Coleus (75 fotografií): typy a péče

Coleus (75 fotografií): typy a péče

Coleus je jasná a neobvyklá rostlina, které se v každodenním životě přezdívalo „kopřiva“ pro charakteristický tvar velkých listů. Je nenáročný a půvabný, stejně úspěšně se pěstuje na otevřeném poli i doma. Kompaktní keře se vyznačují různými barvami. Zahradníci oceňují Coleus pro jeho pestré a barevné listy, nenáročnou péči a intenzivní růst. Změna životních podmínek nijak neovlivňuje stav květiny: rychle se přizpůsobuje a pokračuje v růstu. Množí se dokonce snadno a rychle. To nevyžaduje speciální dovednosti..

Obecná charakteristika

Coleus roste v tropických oblastech. V přírodě to může být jeden nebo víceletý. V každodenním životě se obvykle chovají přizpůsobené polyhybridní odrůdy..

Další přezdívka pro Coleuse je „kroton chudáka“. Je to dáno charakteristickou barvou sametových listů, schopných soutěžit s rozmarným a ušlechtilým kodiem. Samotné slovo „koleus“ znamená pouzdro nebo pochvu. To je již odkaz na charakteristický vzhled tyčinkových nití srostlých do jakési skříně..

V přírodě se Coleus cítí skvěle v asijských a afrických lesích. Domorodci jedí určité divoké odrůdy jako potravu, i když to neplatí pro domácí hybridy, které jsou cenné hlavně pro krásu..

Divoký coleus jsou keře vysoké až 50 cm. Listy mohou mít jakýkoli odstín a různé vzory, s lemováním, tečkami, skvrnami, pruhy nebo mramorovým vzorem. Odrůdy vypadají zajímavě, ve kterých je smícháno několik kontrastních odstínů.

Přestože rostlina také kvete, hlavní hodnotou jsou stále její listy, a nikoli miniaturní a nenápadné květy..

Coleus - Obecná charakteristika Coleus - Obecná charakteristika

Druhy Coleus

Existují stovky odrůd Coleus. Mnoho z nich je úspěšně chováno doma i na zahradě. Zde jsou jen některé z možností:

Coleus Bluma – předek mnoha moderních dekorativních odrůd. Chovatelé jej vyšlechtili pod vedením botanika Karla Bluma. Tento vzhled nyní pokrývá nejbohatší a nejrozmanitější paletu barev.

Coleus Bluma

Coleus Renelta – jedna z nejoblíbenějších odrůd. Jeho zvláštností jsou matné sytě červené listy s krémově zeleným lemováním..

Coleus Renelta

Coleus Kong rychle roste a je hustě porostlý velkými listy. Za to dostal své jméno. Časem se může výška a šířka koruny vyrovnat.

Coleus Kong

Coleus Sabre – opak Konga. Jedná se o trpasličí odrůdu, takže její výška téměř nikdy nepřesahuje 17–20 cm..

Coleus Sabre

Coleus pryskyřník – další vysoký keř, který dorůstá až 50 cm. Listy jsou pastelový salát a někdy bílé.

Coleus pryskyřník

Coleus Pumila – ampelous rostlina s ležícími stonky. Díky správné tvorbě svěžího keře můžete dát jakýkoli vzhled.

Coleus Pumila

Coleus Diamond – malá dekorativní odrůda s citronem a červenými, stejnými malými listy.

Coleus Diamond

Růžová tvářenka – vysoce rozvětvená odrůda, jejíž „trik“ je ve velkých vlnitých listech. Dominantní odstín je světle růžový s okrajem salátu.

Coleus Rose Blush

Coleova mozaika – Jedná se o typ zbarvení, které naznačuje pruhované skvrnité listy. Primární barvy jsou zelená, krémová a červená.

Coleova mozaika

Motýl Coleus připomíná křídlo motýla. Má vlnité lemování plechové desky.

Motýl Coleus

Coleova péče

Péče o Coleuse je poměrně jednoduchá, pokud dodržujete několik jednoduchých podmínek:

Optimální půda je směs na bázi listové nebo trávníkové půdy. Můžete použít běžnou zahradní zeminu, ale nejprve ji musíte dezinfikovat a smíchat s rašelinou a humusem. K uvolnění se používá písek. Sledujte kyselost půdy. Pokud jeho pH překročí 7, bude to pro Coleuse zásadní. Tuto směs můžete zředit obyčejným popelem..

K stimulaci růstu a jasu listů je zapotřebí vrchní oblékání. V létě používejte potašová hnojiva. Je důležité, aby roztok nebyl příliš koncentrovaný. Neváhejte pravidelně přidávat do vody trochu popela. Tím se upraví vlastnosti půdy po cestě. První krmení je zhruba měsíc po transplantaci, kdy se Coleus přizpůsobí novým podmínkám. Dříve se mohou citlivé listy poškodit a spálit. Pokud střídáte minerální soli a organické látky, první výsledek se brzy projeví.

Světlé a barevné rostliny vždy milují světlo. Bez něj listy vyblednou a vyblednou. V přírodních podmínkách to lze pozorovat v zimě. Mimochodem, je to pestrá barva, která chrání listy milující slunce před ultrafialovým zářením. Ale ve výšce léta se postarejte o lehký částečný stín, abyste jemnou rostlinu nespálili, zejména přes sklo..

Coleus potřebuje teplo. Teploty až + 16 … + 18 ° C jsou považovány za kritické – to je zimní minimum. Pokud spadne ještě níže, listy opadají a někdy můžete květinu úplně ztratit. Navíc se zvyšuje riziko podmáčení půdy. Ideální teplota je + 20… + 25 ° C. Menší a kratší vibrace nemají vliv na stav kola.

V celém teplém období, počínaje jarem, je třeba Colea zalévat hojně. Používejte však pouze usazenou měkkou vodu a sledujte obsah vlhkosti v oddenku. To pomůže vyhnout se hnilobě a houbovým infekcím. Přidejte vodu, jak ornice schne.

Aby byla zachována optimální vlhkost, listy pravidelně stříkejte vodou z jemného postřiku. To je zvláště důležité v horkých a suchých obdobích. Jinak vadnou, přestávají být elastické a začínají odpadávat. Pamatujte však, že příliš mnoho vlhkosti ovlivňuje květinu hůře než krátkodobé sucho. Sametové listy také nemusíte otírat hadrem – takto se dají snadno poškodit..

Po zimě je čas začít s prořezáváním Coleuse. Podlouhlé výhonky lze bezpečně rozřezat na 5-7 listových vaječníků. Rostlina tedy začne znovu aktivně růst. K rozmnožování lze použít řezané výhonky. Chcete -li zlepšit dekorativní vlastnosti, pravidelně sevřete rostoucí stonky.

Stopky Coleus se nejčastěji odstraňují, protože jeho dekorativní hodnota je v listí, nikoli v květu. Nechat je na delší dobu se vyplatí jen tehdy, když potřebujete nasbírat vlastní semínka..

Coleus - péče Coleus - péče Coleus - péče Coleus - péče

Transplantace a reprodukce

Coleus se množí semeny nebo stonkovými řízky. První metodu častěji používají chovatelé a zkušení pěstitelé květin, ale druhá je k dispozici každému..

Nakrájejte mladé řízky a vložte je do vody. Během 7-10 dnů se objeví první kořeny a rychle rostou. Poté lze rostlinu zakořenit. Nejpohodlnější je hrubá volná půda, jako je vermikulit nebo písek. Používá se také hydrogel. Sazenice můžete dělat kdykoli během roku. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se nedoporučuje pouze pozdní podzim a začátek zimy.

S příznivými teplotními a vlhkostními podmínkami Coleus zakoření téměř vždy. Je tak nenáročný, jak je to jen možné. Řízky se vysazují do malých květináčů až do průměru 9 cm. Pak potřebují světlo a vlhkost. Pravidelně štípejte vrcholy, abyste vytvořili nové výhonky.

Ideální doba pro transplantaci Coleus je jaro, ale v případě potřeby to lze provést na konci zimy. Doporučuje se to provést alespoň jednou ročně pomocí metody překládky – to je pro rostlinu méně traumatické. Nejlépe fungují válcové květináče nebo květináče na tulipány z plastu a keramiky..

Coleus - transplantace a reprodukce Coleus - transplantace a reprodukce Coleus - transplantace a reprodukce Coleus - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Coleus miluje teplo, ale netoleruje sucho a nedostatek kyslíku. Pečlivě sledujte jeho stav. Při prvních známkách vadnutí okamžitě upravte péči. Nejčastějším důvodem je přehřívání v létě a nedostatek světla v zimě. Pokud slunce nestačí, používají se speciální umělé lampy. V létě je lepší držet květinu na balkoně nebo verandě, aby byl zajištěn stálý proud vzduchu..

Hlavní hrozbou pro Coleuse je roztoč pavouka. Méně často je ovlivněn šupinatým hmyzem, mšicí a muškou. Tito paraziti se mohou dostat i na pokojovou rostlinu, pokud jsou přeneseni z otevřeného terénu. Při přesazování proto vždy dodržujte karanténu a květiny několikrát ošetřete insekticidy, aby netrpěly ostatní květináče..

Coleus - kontrola škůdců a nemocí Coleus - kontrola škůdců a nemocí Coleus - kontrola škůdců a nemocí

Coleus – fotografie

Dobré sazenice jsou nejen zdravé, ale také krásné! Proto jsme shromáždili celý výběr fotografií s Coleusem, abyste mohli čerpat nové nápady a inspirovat se. Příjemné prohlížení!

Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie Coleus - fotografie

Thanks! You've already liked this