Co to jest kuchnia bez plastiku? – 6 wskazówek do kuchni bez plastiku

Jeśli czujesz się przytłoczony rosnącym oceanem plastikowych odpadów, nie jesteś sam. Nasz świat faktycznie tonie w plastiku, ale wciąż jest nadzieja. Więc nie rozpaczaj! Dajemy Ci 6 prostych sposobów na zrobienie czegoś, usuwając plastik z własnej kuchni. Kuchnia bez plastiku jest w rzeczywistości możliwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz to zrobić.

Chcesz założyć kuchnię bez plastiku??

bezplastikowe przybory kuchenne wykonane z trwałych materiałów

Ale od czego zacząć? Jedno jest pewne – bez plastiku nie da się obejść z dnia na dzień. Ale możesz stopniowo zmniejszać użycie plastiku. I to jest dobry początek. Staraj się więc kupować bez plastiku i używać jak najmniej plastiku we własnej kuchni.

Za każdym razem, gdy zastępujesz plastikową torbę płócienną torbą wielokrotnego użytku lub zamieniasz syntetyczną gąbkę na zrównoważoną szorowarkę, chronisz żywność przed toksynami i utrzymujesz plastik z dala od śmieci.

Kuchnia bez plastiku

kuchenne torby na zakupy bez plastiku zakupy bez plastiku

6 wskazówek dotyczących kuchni bez plastiku

Przybory kuchenne bez plastiku

Jeśli myślisz o stworzeniu kuchni wolnej od plastiku, nie musisz wywierać presji, aby od razu wszystko wymienić. Najbardziej zrównoważonym sposobem na to jest użycie tego, co już masz, przed zakupem czegoś nowego. Jeśli przybory kuchenne nadal wykonują swoją pracę, trzymaj je, aż nie będą już nadawały się do użytku. Jeśli się zepsują, zdobądź wersję wykonaną z materiałów odnawialnych, takich jak metal, tkanina, drewno lub bambus.

Zrównoważone przybory kuchenne wykonane z drewna i szkła

kuchenne przybory kuchenne bez plastiku trwałe materiały drewno szkło

Torby do przechowywania wykonane z silikonu lub tkaniny

Na rynku dostępnych jest wiele silikonowych toreb do przechowywania wielokrotnego użytku, które można bezpiecznie zamrozić, a nawet ugotować! Woreczki silikonowe wytrzymują znacznie dłużej i wypłukują się znacznie wolniej w porównaniu z workami plastikowymi. Istnieją również zmywalne torby z tkaniny z suwakami lub zapięciami na rzepy, ale nie są one tak ciasne i zwykle nie są używane do gotowania.

Silikonowe torby do przechowywania wielokrotnego użytku

bezplastikowe zamykane torby kuchenne wykonane z silikonu

Pojemniki do przechowywania wykonane ze szkła

Plastik wypłukuje się z ciepła, tłuszczu i czasu trwania. Przejście na szklane pojemniki do przechowywania jest stosunkowo łatwe, ponieważ szklane pojemniki są obecnie łatwe do znalezienia. Możesz je przechowywać w lodówce, szafce, a nawet w zamrażarce! Po prostu zostaw cal nad zawartością, ponieważ niektóre produkty rozszerzają się podczas zamrażania.

Użyj słoików z masonem

Używaj naczyń kuchennych bez plastiku

Użyj szmatki z wosku pszczelego

Okłady z wosku pszczelego mogą przyklejać się do pojemników w podobny sposób jak folia spożywcza. Wszystkie są naturalne i mogą być używane wielokrotnie przez okres do 12 miesięcy przed wyrzuceniem ich do kompostu. Dowiedz się, jak samemu zrobić okłady z wosku pszczelego, a już nigdy więcej nie użyjesz folii plastikowej.

Okłady z wosku pszczelego to sprytna alternatywa dla folii plastikowej

Samodzielnie twórz i używaj bezplastikowych ręczników kuchennych z wosku pszczelego Używaj kuchennych ściereczek z wosku pszczelego bez plastiku

Dodatkową zaletą są pokrowce wykonane z elastycznej tkaniny, które można prać i używać ponownie. Lub po prostu zawiąż ręcznik kuchenny lub serwetkę na szklance za pomocą gumki.

Zawsze miej pod ręką ręczniki z materiału

plastikowe paski szmatki kuchennej,

Poznaj lokalnych piekarzy i rolników

Świeże produkty, chleb, jajka lub mięso z lokalnych targowisk można napełniać bezpośrednio do własnych pojemników i toreb, dzięki czemu nie potrzebujesz już plastikowych opakowań, które trafiają do Twojej kuchni.

Torby na owoce i warzywa wielokrotnego użytku

plastikowe torby wielokrotnego użytku kuchenne na owoce i warzywa

Na przykład jedną z najtrudniejszych rzeczy do znalezienia w opakowaniach bez plastiku jest krojony chleb. Jasne, w sklepie spożywczym można znaleźć chleb i bagietki w papierowych torebkach, ale najlepszym sposobem na zdobycie świeżego krojonego chleba jest lokalna piekarnia. Po prostu przynieś własną torbę wielokrotnego użytku, każ ją tam rozciąć, a kiedy wrócisz do domu, po prostu użyj lnianego chlebaka.

Miej torbę na zakupy lub koszyk na zakupy?

plastikowa torba na zakupy bez plastikowych naczyń kuchennych

Stwórz ogród ziołowy

Czy zauważyłeś, ile ziół znajduje się w plastikowych tackach w sklepie? Wykonane są miliony maleńkich plastikowych pojemników, które są pakowane w kilka gałązek ziół, abyśmy mogli użyć ich do posiłku! Zamiast tego wyhoduj własne zioła. Stwórz parapet lub ogródek balkonowy z najczęściej używanymi ziołami. Pożegnaj się ze świeżymi, smacznymi ziołami i pożegnaj zbędny plastik jednorazowego użytku.

Ogród ziołowy na własnym balkonie

bezplastikowy ogródek ziołowy tworzy parapet

Możliwa kuchnia bez plastiku

Świadomość to pierwszy krok do działania. Kiedy już zrozumiesz, jak Twoje nawyki mogą wpływać na środowisko, przy niewielkim wcześniejszym zaplanowaniu, przejście do bardziej zrównoważonej i wolnej od plastiku kuchni może być stosunkowo łatwe..

Nie jest to skomplikowane i wcale nie jest drogie. Gdybyśmy wszyscy zminimalizowali zużycie plastiku, prawie na pewno byłoby to dobre dla naszej planety.

Zrób więc dziś coś wspaniałego i zrób pierwszy krok w kierunku zrównoważonej kuchni bez plastiku.

Teraz możesz zacząć planować zrównoważoną i wolną od plastiku kuchnię

kuchnia bez plastiku pomysły na gotowanie bez plastikukuchnia bez plastiku możliwe wskazówki i trikikuchnia bez plastiku zrównoważone przybory kuchenne zmywanie naczyń ekologiczne przybory kuchenne bez plastiku kuchnia bez plastiku zrównoważone projektowanie kuchni przybory kuchenne drewno

Thanks! You've already liked this