Alyssum (85 fotografií): typy a péče

Alyssum (85 fotografií): typy a péče

Alyssum je jasná a barevně kvetoucí bylina. Známá je také jako mořská lobularia, stonecap nebo červená řepa. Ve skutečnosti existují určité rozdíly. Zejména květy alyssum jsou zbarveny do odstínů světle žluté. Na zahradě je to nádherná krycí rostlina – zdobí alpské skluzavky, obrubníky, zdivo, vysazuje ji do popředí, skrývá holou půdu. Okolí výhodné pro všechny-kosatce, pomněnky, růže a tulipány. Domy Alyssum se pěstují v květináčích na balkoně, verandě nebo v altánech.

Obecná charakteristika

Alyssum patří mezi zelné rostliny. Výška, typ výhonků a vzhled zcela závisí na konkrétním kultivaru. Barva závisí na stejném, ale nejběžnějším odstínem je žlutá a její variace. Plodem je malý semenný lusk s podobně malými hnědými semínky.

Oddenek květiny je povrchní a vláknitý. Ale dobře akumuluje vlhkost, takže rostlina přežije dočasné sucho. Klasickým typem květenství je elegantní shluk miniaturních pohárků se čtyřmi okvětními lístky. Vůně alyssa dobře přitahuje prospěšný hmyz, včetně včel. V kultuře je to také medonosná rostlina..

Alyssum je nejen krásná, ale také užitečná. Připravují se z něj odvary pro léčbu horečky a nachlazení, je obsažen v diuretických přípravcích a používá se v kosmetologii jako přísada do tonik pro péči o problematickou pokožku. Jednou se jím dokonce pokusili ošetřit lidi pokousané vzteklými zvířaty, ze kterých pochází název rostliny. Doslova se překládá jako „proti psí vzteklině“.

Alyssum - obecná charakteristika Alyssum - obecná charakteristika

Druhy alissum

V rodu Alyssum existuje asi několik stovek druhů letniček a trvalek. Většina z nich pochází ze Sibiře nebo jižní Evropy, stejně jako ze subtropických oblastí Ameriky a Afriky. Vytrvalé odrůdy jsou odolné vůči chladu a snadno přežijí v severních oblastech, ale mají kratší dobu květu. Letničky kvetou dlouho a jsou obzvláště barevné, ale rostou jeden rok. V okrasném zahradnictví se používá jen několik nejznámějších a nenáročných druhů..

Lobularia moře

Mořská lobularia je nyní samostatným druhem rostlin, ale donedávna byla považována za jednu z odrůd alyssum. Je to vytrvalá rozvětvená rostlina, která obaluje zem výhonky. Je poměrně krátký, až 40 cm, pokrytý stříbřitými krátkými chlupy.

Lobularia je teplomilná trvalka. Listy jsou oválné a masité. Květiny – malé zlaté, shromážděné v elegantních jasných štětcích.

Hlavní odrůdy:

– Esther Bonnet je ampelous rostlina s výhonky až 25 cm Květy – většinou pastelové krémové a růžové odstíny. Odrůda kvete od července do září..

– Tiny Tim je miniaturní květina s výhonky asi 8 cm a voňavým sněhově bílým květem.

– Princessin Purple – ampelous forma s dlouhými, prodlouženými výhonky. Květenství je elegantní jemný šeřík. Kvůli jejich kráse a eleganci se objevil název druhu.

– Violet Coning je hustá kulovitá rostlina. Jedná se o nízkou odrůdu, až 15 cm. Květy jsou jasně purpurové.

Alyssum - Marine Lobularia Alyssum - Marine Lobularia Alyssum - Marine Lobularia

Alyssum Gmelin

Alissum Gmelin, neboli hora, je malá mrazuvzdorná trvalka. Jeho výška je až 20 cm. Šedozelené stonky vzestupného typu se rozprostírají po zemi. Zvláštností tohoto druhu jsou původní zaoblené listy, které se postupně zužují nahoru a mění se v kopinaté.

Květenství je půvabná racemóza miniaturních žlutých květů. Kvetou v dubnu a kvetou v květnu. Ovoce – dekorativní, pubertální.

Alyssum Gmelin Alyssum Gmelin

Pyrenejské alyssum

Tato odrůda se vyznačuje stříbřitými oválnými listy a neobvyklou barvou květů. Výška – až 20 cm. Sněhově bílé lístky kontrastují s hnědými prašníky. Květenství je malé a kompaktní. Pyrenejský alyssum kvete ne na jaře, ale v létě.

Pyrenejské alyssum Pyrenejské alyssum

Skalní alyssum

Nejedná se o krycí rostlinu, ale o polokulovité keře do 25–40 cm. Tenké rozvětvené výhony dokonce na bázi ztuhnou. V důsledku toho se vytvoří pružná a hustá koule..

Listy skalnaté odrůdy mají díky okraji šedý odstín. Jsou shromažďovány v elastických zásuvkách. Slunečně žluté květy se vyznačují zajímavým tvarem okvětních lístků a jsou shromažďovány v hustých hroznech. Odrůda kvete na jaře, ale za příznivých podmínek je schopna znovu rozkvést do konce léta..

Existuje několik populárních odrůd – jasný citron Citrinum, miniaturní a hustý Compactum, světlý a pestrý Variegata, hnědý Dudley Neville, vysoký a dlouhověký Plenum, nízké plazivé Procumbens a další..

Skalní alyssum Skalní alyssum

Alyssum plíží

Plazivá půdopokryvná odrůda tvoří hustý, pružný a přesto vysoký koberec. Jeho výška je až 40–60 cm. Prostorové listy mají stříbřitý odstín a neobvyklou prolamovanou texturu. Stonek – jednodušší, ne tak dekorativní. Květy jsou malé, až půl centimetru v průměru. Alyssum kvete na konci jara. Klasická barva, jasně žlutá.

Alyssum plíží Alyssum plíží

Nové odrůdy

Popularita alyssa mezi pěstiteli květin rychle roste, takže chovatelé vyvíjejí nové dekorativní odrůdy. Existují kalichové, vinuté, stříbřité, drsné a další druhy. Ze zajímavých nových odrůd stojí za zmínku:

– Bílý koberec – půdopokryvná rostlina s bohatým a dlouhotrvajícím bílým kvetením.

– Paletta je miniaturní hustá rostlina do 10 cm. Odstíny – jakékoli, až hnědé. Je vysazen, aby vytvořil barevné květinové záhony a alpské trávníky..

– Zlatý rýžovač je kulovitý keř s úzkými listy. Tento typ se liší tvarem kartáčů: jsou menší a hustší, jasně žluté barvy. Toto alissum se používá k dekoraci zdí, zdiva, skalnatých kopců..

– Růžový koberec – rozvětvený voňavý keř až 12 cm Má neobvyklý vzhled: šedé pubertální listy v kombinaci s malými růžovými racemózovými květenstvími. Tato odrůda se používá pro rámování záhonů, zdobení balkonů, verand a altánů..

– Big Jam je jednou z největších kvetoucích odrůd až do 35 cm. Jeho květy jsou téměř dvakrát větší než běžné. Barvy se pohybují od bílé přes levanduli po fialovou. Je ideální pro severní oblasti. Nebojí se mrazu a sucha. Big Jam pokračuje v kvetení i během mrazů až do -3 ° C.

Alyssum - nové odrůdy Alyssum - nové odrůdy Alyssum - nové odrůdy

Péče o Alyssum

Nenáročnou květinu zvládnou i nezkušení pěstitelé. Optimální půda je lehká, úrodná. Můžete použít mírně zásadité směsi. Aby se zabránilo nadměrné vlhkosti, je nutné odvodnění. Důležité je také květinu nepřekrmit. Při příliš intenzivní výživě listy dobře rostou, ale alyssum téměř nekvetou.

K prodloužení kvetení potřebujete slunce a vzduch. Ideální jsou dobře větrané prostory. Stárnoucí vytrvalé rostliny by měly být postupně ředěny směrem k mladým a silným.

Pro pravidelnou údržbu stačí půdu uvolnit a odplevelit. Top dressing se zavádí před a po odkvětu. U půdopokryvných odrůd dávejte pozor na tekutá hnojiva, ale musí být zavedena opatrně, aby nespálila listy..

Vytrvalé odrůdy se prořezávají, aby se prodloužilo kvetení a dekorativnost. V době dozrávání plodů jsou stonky zkráceny asi o třetinu. Někdy tak můžete vyvolat opětovné kvetení. Aby roční odrůdy potěšily déle, je třeba odstranit zastaralé stopky.

Péče o Alyssum

Odolnost proti mrazu

Mějte na paměti, že hranice mrazuvzdornosti alyssu není nekonečná. Nepřežije teploty pod -15 ° C. V oblastech s těžkými zimami jsou trvalé odrůdy pokryty suchým listím a v zimě sněhem. Můžete tak zabránit zamrznutí oddenku..

Alyssum care - mrazuvzdornost Alyssum care - mrazuvzdornost

Transplantace a reprodukce

Metody pěstování Alyssum jsou klasické:

Semena. Vysévají se do skleníku nebo na volnou půdu. Je nutné je rovnoměrně rozložit podél brázd až do hloubky 15 cm. Pokud zasadíte květinu na konci jara, na podzim vás už potěší prvním kvetením. V teplých oblastech můžete alissum zasadit do začátku zimy..

Sazenice. Sazenice jsou vždy pohodlnější. Tímto způsobem můžete téměř okamžitě získat silné kvetoucí keře. První kvetení začíná asi za 2 měsíce. Kromě toho je tímto způsobem pohodlnější vytvářet dekorativní kompozice. Semena jsou zasazena do mělkých boxů, půda je ošetřena hašeným vápnem a pokryta fólií. Krabice jsou udržovány v teple na světle s pravidelným postřikem a větráním. První výhonky lze vidět do týdne. Po objevení prvních dvou plnohodnotných listů mohou být květiny přesazeny do samostatných květináčů a do konce jara – do otevřené půdy..

Vegetativní rozmnožování. Tato metoda se téměř nepoužívá, protože alissum v zahradách je nejčastěji roční. Při dělení keře je důležité nepoškodit oddenek. Můžete také nakrájet řízky asi 10 cm, které jsou umístěny ve vodě, dokud se neobjeví první kořeny. Poté jsou transplantovány do otevřené půdy a do konce léta – na trvalé místo..

Alyssum - transplantace a reprodukce Alyssum - transplantace a reprodukce Alyssum - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Alyssum je relativně nenáročný a jen zřídka onemocní. Jeho hlavní hrozbou je blecha brukvovitá. Chcete -li ji odstranit, musíte zpracovat dospělé a dospělé rostliny speciálním octovým roztokem. Housenky se odstraňují mechanicky a odstraňují se insekticidy nebo infuzí tabáku. Včasné zpracování také ochrání před můrou zelnou.

Při nesprávné péči nebo neustálém podmáčení se objeví pozdní plíseň – speciální druh kořenové hniloby. V tomto případě je nutné ošetření fungicidy. Plíseň je zničena kapalinou Bordeaux. Z chorob v alissu je také nalezena virová mozaika, ale není vyléčena.

Alyssum - kontrola škůdců a nemocí Alyssum - kontrola škůdců a nemocí

Alyssum – fotografie

Podívejte se na náš výběr fotografií, abyste zjistili, jak alissum vypadá a s čím funguje! S naší radou bude vaše květinová zahrada vždy krásná a upravená.!

Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie Alyssum - fotografie

Thanks! You've already liked this