Jak pěstovat Aubrietu? Zahradní designéři a zahradníci odhalují všechna tajemství

Krásný květ šeříku bude vrcholem vašeho webu

Krásný květ šeříku bude vrcholem vašeho webu

Neexistuje žádný takový letní obyvatel nebo zahradník, který by alespoň jednou v životě nezasadil tuto malou okouzlující květinu zvanou aubriet. Péče o ni není nijak zvlášť obtížná, pokud jste někdy řešili nějaké zahradní rostliny. Spřátelit se s ní a začátečníky nebude těžké: řiďte se našimi jednoduchými pokyny a tipy! S náležitou péčí obdržíte během krátké doby skutečnou perlu vašeho krajinného designu, která vás potěší v zemi od začátku jara do prvních letních dnů, stejně jako na podzim..

Patří mezi trvalé půdopokryvné rostliny.

Květina patří k vytrvalým půdopokryvným rostlinám.

Květina roste ve skalnatých podmínkách nebo v blízkosti řeky

Roste ve skalnatých podmínkách nebo v blízkosti řeky

Tato kráska pochází z čeledi kapustovitých, původem z Malé Asie, jižní Evropy a Latinské Ameriky. Aubrieta neroste na zatopených loukách a polích; najdete ji poblíž skalnatých svahů a na březích řek. Skromný vzhled, ale uvnitř neobvyklý, ukazuje svou jedinečnou povahu a tento kontrast mezi jejím skromným vzhledem a komplexním temperamentem lidi uchvacuje. Malá purpurová květenství, orámovaná zelenými listy, se šíří po jakémkoli povrchu, ale vyžaduje pravidelnou pozornost a péči.

Nádherně kvetoucí fialové kaskády v živém plotu

Nádherně kvetoucí fialové kaskády v živém plotu

Odrůdy

Aubrieta má druhé jméno – aubretia, patří do ušlechtilého rodu půdopokryvných krajinných rostlin. Květy nejsou příliš velké, ale tvoří tlustou hromadu živého plátna, kterou designéři používají jako imitaci panelu, výsadbu na svislý povrch nebo jako malebný koberec a vytvářejí horizontálně rozsáhlé ostrovy Země.

Celá krása rostliny se projevuje v množství odrůd. Je jich více než dvanáct, ale většina zahradníků dává přednost jen některým z nich..

Nejlepší volba pro zdobení portrétů ve vaší zahradě

Nejlepší volba pro zdobení portrétů ve vaší zahradě

Pěstování je možné i doma

Pěstování je možné i doma

Běžné krajinné odrůdy

 1. Kaskádovitý je vytrvalý druh květin s červenou nebo modrou barvou se žlutým středem. Listy se vyznačují celoroční šedozelenou barvou..
 2. Hybridní – nejranější odrůda, převážně s růžovými nebo purpurovými květy, ale někdy se vyskytují druhy se šarlatovými lístky. Mírně vyčnívají nad listy, kterých si dekoratéři všimli a používají je při navrhování zahrad, kde jsou kamenné prvky, praskliny plotu a promáčknutí ve zdech živých plotů. Jejich naplněním získají jedinečnou přírodní chuť. Hybridní zkratka je rozdělena do několika poddruhů, tři z nich jsou považovány za nejkrásnější. Jedná se o „Dr. Mules“ s fialově modrými květy a vysokým růstem až 16 cm na výšku, „okouzlující Maroko“ s největšími květinami o průměru až 1,5 cm (barva může být různá) a „borshiz white“ – jedinečný a jedinečný ve svém rodu poddruh s velkými, výjimečně bílými květy.
 3. Deltoid. U obyčejných lidí – šeřík. Květy mají purpurovou, modrou nebo purpurovou barvu a květenství se tvoří ve formě kartáčů, u nichž byla rostlina srovnávána s větvemi šeříku. Hybridní odrůda

  Hybridní odrůda

  Kaskádový pohled

  Kaskádový pohled

Kdy je nejlepší čas na výsev?

Reprodukce probíhá semeny, praktikují se dvě metody – s předběžným pěstováním sazenic a bez použití.

Rada! Zkušeným zahradníkům se doporučuje zvolit metodu sazenic, protože při přímém výsevu semen přímo do země do září (druhé kvetení) se odrůdy často štěpí.

Kvetoucí aubretia

Kvetení dospělé rostliny

Výsev sazenic

Semena se vysazují asi 2–2,5 měsíce před prvním žárem, tj. Když končí únor nebo začíná březen.

Co je třeba udělat:

 • připravujeme malé nádoby s rašelinovými tabletami (můžete je koupit v každém zahradnickém obchodě);
 • rozložte semena na substrát navlhčený vodou, posypte je malým množstvím písku;
 • navlhčíme vrstvu písku z rozprašovače;
 • dát pod film.

13

Rada! Normální teplota pro vysoce kvalitní zrání je + 18-20 ° С.

Péče

Plodiny by měly být větrány, proto je nutné pravidelně odstraňovat polyethylen, také je třeba půdu zvlhčovat, když schne. Na zálivku byste však měli být opatrní – rostlina nemá ráda přebytečnou vlhkost. Dva týdny předtím, než přijde čas na výsadbu sazenic, musí být krmena hnojivem. Obvykle se jedná o komplex minerálů ve správné koncentraci, prodává se ve specializovaných obchodech s podrobnými pokyny..

Rada! Aubrieta netoleruje proces sběru příliš dobře, proto, aby se zabránilo přechodnému přesazování sazenic, je nutné je okamžitě zasadit do samostatných nádob.

Luxusní kombinace fialové a fialové

Luxusní kombinace fialové a fialové

Krásná trvalka na kamenném plotu

Velkolepá trvalka na kamenném plotu

Venkovní výsadba

Předpěstované sazenice tam přesazujeme v prvních teplých dnech, kdy nehrozí noční mrazíky. Nejčastěji je to první polovina května. Hloubka otvoru je vytvořena v poměru ke kořenům a šířka by měla být dvojnásobkem kontejneru, ve kterém rostl výsadbový materiál. Vzdálenost mezi květinami by měla být asi pět centimetrů.

Je lepší vybrat oblasti pro výsadbu s maximálním slunečním zářením, samotná půda by měla být malá, funguje zde zásada „čím horší, tím lepší“, protože aubretia kupodivu roste nejlépe na kamenech nebo mezi betonovými deskami. Půda by měla být neutrální a propustná pro vlhkost.

Mnoho začínajících zahradníků se obává, že se nebudou moci vyrovnat s procesem pěstování výhonků, nebo na to prostě nemají čas. V takovém případě mohou zasít semena přímo do země. Proces výsadby se v takovém případě liší od předběžného vylučování ze semen svou jednoduchostí. Existuje však také nuance, kterou lze považovat za minus: po zasazení semen bezprostředně do půdy rostlina kvete až ve druhém roce života..

Výsadba aubriet na otevřeném terénu

Možnost výsadby půdy

Rada! Pokud chcete, aby kvetení proběhlo okamžitě, použijte metodu s předběžným odstraněním sazenic doma. Pokud ale nemáte čas a nejste si jisti svými schopnostmi, je druhá metoda jednodušší. Je pravda, že květiny uvidíte až za rok..

16

Pravidla péče

Dospělá rostlina potřebuje vydatnou zálivku pouze při první výsadbě, pokud byly použity sazenice. Dále bude vyžadovat vodu pouze tehdy, když je země zcela suchá, téměř během sucha. Pokud ji zaléváte často, riskujete ztrátu hojnosti květin, přičemž otěže dáváte výhradně jejím zeleným listům..

Rada! Nejlepší možností zalévání je kropení. Stojí za to nainstalovat postřikovací zařízení, v extrémních případech můžete použít mělkou konev.

Před začátkem období květu na začátku jara a na podzim by měl být Aubriet krmen hnojivem. Na začátku léta je rostlina řezána téměř na úroveň země, aby jí na podzim poskytla druhý život. To podporuje obnovu a umožňuje pěstovat nové výhonky s květinami..

Výsadba aubriet by měla probíhat na nedostatečné půdě.

Výsadba by měla probíhat na chudé půdě

Jak používat ořezané řízky?

Po prořezání je vždy spousta dobrých řízků, které je škoda vyhodit. A neměli byste to dělat, protože s jejich pomocí existuje další způsob reprodukce. Vysazují se do substrátu ze směsi stejných podílů písku a rašeliny ve skleníku a v srpnu se vrátí na své trvalé místo. Před zimou se jim podaří prosadit a zakořenit. V místech se silnou zimou je lze nechat žít pod skleníkem až do jara.

Půvabné kvetení této rostliny nenechá nikoho lhostejným.

Půvabné kvetení této rostliny nenechá nikoho lhostejným.

Kamenné schody zdobené luxusním multipilárem

Kamenné schody zdobí luxusní trvalka

Co dělat v případě nemoci?

Tato rostlina je obvykle odolná vůči mnoha virům a hmyzu a nejvíce jí může uškodit pouze přelití, které vyvolává rozpad kořenů. Kromě toho jsou tu ještě dva nepřátelé – mšice a padlí..

Plíseň je houba, známkou jejího vzhledu je bělavý květ na květech a listech, v zanedbaném stavu hnědne. Tato nemoc zpomaluje růst, ničí dekorativní krásný vzhled a výrazně snižuje odolnost vůči zimě. Všelék na padlí – koloidní síra.

Mšice jsou krveprolití rostlin, žere všechny šťávy a chová viry, ale je snadné ji zničit – stačí koupit a použít karbofos, biotlin, fufanon nebo arrivo.

16

Vícebarevná něha, ne horší než nejdražší měkké látky, tenký živý koberec z měkkých lístků, rozkvetlá pohádková postel – to je holení. Představte si: chladný letní večer, krásné stromy, otevřenou terasu, lenošku, malý stůl a skutečně rajský kvetoucí ostrov, nad nímž vlaje hejno barevných motýlů … Dokážete si to představit? A teď spíše k semenům!

Thanks! You've already liked this