Boxwood (65 fotografií): typy a péče

Boxwood (65 fotografií): typy a péče

Zimostráz je krásný stálezelený keř, který je oblíbený téměř v každém koutě Evropy, Asie a Severní Ameriky. Oceňují to pro dekorativnost, nenáročnost, hustou korunu a jednoduchost jejího formování. Vytvářejí komplexní živé ploty z buxusu, zdobí s nimi trávníky, rámují záhony a zdobí bordury. V zahradě se používá jako základní základní prvek. A co je důležité, je velmi odolná vůči mrazu a teplotním extrémům, takže snadno toleruje zimu v oblastech domu..

Obecná charakteristika

Druhé jméno pro buxus je buxus. Patří do stejnojmenné rodiny a původně pochází ze středomořských oblastí a východní Asie. Keře rostou pomalu, ale v důsledku toho tvoří hustou a odolnou korunu. Krajinářští designéři okamžitě ocenili takový nález. Doma se zimostráz cítí skvěle v květináčích. Některé odrůdy jsou dokonce vhodné pro miniaturní sazenice bonsají..

V závislosti na odrůdě a životních podmínkách může výška buxusu dosáhnout 12 m, ale trvá to mnoho let, protože průměrný růst za rok je asi 6 cm. Zpočátku jsou výhonky půvabné, tenké a zelené a pouze ztmavnou a časem ztuhnout.

Listy zimostrázu jsou kulaté, lesklé, na krátkém řapíku, někdy mírně protáhlé. Jsou pevné, hladké, sytě zelené, s rýhou uprostřed. Na jaře keř kvete. Je pokrytá drobnými, ale voňavými panikulárními květenstvími. Plody zimostrázu jsou tři vnořené krabice s podlouhlými černými semeny.

Zimostráz - Obecná charakteristika Zimostráz - Obecná charakteristika

Druhy zimostrázu

Existuje obrovské množství druhů zimostrázu, jen existuje asi stovka oblíbených odrůd. V krajinném designu se používají asi tři desítky odrůd a každá z nich má své vlastní vlastnosti. Kombinuje jejich jednoduchost, všestrannost a krásu.

Stálezelený zimostráz

Pochází ze Středomoří a Kavkazu. Jedná se o jednu z nejvíce teplomilných odrůd, takže přes zimu prochází tvrdě. Navenek je to spíše vysoce rozvětvený strom než keř, protože jeho výška může dosáhnout 15 m. Větve jsou rovné a hustě pokryté lesklými listy. Zadní strana desky je matná a zbarví se do žluta. Délka – až 3 cm. Kvetení je malé a samotné květiny mají světle nazelenalý odstín.

Stálezelené truhlíky také obsahují několik kompaktnějších poddruhů. Suffruticosa je například malý půvabný keř se vzpřímenými výhonky a vejčitými, pevnými listy. Je skvělý pro středně velké živé ploty. Elegance je malý kuličkovitý keř až do průměru jednoho metru. Jeho zvláštností jsou tenké výhonky s pestrým olistěním s bílým lemováním..

Stálezelený zimostráz

Malolistý buxus

Jedná se o mrazuvzdorný buxus z Číny a Japonska do výšky 1,5 m. Jeho zvláštností jsou široké oválné listy až 2,5 cm a svěží květenství tvořené vonnými malými bílými květy.

Dvě nejoblíbenější odrůdy v této kategorii jsou Winter Gem a Faulkner. První z nich je ideální pro chladné a stinné oblasti. Roste rychle a často se používá k lemování záhonů. Druhý je perfektní volbou pro tvarování zelených soch.

Malolistý buxus

Colchis buxus

Když už mluvíme o zimostrázu, nelze nezmínit Colchise. Jedná se o vzácnou a reliktní odrůdu uvedenou v Červené knize. Výška výhonků může dosáhnout až 20 m a ve volné přírodě žijí až 600 let. Tloušťka kmene během této doby dosahuje 35 cm. S tak působivými rozměry zůstává listí malé a dekorativní, i když masité.

Colchis buxus

Jiné odrůdy

Mezi další populární odrůdy stojí za zmínku následující typy nápravových skříní:

Arborescens je hustý keř s masitými, vejčitými, tmavými listy. Vhodné pro stinné oblasti. Dobře roste v odvodněné vápenaté půdě.

Blauer Heinz je neobvyklý druh dřepu s namodralým nádechem listů. Roste pomalu, ale je jedním z nejvíce mrazuvzdorných. Zdobí dobře s okraji, které se používají k vytváření dekorativních ozdob a zelených koberců.

Buxus Harlandii Hance je nejlepší odrůda pro vytváření miniaturních bonsajových aranžmá. Roste velmi pomalu a jeho listy jsou dostatečně malé, aby se objevily proporcionálně..

Sempea je jednou z nejnáročnějších a nejrozšířenějších odrůd v našich zeměpisných šířkách. Nebojí se chladných zim, skvěle snáší střih a je vhodný i pro vytváření složitých zelených tvarů..

Zimostráz - Druhy Zimostráz - Druhy Zimostráz - Druhy

Péče o buxus

Péče o buxus je snadná. Hlavní věc je zpočátku přistát správně. V ideálním případě potřebujete polostín a volnou, úrodnou, jílovitou půdu. Výsadba se provádí na podzim, aby se sazenice přizpůsobily mrazu. Nejprve se rostliny intenzivně zalévají. Perlit se nalije do výsadbové jámy k odvodnění. Kořeny musí být rozděleny a rovnoměrně rozloženy po otvoru. Pro vytvoření živého plotu se zimostráz vysazuje v intervalech až 25 cm a pro zelený koberec – až 20 cm a v šachovnicovém vzoru.

Další péče spočívá v ochraně před větrem a průvanem. Další zalévání je nutné pouze v případě, že již dlouho neprší. Boxwood se nebojí krátkého sucha. Stejně tak snáší teplo a mráz až do -20 ° C.

Půdu je třeba pravidelně uvolňovat a odstraňovat plevele. Rašelina se používá k mulčování. K odplavení nečistot z listí se pravidelně používá lehká a uklizená sprcha.

Čím častěji keř stříháte, tím pravidelněji ho musíte krmit, aby se rostlina stihla vzpamatovat. Pro stálezelené druhy existují speciální komplexní hnojiva. Složení je vybráno pro sezónu. V teplém období a v období aktivního růstu například není dostatek dusíku a fosforu. Na podzim dávejte pozor na superfosfáty a draselnou sůl, ale minerální roztok zřeďte tak, aby nespálil kořen. Je přísně zakázáno používat koncentrovaná hnojiva..

Kromě prořezávání dekorativních forem by měly být od poloviny jara odstraněny poškozené, zmrzlé a zvadlé výhonky. Ozdobné koruny se budou muset tvořit měsíčně, protože keř začíná sílit. Někdy je třeba staré truhlíky prořezat, když jsou příliš zarostlé. Chcete -li to provést, vyřízněte několik starých větví..

Důležitá nuance: s buxusem musíte pracovat velmi opatrně. V jeho listech se zvyšuje koncentrace škodlivých látek. Proto je vhodné po kontaktu nosit rukavice a důkladně si umýt ruce. Musíte být opatrní s dětmi a zvířaty..

Péče o buxus Péče o buxus Péče o buxus

Transplantace a reprodukce

Zimostráz se reprodukuje klasickými způsoby: semeny, řízky a vrstvením.

Semena se prakticky nepoužívají v každodenním životě. Snadno ztrácejí klíčivost a samotný proces je poměrně složitý a specifický. Nejprve budete muset zpracovat výsadbový materiál pomocí profesionálního stimulátoru, poté ho klíčit ve vlhké tkáni, provést stratifikaci, vytvořit sazenice pod filmem a neustále hnojit sazenice.

Řezání je nejběžnější metodou. Se začátkem jara odstřihněte otevřené zelené výhonky asi 15 cm dlouhé, odeberte všechny listy zespodu, nechte je jeden den ve stimulátoru a zasadte je do země. Ideálně – v úrodné a dříve kypřené půdě humusem a kompostem. Někdy je dokonce možné obejít se bez sazenic a okamžitě zasadit rostlinu do otevřené půdy. Kořen trvá 1–2 měsíce. První rok v zimě křoví pečlivě zakryjte. Sazenice v květináčích se nejlépe odstraňují uvnitř..

Šíření vrstev je další jednoduchá a účinná technika. K tomu je mladý spodní výhon jednoduše nakloněn k půdě a upevněn v této poloze. Top rozhodně potřebuje opěrnou tyč. Poté zalévejte a přihnojujte nejen mateřský keř, ale i budoucí sazenici. Časem zapustí kořeny a poté ho lze oddělit a přesadit..

Zimostráz - transplantace a reprodukce Zimostráz - transplantace a reprodukce Zimostráz - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Jednou z vlastností zimostrázu, které si zahradníci nejvíce cení, je jeho odolnost vůči chorobám a parazitům. Všechny hlavní odrůdy mají dobrou imunitu a odolnost vůči vnějším podnětům.

Střílet nekrózu se vyvíjí jen zřídka. Lze jej identifikovat sušením vrcholků a skvrnitých listů. Stačí odříznout poškozené fragmenty a keř ošetřit fungicidem.

Z parazitů zimostráz nejčastěji infikuje žlučníka, který na něj klade vajíčka. To narušuje jak zdraví, tak estetické vlastnosti rostliny. Proto je důležité listy neustále kontrolovat, aby bylo možné rychle zjistit napadení a vše ošetřit insekticidy. Stejné léky pomáhají předcházet napadení mšicemi, plsti a klíšťaty..

Boxwood - kontrola škůdců a nemocí Boxwood - kontrola škůdců a nemocí

Zimostráz – fotografie

Aby byl váš oblíbený zelený koutek nejen zdravý, ale také krásný, podívejte se na náš výběr fotografií. Shromáždili jsme nejzajímavější řešení z buxusu pro inspiraci. Příjemné prohlížení!

Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie Zimostráz - fotografie

Thanks! You've already liked this