rostliny je však její vzácná nebesky modrá barva a mírně zkrácené trsy. V chladných oblastech vistárie Blue Moon roste poměrně pomalu a nekvetou tak velkoryse jako jižní odrůdy, ale plně plní svou dekorativní a ochrannou roli.

Wisteria Blue Moon

Péče o vistárii

Voňavá kaskáda vistárie je zpravidla výsledkem společné práce přírody a člověka. Zvláště pečlivá péče o rostliny je nutná v chladném podnebí. Dospělé, částečně dřevnaté révy snáší mnohem lépe mrazy, přechodné sucho nebo dlouhé období břečky, ale mladé sazenice vyžadují citlivý a pozorný přístup ve všech fázích vývoje..

Lehké a teplé

Vzhledem k tomu, že přirozeným prostředím těchto svěžích keřů jsou subtropické lesy Asie, je pro tyto rostliny obtížné mít dlouhou zimu. Aby vistárie vytvořila co nejvíce pupenů, měla by být umístěna na jižní straně místa nebo domu a chránit ji před větrem a průvanem. Navzdory mrazuvzdornosti populárních druhů nestojí za to testovat rostlinu na pevnost-trvalky na zimu musí být pokryty rašelinou, slámou, pytlovinou a jednoleté, dvouleté sazenice po prořezání lze vykopat hliněná hrudka a dočasně uložena v místnosti při + 8–10 ° C.

Wisteria - světlo a teplo Wisteria - světlo a teplo

Zalévání

Zalévání vistárie potřebuje mírné, bez zamokření. Přebytečná voda, zejména v chladném počasí, negativně ovlivňuje kořenový systém, který může začít hnít. Vysoce kvalitní drenáž a volná půda bohatá na organické složky tomu pomohou zabránit..

Vistárie - zalévání Vistárie - zalévání

Půda

Půda pro dekorativní lianu je vhodná pro listnaté drny s malou příměsí říčního písku. Dobrou volbou jsou černé půdy a hlinité substráty, obohacené rašelinou, hnojem nebo kompostem. Aby se snížila kyselost, je země jednou za sezónu zalévána vodným roztokem obyčejné křídy..

Vistárie - půda

Prořezávání

Prořezávání vistárie se provádí podle potřeby k vytvoření větví, ale obecně se doporučuje provést dvakrát: po dokončení hlavního cyklu květu (červen – červenec), zkrácení mladých výhonků asi o 2/3 a také v listopadu – připravit rostlinu na zimu. Aby se zvýšil počet kvetoucích trsů, centrální vinná réva se na jaře prořezává, poté se vytvoří více postranních procesů..

Wisteria - prořezávání

Reprodukce vistárie

Navzdory skutečnosti, že vistárie každoročně tvoří mnoho lusků se semeny, doporučuje se zasadit ji vegetativním způsobem. Řezání, zakořenění řízků nebo mladých výhonků vám umožní získat dospělý strom s nádhernými tekoucími květinami za rok nebo dva. Současně mladá liana ze semen kvete nejdříve o 5 nebo dokonce 10 let později, zatímco odrůdové vlastnosti mateřské rostliny nejsou zachovány..

Výstřižky Ve skutečnosti jde o pěstování nových sazenic z fragmentů větví. V pozdním podzimu, ale vždy před prvním mrazem, jsou mladé výhonky nakrájeny na kusy dlouhé 40–50 cm, umístěny svisle do nádoby a naplněny zvlhčeným substrátem asi o 1/4. Poté jsou ponecháni ve sklepě až do jara. V únoru až březnu se řízky přesazují do skleníku nebo na parapet pod průhledným víčkem (vhodné jsou plastové lahve), které jim zajistí dobré osvětlení, teplo, pravidelnou zálivku a krmení stimulátory růstu. Když je venku teplé počasí, mladé výhonky se přesazují do otevřené půdy..

Kořenové vrstvy provádí na podzim, při přípravě rostliny na zimní klid. K tomu jsou spodní větve, které neměly čas ztuhnout, ohnuty a pohřbeny v zemi do hloubky 10-15 cm. Na jaře, když se na vrstvách objeví listy, jsou odříznuty od mateřská rostlina a nechala rok tvořit kořeny. Na začátku podzimu téhož roku nebo příštího jara lze mladé sazenice přenést na trvalé místo..

Reprodukce vistárie Reprodukce vistárie

Wisteria – fotografie

Pokud jsou teplomilné vistárii poskytnuty pohodlné podmínky, potěší všechny kolem nádherným květinovým „deštěm“ na mnoho let. Navrhujeme, abyste svůj osobní pozemek nebo venkovský dům ozdobili hodnou dekorací, jejíž fotografie jsme shromáždili v našem výběru. Příjemné prohlížení!

Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie Wisteria - fotografie

Thanks! You've already liked this