DIY zahradní cesty: 50 nápadů na fotografie

DIY zahradní cesty: 50 nápadů na fotografie

Zahradní cesty řeší několik problémů najednou – usnadňují chůzi a přepravu mechanizovaného zařízení, rozdělují prostor na zóny a zdobí ho. Ve většině případů si je můžete vydláždit sami, stačí si vybrat potřebný materiál. Doporučujeme vám seznámit se s hlavními způsoby vytváření zušlechtěných cest pro soukromý dvůr!

1. Betonové desky

Silný, trvanlivý beton je skvělým zdrojem pro zahradní stezky. Betonová verze se snadno čistí, je ekonomická, odolná vůči extrémním teplotám a trvanlivá. V hotové podobě vypadají desky docela dobře, navíc je lze vyrobit téměř v jakékoli velikosti a konfiguraci. Je také možné změnit odstín povlaku přidáním požadovaného množství barviv. Postavit takové cesty sami není obtížné..

Nejprve označte hranice a vykopejte postel o hloubce 10 cm. Zakryjte ji 5 cm vrstvou písku, utřete a zalijte vodou. Dále namontujte dřevěné rámy do postele se vzdáleností 7 cm mezi nimi.Šířka rámů by měla být přímo úměrná šířce samotné cesty. Vyplňte rámy betonem..

Po 3 dnech betonové desky ztvrdnou. Nyní věc zůstává malá – zasaďte trávu mezi letadla nebo vyplňte mezery oblázky.

Povrchy vypadají krásně a vhodně na oblastech vyzdobených v moderním skandinávském stylu. Přísný a poněkud chladný obraz je kombinován se sklem, plastem, kamenem, kovem.

DIY zahradní cesty - betonové desky DIY zahradní cesty - betonové desky DIY zahradní cesty - betonové desky DIY zahradní cesty - betonové desky

2. Desky

Dřevo je ideální pro terénní úpravy v jakékoli formě. Dřevo je teplý přírodní materiál, který se v horkém počasí nepřehřívá, a proto se po něm příjemně chodí i bez obuvi. Pokud jste tedy fanouškem přírodních surovin, použijte k vytvoření zahradní cesty dřevo..

V procesu návrhu stojí za to věnovat zvláštní pozornost reliéfu. Zavlažovací místa, hluboké prohlubně, kde se může hromadit kapalina, nejsou pro dřevo to nejlepší. Z technologického hlediska by měly být umístěny nad linií země, aby byly suché a čisté. Vytvořte jakýsi polštář položením rámu do příkopu, na který následně desky připevníte šrouby.

Aby se promenáda harmonicky začlenila do celkové krajiny, musí být její rozměry úměrné místu. Například malá plocha na zahradě nevyžaduje široké linie, omezte se na 50 cm pro jednu osobu. Centrální pasáže by naopak měly být vybaveny prostornými trasami měřícími metr a více..

Zahradní cesty pro kutily - desky Zahradní cesty pro kutily - desky Zahradní stezky pro kutily - desky

3. Dřevěné klíny

Zahradní cesty ze dřeva také vypadají netriviální. Výrobky šetrné k životnímu prostředí mají přirozený vzhled, nízkou cenu, nevytvářejí louže, jsou opravovány a časem lze nepoužitelné kulatiny rozdrtit a přidat do kompostu. Ale nejvýznamnějším plusem je, že můžete rychle a snadno vybudovat jedinečnou cestu vlastními rukama..

Nejprve vyznačte trasu a označte ji kůly a provazy nataženými mezi nimi. Vykopejte příkop, který by měl být o 70-80 mm vyšší než výška pařezů. Na dno položte igelit. Poté přidejte štěrk nebo drcený kámen na polovinu celkové výšky a dobře jej utřete. Vyplňte zbývající prostor pískem a nalijte jej k utěsnění..

Dále jsou rozloženy samotné řezy. Položte klády, jak chcete, velké a malé pahýly lze střídat, umístěte je blízko nebo daleko od sebe. Nejdůležitější věcí v této fázi je zajistit je vysokou kvalitou a vyrovnat je úrovní budovy..

Nakonec vyplňte prostor mezi kotouči zeminou se semeny trávy, pískem nebo štěrkem. Samotné dřevěné části ošetřete antiseptikem, pokryjte barvou nebo lněným olejem.

DIY zahradní cesty - dřevěné klíny DIY zahradní cesty - dřevěné klíny DIY zahradní cesty - dřevěné klíny DIY zahradní cesty - dřevěné klíny

4. Kudrnaté tvary

Použití kudrnatých tvarů je jednoduchý a levný způsob, jak zařídit zahradní cestu. Pro celý cyklus nezávislé konstrukce stačí pouze jedno zařízení. Desky přirozeně nejsou tak silné jako tovární výrobky vyrobené technologií vibračního lití, ale pro krajinné stezky s jejich nízkým zatížením je to docela nejlepší volba..

Rám lze zakoupit ve specializovaném obchodě, na internetu, nebo si jej můžete vyrobit sami z pěny nebo dřevotřísky. Konkrétní řešení by mělo být relativně běžné. Umístěte rám na zem, naplňte jej betonem, rozetřete hladítkem a počkejte 10–15 minut, až kapalina ztvrdne. Plíseň odstraňte jemnými vibracemi. Cyklus opakujte po celé zamýšlené oblasti. Nakonec tvárnice zasypeme pískem, pokropíme vodou a zameteme tuhým kartáčem.

DIY zahradní cesty - kudrnaté tvary DIY zahradní cesty - kudrnaté tvary DIY zahradní cesty - kudrnaté tvary

5. Přírodní kámen

Pro mnoho designérů se tento materiál jeví jako jeden z nejlepších, pokud jde o jeho praktické a estetické vlastnosti. V jeho okolí opravdu keře, stromy, květiny a trávníky vypadají velmi přirozeně. Pro spotřebitele může být vhodnost použití tohoto produktu diskutabilní, s výjimkou kvůli značným cenám a problémům se zpracováním..

Kámen je krásný ve své přirozenosti, takže je lepší jej ponechat v původní podobě, jinak riskujete, že místo ušlechtilého obrazu získáte umělý nevýrazný výsledek. Obzvláště oblíbené jsou výrobky z čedičových, žulových, mramorových a vápencových desek..

Existují dva hlavní způsoby zdění – s přidáním cementu nebo bez něj. V každém případě stojí za to se rozhodnout před zahájením práce. Při instalaci vrchního laku se ujistěte, že je plátno několik centimetrů nad úrovní země. Je důležité tomu věnovat pozornost, aby se na hotové trati nehromadila kapalina..

DIY zahradní cesty - přírodní kámen DIY zahradní cesty - přírodní kámen DIY zahradní cesty - přírodní kámen DIY zahradní cesty - přírodní kámen

6. Klinkerové dlažební kostky

Dlážděné chodníky jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, mechanickému namáhání a opotřebení. Atraktivní vzhled a příjemná barevná paleta spolu s nízkými cenami činí tento materiál docela konkurenceschopným na stavebním trhu. Produkty se snadno instalují a používají, neničí je kyseliny, soli a oleje a odstín zůstává stejný po mnoho let.

Mezi hlavní skupiny odstínů lze rozlišit následující: cihlový, žlutý, tmavý a světlý – vyberte požadovanou barvu, aby odpovídala ostatním budovám. Textura výrobku je také důležitým faktorem. Přejděte na hladký, drsný nebo dekorativní s lesklými detaily. Ale pozor, i textura by se měla překrývat s fasádou..

Zahradní cestu můžete postavit z dlažebních kamenů bez pomoci specialistů. Odstraňte vrchní vrstvu zeminy 30–50 cm. Na turistické stezky stačí písčitý podklad. Je pokryta 10-20 cm, naplněna vodou a zhutněna. Dále proveďte malé prohloubení a nastavte obrubník 2–4 mm pod dlažební kostku. Vyberte způsob instalace a pokračujte v samotném procesu pokládky, ponechte malé mezery 3-5 mm. Na konci vyplňte mezery pískem, rozetřete ho štětcem, utřete vibrační deskou a letadlo omyjte vodou.

DIY zahradní cesty - dlažební kostky slínku Zahradní cesty pro kutily - dlažební kostky ze slínku DIY zahradní cesty - dlažební kostky slínku Zahradní cesty pro kutily - dlažební kostky ze slínku

7. Vyplněná cesta

Profesionálové v oboru terénní úpravy ve své práci dlouhodobě používají oblázky, štěrk a suť. Pozemky ve společnosti těchto kamenů vypadají krásně a uvolněně. Cesty přitom klidně reagují na proveditelné zátěže v podobě vozíků a chůze. Pokud je váš domov vyzdoben v rustikálním nebo středomořském stylu, věnujte pozornost hromadným odchylkám. Venkovská zahrada organicky doplní cesty z úlomků skal, položené v souvislém plátně, bez nadměrného lesku. V druhém případě můžete být trochu sofistikovaní a rozložit mozaikový oblázkový vzor. K tomuto designovému prvku navíc skvěle ladí alpská skluzavka, nádherné květinové záhony nebo malá vodní plocha..

Pokud si přejete, můžete si postavit oblázkovou zahradní cestu vlastními rukama. Obrysy určete pomocí lana, mějte na paměti, že jejich šířka by měla být nejméně 50 cm. Odstraňte vrstvu půdy 15–20 cm, vyplňte písek a poté štěrk. Naplňte příkop do dvou třetin. Kolem okrajů umístěte ohraničení a vyplňte zbývající prostor cementem, přičemž horizontální orientaci ovládejte úrovní. Umístěte oblázky do vlhkého roztoku. Chcete -li položit kameny bez ozdob, umístěte je svisle nebo vodorovně blízko sebe a zatlačte je do cementu. Pokud chcete uspořádat cestu se vzorem, vytvořte skicu a začněte ji obrysovat od středu. Chcete -li získat ploché letadlo, použijte prkno a kladivo, poklepáním na každou oblast zkontrolujte výsledek pomocí úrovně. Po zakrytí díla plastem ho nechte jeden den a poté cestu naplňte tekutým cementem a přebytek odstraňte kartáčem. Po 15 dnech můžete stopu používat k určenému účelu.

DIY zahradní cesty - Hromadná cesta DIY zahradní cesty - Hromadná cesta DIY zahradní cesty - Hromadná cesta

8. Zahradní palubovka

Zahradní paluba je relativně nový nátěr pro terénní úpravy. Zpravidla se jedná o masivní nebo modulární platformu vyrobenou ze dřeva nebo WPC. Již se etabloval jako estetický, pohodlný a bezpečný zdroj. Při výběru podlahy z přírodního dřeva upřednostněte druhy dubů, protože jsou méně náchylné k rozpadu a nosí například jehličnaté stromy..

Laconická konfigurace je možná hlavní výhodou materiálu. Pokud máte pevný základ s drenáží, můžete plátno vyložit přímo na zem. Pokud má ale povrch křivky a vy plánujete vylepšení velkého prostoru, má smysl připravit základnu jako polštář z písku nebo písku a štěrku..

Zahradní cesty pro kutily - zahradní terasy Zahradní cesty pro kutily - zahradní terasy Zahradní cesty pro kutily - zahradní terasy

Master class: DIY zahradní cesta

Thanks! You've already liked this