Kované ploty: výběr správného designu a 50 nejlepších řešení pro domácnost

Kovaný plot - krása, propracovanost, elegance

Kovaný plot – krása, propracovanost, elegance

Kované ploty jsou považovány za jeden z nejspolehlivějších způsobů ochrany soukromého území – krásné a poměrně drahé příslušenství, které dotváří design soukromého majetku. Díky různým možnostem a technikám provádění jsou kované brány a ploty univerzálním prostředkem pro oplocení jakékoli oblasti: zahrada kolem domu, sousední území podniku, městský park atd. Jejich univerzálnost však neznamená standardní vzhled: ručně kované ploty jsou skutečným uměleckým dílem, jedinečné a nenapodobitelné..

Kovaný plot - hodný plot pro slušné obydlí, které má status

Kovaný plot – hodný plot pro slušné obydlí, které má status

Diskrétní kovaný plot vypadá stylově a solidně

Diskrétní kovaný plot vypadá stylově a solidně

Různé kované vzory plotů umožní každému vybrat si plot podle svých představ.

Různé vzory kovaných plotů umožní každému vybrat si plot podle svých představ.

Konstrukční výhody a nevýhody

Různí lidé dávají přednost různým prvkům výzdoby a oplocení místa, takže výběr materiálu je obvykle otázkou vkusu. Existují fanoušci dřevěných konstrukcí, milovníci plastů a jiných lehkých materiálů, ale většina majitelů soukromých domů dává přednost kovaným plotům, které mají řadu důležitých výhod:

 • Ochrana stránek. Se svou hlavní funkcí – bezpečností území – dělá tento typ plotů vynikající práci. Chrání oplocený prostor před nelegálním vstupem, což zaručuje bezpečnost majitelů a jejich osobního majetku.

Plot s kovanými vrcholy nebo ostrými hroty nahoře vypadá působivě trochu hrozivě pro nezvané hosty

Plot s kovanými vrcholy nebo ostrými hroty nahoře působí pro nezvané hosty působivě trochu hrozivě

Navzdory zdánlivé vzdušnosti vytvářejí cihlové podpěry a kované tyče poměrně pevný ochranný plot.

Navzdory zdánlivé vzdušnosti vytvářejí cihlové podpěry a kované tyče poměrně pevný ochranný plot.

 • Pevnost a trvanlivost. Jakékoli kovové výrobky jsou vysoce odolné a dokonce i kované ploty a zábrany – ještě více. Jejich životnost se nepočítá na roky nebo dokonce desítky let, ale na staletí. Důležité je pouze ošetřit součásti speciálním nátěrem, který je ochrání před korozí..
 • Slušný vzhled. Z estetického hlediska nejsou kované ploty v žádném případě horší než jejich dřevěné nebo plastové protějšky. Díky šikovnému přístupu je kovaný plot s bránou jedinečnou kombinací vysokých technických vlastností a vynikajícího designu.

Elegantní plot z tepaného železa svědčí o dobrém vkusu a bohatství majitelů domů.

Elegantní plot z tepaného železa svědčí o dobrém vkusu a bohatství majitelů domů.

 • Snadná obsluha. Péče o kované konstrukce je velmi jednoduchá: k udržení správného tvaru stačí malovat jednou za pět let. Případné závady lze odstranit bez výměny celého plotového dílu.
 • Široký výběr. Nyní jsou kované ploty mezi populací velmi běžné, a proto výrobci nabízejí obrovskou škálu hotových struktur a produktů na zakázku..

Díky rozmanitosti typů kovaných plotů a vzorů je mezi populací velmi oblíbený.

Díky rozmanitosti typů kovaných plotů a vzorů je mezi populací velmi oblíbený.

Kovaný plot - vynikající plot pro dům, zahradu, park

Kovaný plot – vynikající plot pro dům, zahradu, park

Elegantní plot z tepaného železa, propletený květinami, vypadá velmi krásně a elegantně

Elegantní plot z tepaného železa propletený květinami vypadá velmi krásně a elegantně

Četné výhody vždy skrývají některé nevýhody, ale v případě kovaného plotu lze tyto problémy snadno vyřešit:

 • Vysoké náklady na strukturu vysvětlují její technické vlastnosti a ruční práce (pokud jde o umělecké kování), ale vždy se můžete uchýlit k hotovým verzím produktů od velkých výrobců. To poněkud sníží náklady na plot, ale stále musíte být připraveni zaplatit slušnou cenu za slušný produkt..
 • Mnozí jsou zmateni skutečností, že kované ploty pro domácnost neznamenají soukromí a soukromí, protože se jedná o „transparentní“ (vyřezávané) výrobky. Řešením bude beznadějný design, který je také docela oblíbený u majitelů venkovských domů..

Rada! Někteří najdou cestu ven v instalaci vysokého základu kovaného plotu, který pomáhá chránit majitele a jejich majetek před zvědavými pohledy..

Vysoký základ je vynikajícím kompromisem mezi ochrannými a estetickými vlastnostmi kovaných plotů

Vysoký základ je vynikajícím kompromisem mezi ochrannými a estetickými vlastnostmi kovaných plotů

Půvabné kované prvky na vysokém základu plotu - krásné a důvěrné

Půvabné kované prvky na vysokém základu plotu – krásné a důvěrné

Výroba konstrukce

Při zvažování výroby kovaných plotů se rozlišuje několik technologií, v závislosti na tom, jak se mění vzhled výrobku a jeho cena. Podle výrobní technologie se rozlišují následující typy kovaných plotů:

 1. Svařované konstrukce. Nejjednodušší a nejlevnější možnost, kde jsou jednotlivé prvky spojeny svařováním. Takové výrobky nejsou uměleckými předměty, ale dělají skvělou práci při oplocení webu.. Svařované ploty také vypadají velmi elegantně

  Svařované ploty také vypadají velmi elegantně

  Kovaný plot je harmonicky kombinován se stejnými ploty na oknech a dveřními prvky z tepaného železa

  Kovaný plot je harmonicky kombinován se stejnými ploty na oknech a dveřními prvky z tepaného železa

 2. Tradiční kovářské výrobky. Umělecké kování je vždy pečlivá ruční práce, takže výrobky stojí podstatně více než předchozí verze. Chcete -li vytvořit samostatný prvek, je nutné kov zahřát a poté kladivem „vyrazit“ požadovaný tvar. Zahříváním prvků jsou také spojeny různé části.

  Rada! Proces ruční výroby plotu je velmi pracný a dlouhý, ale majitel webu dostává jedinečný produkt, který ukazuje jeho sociální postavení lidem kolem něj..

  Luxusní, majestátní kovaný plot s monumentálními cihlovými podpěrami

  Luxusní, majestátní kovaný plot s monumentálními cihlovými podpěrami

  Elegantní prolamované kované prvky jsou nádhernou ozdobou fasády domu

  Elegantní prolamované kované prvky jsou nádhernou ozdobou fasády domu

 3. Kované a svařované ploty. Tyto produkty jsou nejoblíbenější, protože spojují výhody výše uvedených dvou metod. K jejich výrobě se používají hotové prvky (tyče, pásy atd.), Které mají požadovaný tvar, poté jsou prvky navzájem spojeny. Tato technika urychluje výrobu, aniž by byly vzhledově méně atraktivní..

Krásný vzor kovaného plotu vypadá v bílé ještě působivěji

Krásný vzor kovaného plotu vypadá v bílé ještě působivěji

Kované ploty: možnosti designu

Specializované dílny nabízejí různé náčrty kovaných plotů, jejichž výběr je tak široký, že vždy najdete možnost, která je pro váš web nejvhodnější. Pokud mezi hotovými skicami není nikdo, kdo by vám vyhovoval, měl by mistr uměleckého kování přinést vlastní skici a nápady, které lze vždy přivést k životu..

Podle konstrukce a účelu se rozlišují následující typy kovaných plotů:

 • Ochranné struktury. Obvykle nemají dekorativní prvky, ale vyznačují se vysokou pevností. Jsou vybráni jako rozpočtová možnost pro oplocení, které má zároveň elegantní vzhled..

Jednoduchý a spolehlivý kovaný plot

Jednoduchý a spolehlivý kovaný plot

Kované ploty na mramorovém podkladu vydrží mnoho desítek let

Kované ploty na mramorovém podkladu vydrží mnoho desítek let

 • Dekorativní předměty. Obvykle plní pouze dekorativní funkci, protože jsou nízké. Takové krásné kované ploty nebrání snadnému pronikání do oploceného prostoru, proto se obvykle nepoužívají k oplocení soukromých nemovitostí..

Krásný dekorativní kovaný plot

Krásný dekorativní kovaný plot

Luxusní plot s uměleckým vzorem

Luxusní plot s uměleckým vzorem

 • Kombinované možnosti. Kombinují spolehlivou ochranu webu a zajímavý vnější design. Pro oplocení území venkovského domu je obvykle zvolen tento typ produktu..

Plot s kamennou základnou a kovanou horní částí - spolehlivý a funkční

Plot s kamennou základnou a kovanou horní částí – spolehlivý a funkční

Cihlové pilíře dodávají konstrukci pevnost a kov eleganci

Cihlové pilíře dodávají konstrukci pevnost a kov eleganci

Proces instalace plotu

Kované ploty udělejte si sami, aby měly slušný vzhled, může provádět pouze mistr s rozsáhlými zkušenostmi. Je velmi obtížné naučit se umělecké kování přímo, proto byste se kvůli instalaci plotu na svůj web neměli přímo seznámit s tímto procesem. Ale téměř každý může po zakoupení všech potřebných sekcí a prvků nainstalovat kovaný plot na sloupy. Instalace plotu zahrnuje následující kroky:

 1. Příprava základny. Plocha, která má být oplocena, je vyznačena s přihlédnutím k délce sekcí a konstrukci opěrných pilířů. Je důležité nakreslit plán budoucího plotu a dodržovat maximální přesnost, aby byly hotové sekce v budoucnosti snadno připevněny k podpěrám..

  Výkres kovaného plotu, kde 1 - základ pásu, 3 - podpůrný kovový pilíř, 4 - kovací prvky, 10 - úroveň terénu

  Výkres kovaného plotu, kde 1 – základ pásu, 3 – podpůrný kovový pilíř, 4 – kovací prvky, 10 – úroveň terénu

 2. Montáž opěrných pilířů a základů. Na místech vybraných podle plánu jsou instalovány podpůrné pilíře, které „udrží“ celou konstrukci. V některých případech je po celém obvodu plotu poskytnut základ. Sloupy lze upevnit různými způsoby: s bedněním, bez bednění a s využitím hypotéky. Po instalaci jsou tyče vybaveny spojovacími prvky. Příprava základu pro kovaný plot

  Příprava základu pro kovaný plot

  Připravený základ

  Připravený základ

 3. Instalace sekcí. Hotové části plotu jsou „zavěšeny“ na instalovaných spojovacích prvcích. V některých případech jsou sekce kvůli spolehlivosti přivařeny k nosným pilířům..
 4. Malířské a dokončovací práce. Na konci instalace je důležité ošetřit spáry sekcí základním nátěrem a opatřit podpěrné sloupky čepicemi, aby se zabránilo hromadění srážek. Poté je nutné kovové části odmastit rozpouštědlem a ošetřit antikorozním prostředkem. Poslední fází prací bude natření kovaného plotu.

Thanks! You've already liked this