Korzystaj z wody deszczowej nie tylko w ogrodzie, ale także w gospodarstwie domowym

Korzystaj z wody deszczowej nie tylko w ogrodzie, ale także w gospodarstwie domowym: cysterna to umożliwia

Wielu właścicieli ogrodów zgadza się, że chcą wykorzystać deszczówkę, której zwykle jest pod dostatkiem, do podlewania grządek z kwiatami i warzywami w ogrodzie. Do tego celu prawie zawsze wykorzystywane są beczki deszczowe, które zbierają wodę deszczową z dachów domu lub szopy ogrodowej tak, aby była gotowa do podlewania. Ale beczki deszczowe to nie jedyny sposób na gromadzenie wody deszczowej w Twoim ogrodzie i rozsądne jej wykorzystanie. Cysterny to także rozsądna inwestycja z ekologicznego punktu widzenia, która pozwoli zaoszczędzić wodę i pieniądze nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Abyś mógł długo cieszyć się swoją spłuczką, zanim zbudujesz taki system zbierania wody deszczowej w swoim ogrodzie, powinieneś się dokładnie o tym poinformować. Ponieważ inwestycja jest opłacalna tylko wtedy, gdy spłuczka jest optymalnie dostosowana do Twoich wymagań.

Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej

Cysterny i inne systemy zbierania wody deszczowej zawsze były używane przez ludzi do przechowywania wody deszczowej. Dopiero po zabezpieczeniu centralnego zaopatrzenia w wodę pitną zbiorniki z wodą poszły w zapomnienie w tym kraju. W międzyczasie jednak ponownie wzrosła świadomość ekologiczna i coraz więcej właścicieli domów i ogrodów zdaje sobie sprawę, że woda pitna jest cennym i drogim towarem. Szkoda więc podlewać kwiaty lub spuszczać wodę w toalecie. W celu wydobycia wody powierzchniowe lub gruntowe muszą być najpierw uzdatnione dużym nakładem energii. Natomiast woda deszczowa jest obfita i łatwo dostępna. Dzięki wydajnemu systemowi rynnowemu można zatem uniknąć niepotrzebnego zużycia energii i zaoszczędzić zarówno na opłatach za wodę pitną, jak i wodę. Więcej informacji na tematy związane z pozyskiwaniem wody deszczowej i zarządzaniem wodą opadową można znaleźć w eBook od BENZ24, które można pobrać ze strony internetowej. Zawiera wiele cennych wskazówek, jak oszczędzać wodę i zmniejszać opłaty za ścieki.

Zbieraj wodę deszczową za pomocą cysterny

Zbieranie wody deszczowej Zbiornik na wodę deszczową Graf

Cysterna oferuje wiele korzyści w zakresie wykorzystania wody deszczowej

Dobrze zaprojektowana spłuczka to długoterminowa i rozsądna inwestycja, cena zakupu może początkowo być wysoka, ale koszty amortyzują się po kilku latach. Spłuczki wysokiej jakości mają żywotność ponad 50 lat. W związku z tym, że koszty ścieków i wody pitnej stale rosną, inwestycja w spłuczkę jest zdecydowanie opłacalna i zorientowana na przyszłość. Niektóre gminy wspierają nawet finansowo budowę systemu zbierania wody deszczowej, ponieważ przynosi to wiele korzyści ekologicznych.

Jeśli więcej właścicieli domów i ogrodów korzysta ze spłuczki, mniej wód gruntowych musi być uzdatnianych wysokimi kosztami. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w regionach, gdzie zasoby wód gruntowych i tak są raczej niewielkie. Jednocześnie cysterna służy jako zbiornik retencyjny dla wód powierzchniowych, które nie mogą przeciekać ani spływać, gdy pada deszcz. Na obszarach często dotkniętych powodzią wnosisz cenny wkład w ochronę środowiska dzięki cysternie.

Ale wykorzystanie wody deszczowej ma jeszcze jedną zaletę, ponieważ nie zawiera wapna. W regionach Niemiec, gdzie twardość wody pitnej jest wysoka, korzystanie z wody deszczowej opłaca się podwójnie: w toaletach odkłada się mniej kamienia moczowego, zmniejsza się zużycie detergentu w pralce, a wężownice grzewcze nie mogą się zwapniać. Ponadto wiele roślin preferuje również wodę deszczową bez wapna.

Jak działa cysterna

Spłuczka działa w następujący sposób: cały deszcz padający na dach jest kierowany do rynien i odprowadzany w dół rurami spustowymi. W ziemi lub w rurach spustowych znajduje się filtr wody deszczowej. Mechanicznie usuwa z wody większe cząsteczki brudu. Woda deszczowa spływa następnie do cysterny i może być tam magazynowana.

Nowoczesne cysterny mają wskaźnik poziomu, który zawsze informuje, ile wody znajduje się w zbiorniku. Gdy cysterna jest pełna, przelew zapewnia odprowadzenie nadmiaru wody do kanalizacji lub przesiąkanie do poszycia ze żwiru. Za pomocą pompy do cysterny woda ze spłuczki jest pompowana w taki sposób, że poprzez odciąg pływający dociera do tzw. rury wody użytkowej. Wszystkie urządzenia konsumenckie w domu – takie jak pralka i toaleta – a także system nawadniania ogrodu są do niego podłączone.

Średnie ceny cystern

Cena cysterny uzależniona jest od jej wielkości. Modele o pojemności 2000 litrów kosztują około 600 euro. Z kolei bardzo duże cysterny mogą kosztować kilka tysięcy euro. Przy kalkulacji ceny należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko rzeczywistą spłuczkę, ale również koszty zakupu filtra wody deszczowej, pompy i innych akcesoriów.

Ważny jest optymalny rozmiar cysterny

Jeśli cysterna jest za mała, woda wyleje się zbyt szybko. Jeśli natomiast będzie za duży, zapłacisz niepotrzebnie wysokie koszty akwizycji. Dodatkowo warstwa pływająca nie może dobrze spływać, co pogarsza funkcję samooczyszczania. Wymagany rozmiar można wykonać za pomocą Komputer cysterny być zdeterminowanym. Zależy to od tego, jak wysokie jest prawdopodobne zużycie wody, a także od tego, jak dużo opadów spada przeciętnie.

Źródło obrazu: Otto Graf GmbH

Thanks! You've already liked this