Tradescantia (100 fotografií): typy a péče

Tradescantia (100 fotografií): typy a péče

Tradescantia je bylinná trvalka s úžasnými dekorativními vlastnostmi. Jeho monochromatické nebo pestré listy zelených, fialových, růžových tónů z něj často dělají skutečnou dekoraci vnitřních interiérů i domácích zahrad. Jemné výhonky jsou pravidelně pokryty květy různých barev. Vlasti rostliny je Latinská Amerika, i když dnes je na různých kontinentech celkem běžná. Svůj název získala na počest anglických přírodovědců Johna Tradescanta staršího a Johna mladšího, kteří na přelomu století XVI-XVII významně přispěli k vědě..

Hlavní typy

Tradescantia má mnoho forem a druhů, kterých je asi 75. Je to do značné míry dáno jeho širokým rozšířením na různých kontinentech, ale stojí za to dát uznání chovatelům, kteří neúnavně pěstují nové odrůdy. Různé druhy vám dnes umožňují pěstovat tuto plodinu uvnitř i na osobních pozemcích a obdivovat její krásu. Zvažte nejslavnější a nejoblíbenější typy pěstitelů květin.

Tradescantia bíle květovaná

Oba americké kontinenty jsou původem z tohoto druhu. Bílokvetá tradescantia dobře zakořenila v bytových podmínkách a dokonce získala druhé jméno „ženská drbna“ kvůli četným propleteným výhonkům a listům, které tvoří kouli.

Jeho hlavní dekorativní vlastnosti spočívají v původních listech, které mají pruhovanou světle zelenou barvu, protáhlý tvar a lesklý povrch. U některých odrůd mohou mít pruhy zlatavý odstín. Květy, jak název napovídá, jsou bílé, někdy mají narůžovělý odstín a mají tvar malých hvězd. Ačkoli jedna květina žije jen jeden den, květ květináče lze pozorovat několik měsíců, protože každý den vykvétají nové pupeny..

Tradescantia bíle květovaná

Virginie Tradescantia

Tato bylinná trvalka pochází z amerického státu Virginie. Zvláštnost spočívá v poměrně dlouhém kvetení a květiny mají jasnou výraznou barvu reprezentovanou modrou paletou. Listy lineárního tvaru dorůstají délky až 20 cm.

Virginie Tradescantia

Tradescantia Anderson

Tato skupina okrasných odrůd, které jsou skvělé pro pěstování jak doma, tak na zahradě. Rostliny dorůstají délky až 80 cm, mají vysoké dekorativní hodnoty a ploché květy jsou namalovány modrými, bílými, purpurovými nebo růžovými tóny. Zajímavou vlastností tohoto druhu je jeho láska ke stinným oblastem – jeho květiny vypadají mnohem krásněji, když je venku zataženo..

Tradescantia dostala své jméno na počest amerického botanika E. Andersona, který ji velmi dlouho studoval..

Tradescantia Anderson

Tradescantia Blossfeld

Tento druh Tradescantia má silné, masité stonky s načervenale zelenou slupkou, která se plíží po zemi. Tmavě zelený povrch listů má někdy načervenalý odstín a rubová strana je hustě pubertální, purpurové barvy. Na sepálech můžete vidět stříbřitou hromadu.

Tradescantia Blossfeld

Tradescantia Zebrina

Říká se mu také zebra-like tradescantia kvůli původní barvě vícebarevných listů, které mají uvnitř purpurově šeřík a zvenčí zelené s bílými a stříbrnými pruhy na obou stranách centrální žíly. Barva kvetoucích pupenů je převážně purpurová nebo šarlatová. Rostlina má pnoucí stonek a často se používá jako rostlina ampelous..

Tradescantia Zebrina

Krytá Tradescantia

Tato krásná vytrvalá rostlina dosahující výšky 30–40 cm má vztyčené listy, které tvoří hustou růžici. Barva listnaté desky na přední straně je zelená a na zadní straně je růžovo-šeříková, díky čemuž tato tradescantia vypadá docela jasně. Kvetení malých bílých pupenů, které se objevují pod listovou přikrývkou, mu dodává větší originalitu..

Krytá Tradescantia

Správná péče o Tradescantia

Aby byla zajištěna vysoká dekorativnost Tradescantia, je nutné dodržovat určitá pravidla péče a vytvářet příznivé mikroklima. Pěstování této rostliny není vůbec obtížné, což je jeden z důvodů jejich popularity mezi pěstiteli květin..

Osvětlení

Tradescantia má z velké části ráda jasné světlo, ale bojí se přímého slunečního světla, ze kterého se může spálit. Při nedostatku osvětlení se stonky natahují a řídnoucí listy zblednou. V bytových podmínkách je lepší zvolit místa pro květináče na okenních parapetech orientovaných na východní nebo západní stranu. Na otevřeném přímém slunci je Tradescantia ponechána ráno a večer..

Tradescantia Care - osvětlení Tradescantia Care - osvětlení

Teplota

Rostlina nevyžaduje speciální teplotní podmínky. V teplém období – od poloviny jara do října – se bude cítit příjemně při teplotě + 25 ° C. S nástupem chladného počasí se musí postupně snižovat. Tradescantia by měla přezimovat při teplotě + 10 … + 12C, aby se dostala do stavu vegetačního klidu. Ve zvláště horkých dnech je lepší převést pokojové květináče na otevřený větraný balkon..

Tradescantia Care - teplota Tradescantia Care - teplota

Vlhkost vzduchu

Tradescantia preferuje mírnou vlhkost. Musí být pravidelně omýván prachem a v teplých dnech také stříkán. Tyto postupy jsou užitečné zejména pro rostliny žijící v závěsných květináčích, protože jsou nejvíce náchylné k vysychání..

Nebezpečím je podmáčená půda, která může vést k hnilobě kořenového systému, proto i při výsadbě tradescantie se musíte starat o drenáž. Přebytečnou vodu zbývající po zavlažování v pánvi je třeba odstranit.

Tradescantia Care - Vlhkost Tradescantia Care - Vlhkost

Zalévání

Zvláště opatrné zalévání je pro Tradescantia nutné v jarních a letních obdobích – půda by měla vždy zůstat vlhká. V zimě se množství pití snižuje – často stačí jeden hrnec asi 70-80 ml vody týdně.

Tradescantia Care - Zalévání Tradescantia Care - Zalévání

Hnojiva a krmení

Aby byl zachován dekorativní vzhled rostliny, musí být krmena na jaře a v létě, v období aktivního růstu. K tomuto účelu můžete použít komplexní obvazy určené pro dekorativní listové pokojové květiny. V zimě se hnojiva nepoužívají, protože přebytek živin při nedostatečném osvětlení může vést k smrti.

Péče o Tradescantia - Hnojiva a hnojení Péče o Tradescantia - Hnojiva a hnojení

Nemoci a škůdci

Nemoci se vyskytují nejčastěji v důsledku nesprávné péče o Tradescantia. Například s nedostatkem světla se stonky začnou roztahovat a listy se ztenčí. Při nedostatku vláhy nebo příliš přímém slunečním světle listy hnědnou. K eliminaci problémů by měly být vytvořeny normální podmínky..

Jak plodina stárne, stonky jsou vystaveny na základně a jediným východiskem je použít vrcholy výhonků jako řízky. Zbytek rostliny je vyhozen.

Další nemocí, kterou může kultura chápat, je houževnatá houba, která se usazuje na listech v místech, kde zůstaly stopy hmyzu nebo mšic. Vyvolává porušení dýchání a fotosyntézy, což vede k oslabení rostliny..

Stejně jako všechny dekorativní kvetoucí plodiny není Tradescantia ignorována různými škůdci, pro které se stává skutečnou pochoutkou. Následující zástupci jsou obzvláště nebezpeční:

Mšice jsou usedlý hmyz, který se živí buněčnou mízou, v důsledku čehož se listy scvrkávají a pupeny opadávají. Rostlinu je nutné umýt mýdlovou vodou a ošetřit Aktellikem.

Roztoč pavouka je tak malý, že ho lze vidět pouze ve skupinových koloniích, které na listech vypadají jako pyl. Známky poškození jsou určeny pádem listů a přítomností tenké sítě. Tradescantia musí být důkladně vykoupaná a vlhčí..

Šupina – usadí se na spodní straně listu a živí se jeho šťávou, zanechává lepkavý výtok. Bude vyžadováno jemné odstranění škůdců a ošetření insekticidy.

Tradescantia - nemoci a škůdci Tradescantia - nemoci a škůdci

Jak transplantovat Tradescantia

Potřeba transplantace závisí na věku kultury. Provádí se zpravidla po 2-3 letech. Stojí za zmínku, že Tradescantia dobře snáší tento proces, pokud se staráte o vytváření optimálních podmínek..

Vyjmutím rostliny z květináče můžete v případě potřeby rozdělit keř, odstranit sušené větve a také vyčistit oddenek staré půdy. Nová půda by měla být lehká a výživná, obsahovat listnatou a sodnou půdu, humus, trochu písku pro lepší propustnost vzduchu. Můžete si koupit hotovou kompozici. Rovněž by měla být položena drenážní vrstva.

Vysazená tradescantia musí být prvních několik dní umístěna ve stínu, aby její úsilí směřovalo k zakořenění. Při přistání na otevřeném terénu stojí za výběr místa, kde bude v poledne vytvořen částečný stín.

Jak transplantovat Tradescantia Jak transplantovat Tradescantia

Reprodukce doma

K propagaci Tradescantie používají pěstitelé jednu ze tří metod – pěstují sazenice ze semen, rozdělují keře nebo používají vegetativní metodu řízkování.

Šíření tradescantie semeny

Semena pro sazenice je nutné vysít v březnu. Je nutné předem připravit mělké nádoby s půdou obsahující písek a rašelinu. Semena jsou mírně prohloubena do země, posypána a zvlhčena. Dále je kontejner pokrytý fólií (sklem) a nainstalován na teplém místě. Skleník musíte pravidelně otevírat, otírat kondenzát a zvlhčovat půdu. Když se objeví první výhonky (asi po dvou týdnech), kryt se odstraní. Když se objeví plné listy, sazenice mohou být transplantovány do “dospělých” květináčů.

Šíření tradescantie semeny Šíření tradescantie semeny

Šíření tradescantie řízkováním

V tomto případě je nutné ostrým nožem odříznout vrcholy stonků asi 12-15 cm dlouhé.Pro zakořenění jsou umístěny do nádoby s vodou nebo půdou. Dále musíte vytvořit skleník a udržovat ho v teple. Oddenek se vyvíjí do 7–10 týdnů, poté klíčky začnou aktivně růst.

Šíření tradescantie řízkováním

Reprodukce tradescantia podle rozdělení

Během transplantace můžete keř rozdělit. Tento proces spočívá v odstranění dospělého keře, setřesení kořene ze země a rozřezání na několik kusů čepelí. Výsledný materiál se okamžitě vysadí do připravených nádob s půdou, aby oddenek nevyschl.

Reprodukce tradescantia podle rozdělení Reprodukce tradescantia podle rozdělení

Tradescantia – fotografie

Šťavnaté jasně zelené stonky, úžasně dekorativní listy a pestré květy jsou hlavními výhodami Tradescantie. To lze jasně vidět na dalším výběru fotografií, který představuje různé druhy kultury, způsoby jejího umístění v domácích a zahradních podmínkách. Příjemné prohlížení!

Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie Tradescantia - fotografie

Thanks! You've already liked this