Cineraria stříbřitá: všechny triky správné výsadby a péče od zkušených zahradníků

Cineraria stříbřitá krásně doplní hraniční květiny

Rostlina je harmonicky kombinována s jasnými hraničními květy

Cineraria stříbřitá není náročná na výsadbu a údržbu, proto si ji pro dekoraci vybírá mnoho krajinářských designérů. Neméně slavná je mezi těmi, kteří rádi zdobí její záhon neobvyklou rostlinou. Není to náhoda, protože jeho jemné sametové listy a neobvyklá barva přitahují pozornost..

Obsah:

 • Jaký druh rostliny?
 • Pohledy 
 • Sázení, odcházení
 • Přezimování
 • Možnosti chovu
 • Top dressing
 • Nemoci, škůdci
 • Použití na záhony
 • Výstup

Cineraria stříbřitý samet na dotek

Cineraria – sametová rostlina na dotek

Ozdobte svou dachu stříbřitou cinerarií

Ukázka originální venkovské výzdoby

Jaký druh rostliny?

Cineraria stříbřitá je trvalka z čeledi Asteraceae, která se v Evropě rozšířila. Jeho domovinou je Středomoří. Ostatní jména:

 1. Jasan zemní.
 2. Jakobijské pobřeží.

Nejdůležitějším rozlišovacím znakem této rostliny jsou listy se sametovou strukturou a péřovou strukturou. Nejběžnější barvou je šedá..

Důležité! Cineraria stříbřitá se úspěšně používá v jednotlivých výsadbách a jako pozadí v kompozicích.

Cinenraria v malé krásné kompozici

Květy v malé velkolepé kompozici

Pohledy

Rostlina se liší nejen množstvím vzhledu, ale také svou rozmanitostí. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Stříbřitý malý keř vysoký 30 cm. „Vizitkou“ tohoto druhu jsou stříbřité, sametové listy. Keř kvete žlutě, ale stopky jsou často odříznuty, protože na pozadí stříbřitých listů nevypadají příliš organicky. Existuje mnoho odrůd tohoto druhu.
 • Elegantní. To je také trvalka, ale květiny jsou hlavní dekorativní funkcí. Kvetení vás potěší různými barvami v modrých a fialových tónech. Často se používá v kyticích pro dlouhodobé skladování. Taková trvalka silně roste, proto je nutné její růst mít pod kontrolou..
 • Bloody – jednoletá, která se pěstuje v otevřené i uzavřené zemi. Často se používají k dekoraci balkonů a teras. Listy jsou světle zelené, froté lístky. Květiny vytvářejí dekorativní efekt.

17

Odrůdy

Existuje mnoho z nich, ale nejoblíbenější jsou dva:

 1. Cirrus – listy jsou stříbřité se zelenkavým odstínem. Jejich tvar je oválný, mírně zvlněný. Jak rostou, listy se zbarvují stříbřitě bíle, což vytváří vynikající dekorativní efekt. Výška keře této odrůdy je až 45 cm.
 2. „Stříbro dá“ je půvabnějším představitelem druhu, pouze 25 cm vysokým. Listy jsou prolamované pubertální, existuje mnoho řezů, jejich barva je stříbřitě bílá s odstíny.

Světlý kulatý záhon se stříbřitou cinerarií

Světlý kulatý záhon se stříbrnou odrůdou

Sázení, odcházení

Výsadba a péče o stříbřitý keř cineraria nezpůsobí potíže. Hlavní pěstitelskou metodou je výsev semen. Méně často se používá metoda roubování, se kterou také nevzniknou potíže..

Důležité! Semena Cineraria lze zakoupit v každém obchodě, mají vysokou klíčivost, což znamená, že stříbřitá kráska se určitě dokáže usadit na vašem záhonu.

Osivo musíte vysévat od března do května, můžete prorůst semenáčky nebo výsev přímo do země. Existuje několik technik pro získání požadovaných sazenic:

 1. Výsev semen do vlhké půdy. Samotná semena jsou pokryta zeminou a nahoře jsou pokryta fólií. Teplota uvnitř bude tedy o něco vyšší než v interiéru a rychle se objeví sazenice..
 2. Výsev do vlhké půdy s pískovou náplní. Nahoře je také film nebo sklo.
 3. Výsev do navlhčené půdy a zakrytí listem papíru, který je třeba dobře navlhčit. Semena skrz něj bez problémů vyklíčí.

Pro úhledný vzhled musí být rostlina pravidelně ořezávána.

Pro úhledný vzhled musí být rostlina pravidelně ořezávána.

Aby byly výhonky rychlé, je nádoba pokryta fólií nebo sklem. Čas od času je třeba půdu zvlhčit, nejlépe z rozprašovače. Nedoporučuje se zalévat proudem vody, protože semena lze vypláchnout a pak nemůžete čekat na výhonky.

Po 7-10 dnech se objeví výhonky, je třeba je velmi opatrně zalévat a je lepší stříkat sprejem. Když jsou nalezeny první stříbřité listy, musí být film odstraněn a rostlina se přesunula blíže ke slunnému oknu..

Výběr probíhá, jakmile se objeví 2 skutečné listy. S transplantací nebudou žádné potíže – cineraria dobře zakoření na novém místě. Přistání na otevřeném terénu se provádí několik měsíců po ponoru; v tomto případě také nepotřebuje zvláštní péči.

Výsev na otevřeném terénu

Cinerarii můžete vysévat přímo na záhon, ale v tomto případě se kvetení odkládá o 1-1,5 měsíce. V případě stříbřitých cinerarií to není rozhodující, květiny nemají klíčovou dekorativní hodnotu..

Výsev cineraria stříbřitý na otevřeném prostranství

Výsev na otevřeném terénu

Zalévání a slunce

Cineraria není absolutně náročná na zálivku, perfektně přežije i suché léto. Hlavní zalévání se provádí po výsadbě mladých sazenic, a jakmile rostlina zakoření, provádí se podle potřeby.

Důležité! Stojí za to pamatovat, že nedostatek zalévání povede k tomu, že listy žloutnou a spadnou..

Pokud jde o slunce, květina sluneční paprsky zbožňuje a ani přímé vystavení UV záření nezabrání jejímu růstu a rozvoji..

Přezimování

Zimování cinerárie má dvě možnosti:

 • Zimování na ulici. Aby rostlina snadno přežila jakékoli mrazy, musí být pokryta dostatečně velkou vrstvou listí. Poté, co napadne sníh, bude pod teplým „kožichem“ a mráz se ho nebude bát.
 • Kopání do mrazu. To je také dobrá volba – musíte vykopat cinerarii u kořenů a přenést ji na chladné místo, optimálně do sklepa. Je vhodné jej vydlabat hliněnou hrudkou, kterou je třeba po celou zimu zavlažovat vodou..

Během zimního období cineraria spí a s nástupem jara začíná jeho vývojový cyklus znovu. Pokud se po zimě najdou zmrazené listy, musí být odstraněny.

Pokud je cinerárie málo, můžete ho na zimu vyhrabat.

Pokud je cinerárie málo, můžete ho na zimu vyhrabat.

Možnosti chovu

Výsadba a péče o rostlinu, stejně jako reprodukce, nebudou způsobovat potíže. Naši krásu můžete propagovat následujícími způsoby:

 1. Výsev semen je nejpohodlnější a nejběžnější způsob.
 2. Bushová divize – používá se jen zřídka. To je třeba provést, dokud rostlina nekvetou. Proces dělení spočívá v vykopání keře a řezání prvků kořenového systému.
 3. Výstřižky.

Výsev cinerárie pomocí řízků

Výsev cinerárie pomocí řízků

Technika roubování je velmi populární. Řízky jsou řezány v polovině července, kdy se na rostlině objeví boční výhonky. Proces:

 • Řezy jsou řezány ostrým nožem.
 • Umístěno ve vlhké půdě. Je nutné vytvořit skleníkový efekt zakrytím rostliny sklenicí nebo lahví..
 • Kořeny se objevují za 2–2,5 týdne. To naznačuje, že proces roubování byl úspěšný..
 • Nyní lze rostlinu vysadit na záhon.

Světlé květy cinerárie stříbřité

Světlé květy cinerárie stříbřité

Top dressing

Cineraria miluje výživnou půdu. Je žádoucí krmit rostlinu záviděníhodnou pravidelností. Na jaře a v létě – měsíčně, můžete použít tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.

Nemoci, škůdci

Taková originální rostlina často trpí útoky mšic a roztočů, někdy můžete najít dokonce i bílou mušku. Napadení klíšťaty může způsobit vyschnutí a odumření rostliny. Klíště poznáte podle malých žlutých teček na listech. Mšice lze sklízet ručně, ale pokud masově zasáhnou rostlinu, je třeba použít radikálnější metody kontroly – moderní chemikálie, jejichž účinek je zaměřen specificky na detekovaného škůdce. Jakýkoli akaricid pomůže zbavit se klíštěte a insekticid pomůže zbavit se mšic. Lidové metody – postřik mýdlovou vodou, kopřivový nálev.

Někdy rostlina chřadne, což může naznačovat plesnivé kořeny. V tomto případě musíte snížit zalévání..

Pokud se cineraria pěstuje uvnitř, může být ovlivněna chorobami, jako je pozdní plíseň, mykóza. Ošetřovat rostlinu je obtížné, je snazší se takovým potížím vyhnout. Toho lze dosáhnout pravidelným větráním místnosti..

16

Použití na záhony

Cineraria se úspěšně používá jako rostlina na pozadí v záhonech. Dokáže zvýraznit jasné barvy. Zvláště atraktivní vypadá s rostlinami jasných a studených odstínů – modrá, fialová.

Cineraria se perfektně ukazuje na záhonech jako hranice. Obklopuje rozkvetlý celek uvnitř, je originální a kompletní.

Stříbrné cinerárie doplní krásné čtvercové záhony s jasnými květy

Krásné čtvercové záhony s jasnými květy

S ní je možné vytvářet originální květinové vzory, protože barva je pro rostliny spíše netypická. Cineraria vypadá skvěle na záhonu na jasném slunci a za zamračeného dne. V prvním případě je díky okraji pod paprsky slunce téměř bílý, ve druhém je stříbřitě zelený, což je také velmi originální..

Vícebarevný záhon s popelcovým křížem

Vícebarevný záhon s popelcovým křížem

Výstup

Krása cinerárie by měla být usazena v jejím záhonu. Je nenáročný, snadno se vysazuje a udržuje. A co je nejdůležitější, je to trvalka, což znamená, že to bude originální, velkolepá dekorace po mnoho let..

Thanks! You've already liked this