Actinidia (85 fotografií): typy a péče

Actinidia (85 fotografií): typy a péče

Actinidia je nejen krásná dekorativní liana, ale také užitečná zahradní rostlina. Nese bohaté ovoce, potěší kvetoucími a krásnými listy, vhodnými pro vytvoření efektního živého plotu nebo oblouků, skrývání předmětů z domácnosti, zdobení teras, altánů a fasád. Actinidia je příbuzná kiwi. To přímo naznačují jeho plody, nazelenalé podlouhlé bobule do 3 cm. Navíc: zpočátku to byla jedna z odrůd aktinidií, která se stala jejím předkem.

Obecná charakteristika

Actinidia přirozeně roste v tropických oblastech, stejně jako v subtropech a mírných zeměpisných šířkách východní Asie. Okrasné odrůdy chované šlechtiteli lze ale pěstovat téměř kdekoli..

Jedná se o velkou lezeckou lianu v její klasické podobě. Potěší dekorativní listy a zdravé plody s rekordním obsahem vitaminu C, dokonce vyšším než u citronů. Různé odrůdy se navíc liší chutí, vůní a velikostí..

Vysoké výhony postupně tuhnou. Listy jsou jednoduché, se sotva zoubkovanými okraji a ostrým koncem. Rostou střídavě na stoncích. Malé květy jsou skryty v dutinách, maximálně 3 cm. Nejčastěji jsou bílé nebo žluté.

Actinidia - obecná charakteristika Actinidia - obecná charakteristika Actinidia - obecná charakteristika

Druhy aktinidií

Na světě existuje více než 70 druhů aktinidií. Většina z nich jsou vytrvalé vinné révy pocházející z jihovýchodní Asie. Je to dvoudomá rostlina, proto jsou všichni jedinci rozděleni na samce a samice. Pro začátečníky je těžké je rozeznat. To je evidentní pouze v období květu. Samičí květy jsou osamělé, s mohutným horním vaječníkem a krátkými řídkými tyčinkami. U mužů se shromažďují v polštářcích po třech. Uprostřed je nenápadný zmenšený vaječník obklopený četnými tyčinkami. Samoplodné formy jsou vzácné a nacházejí se pouze v několika odrůdách.

Actinidia akutní

Je to nejmocnější a největší odrůda, původem z východních lesů. Dorůstá až 30 cm a kmen v oddenku se rozšiřuje na 20 cm.

Velké a silné výhonky se motají kolem blízkých stromů a sevřou jejich kmeny. Pokud není podpora, větví se. Právě kvůli takovým vinicím se objevuje skutečná hustá džungle. List je hustý, dekorativní, lesklý. Sladké, měkké plody dozrávají na podzim. Jsou také poměrně velké, až 3 cm.

Slavné odrůdy – Goliath, Primorskaya, Balsamnaya, září, Giantess a další.

Actinidia akutní

Actinidia kolomikta

Je to nejslavnější, nejrozšířenější a nejrozmanitější odrůda pocházející z Dálného východu. V přírodě roste na kopcovitých svazích a v lesích a dosahuje výšky 7 m.

Charakteristikou aktinidie je schopnost jejích listů měnit svou barvu. Mladé listy mají neobvyklý bronzový odstín, ale postupem času ztmavnou a zezelenají a s blížícím se obdobím květu bělí. Poté, asi po 20 dnech, špičky zrůžoví nebo se dokonce stanou bohatou karmínovou barvou. Díky tomu se aktinidia kolomikta stala oblíbenou okrasnou rostlinou..

Na podzim listy popínavé rostliny žloutnou, narůžovívají nebo purpurují. Vzhledem k tomu, že je tato odrůda odolná vůči zimě, můžete výhonky obdivovat po celý rok.

Mezi známé poddruhy patří raně plodná hroznová aktinidie, pozdní a velká Slastena, dále Parkovaya, Vafelnaya, Lakomka a Monetka.

Actinidia kolomikta

Actinidia polygamní

Polygamní aktinidie s ostrými plody se mírně liší od ostatních odrůd. Jeho výhonky jsou poměrně malé, až 5 m. Téměř se nerozvětvují. Listy ale plně demonstrují proměnlivost barvy během vývoje..

Nezralé plody mají štiplavou chuť, ale postupem času jsou sladší. Zajímavostí je oranžová barva bobulí, díky které je tato aktinidie obzvláště dekorativní..

Slavné odrůdy – velká a produktivní meruňka a nenáročná a mrazuvzdorná kráska. Pepř, vřeteno a beta jsou také běžné..

Actinidia polygamní

Actinidia Giralda

Jedná se o další velkou odrůdu původem z jihu Primorského kraje. Rychle a snadno střílí na 25 m. Plody takových aktinidií jsou největší, až 4 cm. Vyznačují se hustou a drsnou kůží.

Actinidia Giralda

Actinidia purpurea

Je to velká a teplomilná čínská réva s tmavě červenými sladkými bobulemi. Někdy ovoce získá purpurový odstín. Listy jsou hladké, velké a ve tvaru srdce. Tato odrůda těžko snáší mráz a zimu..

Actinidia purpurea

Actinidia čínská

Jak naznačuje název, domovinou této odrůdy je Čína. Středně velká liana dosahuje 7–8 m. Její listy jsou velké a kožovité, široké až 12 cm. Zajímavostí je okraj a načervenalá kůra výhonků. Velké plody, asi 5 cm, jsou také pokryty lehkou chmýří. Z této aktinidie chovatelé najednou chovali kiwi.

Actinidia čínská

Péče o aktinidii

Actinidia je nenáročná. Hlavním pravidlem je udržovat vhodnou vlhkost. K tomu je užitečné nejen pravidelně zalévat půdu, ale také ji mulčovat rašelinou nebo pilinami..

Na podzim okopejte, uvolněte a přihnojte. Mějte na paměti, že kořeny lián leží v povrchové vrstvě půdy, takže musíte vše dělat tak opatrně, jak je to možné..

Pěstování aktinidií nutně vyžaduje podporu. Za tímto účelem je nad 2–3 m postavena mřížoví. Chcete -li vytvořit rostlinu, ponechte několik nejsilnějších výhonků, přivažte je k mřížoví a zbytek odřízněte. Poté každý rok odstraňte jednu ze starých vinic a nahraďte ji novou. První plody se objeví za pár let. Poté lze postup výměny zkrátit a opakovat každé 3-4 roky..

Péče o aktinidii Péče o aktinidii Péče o aktinidii

Transplantace a reprodukce

Aktinidie lze pěstovat ze semen nebo je množit tradičními vegetativními metodami: dělením kořenů, řízkováním, vrstvením nebo roubováním. Nejjednodušší a nejpraktičtější možností je vrstvení. V pozdním jaře je silný a zdravý výhon položen vodorovně a upevněn v drážce. Tam je po určitou dobu aktivně napojeno a pokryto půdou, dokud se neobjeví oddenek. Po roce ji můžete sami vysadit nebo poslat na pěstování v sazenicích.

Pro pěstování aktinidií je důležité vybrat správné místo. Vysazuje se poblíž verand nebo teras. Pokud není k dispozici žádná podpora, lze ji postavit samostatně. Sazenice se vysazují brzy na jaře. V otvoru je položena oblázková drenáž. Nezapomeňte aplikovat hnojiva: humus, popel, superfosfáty. Vápnu v půdě se určitě vyhněte – tropické rostliny to nesnášejí.

Optimální vzdálenost je od 2 m, aby nic nebránilo růstu aktinidií. Půda by měla být kyprá a středně vlhká. Aby se udrželo optimální mikroklima, je mulčováno. Pro přirozené opylení je vedle nich vysazen samec a pár samic.

Actinidia - transplantace a reprodukce Actinidia - transplantace a reprodukce Actinidia - transplantace a reprodukce Actinidia - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Actinidia je odolná vůči chorobám a škůdcům. Nejnebezpečnějším nepřítelem je houbová infekce. Chcete -li to provést, musíte udržovat příznivou vlhkost, vždy odstraňovat poškozené oblasti a pravidelně ošetřovat sazenice speciálními prostředky..

Hlavním škůdcem révy vinné je brouk listový. Poškozují pupeny a dužinu listů, a navíc se rychle a aktivně množí. Abyste zabránili invazi, ošetřete sazenice kapalinou Bordeaux každé jaro..

Actinidia - kontrola škůdců a nemocí Actinidia - kontrola škůdců a nemocí

Actinidia – fotografie

Podívejte se na náš výběr fotografií, abyste věděli, jak vypadá aktinidie, kde ji zasadit a s čím pracuje. Shromáždili jsme nejnápadnější a nejzajímavější příklady zdobení vašich sazenic. Příjemné prohlížení!

Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie Actinidia - fotografie

Thanks! You've already liked this